Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

...iki sefer californianin sanfrancisco sehrinde bulundum, 2 inci gittigimde uzun ucak yolculugundan sonra dinlenmek icin 2 gun kalmistim.daha evvelki gidisimde san francisco sahillerine bir kac km uzakta meshur alcadraz eski hapishane muzesi vardir,burayida gorelim dedik. daha evvel clint eastwood orda bir film cevirmisti,birde sean connery nin rock diye bir filmi vardi....cok eskilerdende belki hatirliyanlar vardir kojak diye bir polis dizisi vardi,yunan kokenli artist oda orda bir film cevirmisti galiba serce filan besliyordu.tarihi yerleri gormeyi severim,hadi bakalim bu adaya da gidelim dedik iskeleye gittik bilet aldik 10 dakika ara ile tekneyi kacirmisiz tekne iskelede ama kapilari kapanmis,bir sonraki tur gemisi icin bir saat filan bekledik,
    ..adaya dogru seyir ederken gemideki rehberde tarih anlatmaya basladi,acik guverteye cikip bir kac resim cekmek istedim ama ne ruzgar var ne ruzgar,disardan dogru durust resim cekemedim....
    ..adaya ciktik audiolu tur var,bir kulaklik alip bende tura basladim yurudugumuz yerde ne olmus ne olmamis dinliyoruz, meshur mahkumlar filan,mahkumlarin dus yerlerini gosterdiler acik duslar haftada bir sefer dus yapma sanslari varmis bazi hucreleri gordum,icim kotu oldu....icerde bir de hediyelik dukkan var,iki tane ranger sapkasi aldim anahtarlik tabi.
    .....bu hapishaneden kacmak imkansizmis,deniz cok dalgali ve ruzgarli hemde etrafta kopek baliklari dolasirmis,buna ragmen cok eskilerde 3 mahkum firar etmis,ondan sonra bu mahkumlardan hic haber alinamamis,kopek baliklarinin onlari yedikleri dusunulmus....adanin tepesinden veya sahilden san francisco sehrinin bayirli caddeleri gozukuyor gercekten sahane bir manzara.

• ⭐⭐

...televizyon ve dizi izlerken hep detektifli polisiye dizileri izlemeyi severim,dokumentar olarakda cunku dokumanterlerin cogu gerceklerden alinmistir, amerikada dokumenter yapan cok sirketler var ve ayni zamanda gecmisteki cinayetleri canlandirip tv, kanallarina satan sirketler var.

..hangisi dogru....
    ....yine canlandirilma ile yapilmis bir cinayet izliyorum... kasabanin papazi,kilise gorevlisi bu adamlara bir suru isimle hitap ediliyor,ne nedir gercek bilmiyorum, kilisedeki vaaz veren papaz evli mutsuz bir evliligi var,galiba esi bosanmak istiyor,,,vaaz dinlemeye bir polis ve esi de geliyor,polisin esi ile papaz arasinda gonul bagi basliyor sevgili oluyorlar,ikiside evli eslerin ortadan kalkmasi lazim.... papaz gaz tupuyle polisi zehirliyor,bir kenara birakiyorlar, hemen gidip ayni sekilde papaz kendi esinide gaz tupuyle zehirliyor sonra ikisini karisinin ayri yasadigi evin garajina getirip arabanin icine birakiyorlar,ekzostu hortumla arabanin icine veriyorlar ve arabayi calistirip gidiyorlar.
    .....bir muddet sonra iki sevgili guya garajda intihar etmis oluyorlar,her kes uzgun,sonrada papaz ile polisin hanimi evleniyorlar,aradan 18 yil geciyor.papazin oglu bir araba kazasinda hayatini kaybediyor,papaz efendide iste allah beni cezalandirdi diye polise gidip yaptigi olayi cinayeti anlatiyor,hapse mahkum oluyor,karisi inkar ediyor.
    ....aradan bir zaman gecmisti tv de yine boyle cinayet dosyalarina bakiyorum,bu sefer kahraman bir disci,hikaye yuzde yuz ayni,kelimesi kelimesi bir birine uyuyor yalniz kahramanlar degisik.papaz yerine dis doktoru konmus , polis yerinede baska biri konmus....kendi kendime acaba bu dokumenterin hangisi diye dogru diye soruyorum.

• ⭐⭐

Bir Hawaii Gezisi..-(1) yil 2009

Benim icin gezmek gormedigim yerlere gidip oralari gormek bir ihtyac gibidir.Maddi imkanlarim elverdigi muddetcede gezerim,Genellikle yilda 3 tatil yaparim biri uzun yollara arabamla gitmemdir,gidebildigim kadar gider yorulunca durur bir motele yerlesir ve ertesi gun dinc olarak tekrar yoluma devam ederim…Gecen yil ocak ayinda iki hafta kamp tatili yaptim,Nisan ayindada kucuk ve sirin bir tatil kasabasinda dayali doseli bir daire kiralayip 7 gun hem dinlendim hem eylendim.. 3 uncu tatilim genellikle Eylul ayinin sonlarina dogru olur bu tatil de arabayla uzun mesafeler icindir onun icinde havalar cok isinmadan eylulde yola cikar 10 gun kadar dolasir ve geri gelirim.

…Gecen yil Eylul ayi yaklasirken nerelere gidebilecegimi dusunuyordum,kita cok buyuk oldugu icin gidilecek cok yer var. Burda Gold coast diye bir yer var cok guzeldir.yani yalanci cennet gibi bir yer, diger seferlerde bes defa gitmistim,yine orayi dusunuyordum, birde ucakla 2 ½ saat uzaklikta Yeni zellanda var oraya da gitmek aklimdan geciyordu…Bu yil benim ve esim icin cok ozel bir yildi,cunku evliligimizin kirkinci yilina girmistik ve biraz daha degisiklik olsun istiyorduk..Iste o gunlerde Jetstar hava yollarinin reklamini gordum, 24 saatlik bir satis yapiyorlardi Ekim ayi icinde Hawaii icin gidis donus biletlerinde cok indirip yapmislardi,hemen hic dusunmeden internetten yerimizi ayirtip yine net uzerinden kredi kartiyla billet ucretlerini odedik.Bir gun sonra Hawaii deki guzel bir otelden 9 gunluk reservasyon yaptirip onunda ucretini kredi kartiyla odedik.simdi yapacagimiz sey 30 gun gidis tarihini beklemekti..

…Sayili gunler cabuk gecer derler ya, soyle boyle darken 30 gun gecti ve Yolculuk gunumuz geldi, ucagimiz Sali aksami saat 18,15 de hareket edecekti,ogleden sonra biraz trafik olur, bu yuzden 3 saat evvel hava alaninda olduk.evimden hava alani 40 dakika filan surer.terminalde jetstar,in yerini bulduk,valizlerimizi vermek icin siraya girdik.kucuk bir valiz alalim bize yeter diye dusunmustuk ama son anda buyuk bir valiz aldik, kocaman ama iki kisinin esyalari 20 kilo tutmuyor.Neyse valizi verdik.gecti bir muddet sonrada biz pasaporta girdik,giseler pek sakindi,gumrukcu memuru pasaportlari makineden gecirip okayladi,iceri girdik biraz ilerde kontrol noktalari var, cantalar filan rontgenden geciyor,elimizde iki kucuk sise su var, gorevli efendim sise sulari burden ileri gecmiyor bunlari cope atacagiz dedi,itiraz edemedik aldilar sulari,el cantalarimiz makineden gecti ve boylece gumruk yolcu salonuna girdik. Icerde magazalar var duty free derler,burda satilan esyalar vergisiz oldugu icin disariya gore ucuz satiliyor, tabiki aldigin mali yurt disina cikaracaksin,son dortbes yildir yeni bir usul daha cikardilar, yurt disindan gelince pasaporttan gecmeden evvel duty free magazalari var burdan da bir seyler alabiliyoruz..Biraz magazalari dolastik benim alacagim bir sey yok,iceriye su siselerini sokmadilar ama yolcu salonunda makinelerde sise sulari satiyorlar, biraz garip degilmi. Biraz oturduk biraz dolastik ve ucagimiz boarding yapmaya basladi,bizde yavas yavas gidip yerimizi bulduk,bilet aldiktan birkac gun sonra koltuklarimizi cam kenarindan istemistik saolsunlar yaptilar, gidiste ve donuste cam kenarindaki koltuklarda oturduk..Yolumuz 10 saatlik bir ucus ve gece olacak, koltuklarimiza iki sise su koymuslar,ucuz tarifeden gittigimiz icin sudan baska hersey parali,parali ve pahali,neyse biz ucaga binmeden karnimizi doyurmustuk, ikiser dilimde sandavic yapip yanimiza almistik.

…10 dakika gecikmeyle ucak havalandi,en son olarak Malezya hava yolarinin ucagina binmistim, koltuk siralarini o kadar siklastirmislarki ayak uzatacak yer yoktu yani..Bu bindigim ucak iyiydi ayaklarimizi rahat rahat uzattik, koltuklarin en ustunda basini dayamak icin sagli sollu destek yastilar yapmislar basin bir yere kaymiyor.ucak yukselirken ellerimi acip duami ettim, ondan sonra tv,ler acildi film koydular kulakligi takip film seyrettim, soyle boyle darken cok az uyudum,sabah saat 6.15 de Hononulu da olduk,burda degisik bir saat farklari var. biz Sali aksam uzeri saat 18.00 de havalandik, 10 saat uctuk Hawaii’nin Sali sabahi yine 6.15 de indik, biraz garip degilmi.

…Ucaktan indik ve pasaport kuyruguna girdik, ucaktayken iki degisik forum vermislerdi,onlari doldurmustuk,sabah sabah cok ucak inmis olmali ki 6 tane pasaport gisesi olmasina ragmen sirada 2 saatten fazla bekledik…Donuste biraz tecrubem oldu,donus zamani yolcu salonunda bekliyorduk, bizi alacak ucak Sydneyden geldi, yolcular inerken bir hava alani gorevlisi cok yaslilari ve kucuk bebekli olanlari bir kenara cekip fazla bekletmeden gumrukden cikardi,birdaha gidersem bende esim rahatsiz lutfen yardim edinde bir an evvel beklemeden gumrukden cikalim diyecegim.

…Ucaktan disari adimimizi atarken gorevlilerden ilk duydugum kelime ALOHA oldu.aloha dedikten sonra Hawaii ye hos geldiniz diyorlar…diger yolcularla beraber gumruk pasaport sirasina girdik, iki saate yakin bekledikten sonra sira geldi. Amerikan kowboy tipli bir gumrukcuye rasgeldik.aloha dedi. Ilk defa mi geliyorsunuz dedi.yiyecek veya tehlikeli bir sey varmi dedi.yarim paket buskuvit var dedim muhim degil dedi.verdigim bir mavi forumu aldi, dip kismini koparip pasaporta zimbaladi.Penceresinin kenarinda bir scanner var buraya sag elinin dort parmagini koy dedi, yapistirdik parmaklarimizi yesil kirmizi isiklar yandi,sonra bas parmagini koy dedi onuda koyduk,,kucuk bir kamera var buraya bak dedi birde resmimizi cektiler. sira hanima geldi.ayni seyleri onada uyguladi, sonra pasaportlarimizi verip iyi tatiller diledi,gumrukden gectik ama valizler nerde, biraz saga sola baktiktan sonra bulduk bizim ucagin valizlerini bir koseye yigmislar,valizimizi alip valiz kontroluna gectik baktim bir kapidan bir kac kisi geciyor, bende oraya yurudum kapida bayan gorevli vardi, Aloha sonrada Hawaii ye hos geldiniz dedi, valizlerimize kimse bakmadan ciktik disari,degisik bir atmosfer acemi acemi saga sola bakiyorum, buraya gelmeden evvel nette bir hayli incelemeler yapmistim, Hava alanindan oteller bolgesine giden shuttle dedikleri otobusler oldugunu ogrenmistim, disari cikinca bir gorevliye shuttle nerden kalkiyor dedim, kadin tariff etti biraz yuruyup shuttle duragini buldum 10 dakika sonra otobus geldi,sofor valizi aldi,hangi otele gidiyorsunuz diye sordu, benim aklimda ohanna kalmisti ohanna dedim adam ohanna sadece bir bolge dedi, kagida bakip ohanna beachcomber dedim…biraz sonra otobus hareket etti, birkac yuz metre ilerde durdu, baska bir gorevli kadin bindi bilet kesmeye basladi,kisi basi dokuz dollar,sira bize gelinde iki kisi dedim, kadin round trip mi dedi, allah allah oda ne diye dusundum sonra jeton dustu,bizde gidis donuse return derler amerikalilarda gidis donuse round trip diyorlarmis,evet round trip dedim o zaman iki kisi icin 30 dolar dedi, verdik parayi aldik biletlerimizi,yine kadin donus icin 24 saat evvelinden telefon et dedi bilette telefon numarasi var tabi. Bir saatlik bir yolculuktan sonra otelimizin onune geldik,tabiki bu arada diger otellerede bir suru yolcu biraktilar…Burda bir adet var hangi vasitaya binseniz istemem ama yan cebime koy gibi bahsis verin tabelalari var, yani acikca bahsis istiyorlar,geleneksel bir adet..Sofer otelin onunde indirdi valizimi disari cikardi, iyi tatiller efendim dedi, bende tesekkur edip eline iki amerikan dolarini tutusturdum boylece ilk bahsisimizi verdik.

…Otelin kapisindaki gorevli valizimi hemen elimden kapti siz yukari cikin biz valizi getiriz dedi, elevatorle yukari cikip receptiona geldik.reservasyon kagidini verdim saat 3 den evvel odalara almiyorlar kagitta oyle yaziyordu, gorevli bayan bilgi sayarda biraz calistiktan sonra elimize iki kart Verdi bunlarla oda kapisini acacaksiniz, ayni zamanda yukari cikmak icin asansordede kullanacaksiniz dedi.50 dolarda deposit istedi,verdik tabi Hawaii’ye gelmeden evvel otele bir mail atip, evlilik yildonumu icin geliyoruz mumkunse yukseklerden ve deniz goren bir oda verebilirmisiniz diye rica etmistim, bayana tekrarlayip mailimi hatirlattim okay dedi. Odaniz 10,uncu katta 1000 numara dedi, ne zaman odamiza girebiliriz diye sorunca, odaniz hazir hemen gidebilirsiniz dedi, tesekkur edip asansora bindik ve odamiza ciktik,ne yazikki odamiz yan cehpedeydi birazcik deniz goruyor birazda daglari goruyordu,,,Yarim saat sonra kapi calindi bell boy valizimizi getirdi, eh 2 dolarda ona toka ettik.
    ..bir saat filan dinlendik karnimiz ac gidip bir seyler yiyelim dedik yan sokakta bir suru fastfood dukkanlari var, dolastim dolastim ama hic bir yiyecek icime sinmedi,guzel yiyecekler ama ben pek disarlarda yiyenlerden degilim,otelin onune geldik, karsida cheesecake factory yaziyor otelin altinda bir restorant oraya daldik, bir masa gosterdiler,listeye baktim ve koca bir pizza ile guzel salata soyledim,kizcagiz pizza olana kadar icecek bir sey istermisiniz diye sordu eh bende bira iceyim dedim, dedim ama bunlarin olculeri degisik pint filan diyorlar, 22 pintlik bira getireyimi diye sordu bende okay dedim biraz sonra garson kiz 6oo gramlik bira bardagiyla geldi.buz gibi bira ac karnina yudumlamaya basladim sonra pizza ve salatada geldi,mubarek bira pizzadanda da pahali.. yedik ictik bahsisiyle beraber 24 dolari birakip ciktik.Karnimiz doydu,otelimiz karsida hava sicak,tekrar otele odamiza ciktik,kocaman bir king size yatak,karsisinda kocaman bir ayna altinda alti cekmeceli dolabi,Masada telefon,yatak baslarinda gece lambalari.oda balkonlu cok guzel pufur pufur esiyor,dus ve tualeti var,ayrica bir gardorabi var,icinde kasa da var kendi sifreni yazip kitliyorsun,pasaportlarimi ve paramin bir miktarini buraya kilitledim,zaten kimse pasaport filan sormuyor,radio var utu masasi ve utu var.

..Bir iki saat dinlenip televizyon seyrettikten sonra hawaaii yi kesfetmeye ciktik,Hawaii derken kesfetmek zordur, cunku Hawaii bir degil 5 adadan mutesekkildir,Baskent Honolulu olan basilica adadir, bizde bu adanin Waikiki bolgesine geldik, zaten hayat burda Yasaniyor yuzlerce gok delenler, asagi katlari hep alis veris merkezleri ust katlari oteller bizim otelde 23 katliydi,yuzme havuzu ve spor salonu vardi receptionun oldugu yerde bir iki magaza ve restaurant.Hawai deyince yasamin oldugu yer Waikiki bolgesidir meshur plajda burdadir…Neyse sokaga ciktik ve dolasmaya basladik,buraya gelmeden evvel bir hayli bilgi toplamistim,birde ingilizce konusulan bir ulke oldugu icin hic yabancilik cekmedik… sokaga ciktik saga sola bakiyorum, yahu diyorum acaba ben japonyayami geldim yoksa Amerikayami her bes kisiden dordu japon diyebilirim,her yerde japonca ilanlar ve reklamlar, turizm de calisanlarin cogunlugu japonca konusuyor.anladigimiza gore hergun birkac ucak dolusu japon turist geliyormus.Amerikadan gelenlerde cok,bir coklariyla arkadaslik ettik sohbet ettik..

…Hawaii nufusu cok karisik bir yer Amerikalilar var filipinliler var hawainin kendi yerlileri var, samoa, fiji,Tahiti ve yakin adalardan gelip yerlesmis esmer derili insanlar cok…burda her bes kisiden 3 kisisi turizm uzerine calisiyorlar diyebilirim,turist biterse Hawaii de biter,doga yapisi tabiat sekli ne tarimciliga nede hayvanciliga elverisli degil,Adalar yanardaglardan meydana gelmisler, genellikle herseyler ya amerikadan yada digger ulkelerden geliyor.Burda turist’e cok onem veriyorlar ve yardimci oluyorlar.her kosede ve her buyuk otelin altinda bir turist rehber masasi var, burda iki kisi oturuyor, hem turistlere yardimci oluyorlar hemde turlara filan gitmek isterseniz organize ediyorlar,ellerinde guzel haritalar var, otobus numaralari var, haritayi veriyor ve bu numarali otobuse bin diyor…ilk gunumuzde bulundugumuz bolgedeki magazalari gezdik biraz deniz kenarina gittik otele gelip biraz dinlendik sonra yine disari…

..Gece yine disari ciktik magazalar gece 23.00 kadar acik sokaklarda portakal renkli isiklar var, caddeler insan kayniyor,bazi buyuk alis veris merkezlerinde bedava showlar yapiliyor,yine bazi palmiye agaclari aralarinda mesaleler yakiliyor buda daha baska bir renklilik veriyor,cok degisik bir atmosfer.
    ..Bizim tramvaya benzer otobusler var Troley diyorlar ama tekerlekli ve benzinle calisiyorlar,yanlari acik. Yagmur filan yagarsa perdeleri var indiriyorlar. 9 gun kaldik hic yagmur yagmadi..Bu troleyler 3 degisik yani onlerinde degisik yazilar var pink pembe troleyler sadece Waikiki boldesinde gidip geliyorlar belli bir guzergahlari var, mavi ve kirmizi reklamli troleyler gunluk 30 dolarlik billet aliyorsunuz o biletle indi bindi yapip sehiri dolasiyorsunuz,tabi troleylerin yaninda bir surude yolcu otobusleri var.binerken kutuya tam ucret atip billet aliniyorlar soferler bilet vermiyor,billet makinesi geriye parada vermiyor onun icin binmeden evvel tam ucreti hazirlamaniz lazim..

..Ikinci gunumuzde biraz daha cevremizi dolastik, sonra buyuk bir alis veris merkezi oldugunu ogrendik,pink troley oraya gidiyormus son duraklariymis,atladik ve gittik 2 dolar adam basi gidis donus 8 dollar verdik, cok buyuk bir alis veris merkezi,ne aranirsa bulunuyor,burda bir hayli dolastik yemek yedik ucuz buldugumuz seyler aldik.vaktimiz gelinde otelimize donduk.Benim kotu bir huyum var disarda yemek yiyemem turkiyede yiyorumda baska yerlerde yemekler tuhaf geliyor.Super marketten kahvaltilik bir seyler aldik dilim ekmek aldik, dilim peynir, konserve balik,hazir salata meyva filan kucuk buz dolabini doldurduk,odamizda caydanlik var daha dogrusu kahve makinesi guzel su kaynatiyor, ayrica temizlikci her gun bir iki kahve ve cay, seker koyuyor,boylece karnimizi otel odasinda doyurmaya alistik,disarlarda cok aciktigimiz zaman mac donalda gidip chipps yedik.
    ..bu gunluk bu kadar yeter,bir bir arkasi gelebilir.

• ⭐⭐

..eskiden yazdigim icin kopyala ve yapistir yapiyorum..
    ..Hawaii gezisi-(part-2-)Pearl Harbour

…Trolley’e biniyoruz,bakiyorum bazi kisiler otel kartlarini gosterip para vermiyorlar,merak edip soruyorum,otel kartini gosterirsen,Waikiki bolgesinde bedava gezebilirmisiz,cunku her seferinde tek yol icin Kisi basi 2 dolar veriyorduk,iyi oldu,bizde bolgede bedava seyahat etmeye basladik..
    ..Hawaii,ye gezmeye ve gormeye geldik onun icinde bol bol gezmemiz lazimdi,bildiginiz gibi hic bir sey bedava degil, gezilecek gorulecek cok yer var ama coguna turlarla gidiliyor.Biraz arastirdim kendi basima ilk gidebilecegim yerin Pearl Harbour oldugunu anladim.Pearl harbour.bir koy bir limandir,ikinci dunya savasinda bu kucuk limanda Amerikan donanmasi durur,buyuk ucak gemileri savas gemileri filan vardir..$avas gunlerinde Japon donanmasi buraya yaklasarak,Gemilerinden havalanan ucaklariyla cok ani bir baskin yaparlar ve Amerikan donanmasini uyurken vururlar, zaiyat cok agir oldugu kadar da cok asker ve sivil olur.Boylece Amerika devletide resmen pasifikde savasa katilir..Phlipinlerden kalkan Amerikan gemileri Japonyaya geri gitmekte olan gemilerin yarisini yolda yakalayip batirirlar..Pearl Harbour hikayesi ile iki film yapilmistir, biri biraz eskidir galiba adi tora-tora olacak digeride yeni bir film sayilir ismi Pearl Harbourdur.

..Otelin altinda ki rehber masasindan Pearl Harboura nasil gidecegimi sordum hem elime bir harita tutusturdular hemde otobus numarasini soyleyip bir arka sokaktan otobuse binebilecegimi soylediler,tesekkur edip yuz metre arkadaki sokaga geldim,kisa bir zaman sonra otobus geldi, iki billet dedim, adamlar bilet kesmiyor, 2,25 tanesi kutuya parayi at dedi. Kagit 5 dolari kutuya attim makineden iki billet geldi ama para ustu gelmedi,sofer nazikce bu isler boyle,makine geri para vermiyor, her zaman tam para koymaniz gerekir dedi, saol dedik yola devam ettik..Bir bucuk saat kadar yol gittikten sonra otobus gidecegimiz yerin kapisinda bizi birakti,baktim millet bir tarafa yuruyor bizde onlari takip edip, gezilecek yerin basina geldik…Kapi agzi gibi bir yer iki guvenlikci birde gise kulubesi gibi bir yer var. Guvenlik gorevlisi burdan ileri canta sokulmuyor, cantanizi buraya birakmaniz lazim deyip kulubeyi gosterdi bizde gittik hanimin cantasini verdik 3 dolarda para odedik bir numara verdiler,emanetciymis,tabi muhim seylerimiz gomlegin altindaki kucuk bel cantasinda duruyor..

..Yavas yavas dolasmaya basladik,bir nevi deniz muzesi,disardaki toplari tufekleri roketleri gorduk,sonra kenarda muze var iceri girmek 10 dolarmis para odedik iceride girdik, yine denizcilige ait bir cok seyler,dolastik ciktik..Disarda deniz uzerinde kucuk bir savas gemisi duruyor,rampa yapmislar uzerine ciktik, resimler cektik video kayitlati yaptik,limanin resimlerini cektim,geminin ic kisimlarini makine dairesini filan gezdik.Askerligimi bahriyeli olarak yapmistim ama karada, boyle bir gemide askerlik yapmadigim icin kendimi sansli gordum…Muzenin yaninda bir gise daha var Arizonaya bedava billet diye sign koymuslar,gittim iki kisiyiz dedim adam iki billet Verdi, Arizona nerde dedim, karsida koca bir bayrak dalgalaniyor adam bayragi gosterdi ve saat 12.00 basliyacak dedi, baktim vakit az kalmis, birkac yuz metre yuruyup bayragin altina geldik,Bir yanda millet kuyruga girmis,tabi bizde kuyrugun en sonuna eklendik…10 dakika sonra kuyruk yurumeye basladi, kendimizi kocaman bir sinema salonunda bulduk.Dev bir perde,her kes yerlestikten sonra film basladi,Japonlarin buraya nasil atak yaptiklarini gosteren bir gercek film,o atak sirasinda cekilmis hakiki bir dokuman,arasira film kesilip anlatim oluyor,insana gercekten cok etki yapiyor,gemiler yaniyor askerler kendilerini suya atiyor, denize dokulen petrol yaniyor,yani boyle seyleri gorunce savasin yuzunun cok soguk oldugu anlasiliyor,ben zaten savaslardan nefret ederim.film cok etkiliyici…Neyse film bitiyor yan kapidan cikiyoruz,iskeleye dogru yonlendiriliyoruz.orda bir tekne bekliyor ve tekneye biniyoruz.ilerde deniz ortasinda beyaz beyaz samandira gibi bir seyler var,ama bir tanesi cok buyuk ustundede Arizona yaziyor,yani bir anit bir abide yapmislar.tekne anitin iskelesine yanasiyor, inerken gorevli once icerde resim cekin sonra disarda cekersiniz diye uyariyor…Arizona cok buyuk bir savas gemisi,orda batirilmis ve amerikalilar gemiyi cikarmamislar ve ustune bir anit yapmislar. Ilerlerde gordugum buyuk beyaz samandira gibi seylerde diger batan gemilerin battigi noktalar uzerine konulmus ve gemilerin isimleri yazilmis

.Anitin uzerine ciktik.cektigim resimler cok hepsini birden ekliyemem onun icinde yavas yavas ekliyecegim,hem muzelerden hemde anitlardan…Anitin uzerinde rehber gorevli tekrar Geminin hikayesini anlatiyor, ic duvarlarda orda sehit olanlarin listesi var.Koca gemi altimizda paslanmis olarak yatiyor,denizde yag sizintisi var,anlattiklarina gore batik gemiden geliyormus,gemi batali 60 yili gecmis hala yag sizdiriyor, hikaye insane biraz komik gibi geliyor, ama olabilirde…Gorevli geriye donus saatimizin geldigini soyluyor hep beraber tekneye biniyoruz ve karaya cikiyoruz…Burda yapacak fazla bir sey kalmadi deyip cantamizi almak icin emanetciye giderken bakiyorum bir otobuse yolcular biniyor ic tur gibi bir sey bizde siraya girip otobuse biniyoruz,kimse bir sey sormuyor,sofer bayan yola cikinca anlatmaya basliyor,bizi havacilik muzesine goturuyormus,muze liman icinde bir adadaymis sonra kopru yapip karayla baglanmis,halen Amerikanin bir hava ussu olarak kullaniliyormus, adanin adi galiba Ford adasi olacakti..Sofer bayan anlatti biz dinledik sonra askeri bir kapiya geldik, kadin misafir getirdigini soyledi ve gectik..Bizi buyuk bir binanin onune getirdi havacilik muzesi..oraya yaklasirken bir Kontrol kulesini gosterdi, simdi kullanilmiyormus, dikkat ettik butun camlar kirik, Japonlarin ataklari sirasinda kulenin butun camlari kirilmis,yenilerini takmamislar. Neyse otobusden indik millet muzeye gidiyor bizde yuruduk, gorevli bayan biletiniz varmi diye sordu,hayir yok dedim, Efendim iceri giris kisi basina 14 dolar dedi verdik parayi aldik bileti,birde bilegimize o plastik bileziklerden taktilar, tr,de bazi otellerde burdada hastanelerde takarlar onlardan iste.kucuk muze ama resim cektim video cektim yazilari okudum bir saat icerde kaldik sonra disari ciktik..Biraz sonra yine tur otobusu geldi,buda bizi biraz degisik sokaklarda dolastirdi biraz daha tarih dersi Verdi sonra ana yola cikip.duragina geldi. Tesekkur edip indik, gidip cantamizi aldik ve bizi otele goturecek otobus duragina gittik, otobus geliyor yolcu indiriyor ama ilerlere dogru devam ediyor,bir saate yakin bekledik sehire gidecek otobus gelmiyor, sonra bir gorevli gordum,otobusu sordum, nereye gideceksiniz diye sordu Waikiki deyince himmm deyip eliyle karsidaki ana yoldaki duragi gosterip orda beklemeniz lazim dedi. Kosa kosa duraga geldik 20 dakika sonra otobusumuz geldi yine bir bucuk saate yakin bir yolculuktan sonra ilk bindigimiz duragin karsisinda inip ara sokaktan otelimize gittik,boylece Pearl Harbour turu bitti.. tur bitti ama ekliyecegim resimler cok,vaktim oldukca ekliyecegim boyle sizinde en azindan Pearl Harbour hakkinda biraz bilginiz olmus olur. Hadi simdicik hosca kaliniz.

• ⭐⭐

..hawaii cok hosuma gitti,gezilecek yerler ariyorum,polynesia culturel center diye bir sey duymustum, nedir diye arastirdim, pasifik adalilarinin gosteri yaptiklari bir park mis her kulturun bir pavyonu var,kendi kulturlerine gore show yapiyorlar. otelin altinde girisde bir masa var tur satiyorlar hemde yardimci oluyorlar,bir bayan vardi sordum evet tur satiyoruz dedi,iki kisilik fiat cikardi okay dedim iki tur aldim,sabahleyin yan sokagin obur ucunda bulun otobus ordan alacak dedi,tura aksam yemegide dahil,ihtiyatli olarak kendimize icecek ve su aldik sandovic yaptik.

....otobusun gelecegi koseye gittik 10 kisi kadar bekliyordu,otobus geldi icindede yolcular vardi.bir sofer birde rehber var, rehber anlatmaya basladi,hawaiiden basladi kulturden basladi, deniz icinde bir ada vardi onu gosterdi, cok eskiden fantasy island diye bir dizi vardi eskiler hatirlar,tatu diye bir cuce vardi,iste o dizinin cekildigi adayi gosterdi,komik bir rehberdi hem anlatti hemde bizi guldurdu, merkeze geldik. soferimiz gece saat 23,00 no,lu park yerinde bulunun otobusumuz buraya gelecek dedi. yerdeki park cizgilerine numara koymuslar..

....iceri girdik degisik bir atmosfer, elimizde harita var ve hangi showun ne zaman basliyacagi yazili..once bir pavyondan basladik hangi adanin pavyonuydu bilmiyorum,adalar derken, hawaii-yeni zellanda, tahiti,samoa,tonga, belki bir kac degisik ada ismi de olabilir, ilk oncesinde adam ukuleli diye kemana benzer bir seyle muzik caldi, beden egitimi yapar gibi hareketler yaptirdi, buyuk deniz midyesi ile borozan gibi ufledi...
    ....daha sonra galiba tongo pavyonuna gittik, iki tane kocaman davul koymuslar,yaninda yuzu boyali belden yukarisi ciplak adali, gonullu ariyor seyircilerden gonullu cikiyor nerden geldigini soyluyor adali davul calacak sonra gonullude aynisini yapacak,bayagi komik oluyor...baska bir yerde hindistan cevizi soyulmasi ve suyu ve sutu cikarilmasi gosterildi genc bir adali elinde pala gibi bir seyle hindistan cevizini soydu,yanlarda buyuk yuksek palmiye agaclari var,yine bir adali ciplak ayakla elle agaca tirmandi, agaclara tirmanip hindistan cevizi indirirlarmis.

....yeni zellanda pavyonunda erkekli kizli guzel sarkilar soyleyip kendilerine has danslar yaptilar,yerlilerine maori denir,pavyona kral geldi kral karsilamasi yaptilar burun buruna tokalastilar..en guzel kalca kiviran salliyanlarda tahiti yerlileri, onlarin pavyonlarinada gittik kizlar sazlardan yapilmis eteklikler giyip kalca salladilar ama ne sallama, yine seyircilerden gonullu istediler muzikle kizlardan birine eslik edecek kalca salliyacak, australyali bir genc cikti, onada bir sazdan etek giydirdiler,kalca sallayip kizlara uymaya calisti....bir kac saat guzel gecti yemek paydosu var bir kenarda ekmegimizi yedik, ilerde bir sinema binasi var film basliyormus, oraya gittik , oturduk film basladi film doga korumasi yesillerin filmi, deniz canlilari atoller uzerine kurulmus,orta halli bir arastirma gemisi var uzerinde birde deniz ucagi var ucagi vincle denize indiriyorlar, deniz canlilari icin egitici bir film yapmislar.,gercekten cok egitici bir filmdi.

..parkin ortasina nehir dere yapmislar,uzun bir dere saat 14,00 de herkes dere kenarinda toplanmaya basladi,her adalinin elemanlari show yapanlar sal uzerinde derede ilerliyorlar kimileri dans ediyor, kimileri sarki soyluyor,degisik renkli giysiler icindeler erkekli kadinli show yapiyorlar,salin arka ucunda elinde koca bir sopa olan salci var sopayla sala yon veriyor.neseli bir gecis oluyor,sonunda galiba bir ekip birinci oliuyormus,nihayetinde yine gectiler galiba birinci gelen ikinci gelen gibi tabi danslarina muziklerine devam ettiler.

.....hava kararir gibi oluyor yemek yerine gidecegiz acik bufeymis,bilemem ne kadar insan varsa kapiya hucum etmis 4 er 4 er iceri aliyorlar 8 kisilik masalar var, valla bize sira gelince bufedede hic bir sey kalmamisti, ne bulduysak aldik,her zaman cantamizda yedek buskuvit olur,biraz asagida sahne var muzisyenler geldi sarkilar soylemeye basladilar,bizde hatunla gidip bir iki yavas dans ettik, masada bir delikanli vardi mekinemi verip sende resmimizi cekiver dedim,talihsizlik pil bitmis,yemek icin beklemek uzun surdu, dogru durustde bir sey yiyemedik, gecenin son showu acik havada yapilacak roma devri arenasi gibi bir yer yapmislar.
    ..show ha-breath of life.....once bir adam iki elinde mesalelerle ates dansi yapti,belki iki kisilerdi biri bu isde dunya sampiyonuymus,daha sonra program basladi,bir bebegin dogusundan buyuyusunden evlenmesinden gibi bir show,gece karanliginda guzel bir tiyatroydu,kasetini almak istemistim 50 dolardan fazla istemislerdi almamistim...
    ..her yer karanlik gun bitti, otobusun bekledigi yere gittik, sofer david gelmis once yolculari saydi,herkes orda ondan sonra modern sekilde bahsis istedi iste cok az para kazaniyoruz, sizlerin bahsisleriyle geciniyoruz falan filan.....2019 yilinda yine hawaii ye gittim shuttle ile otelimize gidecegiz,baktim aradan 10 yil gecmesine ragmen david i tanidim,otele gelene kadar hawaii yi anlatti kendi hayatini anlatti komik bir adamdi.

....gecen yil tv izlerken tesadufen elvis presley in filmi karsima cikti 1966 da cevrilmis,filme baktim hawaii de kulturel centerde elvis sal uzerinde sarki soyluyor adali kizlar dans ediyor,bayagi nostalji olmustum.

• Onceki sene, 2019'da isle ilgili egitim icin Little Rock, Arkansas'a ucuyorum. Charlotte, North Carolina'da aktarmam vardi. Aktarmayi yapinca ucakta yanima bir adam oturdu. Hemen merhaba dedi ve tanistik. Kendisi de ayni is egitimi icin oraya gidiyormus, Jacksonville, Florida'da yasiyormus. Neyse ucus boyunca kendi isinden bahsetti, ben de kendi isimden bahsettim, araliksiz muhabbet ettik.

Little Rock'a varinca, ayni otelde kalacagimizi farkettik, havaalanindan otele beraber gittik.

Bir hafta boyunca her aksam beraber yemege gittik. Hatta bir bar bulduk ve oraya da takildik.

Neyse bu arkadasla hala gorusuyoruz. Arada sirada ya o beni arar yada ben onu ararim. Isle ilgili birbirimize cok yardimci da olduk, hala da oluyoruz.

• Ayni yukarida anlattigim arkadas gibi, baska bir arkadasla da yine baska bir is gezisinde tanistim. Kendisi Guam adasindan. Hala surekli gorusuruz.

• ⭐⭐

2009 hawaii gezisi
    .gitmisken gorulecek yerleri gormek istiyorum tabi butceye gore,her kosede brosurler var,bir tanseine baktim krater yaziyor,iyi oyleyse krateri gorelim dedik, sabah yola ciktim otobus bekliyorum,bir minibus yavasladi, diamond head, krater diyor, kratete gidiyormusun gidiyorum kisi basi 3 dolar. iyi deyip atladik arabaya, cok uzak degilmis, bir yere geldik chinli sofer krater burasi inin dedi, saga sola bakiyorum bir sey yok, nerde krater dedim yolun karsisinda tunel gibi bir sey gorunuyor oraya gidin dedi.hava sicakligi 32 derece,sicakliga alisigim ama rutubetli sicaklara alisik degilim.
    ..tunel gibi gorunen yere yuruduk bir kac kisi daha yuruyor tunelden gecip duzluge ciktik, toplam 10 dakika filan yuruduk zannediyoru-m, ofis gibi bir yer var kratere bilet diyor,kac para kisi basi bir dolar, iki bilet aldik, eeee nerde bu krater yahu,aslinda kraterin ustunde duruyormusuz,biletci adam kucuk beton yolu gosterip o tarafa gidin dedi,yurumeye basladim hava sicak hatuna sen istersen burda golgece bekle ben gider gelirim dedim, yurudukce yol yukselmeye basladi yani bayir cikiyoruz,bir tepe gorunuyor tepede bir bina var,bir adam yukardan asagi geliyordu nerde bu krater uzakmi diye sordum yok ya 3/4 mile filan ama cok steep yani dik dedi,beton yol bitti, zik zakli keci yolu basladi, bazi aileler cocuk arabalariyla gelmisler ama bebek arabasi icin yurutulecek yer yok millet bebek arablarini demire asip bebeleri kucaklarina almislar.

..400-500 metre cok yuksek degil ama zik zakli ve dik olunca yoruyor insani,ben yurumeye alisigim duz yolda bir kac kilometre rahatca yururum.
    ...ciktik ciktik sonunda demir bir dik merdivene geldik kac basamak bilemem ama cok dik,cikana kadar dizlerimin dermani bitti,ondan sonra duz bir yol 50 metre filan olabilir, basim donmeye basladi zar zor duz yolu bitirdim ve istifra etmeye basladim birden fenalastim,hah iste galiba amerikada olecegiz diyorum, yere coktum bir iki kisi iyimisiniz yardim istermisiniz diye sordu,biraz durdum su ictim kendime geldim, benim gibi otuz yaslarinda filan siyahi bir genc kadin az daha dusmek uzereydi zor tuttular,yani fenalasip yikilacakti,neyse binaya geldik saga sola bakindim bir kac resim cektim,asagiya bakinca kocaman daire seklinde arazi gordum ofisin oldugu bolgeymis krater duz yerdeymis, tepe de look aut deriz baska yerlere bakma yeriymis....

dinlendim kendime geldim yavas yavas asagi inmeye basladim hatunda demir merdivenin basina kadar gelmis,yukarda gorulecek bir sey yok deyip asagiya indik,yukarda okyanus gorunuyor,hawainin bazi kisimlari gorunuyor,guzel manzara var... asagi indik trolley bekliyoruz,buraya pek araba gelmazmis ana yoldan gecerlermis, bir taksi geldi 3dolara weaiki 3 dolara waikiki diyor beklemeyin otobus gelmez diyor,baska genc bir cift vardi 4 kisi taksiye bindik sofer iranliymis ya yukarda fenalstim mdedim, oda haftada bir iki sefer oraya helikopter gelir, senin gibi fenalasnlar cok olur dedi. waikikiye yaklastik paramizi veriyoruz, adam bahsis ayagida yapti resmen bahsis istiyorlar,bir iki dolarda ektra bahsis verdik.otele gider gitmez bir dus alip yataga uzandim, zar zor uzerimdeki halsizlik gecti.

..bir veya iki gun sonra selale turuna gittik 6-7 kisi kadardik ordada yukarlara tirmaniliyor rehber buralari bayirdir,yukari cikmak biraz zordur filan dedi, bende kasila kasila benim icin problem olmaz arkadasim dun daha kratere ciktim dedim,ciktimda nasil ciktim, az daha ne sehit ne gazi olacaktik.

• Delaware'de heryerde bir Turk ile karsilasma ihtimali uzerine:

Haftasonunda, Cumartesi aksami Turk bir arkadasla bara gittik. Daha onceden takildigimiz Irish Pub da dogum gunu kutlamasi varmis ve cok kalabalikti. O yuzden, biraz ilerisinde yol kenarinda baska bir bara ugradik. Ilk defa gittigimiz bir yerdi ve oldukca buyuk ve eglenceliydi. Bilardo masalari, dart makineleri falan vardi.

Kisa boylu, tiknaz yapida ve sarisin bir adam surekli dart makinesinde oynuyor ve gelen giden tum erkekler/kadinlar ile selamlasiyor, sariliyor falan. 🙂 Dikkatimi cekti, sonra adam bara yan tarafima geldi ickisini tazelemek icin. Barmen ilk basta gurultuden dolayi adami anlamadi ve adam birdenbire kendi kendine Turkce birseyler soylendi. 😃 "Birader Turkmusun?" diye sordum. Turkmus, bana sarildi falan derken muhabbet basladi. 😛 25 yildir ABD'deymis, eskiden NJ de yasiyormus, son 7-8 yildir Delaware'de yasiyormus. Bu bara da 6-7 yildir takiliyormus, o yuzden herkes kendisini taniyormus. Ayrica, kendisi profesyonel dart oyuncusuymus, sampiyonalara falan katiliyormus. Meslek olarak da insaat construction isi yapiyormus. Arkadas bize de dart oynamayi gosterdi, kurallarini falan anlatti. Biraz birlikte dart attik. Guzel, muhabbet dolu bir aksam oldu 🙂

• Onceki gun buradaki Turk bir pizzaciya ugradim. 7-8 yildir tanidigim birileri isletiyor. Yanlarinda Tukiye'den ogrenci olarak gelmis genc bir arkadas calisiyor. Vizir vizir isleri oldukca iyi.

Daha once yanlarinda Turkiye'den turist olarak gelmis olan genc bir memur arkadas calisiyordu. Birkac yillik memurmus ve 6 aylik izin alip gelmis. "Abi orada 1 yilda kazandigim parayi burada 2 ayda kazaniyorum" demisti. Bu arkadasla daha once Delaware Park Casino da salsa dance gecesi vardi. Orada da karsilasmistik. Hispanik kizlarla salsa yapiyordu. Turkiye'de salsa dance kursuna gitmis bir ara, orada ogrenmis. 😀 Dun bu arkadasi sordum, dondu mu geriye diye. Memurluktan istifa etmis ve donmemis. Su anda California'da takiliyormus...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |