Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

• ⭐⭐

...australya acik tenis turnuvasinin baslamasina cok az zaman kaldi,serbasi bir numarali tenisci djokovic icin immigration bakani henuz kararini veremedi,kurallara gore tenisci yalnis bilgiler vermis,birde asi karsiti. vizesi iptal edilip geri gonderilmezse australya halki icin hayal kirikligi olur.bazen bir yerde politika herseyin ustune cikabiliyor.
    ..bu gunlerde top end deriz ulkenin yukarlarinda seller ve firtinalar devam ediyor,siddetli monsoon musan yagmurlari var,yakin bir zamanda yine yanginlar basliyabilir,havalar bir hayli sicak, yillardir kolay kolay terlemezdim, bu gunlerde yuruyus yaparken aklet giymeden yuruyus yapiyorum yine her tarafim yapis yapis ter oluyor,rutubetli bir sicak var.

• Mahkemeyi kazanmasına rağmen göçmen bakanlığı vizesini iptal etti.

• Altan Bey Avustralya halkı kazandı...Adalet herkes icin gecerli....

• ⭐⭐

.....federal mahkeme djokovic teniscinin vizesini iptal etti ve sporcu geri gonderildi....adami davet ederlerken bir yerlerde bir yalnislik yapilmis olmali,galiba tenis federasyonunun hatasi olacak....2020 yilinda hangi resmi kurulusa girsek son 14 gun icinde yurt disinda bulundunuzmu diye soruluyordu,tenisci australyaya gelmeden evvel ispanyada bulunmus ve beyan etmemis...tenisci deport edilmesydi australya halki arasinda ikilik cikardi.virus dolayisiyla insanlar olum dosegindeki yakinlarini bile ziyaret etmekden mahrum edildiler.

• ⭐⭐

...cuma gunu sydneyden eve tren ile donmustuk,istasyonlarda tren istasyonlarinin haritalari ve istasyon isimleri var,evimdede kucuk bir demiryollari haritasi vardir,bu gun biraz merak sardi ve sydney railway demiryollarini incelemeyi denedim.....sydneydeki ilk istasyon central istasyonu, ilk tren seferleri 1855 yilinda baslamis, sydneyden parramatta isimli bolgeye, parramatta bize yakin olan bir yer ilk yerlesim yerlerinden sayilir,tabi o zamanlar komurlu buharla yuruyen trenler var, sydney parramatta arasi 22,2 km.eski resimlere baktim central istasyonuna at arabalariyla yukler getiriliyor...

..sydney civarlarinda 8 guzergah var line hat diyelim ve 8 hat uzerinde 170 tane istasyon var demirlyolu raylarinin uzunlugu 813 kilometre.....sydney icinde museum hyde park gibi istasyonlar var buralari tamamen yer altinda tunel.
    ...1926 yilinda sydneye ilk elektrikli tren gelmis,millet yavas giden komurlu trene alismis yaaa bu elektrikli tren cok hizli gidiyor tehlikelidir,komurlu tren daha iyiydi diye dusunmusler bazilari elektrikli trene binmekten korkmus,

..ilk tren raylarini dosiyen sirket ozel sirketmis acilisa 20 gun kala iflas etmis..1934 yilinda liman koprusu acilinca kopru uzerinede tren raylari dosenmis ve north kuzey sydneye tren seferleri baslamis......tren bilet ucretleri gidilen mesafeye gore degisiyor zannediyorum....emekliler 2,50 dolarlik biletle uzun mesafelere gidebiliyorlar butun gun 2,50 dolarlik bilet gecerli oluyor.

• ⭐⭐

..australyada madencilik buyuk isdir,,buyuk maden olarak 10-15 tane ama toplam olarak 300 uzerinde maden isletmeciligi vardir.ulke maden kaynaklari bakimindan zengindir. iron.demir--nickel.aluminium,copper,bakir- gold, silver,uranium,opal zinc coal,komur oil shake, natural gas, silica gibi madenler cikarilir,komur en cok cikarilan madendir bir cok asya ulkelerine satilmaktadir,1lk komur madenciligi 1797 de baslamis....

..madencilik derken topragin altinda tuneller kazarak cok uzun metrelerce topragin altinda calima yapilan madenler vardir,komur bunlardan biridir. yer alti madenciligi her zaman tehlikelidir, cokme olur gaz patlamasi olur su basmasi olabilir.
    ....birde toprak ustunde yapilan maden aramalari vardir, bu tur seylere open cut veya open pit cut madenciligi denir.australyada petrol cikarmi pek emin degilim deniz icinde gas aranma ustleri var... hemen hemen bir ev buyuklugunde maden kamyonlari vardir,100 ton topragi tasi tasiyacak kapasitededirler, ayrica almanlari yapmis olduklari cok buyuk kepce makineler vardir.autralyada bazi madenler biraz mahrumiyet bolgelerindedirler,kimileri cok sicak olan bolgelerdedirler boyle yerlerdeki madenler elemanlarina iyi para verirler.,,askerlikde mayin isiyole ugrasan tecrubeli askerler ordudan ayrilinca boyle madenlerde kolayca is bulabilirler toprak altinda mayin patlatmasini duzenini cok iyi bildiklerindendir...asagiya bir video ekliyorum..... the super pit open cut gold madeni

• ⭐⭐

DETENTION CENTRES

.Australyaya kacak yoldan gelenler,vizeleri bitip yakalananlar,ilticaci olarak gelmek isteyenler bir nevi hapishane olan detention centre lerine gonderilirler.amerika ve kanada kanunlarina gore bu detention centrelerinde kisiler en fazla 55 gun tutulurmus ondan sonra ya serbest birakilacaklar veya geri gonderilecekler,.australyada 11 tane boyle merkez var insanlar yillarca buralarda tutulabiliyorlar., simdilik bu merkezlerde 1459 kisi varmis, bir zamanlar 8 kisi 10 yildan fazla bu merkezlerde kalmis,117 kiside 5 yildan fazla kalmis, son olarak bir kac kisi 689 gunden beri burdalarmis, iltica etmek isteyenlere galiba asylum seeker deniliyor, bir merkez australyadan cok uzakta micronesia denen adalar bolgesinde bir nauru isimli adada,oralarda yine christmas adasi var, galiba bu isler ozel sirketlere verilmisler,bir tane papua yeni ginede manus adasi var.

.bu merkezlerde islem gorenler zamanla ana karaya gonderiliyorlar kimileri topluma saliniyor kimileri deport ediliyorlar...evvelden cok kacak getiren tekne gelirdi,tekneler auastralya kara sularina girmeden cevriliyor yada girince bu adalara gonderiliyorlar,kacak geleceklerin gozleri korkmus gibi zannediyorum..

....18 subat cuma gununden itibaren kapali yerlere girerken QR check-in istenmiyecek 24 subattan itibarende maske zorunlulugu kalkacak bu bizim nsw eyaleti icin,guzel haber yinede tedbiri elden birakmamak lazim.

• ⭐⭐

....australya gocmen bakanliginin amerika gibi cok cesitli vize turleri vardir.....turist veya diger vize uzerine 8503 numarasi veya vizesi basilmissa,bu demek oluyorki( no further stay) yani vize bittimi ulkeyi terk edeceksin baska tur vizelere basvurmiyacaksin. 8503 vurulsada,yine bazi insani yollardan baska vize turune basvurma olanaklari var,, bir yerde 8503 vurulduysa baska vizeye muracaat edip burda daha fazla kalmak imkansiz gibi,tabi bir cok seyler zordurlar ama imkansiz degillerdir..

.australyaya turist olarak veya baska bir nedenle gelenlerin subclass 500 numarali vize basvurusu yapip ogrenci olabiliyorlar yuksek egitim dil kurslari master,tabiki vizede aranan sartlar vardir.

• ⭐⭐

....iki haftadir bizim eyalette ve queensland eyaletinde siddetli yagmurlar var,lismore adli sehirde su yuksekligi ev catilarina kadar ulasti,sellerden 8 kisi hayatini kaybetti torrential rain diyorlar,durup durup yagiyor,arka bahcelerimiz vicik vicik su icinde,galiba bir kac gun daha yagacak,sel sulari cok kotu onune kattigi her seyi goturuyor,sapsari camur su oluyor.4-5 haftada bir cimen bicerken son iki aydir her iki haftada bir cimen bicmeye basladim.catilarimiz saglam oldugu icin sukurler olsun ev icine su girmiyor.

• ⭐⭐

...capital gain tax..

....australyada kendi oturdugunuz ev haricinde yatirim maksadiyla ikinci bir ev alip kiraya verdik, veya bir yerden dukkan aldik, sanayi bolgesinde bir bina aldik....kiraya verdik,misal olarak 8 veya 10 yil sonra bu evi veya is yerini satmaya kalktik, tabiki aldigimiz zaman $500 bindi satarken $900 bine sattik,iste bu zaman devlet baba araya giriyor ve sizden vergi istiyor,vergiden kacmak yok, tabi iyi bir muhasebeci hesap kitap yapip vergi oranini dusurebilir..ev alan kisinin baska evi yoksa ailesinin yaninda yasiyorsa,evini satmadan evvel belki bir veya iki yil evvel kiracisini cikarip evde kendi oturmasi lazim ,tamam isde evimi satiyorum baska yerden baska ev aliyorum deyince capital gain vergiside istenmez.

• ⭐⭐

....australyada hukumet secimleri her 3 yilda bir yapilir,bu yilda mayis aylari sonlarina dogru federal hukumet secimleri olacak,isci partisi ve libarel parti var son 6 yildir libarel parti devletin basinda,, covit-19 probleminde iyi is basardilar,kendi gorusume gore bu secimide kazanirlar diye dusunuyorum,meclisde 150 koltuk var 76 koltuk kazanan hukumeti kuruyor..

5-10 gun yagmurlar durdu biraz nefes aldik ama gecen hafta yine yagmurlar bosandi,toprak o kadar cok suya doymuski,kisa ve siddetli yagmurda her taraf sel oluyor, 3 haftadir arka bahcem cimen olmasina ragmen kurumadi,yurudukce camur gibi oluyor..

..malum futbol dunya kupasina girmek icin son maclar oynaniyor, avrupadan 13 takim katilacak, 12 si belli oldu,ukraynada savas oldugu icin ukrayna ve iskocya maci cok ileri bir tarihe birakildi,,,,bizim australya milli takimi adeta dokuluyor, dun saudi arabia ile oynadilar ve 1-0 kaybettiler,bu anda finallere katilmalari belli degil ilerde bir mac daha yapacaklarmis ondan sonra belli olacak, dunya kupasi maclarina katilabileceklerini pek tahmin etmiyorum cunku takim dokuluyor hopeless

• Tüm yazılarınızı okudum Altan Bey emeğiniz için teşekkür ediyorum. Master yolu ile gelmeyi düşünüyorum ben de öncelikle ielts puanımı almam gerekiyor sınavım haziran sonunda.. Geriye kalan belge, mektup kısmını halledip Avustralya dan kabul almayı bekleyeceğim.

• ⭐⭐

@marpessa, içinde söyledi: Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

Tüm yazılarınızı okudum Altan Bey emeğiniz için teşekkür ediyorum. Master yolu ile gelmeyi düşünüyorum ben de öncelikle ielts puanımı almam gerekiyor sınavım haziran sonunda.. Geriye kalan belge, mektup kısmını halledip Avustralya dan kabul almayı bekleyeceğim.

.yillardir universite okumak ve master yapmak icin australyaya gelen vatandasimiz cok,kimileride burda evlenip veya baska yolllarda permanent oturma vizesi aliyorlar.basarilar dilerim,sydneye gelirseniz haberimiz olsun.

• @sir-altan teşekkür ederim mutlaka haber veririm

• ⭐⭐

.... yukarlarda yazdiklarimi bir daha okumadim, belki daha evvel universiteler hakkinda yazmis olabilirim...
    .australya da toplam olarak 43 uni vardir 2 tanesi yabanci,tabi uni ler sehirlere dagilmis durumdalar.1 numara uni ANU australian national uni dunyada 31 inci sirada. 2 inci olara sydney universitesi geliyor dunyada 40 inci sirada 3 uncu olarak melbourne universitesi geliyor dunyada 41 inci sirada.nsw eyaletinde 11 tane universite var,bazilarina girmek kolaydir bazilarina girmek zordur,.australyali ogrencilerden master yapanlarin sayisi %10 ile 15 arasi yani azmis.

. Dis ulkelerden gelen talebelerin ucretsizde okuma veya cok az bir ucretle uni okuma sanslari varmis tabi ben bilmiyorum.yabanci talebe icin australyada uni okumak yani okul ucreti yillik 20.000 ile 30.000 dolar arasi.ayni durumda master yapacaklar icinde yillik ucret 21.000 ile 28.000 dolar arasi,bu gunku doviz kurlarina gore yillik asagi yukari 300.000 tl diyelim,tabiki okul ucreti haricinde australyada tahsil yapacak yabanci ogrencinin yasam masraflari vardir, yatacak yer, yemek icmek gibi.cocugunu australyaya gonderecek ailenin geliri iyi olmalidir diye dusunuyorum,benim yazmis oldugum bilgiler internet uzerinden alinmadir,yuzde yuz ,tam tamamina dogrudur diyemem.

• ⭐⭐

..bu gun pazar ve sabah saat 7,45 oturdum pc basina, yarin 25 nisan pazartesi resmi tatil anzac gunu bayrami, australya askerlerinin birinci dunya savasinda gelibolu yarimadasina cikarma yaptiklari gun.sabah erken saatte sehitleri anma toreni yapilir.

...yukarda bazi topiclerde amerikada araba alma konulari geciyor,bende australyadan bahsedeyim.....bizim ana caddelerde cok araba galerileri vardir,bazilari koklu ve eskidirler bazilarida cikip cikip batarlar,kucuk galerilerin yasama sanslari daha azdir.

.yeni bir araba almak istiyoruz gideriz pazarlik yapariz bazi arabalarin renklerine gore fiatlarinda degisiklik olabilir.bazi arabalarin kaportalari aynidir ama icleri degisiktir koltuklari iyi kalite deri olur,dash boardda degisik seyler vardir,basit modelle iyi model arasinda bir hayli fiat farki olabilir.araba saticisi arabayi satmaya ugrasirken bir cok aksesuardanda bahseder bunu takalim bunu yapalim falan filan yani servis ve yedek parca kisminada is cikarmak isterler......

.yeni aldigimiz araba icin trafik ofisine gidip title yapmak rego yapmak gerekmez araba galerisi oldugu yerden isi halleder adiniza title kagidini verir,arac nakit parayla alinir yada her buyuk araba galerisinde finans ile ugrasan bir gorevli vardir,araba borcla alinacaksa bu adam kac senelik vade yapacagini ve % faiz odeyecegini soyler,faiz oraninda pazarlikda yapilabilinir,galeriden faizli para almak istemiyorsaniz,bankaniza gidip ordan kredi alabilirsiniz,bankaya bir guvence gostermeniz lazimdir.yeni araba alirken genellikle 3 yil ve 100,000 km garanti verilir,hangisi once gelirse,bir miktar daha para odiyerek garantiyi 5 yila cikarabilinir.
    ..sunu unutmamak lazimdir yeni araba galeriden ciktiktan sonra 2 gun gecsede 2 inci el olur.

.....araba satan galeri araba 500 km yaptiktan sonra ilk servisini bedava yapar,garanti bitene kadar da arabanin normal servis yapilmasini isterler tabi service guvenli mekanikler tarafindan yapilip log book una islenmelidir,galeriler arabalarin servislerini kendi tamirhanelerinde yapilmasini isterler...

...iyi galeriler yuksek km li arabalari alip satmak istemezler,dusuk km li arabalari alirlar kimilerinde garanti vardir kimilerinde yoktur.ikinci el arabalardada hemen hemen ayni islemler yapilir,ne varki ikinci el araba saticilari dunyanin en yalanci insanlarindandirlar,musteriyi ikna edebilmek icin her turlu yalani soylerler,aman bu kucuk araba cok guzeldir, benim baldizimdada aynisindan var kadin cok memnun ,hic problem cikmiyor falan filan.

galeriler haricinde internet araba satis siteleri vardir face book da da satilir,arabasini satacak sahis arastirma yapar ve arabasina bir fiat bicip bu sitelerden birine ilan koyar.alici bir yerde arabayi gorur,bazen kararlastirilmis bir noktada bulusulur alici arabaya bakar surer, veya alici saticinin evine gelir,pazarlik yapilir,alici ya nakit para getirir, veya saticinin verecegi banka hesabina bir iki gun icinde parayi yatirir,tum miktar yatirilince gelip arabasini alir, amerikada title deniliyor bizde rego deriz satici rego kagidinin yarisini ayirir,kime sattigini isim adresi yazar ehliyet numarasinin yazar,kaca satildigini yazar,satici rego kagidinin bir kismini kendi giderek trafik ofisine birakir veya on-line olarak gonderir boylece araba uzerinden cikmis olur, araba alan sahisda 7 gun icinde arabayi kendi uzerine gecirmeye mecburdur,kredi veya debit karti varsa on-line olarak yapabilir, genellikle arabasi olan herkesin hemen hemen trafik ofisinde hesabi vardir.

.yeni alinan sifirdan alinan arabalarda transfer vergisi fiatin icindedir...ikinci el arabalara 44,999$ dolara kadar her yuz dolar icin 3 dolar vergi odenir,fiati 45,000 dolardan yuksek olan arabalarda her yuz dolar icin 5 dolar transfer vergisi odenir,ikinci el araba alinip satilirken sahibinden diyelim, alan sahis yahu arkadas bu araba fiatini bir kac bin dolar asagi yaziver veya yazabilirmisin diye sorar,birazcik transfer parasindan kar etsin diye.

..kalin saglicakla

• @sir-altan Burada da hemen hemen ayni sekilde islemler araba alip satmada..

• ⭐⭐

......21 mayis gunu ulusal federal secimler yapildi....bu secimler yaklasirken fazla ilgi duymamistim,daha evvelki secimelerde asagi yukari hangi partinin kazanacagi veya kafa kafya gidecegi tahmin ediliyordu,kendi gorusum olarak iktidardaki liberal-coalition partileri kazanir diye dusunuyordum oyumuda liberal partiye verdim.gece yarisina dogru asagi yukari kazanan belli oldu, 150 koltukluk parlemantoda...labor isci partisi 71 koltuk kazanmis iktidardaki parti 52 koltuk kazanmis 15 koltukda bagimsiz ve kucuk partilere gitmis 20 yer de henuz belli degil.libarel parti secimi kaybetti yakinda yeni basbakanimiz olacak...liberal parti son iki secimdir iktidardaydi,australya insani ne yapacagini biliyor ve inadina koru korune kimseye oy vermiyor.....

...australyada hayat devam ediyor,maymunpox virusu burdada goruldu,insallah cok tehlikeli olmaz ve yayilmaz.mayis ayi sonbaharin son ayi oluyor haziranda kisa girecegiz, havalar guzel guzel gidiyordu, yururken cok terliyordum,birden havalar serinledi ekseri sabahleyin tabi, gecen gun yururken cimlerin uzerinde kiragi gordum,kendim henuz kislik gomlek giymedi ama bir kac gun icinde giyecegiz galiba,
    .kalin saglicakla.

• ⭐⭐

....australya futbol takimi dunya kupasi finallerine katilabilmek icin play-off lara kalmisti, birinci rakibi UAE arap emirligiydi,zar zor onlari yendiler ikinci rakip ise zorlu bir guney amerika takimi PERU ,pazartesi gunu mac oynandi mac berabere bitince is penaltilara gitmis,hoca kaleciyi degistiriyor ve australya takimi maci 5-4 kazaniyor, futbol severler bayram yapti 6 inci defa dunya kupasi finallerine katiliyorlar,guruplarindaki rakipleri fransa,danimarka ve tunus,anliyacagimiz kadariyle guruptan cikma sanslari cok az,yinede australya milli takimina basarilar dileyelim, australyada milli takima socceroos deniliyor....

...ausyralyada virusden sonra hayat normale donmus gibi,yasaklar hemen hemen kalkti gibi,isteyen maske takiyor istemeyen takmiyor,zorlama yok. tum dunya insani icin insallah bir daha boyle viruslu gunler yasamayiz,yanginlar ve seller oluyor ama virus gibi tehlikeli olmuyorlar.

• @sir-altan Abi bugun bir haber okudum. Avustralya'da asgari saat ucreti yukseltiliyormus. Effective date 1 Temmuz. $21.38 AUD olacakmis.

Benzer Başlıklar

• 14
  • 4
  • 3
  • 272
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |