Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

• Avustralya'da internet hızları ve fiyatları ne durumda? Yanılmıyorsam Türkiye'den az biraz iyi onun dışında Youtube'da da Avustralya'daki internet hızlarından veya gecikme sürelerinden (Ping) şikayet eden birçok kişi gördüm. Bunun en büyük sebebi Avustralya'nın coğrafı konumu fakat hükümet bunun için çalışmalar yapıyor mu?

Bir diğer sorum ise Electronic Store'lar hakkında. Avustralya'da Best Buy, Compusa (Aklıma gelince bir hüzünlenmedim değil) gibi zincir markalar bulunuyor mu? Beyaz eşya, oyun konsolu, bilgisayar temin etmek için hangi mağazalar genellikle tercih ediliyor?

• ⭐⭐

@ahmetty
    ....benim evimde hizli internet var,land line telefon,fetch-box for app ler icin..internet ev telefonu ve alici kutu icin ayda 91,00 dolar oduyorum.internette problem olmuyor. 2-3 yil evvel yeni bir sisteme gecildi eski usul telefon kablosu filan kalmadi kucuk bir NBN Kutusu ile her sey halleniyor,kablo bir telefona bagli ama kendi evimde 3 tane kablosuz telefon var.
    ...Harvey-norman diye bir magaza zinciri var, cok buyuktur eski firmadir.yatak takimlari koltuk ev esyalari beyaz esyalar computerler kameralar her sey satarlar.
    ..sonra bing-lee diye magazalar vardir,genellikle beyaz esyalar,kamera computer satarlar...goodguys diye baska bir firma vardir bundada computer beyaz esyalar,elektronik olarak her sey bulunur...
    ...beyaz esya alirken arastirmak lazimdir biz buz dolabi bulursunuz,model numarasini alip arastirma yaparsiniz,kendim saat meraklisiyimdir, gecenlerde bir saat beyendim,normal fiati 279 dolar. her seyi sari olan hil figer marka,nette arastirdim, bir iki yerde indirim yapmislar 239 dolara satiyorlar,biraz daha arastirdim,nette satis yapan bir firma ordan hic bir sey almamistim..iconic sirketi olacak,ayni saati 209 dolara evime gonderdiler.

.....sydneyde bilgisayar yapan kucuk sirketler vardir normal bilgisayar icin,benimki eskimisti oyle yaptirdim,bunlardan birine gidip derdinizi anlatirsiniz bir kac gun icinde size bilgisayar yaparlar.you tube ye herkesler bir seyler yaziyor ve yukluyor ama ne kadar gercektir allah bilir.
    ......ticari isler bir nevi savastirlar,koca koca magazlar acilir ama bir kac yil gecmeden kaybolurlar, buyuk yatirimlar buyuk kaybettirirler....2009 yilinda hawaiiye gittim ala moana diye alis veris merkezi var, bir magaza vardi 3 katli her kati futbol sahasi gibi ne ararsan buluyorsun galiba ismi sears olacak, 2011 yilinda bir daha gittim baktim her seyde indirip yapmislar magaza bosaliyor
    ....internetten sikayet edeni gormedim kirsal bolgelerde olursa bir sey diyemem,bazen evde 3 kisi net kullaniyoruz,televizyon tamamen internete bagli,cocuklarimin cep telefonlari internete bagli,kendim ihtiyac duymadigim icin telefonuma internet baglatmadim,

..myer, BIG-W....target ,K-Mart gibi magazlar var bunlarda oyunlar filan satiliyor,kucuk elektronik seyler satiliyor genellikle giyecek uzerinedirler ama ucuz giyeceklerdir yani fazla kalite aranmiyan giyecekler.

• ⭐⭐

okul ve tahsil.
    .australyada bebeler 5 yasinda okula baslarlar ilk sinif kindergarten olur.ilk okuldan evvel preschool diye yuvalar vardir bebe haftada 2-3 gun buraya gider,goturulur,diger cocuklarla kaynasir,kagit karalarlar.
    .ilkokul 5 yasinda baslar primary school denir yahut public school denir....ayni zamanda parali egitim veren disiplinli ozel okullar vardir,benim torunlar ozel okullara gidiyorlar,yillik cocuk basi 10.000$ filan tutuyor, daha baska ozel okullarda vardir onlarda biraz milyoner isi oluyor,ozel okullar public okullarina gore disiplinlidirler,kendi uniformalari vardir....
    .ilk okul 6 yil surer,ondan sonra 4 yil orta okul vardir bunada secondary school denir,talebe isterse orta okulu bitirince tahsili birakir,bazi cocuklar orta okulu bitirdikten sonra bazi veya sevdikleri meslek dallarinda cirakliga baslarlar ciraklik 4 yila kadar surebilir,ciraklik ucretinin yarisini is sahibi yarisinida devlet oder,cirak kontrol altindadir hafta da bir gun koleje gidip degisik ders gorur.
    ....orta okuldan sonra lise baslar liseye high school denir lise 2 yildir,bu ulkede sinifta kalma yoktur,12 inci sinif lise son siniftir orta okul 10 uncu sinifta biter,lisede 12 inci sinifta yil sonuna dogru ekim veya kasim ayi olabilir,butun talebeler icin ayni gunde yazili imtihan yapilir,imtihan kagitlari degisik yerde belli ogretmenler tarafindan incelenip not verilir,yuksek not derecesine gore talebe iyi meslek sahibi olacak universiteye girebilir, doktorluk avukatlik bir iki sey daha yuksek puan isteyen istir,cocuk iyi puan almamissa isterse ayni sinifi tekrar edebilir.
    ,australyada cok universitede vardir ve dunyanin her yerinden okumak icin gelen talebeler olur,avrupadan cok olmaz zannediyorum,australya vatandasi veya devamli oturma musaadesi olan talebe universiteye baslar,mezun olana kadar hic bir ucret odemez, tabi defter kitap gibi masraflar haric,talebe mezun olup calismaya basladiktan sonra devlet yavas yavas parasini geri alir,ayni sekilde talebe universiteye basladi iki yil sonra birakti,bir is yerinde calismaya baslarsa devlet masrafini ister,
    ..baska sehirlerde okuyan uni talebeleri galiba yasam masraflarini kendileri karsilarlar.

• ⭐⭐

driveway
    .australyada eski evlerin cogunda arka bahcelerinde garaj bulunur,arsa musaitse evin sag veya sol tarafindan arka bahceye giris yolu olur,duruma gore bir arabalik veya daha genis olur. bu yoldan araba ile garaja girilir,bazi aileler garajlarini depo ve calisma atolyesi gibi yaparlar, driveway uzerine bir carport yaparlar araba en azindan ustu kapali bir yerde durur.

.....yeni yapilan evlerde arsalar kucuk oldugu icin arka bahceye gececek araba yolu yoktur,o zaman garaj ev ile birlikte yapilir on tarafta evin bir kismi garaj olur yani garaj evin icinde olur,garajin icinden de eve giris kapisida olabilir,bazilari iki arabalik garaj yaptirirlar bazilari tek arabalik,iki katli evlerdede aynidir, alt katin bir kismi garajdir,garajin ustunde salon veya yatak odasi olabilir.
    .....komsu driveway de arabasina biner ise gider aksam gelince yine driveway a parkedip evine girer,bazen komsu yuzu gormek zordur.komsuluk bakimindan cok degisik kulturlu insanlarin yasadiklari muhitler tercih edilir, bir bolgede sadece arap asillilar yasiyorsa,veya vietnam asillilar, hindistanlilar yasiyorlarsa kacmak lazimdir, austrlayalilarin takma adlari aussie---- ozi dir, bazilari gocmenlere alisikdirlar komsuluk ederler bazilarida hala irkcidirlar gocmenlerle pek samimi olmak istemezler.

• ⭐⭐

25 nisan.
    Anzac day. 25 nisan australyanin tarihi bir gunudur,25 nisan 1915 de sabaha karsi australya ve yeni zellanda askerleri turkiyede gelibolu yarim adasina cikarma yaparlar,her yil ayni gunde geliboluda sabahleyin safak servisi yapilir,australya hukumeti kucuk bir toren yapar ve sehid olan askerlerini anar,australyanin her sehir ve kasabasinda 25 nisan sabahi sehitler icin dua edilir saygi durusu yapilir, sonra eski asker ve gazilerin gecit toreni olur.
    ..gecen sene bu gunlerde covit-19 kuvvetli gunlerini yasiyordu,toren yapilmadi, cogunlukla millet sabahin erken saatinde kapi onune cikip mum yaktilar ve saygi durusunde bulundular,resmi tatiller hafta sonuna gelirse pazartesi gunude tatil olur,ama bu defa pazartesi gununu tatil yapmadilar.
    ..anzac demek australyali ve yeni zellandali askerlerin olusturdugu birlik, o zaman kisaca anzac demisler oyle kalmis,
    ....gelibolu savasi australyalilarin ilk savaslaridir,bu savasda cok kayip vermislerdir ama bir millet ruhu dogmustur,turklerin ve australyalilarin kayiplari cok olmustur...canberra sehrinde buyuk bir savas muzesi vardir,gelibolu savasi panolarla canlandirilmistir.
    .....ingilizler osmanlilarla savasmaya baslayinca australyadan asker istemisler,hukumet asker toplamis,gencler nasil kandilarsa korpe korpe delikanlilar gonullu olarak savasa gitmisler.once misira goturulmusler ordanda turkiyeye
    .....bu cikarma gunlerini tarih olarak okuyunca insanin tuyleri diken diken olur,buyuk kayip kendi askerimizden olmustur,toplariyla tufekleriyle zirhlilariyla bogazi ,geliboluyu gecemeyen dusman askerleri kisa bir muddet sonra ellerini kollarini salliyarak turkiyeye girmislerdir, yani osmanli hukumeti kayitsiz sartsiz teslim olmayi kabul etmistir.....allah bir daha hic bir ulkeye boyle savaslar yasatmasin.
    ..galiba 24 nisanda ermenilerin protesta gunu, dunyanin her yerinde gosteri yaparlar,sydney basknsoloslugu onune gelip ,bagirip cagirilardi galiba 5-6 yildir vaz gectiler.

• ⭐⭐

..australyanin tam ortasinda gobeginde pine gap diye bir yer vardir,amerikalilarla ortak yonetilen bir casusluk merkezidir, bir nevi dunyayi dinleme yeridir, bir yerde kuvvetli roket atilsa burda tesbit edilebilinir, denizler icinde gezinen denizaltilarin konusmalari dinlenir.yumurta gibi kapali kocaman kocaman radarlari vardir,yasak bolgedir,yabanci giremez.

.......Maralinga diye bir bolge vardir guney australya taraflarindadir,simdi bos bir arazidir, bazi kisimlari zannedersem tel orgu ile cevrilmistir.1956-1957 yillarinda ingiliz hukumeti burda atom bombasi denemeleri yapmis galiba 3 bomba patlatmis.daha sonra temizlenmis bir kismi aborgine kabilelere teslim edilmis,bir yerde okumustum atom bombasi patlamasiyla meydana gelen radyosyon 240,000 yil kaybolmazmis,bazen rusyada patliyan cernobil i dusunurum...

• @sir-altan Sir, ben 1996 yazinda Canakkale'de bir plajda Avustralya'dan ziyarete gelen genclerle karsilasmistim. Hatta plajda bir cafe vardi, orada biraz muhabbet edip, bira icmistik. Her birisinin eski bir akrabasi (dedesi) orada savasmis ve bir daha geri donmemis.

• ⭐⭐

....canakkale savasi cok aci bir savastir 9 ay surmustur,kar yagmur camur,askerler cukur siperlerde baslarini bile kaldiramiyorlar,hem muttefik kuvvetler ve osmanli tarafi askerlerinden toplam olarak 500,000 sehid verilmistir.gelibolu savasi australyalilar icin cok onemlidir,ilk savaslaridir.bir yerde centilmenler savasida denir.
    ..bazen dusundugum zaman harplerin cok korkunc oldugunu anlarim,savas oncesi vardir savas zamani vardir ve savas sonrasi vardir,,,basta bir kac komutan, hadi su cepheye 70.000 ,bir asker surun diyor, o 70.000 kisiden kim olur kim kalir kumandanin umurunda olmaz.
    ....gecenlerde elime bir kitap gecti adi aftermath...saddamdan sonraki irak,sunni ve siilerin bir birlerine katliam yapmalari,bir arada kardes kardes yasarlarken savas sonrasi bir birlerini girtlakliyorlar,,,,,

• ⭐⭐

....insanlarin hayatlari, yasamlari normal olunca ,bir cok seylerede merak sarmiyorlar,bilhasa politik olaylar filan,australyada federal hukumet olarak liberal parti var,baslarinda basbakan ismini biliyorum,daha evvelde hukumet bakanlarini ve ana muhalefet partisi ileri gelenleri bilirdim, bu gun bana sorsaniz,ic isleri bakani kimdir,maliye bakani kimdir diye,vallahi bilmiyorum,evvelden bilirdim,,,benim emekli maasim muntazam banka hesabima yatiyor 14 gunde bir gidip parami cekiyorum,arasira zam yapiliyor,allaha sukurler olsun borcumuz harcimiz olmadigi icin rahat rahat geciniyoruz,siyasi seyleride merak etmiyoruz,zaten turkiye gibi siyasetcilerimiz hergun basin karsisina tv karsisina cikip gevezelik etmezler... problem varsa parlemanto binasinda halletmeye calisirlar,

.....meclisi buyuk sef acar,ingiltere kralicesinin temsilcisidir,onun bile kim oldugunu bilmiyorum,,meclis acildigi zaman bir chairman secilir,meclisteki oturumlari idare edecek birisi,kosede sandalyesine oturur,butun konusmalar ona yapilir, muhalefet temsilcisi soruyorsa soruyu sandalyeciye sorar,karsi taraf yine sandalyeciye cevap verir,bazen televizyondan meclis oturumlarini izlerim, hakaret ve kizginlik asla olmaz ama gulerek alay ederler,kahkaha atarlar.sen yalancisin filan deyip bir birlerinin uzerlerine yurumezler.
    ......covit-19 hizli oldugu zamanlarda haberleri izlerdim ortalik duzeldi,canim haber bile izlemek istemiyor,arasira bilgi sayarimdan haberlere bakiyorum.eskiden bir komedyen vardi..(iyi haber olmiyan haber ) derdi.
    .....virus bakimindan sansliyiz,zamaninda alinan tedbirlerle virus bitirilmis gibi,ayrica bir ada devleti oldugu icin giris cikislar cok SIKI kontrol altina alindi,belki cikis olmustur ama girisler hep australya vatandaslari oldu, yurt disinda cok australya vatandasi hala geri gelebilmek icin sira bekliyor,her hafta belli bir miktar vatandas getiriyorlar ve hemen 14 gunlu karantinaya aliyorlar.
    .....australya dunyanin bir ucunda kucuk nufuslu kocaman bir kita,burda yasadigim icinde kendimi sansli hissediyordum,turkiyede yasasaydim 52 yasimda emekli olacaktim,belki ev derdim olmiyacakti ama iste emekli ayligiyla gecinmeye calisacaktik,burdada emekli ayligi ile geciniyoruz,gecindigimiz gibi tasarrufda yapabiliyoruz.
    .bazen zamaninda iyi karar verip buraya gelmisim diyorum, burda benden yasli biraderim var 3 tane avukat yetistirdik,cocuklarimizdan hic biri fabrika iscisi olmadilar,ofis islerinde calisiyorlar

..mayis ayi sonbaharin son ayi,haziranda kis mevsimine girecegiz,sabahlari biraz serin oluyor ama sonra sanki yaz havasi...kalin saglicakla.

• @sir-altan, içinde söyledi: Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

....insanlarin hayatlari, yasamlari normal olunca ,bir cok seylerede merak sarmiyorlar,bilhasa politik olaylar filan,australyada federal hukumet olarak liberal parti var,baslarinda basbakan ismini biliyorum,daha evvelde hukumet bakanlarini ve ana muhalefet partisi ileri gelenleri bilirdim, bu gun bana sorsaniz,ic isleri bakani kimdir,maliye bakani kimdir diye,vallahi bilmiyorum,evvelden bilirdim,,,benim emekli maasim muntazam banka hesabima yatiyor 14 gunde bir gidip parami cekiyorum,arasira zam yapiliyor,allaha sukurler olsun borcumuz harcimiz olmadigi icin rahat rahat geciniyoruz,siyasi seyleride merak etmiyoruz,zaten turkiye gibi siyasetcilerimiz hergun basin karsisina tv karsisina cikip gevezelik etmezler... problem varsa parlemanto binasinda halletmeye calisirlar,

.....meclisi buyuk sef acar,ingiltere kralicesinin temsilcisidir,onun bile kim oldugunu bilmiyorum,,meclis acildigi zaman bir chairman secilir,meclisteki oturumlari idare edecek birisi,kosede sandalyesine oturur,butun konusmalar ona yapilir, muhalefet temsilcisi soruyorsa soruyu sandalyeciye sorar,karsi taraf yine sandalyeciye cevap verir,bazen televizyondan meclis oturumlarini izlerim, hakaret ve kizginlik asla olmaz ama gulerek alay ederler,kahkaha atarlar.sen yalancisin filan deyip bir birlerinin uzerlerine yurumezler.
    ......covit-19 hizli oldugu zamanlarda haberleri izlerdim ortalik duzeldi,canim haber bile izlemek istemiyor,arasira bilgi sayarimdan haberlere bakiyorum.eskiden bir komedyen vardi..(iyi haber olmiyan haber ) derdi.
    .....virus bakimindan sansliyiz,zamaninda alinan tedbirlerle virus bitirilmis gibi,ayrica bir ada devleti oldugu icin giris cikislar cok SIKI kontrol altina alindi,belki cikis olmustur ama girisler hep australya vatandaslari oldu, yurt disinda cok australya vatandasi hala geri gelebilmek icin sira bekliyor,her hafta belli bir miktar vatandas getiriyorlar ve hemen 14 gunlu karantinaya aliyorlar.
    .....australya dunyanin bir ucunda kucuk nufuslu kocaman bir kita,burda yasadigim icinde kendimi sansli hissediyordum,turkiyede yasasaydim 52 yasimda emekli olacaktim,belki ev derdim olmiyacakti ama iste emekli ayligiyla gecinmeye calisacaktik,burdada emekli ayligi ile geciniyoruz,gecindigimiz gibi tasarrufda yapabiliyoruz.
    .bazen zamaninda iyi karar verip buraya gelmisim diyorum, burda benden yasli biraderim var 3 tane avukat yetistirdik,cocuklarimizdan hic biri fabrika iscisi olmadilar,ofis islerinde calisiyorlar

..mayis ayi sonbaharin son ayi,haziranda kis mevsimine girecegiz,sabahlari biraz serin oluyor ama sonra sanki yaz havasi...kalin saglicakla.

Burda olsa ...

• ⭐⭐

....yeni bolgelerde yeni evler yapilir,ev sahipleride bahcelerine cimen yayarlar veya yaydirirlar,yeni cimen bir kac hafta bicilmez,kokleri saglamlansin diye beklenir,ihtimam ister, videodaki adamda cimenlerine basanlara hey guys diye konusuyor,basbakan varmis yokmus umurunda degil..bir belediyede kiralik olarak calisiyorduk,kasaba disinda bir bolgede bir belediye binasini temizliyoruz, issiz bir yer,yanimiza birisi geldi, ya cocuklar ben klubu ariyorum buralarda bir yerdeymis dedi,yanimda tery diye bir arkadas vardi,hemen elini uzatip hi, george how are you dedi.neyse adama aradigi kulubun yerini tarif ettik adam tesekkur edip ayrildi, ya tery kim bu adam dedim,tanimadinmi bizim belediye baskani dedi.baskan kulupte biraz konusma yapacakmis.bizde boyle baskan olsa,ortalik kasip kavrulur sanirim..

.... sydney sehir icinde bir pozitif viruslu adam bir cok muhitte dolasmis,adam araniyor, hemen bir kac gun icin tedbirler getirildi,kapali yerlerde hemen maske takilsin dendi, epeydir maskeleri unutmustuk bu gun bir kac yere gitmeye mecbur olduk maskemizide taktik.

• This post is deleted!
  • ⭐⭐

victoria
    .victoria toprak bakimindan kucuk olmasina ragmen ekonomik bakimindan australyanin ikinci buyuk eyaleti sayilir.bas sehiri melbourne dir...melbourne sehiri bir tramvaylar sehiridir.1885 yilinda ilk atla cekilen tramvay sistemi kurulmus daha sonra elektrikli tramvay olmus,genellikle iki tren vagonu gibi uzun iki vagondan olusurlar.sehir ve cevresinde 250 kilometrelik tramvay yolu vardir,493 tane tramvay calisir 24 degisik yone giderler ve 1763 tane tramvay duragi vardir, melbourne sehrine iki sefer gittim uzun mesafeli gezi yaptigim icin sehirin her yerini gormek kismet olmadi,eh gitmisken tramvayada bindik tabi, tramvaylar melbourne sehrine baska bir guzellik verirler..
    ....tramvay yollari asfaltin ortasindadirlar,tramvay duraga gelip durdugu zaman solundan gececek araba da mecburen durup tramvayin yolcu alip indirmesi bekler.

....Victoria eyaletinde great ocean road diye bir yol vardir 243 kilometredir, tamamen sahilde yapilmistir inisli cikislidir cok keskin virajlari vardir,bazi yerde surat 4o km ye duser bazi yerde 100 km ye yukselir. birinci dunya savasi bittikten sonra bir cok asker geri donmus,hukumetde bu adamlara is ciksin diye bu yolu yapmaya karar vermis tamamen vucut el gucuyle kazma kurekle yapilmis bir yol 1939 yilinda bitmis,yolun manasida sehitler anisina dir.benim oturdugum bolgede de yol kenarinda bir kilometreden fazla uzunlukta 50 metrelik bir serit vardir agaclandirilmistir,her bir agac sehit asker anisina dikilmistir,kimse bu agaclara dokunamaz, oglumun eski evide bu agaclarin yanindaydi bir gun tuvalet tikandi ne yaptiysak acamadik, sucu cagirdik toprak kazildi kunkler meydana cikti,bahce duvarina yakin olan agaclardan kil gibi kokler kunklerin icine girip agac olmuslar ve borulari tikamislar o zaman 4 bin dolarlik masraf cikti,belediyeye gittik o agaclar bizim degil devletin filan denildi,oyle boyle masrafi aldik,ama bu agaclar eve cok yakin kesilmeleri lazim, o zaman bu agaclarin ne oldugunu anladik, bir kac agac kesildi bir ikiside budandi.boylari 4 katli bina yuksekligindeki agaclar.

......bu great ocean road yol uzerinde kendimde araba kullandim tenha ve sahane bir yol,,,, daha asagilarda bir hayli uzakta 12 apostles denilen denizin icinde yuksekligi 45 metreyi bulan kayalar var,bir doga herikalari milyonlarca sene dalgalar sahilleri dovmus erozyon olmus bazi kayalar denizin icinde kalmis,simdi 12 tane yok bazilari cokmus,erimis,,foruma resim yuklemeyi hala beceremedim australya ve amerika-turkiye gezilerimden binlerce resimlerim var,bir gun becerirsem yuklemeye calisirim.
    .kalin saglicakla.

• ⭐⭐

...eski yillarda australyada insaat ,ev tamir bakim,beton atma islerini italyan kokenli insanlar yaparlardi, milk bar diye bufeler vardi onlarida yunanlilar isletirlerdi..mac donald ve ona benzer fast food yerleri cogalinca milk bar larda tarihe karisti,sanayi bolgelerinde tek tuk fast food satan dukkanlar oluyor.bu anda insaatcilik lubnanli araplarin eline gecmis durumda,tabi ben sydney olarak konusuyorum,her turlu ev yapim,tamir, cinicilik suculuk, elektrik isleri filan hep onlarda,yanlarinda cirak olarak yetistirdikleri elemanlarda kendilerinden,insaat islerinde yabancilara pek ekmek yok gibi,
    ..cok buyuk insaat islerinde tabi cok buyuk firmalar calisiyor,cok buyuk insaatlarda zannedersem chinli is adamlarinin paralari donuyor.chin ve vietnam asilli gocmenlerde yavas yavas ev bakim ve onarim islerine giristiler yuruyus yaparken bazi evlerde calismakta olan lari goruyorum. ev bakim onarim deyince yapilacak cok is oluyor.kizimim yan komsusu ev satildi, sahibi deli bir italyan kadindi evde bir suru kedi beslerdi,evi alan sahis 2 aydir evi duzeltmeye calisiyor yani restorastyon yapiyor,burda her usta kendi isini yapar,turkiyede bir insaat ustasi yapilan evde her isi yapar beton atar cini doser filan,burda elektrik isi ehliyetli elektrikci yapar su isleri ehliyetli sucu yapar,her ustanin kendi ve calistirdigi eleman icin kaza sigortasi yapmasi lazimdir,ayrica gittigi is yerleri icin zarar ziyan sigortasi vardir.misal olarak yalnis elektrik isi yapar yangin cikar....kendimde bir aralik temizlik isleri yaptim, hem calistirdigim eleman hemde is yeri icin sigorta yaptiriyordum.

• ⭐⭐

...uzun yillar arabamla gidis donus 4,000 km llik bir geziye cikmistim,bir karavan parkinda geceledik, ufak bir kasaba,eh buralarda gorulecek bir sey varmi diye sormustum,biraz ilerde lake blue var dediler,mavi gol,allah allah nasil mavi golmus gidelim gorelim dedim,gittik gercekten masmavi ama buyuk bir gol degil 90 metre derinliginde bir krater....gol filan arasirirken karsima pembe goller cikti, allah allah golun pembesidemi varmis dedim,cok uzak bolgelerde oldugu icin gidip gorme imkanim yok veya olmadi ama gerekten australyada bir kac tane pembe gol var renkleri baya pembe,..lake hillier,banbung lake..pink lake,lake becking,google den biraz arastirdim harika bir seyler.

...2019 yilinda australyadan turkiyeye gittik, dohadan istanbula ucuyoruz,koltugum cam kenari oldugu icin asagilara bakiyorum,,, bir gol gordum kiyilar beyaz kopuk kopuk allah allah buda nasil gol ya dedim bakiyorum ama golun hangi devlet topraklarinda oldugunu bilmiyorum,istanbulda evde sohbet ederken hatunun yegenine ya gelirken bir gol gordum sahilleri kopuk kopuk beyazdi dedim, kiz da eniste o gol turkiyede , isminide soyledi cok meshur bir gol dedi.
    .gezdikce gordukce okudukca bir seyler ogrenmeye calisiyoruz.

• ⭐⭐

...,,gecen hafta bir kac gun maske taktik,bu gun biraz disarlara ciktim baktim kimselerde maske yok,belki bazi bolgeler icin hala maske istiyorlardir.virusden yasamini kaybeden yok,ama hukumet her zaman tedbirli olmayi istiyor.halen dis ulkere sinirlar kapali,gelen ucaklar ya kargo ucagidir ya da australya vatandaslarini getiren ucaklar.yurt disina kimse gitmeyince para icerde donuyor onunda ekonomiye faydasi oldugunu dusunuyorum..

mayis ayi burda sonbahar,amerikan romanlari okurdum dizi film filan seyrederdim hep last fall kelimesi gecerdi, allah allah bu da nesi diye merak ederdim ,sonradan ogrendim amerikalilar sonbahara fall diyorlarmis,amerikan ingilizcesi ile australya ingilizcesinde bazi seylerde degisiklikler var, cop bidonlarina bizde vaste bin deriz amerikalilar trash diyorlar,normal copun adi rubbish dir ev cop bidonlarina rubbish bin deriz.amerikanin bir cok kelimeleri bizlerle pek uyusmuyor,birisi isden cikarildiysa amerikalilar fired diyorlar, bizde sack sacked deriz....
    .....bizler simdi sonbaharin ortasindayiz,havalar cok guzel,ben henuz kislik mintanlarimi cikarmadim,belki bir iki hafta sonra kislik mintanlari giymeye baslariz,bazen kislik giyer sokaga cikariz,birde bakariz kadin veya erkek kisa kollu t-shirt ile dolasir..kalin saglicakla.

• @sir-altan Merhabalar sir.altan bugün tercih edecek olsanız Amerika da mı Avusturalya da mı yaşamayı tercih ederdiniz? Sizce hangi ülke daha yaşanılır durumda, hangi ülkenin yaşam standartları ve hayat kalitesi daha iyi? Siz iki ülkeyi görmüş ve yaşamış biri olarak hangi ülkeyi yaşamak için daha uygun görüyorsunuz?

• ⭐⭐

@kotpantelon, içinde söyledi: Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

@sir-altan Merhabalar sir.altan bugün tercih edecek olsanız Amerika da mı Avusturalya da mı yaşamayı tercih ederdiniz? Sizce hangi ülke daha yaşanılır durumda, hangi ülkenin yaşam standartları ve hayat kalitesi daha iyi? Siz iki ülkeyi görmüş ve yaşamış biri olarak hangi ülkeyi yaşamak için daha uygun görüyorsunuz?

....amerika ve kanadada bulundum,kanadanin sosyal hizmetleri australya ile aynidir,kanada guzeldir ama cok soguk ulkedir,amerikanin sosyal hizmetleri cok degisik,sokaklarda binlerce insan evsiz barksiz yasiyor,amerika dunyanin ucuncu en kalabalik ulkesi ve suc orani yuksek ceteler cok, ferdi islenen suclar cok.dunyanin en iyi yasanir sehirleride australyada ve kanadadadir.australya kucuk nufuslu ulke,buyuk sanayisi asyaya kacti, yinede kendi yagiyla kavrulan bir ulke,hayat pahali ama ucretlerde ona gore ayarli....bizim buraya damatlar gelinler gelirler,bilhasa damatlar ilk 5 yil kadar vay oyle vay boyle diye geldikleri icin pismanlik duyarlar 10 yil sonra tam ozi olurlar.turkiyede gece sekizden sonra cay icmeye arkadaslarina ziyarete gidenler burda aksam saat 17,00 olunca kendilerini yorgun hissedip disari cikmazlar,yorgunluktan cok aliskanliktir.cok cok uzun yillar kendimde yesil karti inceledim fakat katilmadim,ne isim var ya,burda guzel guzel yasamak varken nicin duzenimi bozayim dedim.
    ....herkesin gonlunde bir aslan yatar derler, ben sahsen yasadigim australyayi baska ulkelere degismem.

• @sir-altan yanıtınız için teşekkür ederim. Ben sizin forumda yazdıklarınızı okuduktan sonra Avusturalya ya ilgi duymaya başladım, zira anlattıklarınız insanda Avusturalya da yaşama isteği oluşturuyor...

• ⭐⭐ Banned

Altan abi devamlı zırt pırt örümcek yılan vb ile ugrasma durumunuz varmı

Avustralya deyince aklıma holden geliyor müzik olarak midnight oil ınxs kafamda çalıyor. Güneşin altinda yaniyorum Ozon tabakası kafamda delik

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

140

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |