Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

• ⭐⭐ Banned

@sir-altan, içinde söyledi: Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

@kotpantelon, içinde söyledi: Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

@sir-altan Merhabalar sir.altan bugün tercih edecek olsanız Amerika da mı Avusturalya da mı yaşamayı tercih ederdiniz? Sizce hangi ülke daha yaşanılır durumda, hangi ülkenin yaşam standartları ve hayat kalitesi daha iyi? Siz iki ülkeyi görmüş ve yaşamış biri olarak hangi ülkeyi yaşamak için daha uygun görüyorsunuz?

....amerika ve kanadada bulundum,kanadanin sosyal hizmetleri australya ile aynidir,kanada guzeldir ama cok soguk ulkedir,amerikanin sosyal hizmetleri cok degisik,sokaklarda binlerce insan evsiz barksiz yasiyor,amerika dunyanin ucuncu en kalabalik ulkesi ve suc orani yuksek ceteler cok, ferdi islenen suclar cok.dunyanin en iyi yasanir sehirleride australyada ve kanadadadir.australya kucuk nufuslu ulke,buyuk sanayisi asyaya kacti, yinede kendi yagiyla kavrulan bir ulke,hayat pahali ama ucretlerde ona gore ayarli....bizim buraya damatlar gelinler gelirler,bilhasa damatlar ilk 5 yil kadar vay oyle vay boyle diye geldikleri icin pismanlik duyarlar 10 yil sonra tam ozi olurlar.turkiyede gece sekizden sonra cay icmeye arkadaslarina ziyarete gidenler burda aksam saat 17,00 olunca kendilerini yorgun hissedip disari cikmazlar,yorgunluktan cok aliskanliktir.cok cok uzun yillar kendimde yesil karti inceledim fakat katilmadim,ne isim var ya,burda guzel guzel yasamak varken nicin duzenimi bozayim dedim.
    ....herkesin gonlunde bir aslan yatar derler, ben sahsen yasadigim australyayi baska ulkelere degismem.

Abi tafe de oto tamirciligi okuyan iş yaparmı sizce orada

• ⭐⭐

@Calibraturbo

...australyada zehirli yilanlar ve orumcekler var,ama sehir icinde gormek imkansiz, benim bahceli evim var iki haftada bir evin cam kenarlarinda sacaklarda devamli orumcek aglarini temizlerim,devamli ag yaparlar ama zararsiz orumceklerdir,,sehirde yasadigim icin henuz yilan gormus degilim,yakinda bir spor sahalari var bir kismi koruluk,icinde yuruyus yapiliyor,yilan olabilir dikkatli olun diye bir kac koseye tabela koymuslar..benim bahceye arasira 40 santim uzunlugunda kertenkele gelir dolasir gider zararsizdir, su, dere gibi olan yerlerde yilan olabilir.
    ..australyanin hamam bocekleri meshurdur,oturdugum evde 21 yildir koklerini kurutamadim her 3 ayda bir evi ilaclarim,bazen arka kapinin onunde iceriye girmek icin beklerler kimileri ucanlaridir.zehirli yilan veya orumcek hayati etkileyecek seyler degildir,turkiyede kene yapismasindan insanlar oluyor,burda yilan veya orumcek isirmasindan olen cok nadirdir.

..oto tamirciliginde iyi para var,,,iki ev asagimda bir lubnanli var,once basi bos gezmis sonra tafe gidip tamircilik ogrenmis,bir ara gelip benim arabama servis yapti,oto tamirciligi bilgisi olan ac kalmaz.tamircilerde is bulur ya-da kendi arabasiyala evlere gidip tamir yapar.

• ⭐⭐

..australyaya ilk turkler 1967 yilindan itibaren gelmeye baslamislardir,australya hukumeti gocmen olarak getirmistir,ilk gelenler genellikle kirsal kesimlerden ve anadolunun bazi bolgelerindendir maalesef kadinlarda fazla ingilizce ogrenecek tahsil yoktur,turkiyede ilk okul mezunudur yada hic okuma yazmasi yoktur,ilk gelenlerin cocuklarindanda fazla hayir gelmemistir yani cogu okumamistir,meslek sahibi olmamistir,belki %20 si okumustur,gerci okuma derken orta okul mecburidir ondan sonra serbesttir, maymunuda her gun liseye goturseler yil sonunda diploma verirler.liseninde is hayatinda pek etkisi olmaz,cocuklarin kendilerini yetistirmeleri lazimdir.
    ..ikinci kusakdan sonra gencler tahsil yapmaya veya sanaat ogrenmeye basladilar,akilli bir genclik olusmaya basladi.

....amerika ile australyayi kiyaslamak zordur,amerika buyuk ve guclu devlettir nufusu kalabaliktir eyaletleri coktur,ona gorede is olanaklari coktur,her amerikaya goc edenin milyoner olacagi dusunulmesin,iyi bir isiniz ve basinizin uzerinde bir eviniz varsa baska mutluluk istenmez,ticaret yapmak serbesttir,ama ticaret batirabilirde,para kazanayim derken elde avuctakide gider,amerika da asayi yukari 500 ,000 turk yasadigini zannediyorum milyoner veya zengin olan ne kadar insan vardirki..

....umutla green card cekilisini bekleyen arkadaslar icin,ilk etapta orda sizleri sahane bir hayat beklemiyor,hele size arka cikacak biri yoksa cok zor sartlarda mucadele etmek zorunda kalirsiniz.
    ..australyada 3 buyuk sehir vardir,sydney melbourne ve brisbane,perth sehri cok uzak oldugu icin fazla bir bilgim yok,ama hayat bu 3 buyuk sehirde doner,hepside devamli buyuyor nufuslari kalabaliklasiyor,adelaide sehri emekliler icindir gencler icin pek istikbal yoktur is olanaklari azdir, iyi bir meslek yoksa,buldugunuz isde her isi yaptirirlar.brisbane sehride devamli buyuyen ve yayilan bir sehir

• ⭐⭐ Banned

Altan abi benim köyden bir akrabamız gitMİŞ oraya 12 eylülden sonra iraka kacıyor sonra pakistan hindistan üzerinden endonezyada kaldıktan sonra gemiyle
    papua gineden avustralyaya kaçıyor. Canberra da yaşıyor. Koydeki lakabı da Kamber Aga .... Ice cold espiri degilmi tesaduf. Makinist emeklisi avustralyadan

• ⭐⭐

.great barrier reef.....buyuk mercan adalari.

......australyanin yukarlarinda queensland eyaleti sahillerinde cok buyuk great barrier reef vardir.dunya uzerindeki en buyuk mercan adalari sayilirlar world heritage listesine girmistirler genel korunma diyelim,ve dunyanin 7 harikasindan biride sayilabilir....reef demek birbirlerine zincirleme bagli kayalar veya kum yigintilari filan 2900 tane ref olusmus, 9oo tane irili ufakli ada,toplam olarak 2300 km uzaklik var,,,,tarihcilere gore buralari toprakmis uzerlerinde okaluptus agaclari yetisen ormanlik varmis yani 20,000 yil filan evvel,sonra sular yukselmis ve topraklar su altinda kalmis, aborgine yerlilerine gore nuh tufanina benzer bir sey olmus.
    ..bu reef uzerinde deniz icinde ve disinda 1500 cesit species yaratik diyelim var,deniz icindeki cicek gibi renki renkli renkli seyler bambaskadir....buralara cok turist gelir,yuzme yapilir snorkel yapilir dalma yapilir,tabi tehlikeli kopek baliklarida vardir..ticaret gemileri bu reefden aciktan giderler,zaman icinde bir cok gemi tekne karaya oturmustur,...kendim gidip gormek kismet olmadi sakin su uzerinde snorkel yapmak isterdim.

• ⭐⭐

.forumdan bir arkadasimiz australyada insaat isleri nasil diye soruyor,bende bilgilerim dahilinde buraya bir seyler yazmak istiyorum...

...australyada ev yapan project evler denen evleri yapan sirketler vardir,kimi bir cikar bir batar kimi yoluna devam eder,bu sirketlerin show evleri vardir,bazi bolgelere show evleri sahasi acilir evler yapilir,daha sonra satilir,kendi arsasina ev yaptirmak isteyen kisi bu sirketlerden birine gider, show evlerini gorur,bahcenin buyuklugune gore ev secer,ev plani gosterilir, her evin basit bir maaliyeti vardir,ben bu evi bu plana gore boyle yaparim ,bu,bu,bu malzemeyi kullanirim der,, degisiklik istenirse evin maaliyet fiatida artar,mesela bu odaya extra iki priz daha istiyorum,su sekil tile cini istiyorum gibi

.....yeni yerlesim yerleri acilir bunlarin cogunda yine project ev firmalari vardir,kucuk kucuk arsalar uzerine evler yaparlar, ev tek katli veya iki katli olabilir,eskisi gibi buyuk bahce bulmak zo0rdur.project ev yapim firmalari ev yapimi icin 6-8 ay arasinda zaman ister genellikle 6 ayda ev bitirilir, ama ustalar 2 gun burda 3 gun baska yerde calisip isi uzatirlar,yagmurlu gun olur isci calismaz....

....insaat islerinde yine buyuk firmalar vardir, buyuk isler alirlar,site gibi apartmanlar yaparlar,yeni yerlesim yerlerinde alis veris merkezi yaparlar, cok katli araba parki yaparlar.sehir merkezlerinde 60,70 katli binalar yaparlar,buyuk sirketlerdir,,,,hukumet binalari icin tender denen kapali zarf usulu teklif verilir,australya devamli buyuyen bir ulke bilhassa buyuk sehirler devamli degisiyor yeni yeni alis veris merkezleri oluyor yuksek yuksek binalar yapiliyor....insaat muhendisi icinde belediyelerde is bulunur,devamli ana yollar ve tuneller yapiliyor bunlarda is bulunur.
    ....benim damat metal muhendisi,burda kendine gore is bulmasi icin ic bolgeler madenlere gitmesi lazim,dededen sanatkarlar,ilk geldigi zaman burda sanatkar olmazsan iyi para kazanamazsin dedim,kulagina kupe olmus, gunduzleri bir alarm bagliyan, binalara guvenlik tesisleri kuran bir sirkette calisti, aksamlari tafe denen kolleje gitti sonunda elektrikci ehliyetini aldi,.. insaat ortakli bir elektrik sirketinde is buldu 10 yildir ayni iste devamli insaat elektrikciligi yapiyor,foreman yaptilar usta basi oldu, isleri organize ediyor,malzemeyle ugrasiyor,,tabi bu gunlerde virus dolayisiyla isler az insaatta ne tur elektrik isi olursa yapiyor,calistigi sirket hem yeni binalar yapiyor hemde eski binalari restore ediyor buyuk isler tabi.

.....sydneyde yeni yeni evler hep sehirden uzaktadirlar sehir merkezinden 40-50 km arasi,cunku yeni yerlesim yerleri aciliyor,orman koruluk temizleniyor,ya-da buyuk ciftlikler satin aliniyor,her yeni acilacak veya acilmakta olan yere her sey lazim marketi lazim doktoru lazim.....belli bir meslegi olan kimse is bulu derim.....bayan yegenimin bir kiz arkadasi turkiyeden evlenmisti esi insaat muhendisi,biraz ingilizceside vardir,bir asansor firmasinda calisti,,,,bunning diye buyuk nalburiye magaza zincirleri var ayni zamanda mutfak filan yapiyorlar,insaat muhendisi olan arkadasda burda is buluyor,evlere gidip olcu aliyor ve ev sahiplerine ne tur bir mutfak uygun olacagini anlatiyor,demek istedigim calismakm isteyen icin devamli is cikar
    .... 30 yil evvel bir yegeni istek yaptik,turkiye de iki yillik elektirikcilik okumus burda gecmiyor tabi, australyaya gelince fabrikalarda normal is buldu hem calisti hem uniye gidip elektrik muhendisi oldu ve hic issiz kalmadi...

• ⭐⭐

....bu gun hava biraz serin sabahleyin yuruyus yaptim,sonra oturdum pc nin basina....bir hanim australya hukumetinin kedileri oldurdugunu sormustu dogrumu filan diyordu

....Feral animal... feral hayvanlar diyelim bunlar dogaya zarar veren hayvanlardir,evet australya hukumeti kedileri oldurtmus,tabi sehir icinde degil,bu basi bos kedilerin yasadiklari ve dogaya zarar verdikleri yerler vardir,,,,,bu feral basi bos kediler yilda 2 milyar diger canlilara zarar vermisler kokunu kurutuyorlar, fareler degisik kuslar,yani kedilerin avlayip yiyebilecegi her turlu yaratik...
    ....kendim 12 yila yakin bir belediyede calistim belediyenin deposu, rangerler vardi, sokaklarda dolasirlardi, deponun bir kosesinde kopek barinagi vardi, yakaladiklari sahipsiz ve basibos kopekleri buraya getirirler, iki hafta icinde kimse satin almazsa igne yapip uyutuyorlardi,daha sonra bu isi ozel sirkete verdiler,australyada sehirlerde basi bos kopek gormek zordur..

.....feral kedilerde dogaya zarar verdikleri icin oldurulmuslerdir,, yarasalar vardir cifcilere zarar verirler,yillik belli bir sayida ciftciler yarasa vurabiliyorlar.tarim veya hayvancilik yapilan bolgelerde tavsan coktur,malum tavsan cok cabuk urer cok cabuk cogalirlar bir kac tane iken yuzlerce olurlar,tavsanlarda tarlalarda otlari yerler,ot yerken kokunden sokerler yani hayvanlarin otliyacagi yesillik yerde ot kalmaz,ciftlik sahipleri tavsanlari zehirlerler,kimileri tel orgu cekerler ama tavsan topragi kazip tel orgunun altinadan gecebilir.

...ben bunlari australyayi mudafaa etmek icin yazmiyorum doganin kanunlari. cok eskilerden nakliyat icin develer getirilmis,develere ihtiyac kalmayinca develer dogaya salinmis,yuz yildan fazladir dogada kendi baslarina yasayip uruyorlar sayilari milyonu bulmus, hukumet basa cikamiyor,susuzluk oluyor hukumet develeri vurmaya mecbur kaliyor.....australyanin brambi diye atlari vardir,,bunlarda yuz binlerce dogada yasayip kendi kendilerie urerler sayilari cogaldigi zaman hukumet araya girip biraz at soy kirimi yapar,normal gormek lazimdir.

• @sir-altan Merhabalar Avusturalya'nın toprak büyüklüğü türkiye den 10 kat fazlaymış böylesine geniş topraklara sahip ve nüfusu sadece 25 milyon olan bu devasa ülke neden sizce göçmen olmayı zorlaştırıyor, ve az göçmen alıyor. Neticede Avusturalya toprakları büyük ölçüde boş. Yeni insanların gelmesi ve boş toprakları işlemesi Avusturalya ya fayda sağlamaz mı?

• ⭐⭐

....australya toprak olarak buyuk bir kitadir ve ingilterenin kolonisidir,bir zamanlar amerikada ingilterenin kolonisiyken ingilizlere bas kaldirip bagimsiz olmuslardir.kanadada ingilterenin kolonisidir,qubec eyaleti ingiltereden kopmak icin zaman bekliyordur.australya nin dogal durumu amerika veya avrupa gibi degildir,azgin nehirleri selaleri yoktur,cok cok karli daglari yoktur,bazen aylarca yagmura hasret kaliriz su kullanma yasagi getirilir...1,3 milyon km kare arazi col ve verimsizdir.
    ..australyada bos arazi olarak crown land denir hukumete ait topraklardir, ormanlar national parklar bir cok yerler,verimli topraklar zaten sahiplidirler,cok buyuk tarim ve hayvancilik ciftlikleri vardir,kendi gorusume gore ulke buyuk nufusu kaldiracak gucte degildir, buyuk sanayi asya devletlerine kacmistir,eskisi gibi yuzlerce isci calistiran fabrikalari bulmak zordur.
    ..hukumet programli olarak gocmen getiriyor, bir kac yil evvel yillik gocmen alimi 200.000 kadardi simdi cok asagilara dusmus.gercek hayat deniz sahilinden 200 km kadar icerlerdedir yani verimli topraklar yesil araziler australyanin icinde bir cember gibidir , icerlere gidildikce kuraklik baslar......
    .. epey oldu buyuk kuraklik yasandi, koyun ureten ciftciler koyunlarini doyuramiyacak hale geldiler ve koyunlarin kafalarina kursun SIKARAK imha ettiler.bazen bende oyle dusunurum koskoca bir kita ama 25 milyon insan,benim geldigim yilda 13 veya 15 milyondu 40 yildan fazla zamanda 10 milyon artmis.

australyanin ortalarinda abargine ismi kati thanda normal ismi lake eyre eyre golu vardir tuzlu su goludur, 9500 kmkare verimsiz arazidir, 100 yilda bir kac sefer dolmustur,,,yukarlardaki eyaletlerde buyuk muson yagmurlari olunca sular bu gole gelir ama gelmeleri aylarca surer,, australyanin ic bolgeleri kuraktir yagmur yagmaz, yagmur yagmayinca toprak uzerinde tuzlanma oluyormus ve tuzlanmada butun nebat cinsini kurutup bolgeyi cole ceviriyormus.yagmur yagdigi zaman tuzlanmayi alip gotururmus.

• @sir-altan Australia da cekilmis bir film izlemistim, kucuk bir kasabada geciyordu konusu ve beni biraz sasirtmisti. Etrafi hep coldu, insanlarin bazilari kasabanin disina dogru mobile homelarda yasiyorlardi. Hatta esim, ben orada uzerine hergun para verseler yasamam demisti 🙂

• ⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

@sir-altan Australia da cekilmis bir film izlemistim, kucuk bir kasabada geciyordu konusu ve beni biraz sasirtmisti. Etrafi hep coldu, insanlarin bazilari kasabanin disina dogru mobile homelarda yasiyorlardi. Hatta esim, ben orada uzerine hergun para verseler yasamam demisti 🙂

....mysea kardesim, australya cok buyuk bir kita,kucuk kucuk koy gibi kasabalari cok,is yok guc yok,cok insansanlarda kasabayi terkedip sehirlere gitme cesareti yok,boyle bolgelerde genclerde intihar olaylarida cok oluyor..eskiden cok karavan parklari vardi ve insanlar iclerinde devamli yasiyorlardi,sehir iclerinde pek yok ama bazi kasabalarda hala var,evi olmiyan insan bir karavan alip mobile eve yasiyor,tabi yer sahibine haftalik kira oduyor..doga harikasi olan cok bolgeler var ama insan az, dunyaninn her yerinde oldugu gibi burdada zaman zaman turistlerin baslarina isler geliyor soyuluyorlar olduruluyorlar,turistlerin cogu genc ve wat yaparak memleketi dolasiyorlar....evet bazi bolgelerde bizler gibi insanlarin yasamalari cok zordur
    .norten territory denen bolgede aborgine yerlilerine ayrilmis kamplar var settlement denir,yasamlari rezaletdir.
    .australyanin guzel filmleri oldugu gibi berbat filmleride vardir,bazilari dokumenter gibi gercektir.

• ⭐⭐

.sydney ah sydney bu virus basladigindan beri, bir sefer degisikm yerde bir deniz kenarina gittim ondan harici cok yakin carsilar haricinde evden uzaklasamadik,sydneyin manli ve bondi plajlarini cok ozledim, gidip bir yuruyus yapmak ve bir dondurma yemek cok zevkli oluyor,guzel sehirdir sydney,kisa zaman icinde hem deniz kenarinda hem de orman icinde olunur.
    ....sydneye tren cok uzun yilar evvel gelmistir,is saatlerinde hizli ve SIK trenler vardir. sydney ve civarlarinda 170 tane tren istasyonu vardir 813 km ray dosenmistir,trenler 8 ayri line giderler yani 8 ayri guzergah diyelim.trenleri cogu 2 katlidir bir vagon cok yolcu alir...bir iki sefer denk geldim simdi istanbula alinan yeni vagonlar gibi vagonlar getiriliyor, genellikle yolcular ayakta oluyor,tren duz gidiyorsa en son vagondan en bastaki vagonu gormek mumkun olur yani acik vagonlar.

• @sir-altan ABD'de hic trenle yolculuk yapma firsatim olmadi ama Almanya'da birkac defa hizli tren ile seyahat ettim. Oldukca zevkliydi. Almanya trenler konusunda cok yaygin bir aga sahip. Her sehirin icinde de kendi tramvay sistemleri var. Yani hic arabasiz orada yasanabilir. ABD'de NYC ve Chicago haricinde arabasiz cok zor..

• ⭐⭐

@MySea
    ...almanya topraklari turkiye topraklarinin yarisina sahip,ama nufusu turkiye ile esit gibi,kucuk ulkede buyuk kalabalik,tabiki,sistemleri cok iyi, almanlarin irkciliklari disinda herseyleri iyidir,sanayisi cok iyidir,sahane mimarlar muhendisler ilim adamlari yetistiriyorlar,adamlar panama kanalina kapak yapip gonderiyorlar,buyuk is makineleri yapiyorlar madenler icin makineler yapiyorlar,limanlarda en hizli sekilde konteyner yukleme ve indirme tesisleri kuruyorlar...dediginiz gibi sehirler ici ve eyaletler arasi insan tasimaciligida mukemmeldir.biraderimde kisa bir zaman icin bulunmustu cok eski yillarda alman adam harpte ayagini kaybetmis,ama hukumet sen yan gelip yatacaksin dememis kendine gore bir is verip calistirmis.
    .japonlarin cok hizli ternleri meshurdur, imkan olsada gidip binsek. iyi gunler.

• @sir-altan Şu an yaşadığınız yerde kış mevsimimi yaşanıyor. Türkiye de yaz mevsimi başladığın da Avustralya da kış mevsiminin başladığını okudum. Bu durum Latin Amerika ülkelerinde de yaşanıyormuş.

• ⭐⭐

@kotpantelon, içinde söyledi: Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

@sir-altan Şu an yaşadığınız yerde kış mevsimimi yaşanıyor. Türkiye de yaz mevsimi başladığın da Avustralya da kış mevsiminin başladığını okudum. Bu durum Latin Amerika ülkelerinde de yaşanıyormuş.

.haziran ayinda resmen kis basliyor,kis demeye bin sahit ister,yani karli buzlu tipili kis olmaz.galba arjantin ile ayni enlem veya boylam cizgileri icindeyiz ayni mevsim sartlari olabilir.

• ⭐⭐

..gecenlerde kafama bir kac soru takildi ve arastirmaya basladim.her turkiyeye gittigimde yegenlerden bir australyadaki evimin degerini merak eder bende soylerim,ya bu parayla burda bu kadar daire alirsin niye orda duruyorsun der.kendilerine gore haklidirlae ama kazin ayagi oyle degildir iste.

..kafama takilan soru emeklilik hakkindaydi...1957 yilinda ve sonrasinda doganlarin emeklilik yasi 67 olmus...gecenlerde dusundum misal olarak oglumun buyuk evi var arka bahcesinde granny flat var,evimi satayim parami cocuklarima bolustureyim ve oglumun evinde yasiyayim,yapamazmisim,emeklilik parami keserlermis,evimi satmadim,kiraya verdim,emekli olan kisinin 400.000 dolara kadar asset yani mali mulku olabiliyor,icinde yasadigimiz ev asset sayilmiyor,onun haricinde para eden ne varsa,kadinin kulagindaki kupe bile asset mal varlik sayiliyor,evimi kiraya verip oglumun yanina gidersem,evimin degeri yuksek oldugu icin bu asset limitini geciyoruz ve emekli maasi tehlikeye giriyor,yani evimi terkedersem emekli maasida tehlikeye girer,satip baska bir yerden ev alabilirim problem cikmaz.

.....australya disinda yasiyacak emekli insanlar icinde ev varsa 400 bin asset ev yoksa 616,000 asset varlik kabul edilebiliniyor....evimin degeri yuksek, satip turkiyeye gitmeye kalksam,emekli ayligimi keserler zannediyorum...400,000 mal varligi limiti var ondan sonraki her bin dolar icin 3 dolar kesinti yapiliyormus..emekli insan coluguna cocuguna yilda 10.000 dolar kadar yardim yapabiiyor ama 5 yil icinde 30.000 i gecmiyecekmis.

• ⭐⭐

....australyada ozel okullar coktur, bir cok toplumlar kendi okullarini acarlar tabi devletten destek alirlar,egitim durumuna gore devlet destegi azalir veya cogalir.yine bir cok ozel okullar vardir,verdikleri egitimler veliler icin bir hayli pahalidir,yillik 10,000 dolardan 30.000 dolara kadar ucretleri vardir....Feto Dunyanin bir cok ulkesinde okul kurmustur,sydney ve melbourne sehirlerindede bir iki okulu vardir,sydneyde bir tanesi biraz sehir disi liverpool preston bolgesindedir bu buyuk okuldur, digeride auburn semtindedir.isim degistirdikleri icin isimlerini bilmiyorum, ayrica milli gorus teskilatlari okullarida vardir erbakan hocanin teskilatindan

..sydney preston bolgesinde bulunan feto okulunun egitim derecesi yuksektir, turklerden ve yabancilardan cok talebe vardir,iyi derece ile mezun verirler,yegenimin bir oglu orda baslamisti simdi liseyi bitirmek uzere birde kucuk oglu var, pek public okullarina vermek istemiyorlar,feto nun okuluna verelim diyorlar, gelecek yil icin 100 tane acik varmis yani 100 talebe alinacakmis simdiden 600 ogrenci muracaat etmis,tabi talebe adaylari imtihandan sinavdan gectikten sonra kazananlar arasindan alinacakmis......bazen yegene takilirim cocuklari bu lanet adamin okuluna gonderiyorsunuz turkiyeye giderseniz sizi iceri atarlar diyorum.
    .. sydneyde cok arap ve musluman toplumu oldugu icin cok arap okullarida var,galiba pakistanlilarin okullari var,musluman arap okullari allahlik diyebilirim

...benim oturdugum bolgede galiba bir km uzakta eski karavan parki bos bir arazi vardi,evlere kagit attilar galiba satin alanlar araplar. iste bu araziyi aldik apartmanlar filan yapacagiz diye,,,daha sonra araziyi baska bir arap sirketine satiyorlar....bu sirketde 1500 talebelik islamik okul yapmak icin belediyeye muracaat ediyor,halk imza toplayip karsi cikiyor,belediye ve arsa sahibi mahkemelik oluyorlar ve arsa sahibi davayi kazaniyor ve istesenizde istemesenizde buraya okul yapacagiz diyorlar.
    ......eyalet hukumeti devreye giriyor, her arazinin sahibi devlettir diyor ve paralarini verip araziyi araplarin elinden aliyorlar ve ozurlu cocuklar icin okul yapiyorlar,araplara baska bir yerde arsa gosterip buraya kucuk capli bir islamik okul yapabilirsiniz diyorlar.

..liverpool belediyesinde calisirken feto nun okulunun yanindan gecerdik tabi neyin ne oldugunu bilmiyorduk,kucuk bir bina ile basladilar ve kisa zamanda kocaman okul yaptilar, allah allah bu kadar parayi nerde buldularda boyle okul yapiyorlar diye dusunuyordum,aslinda arkada koca cemiyet varmis.

• ⭐⭐

..australyada resmen kis mevsimine girdik, 500 km uzaklikta olan karli daglarda millet kayak yapiyor yilda bir kac ay calistigi icin cok pahali bir yer.gecen hafta 10 haziran persembe gunu evde dondum,uzerime kazak giydim ayagima kalin corap giydim yine usuyorum, usudugumu kolay kolay hissetmem....yakinimda bir elektrik sobasi vardi fise takip yanima yaklastirdim biraz isindim,allah allah galiba bende is bitmis diye dusundum, ertesi sabah haberlere bakiyorum,haziran ayinda son 100 senenin en soguk gununu gecirmisiz.....

.okullarda sene icinde 3 tatil olur genellikle 2 ser haftalikdirlar, ilk tatil nisan ayinda,simdi 2 inci tatil 25 haziranda,ondan sonra galiba ekimde son tatil olacak,her ikibucuk ayda cocuklar 2 hafta tatil yapiyorlar,17 araliktada buyuk tatil baslar,ocak ayinin son gunlerinde okullar acilir,gecen yil virusden dolayi cocuklar iyi tatil yaptilar,gerci evlerde bilgisayarlardan ders calistilar,bu yil fazla virus korkusu kalmadigi icin ekstra tatil olmadi.

....hayat fena degil bizim borcumuz filan olmadigi icin emekli ayligimizla rahat rahat geciniyoruz,gerek australyalilardan gerek turklerden ev sahibi olamiyan cok,eskiden gelipde ev sahibi olmamis turkler var,kiralar pahali,alinan emekli maasinin yarisindan cogu kiraya gider.zamaninda ev aldigim icin kendimi sansli hissediyorum,bu gunlerde ev fiatlarida uctu,kocaman bir evde kari koca kaldik sayilir, bir iki aydir evi satip daha kucuk bir ev almayi dusunuyorum,daha uzaklara gitmem lazim 10 yillik eski evler milyona gidiyor,arsasi buyuk olanlar daha cok para ediyor...yeni basliyanlar icin ev almak cok zorlasti, ya iyi para getiren bir meslek olacak,ya da kari koca calisacak.evlerin nicin bu kadar cok degerlendiklerini bir turlu anliyamiyorum,arazinin cok bol oldugu bir ulkede ev almak hayal gibi oluyor,,,ben hayal gibi diyorum ama markete cikan ev de hemen satiliyor.

• @sir-altan Kiralik evde veya apartmentda uzun sure yasamak zor is. Insana kendi evindeki rahatligi hicbirsey vermiyor.

Burada da uzun yillardir ABD'de olup, hala kiralik evlerde yasayanlar var. Onceki sene YMCA'de havuzda bir Turk'le tanismistim. Oradan buradan konusurken, 13 yildir ayni apartmentda ailecek yasadiklarini ve apartment yonetiminin kendilerini cikartmaya calistiklarini soyledi. Tamirat, bakim yapmamiz gerekiyor, halilari degistirip duvarlari boyamamiz lazim diye de mazeret sunmuslar. Bize ayni kira ile yeni bir apartment ayarlayin, transfer yapalim demisler, onlar da ust yonetime soralim demisler 🙂

Yani 13 yil ayni yerde kirada yasamak kolay degil. Ustelik hicbir yenileme, bakim falan yapilmadan. Bana cok sasirtici gelmisti o zaman. O kadar ugrasmak yerine ev almak cok daha mantikli ama tabi ki hickimsenin finansal durumunu, tercihlerini falan bilemeyiz...

Benzer Başlıklar

• 33
  • 14
  • 272
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |