Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Tax return W-2, Vergi formu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn Yukarıdaki hesapta bir yanlışlık var. Bu sabah yaptığım araştırma sonucunda gördüm ki Medicare ve emeklilik için kesilen primler "income tax" olarak sayılmıyor. Bunlar bordroda "fed med/ee, fed oasdi/ee" olarak görünüyor. Ben bunları da kesilen vergi olarak yazdığım için çok fazla vergi iadesi alacakmışım gibi bir sonuç çıktı. Yeni bilgiler ışığında düzenleyince sadece 1100 dolar vergi iadesi görünüyor. 2018 yılı için ödemem gereken vergi değişmedi, 3500 dolar civarında.

• Merhaba.Dun W-8BEN formu gondermish banka bana..Bunun ne oldugunu, ne yapmam gerekiyor bir fikri olan var mi ?

• @ilgar bize de ilk geldiğimizde Bank of America göndermişlerdi. Hesap açarken sizi permanent resident olarak sistemde bankacı işaretlemediğinde böyle bir yazı almanız çok normal. O formun not kısmında permanent resident olarak legal şekilde yaşadığınızı belirterek bankanıza götürün. Onlar sizin için postalıyor. Green Cardınızı da bankacıdan rica ederek sisteme yüklemesini sağlayın. Bu şekilde problem ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

W2 formunu alır almaz vergi beyanını doldurdum. 500 dolar vergi iadesi alıyorum. Yılın ilk yarısında W4 formunda 3 allowance, ikinci yarısında 10 allowance yazmıştım. Bu şekilde dengelemiş oldu sanırım. Bu bilgiler ışığında 2019 yılı için 5 allowance olacak şekilde düzenledim. Gelecek yıl da düşük miktarda vergi iadesi bekliyorum. Bu yıldan farklı olarak gelecek yıl eşimin de W2 formu olacak, ayrıca ben ikinci bir işte daha çalışmayı düşünüyorum. Bunların nasıl etki edeceğini gelecek yıl göreceğiz.

Bugün iş yerinde bu konuları konuştuk. Gördüm herkes W4 formuna 0 allowance yazıyor ve böylece en yüksek oranda vergi kesiliyor. Yıl sonunda da 5-7 bin dolar civarında vergi iadesi alıyorlar. Bunu bir para biriktirme yöntemine çevirmişler. Hatta evli olduğu halde bekar yazıp 10 bin dolardan fazla iade alanlar bile var

• Merhaba, haftalık 600 dolar çek ödemesinin vergisi kaç dolardır bekar bir kişi için. Ve yıl sonunda ne kadarı geri alınabilir ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@guvenersin Tax return W-2, Vergi formu içinde söyledi:

Merhaba, haftalık 600 dolar çek ödemesinin vergisi kaç dolardır bekar bir kişi için. Ve yıl sonunda ne kadarı geri alınabilir ?

Bu bilgilerle yanıt vermek mümkün değil. Ne tür bir iş yapıyorsunuz? Maaşlı çalışan olarak mı yoksa contractor olarak mı?

Eğer maaşlı çalışan iseniz maaşınızdan ne kadar vergi kesileceğini W4 formuna yazdığınız bilgiler belirler. Evli, bekar, çocuklu olmanıza göre farklı oranlarda kesilir.

Yıl sonunda ne kadarını geri alacağınız tüm yıl boyunca elinize geçen miktara göre belli olur. Örneğin evli bir çift için yıllık geliriniz 24 bin dolarsa hiç vergi ödemezsiniz.

• ⭐⭐

Merhaba, 9 Subat'da Turbotax uzerinden vergi iadesine basvurmustum. Yaklasik 20 gun sonra IRS den 5071C mektubu aldim ve kimlik onayi yapmam istendi. Kimlik onayini yapana kadar IRS'den iade alamayacagim ancak ayni zamanda, onaylanan eyalet vergi iadem de henuz yatmadi. Bu kadar uzun surmesi normal mi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@edelweiss Tax return W-2, Vergi formu içinde söyledi:

Merhaba, 9 Subat'da Turbotax uzerinden vergi iadesine basvurmustum. Yaklasik 20 gun sonra IRS den 5071C mektubu aldim ve kimlik onayi yapmam istendi. Kimlik onayini yapana kadar IRS'den iade alamayacagim ancak ayni zamanda, onaylanan eyalet vergi iadem de henuz yatmadi. Bu kadar uzun surmesi normal mi acaba?

Evet, bence normaldir. Ben de Subat'in basinda (hatta Ocak sonu bile olabilir) vergi bildirimi yapmistim, odemeyi eyalet icin gecen hafta, federal icin de onceki hafta aldim. Bu yil sanirim bir hantallik var, daha onceki yillarda hizli sekilde gerceklesmisti... kismi government shutdown ile ilgili bir durum olabilir.

• ⭐⭐

@crazycells Anladim. Cok tesekkur ederim. 🙂

• Benim vergi iadem cok hizli bir sekilde yapildi. Mart'in son haftasi doldurdum formu, birkac gun sonra eyalet iadesini bugun de federal iadeyi aldim. Yani 1.5 hafta civarinda ikisini de almis oldum.

• Merhaba. Benim bir sorum olacaktı. Eşim ve ben bu sene için tax return yaptık ilk tax return oldu bizim için, Amerika’ya bu sene taşındık. $800 civarında para alacağımızı öğrendik ve yaklaşık bir ay sonra saving account açtık. Kenarda biraz paramız vardı gelirken yanımızda getirdiğimiz ve biriktirdiğimiz, onu saving hesabına aktardık. Hesabımız $10.000 ı geçti. Bu olaydan bir ay sonra da evimize IRS tarafından bir posta gönderdiler. Acaba bu posta bizim açtığımız saving hesabımızla alakalı mıdır? Sizin paranız varmış verdiğimiz return ü geri verin derler mi?
    Posta içeriği şu şekilde:
    Dear Taxpayer
    We are working on your account. However, we need an additional 60 days to send you a complete response on what action we are taking on your account. We don’t need any further information from you right now.
    Control number 123**********

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@timu Tax return W-2, Vergi formu içinde söyledi:

Merhaba. Benim bir sorum olacaktı. Eşim ve ben bu sene için tax return yaptık ilk tax return oldu bizim için, Amerika’ya bu sene taşındık. $800 civarında para alacağımızı öğrendik ve yaklaşık bir ay sonra saving account açtık. Kenarda biraz paramız vardı gelirken yanımızda getirdiğimiz ve biriktirdiğimiz, onu saving hesabına aktardık. Hesabımız $10.000 ı geçti. Bu olaydan bir ay sonra da evimize IRS tarafından bir posta gönderdiler. Acaba bu posta bizim açtığımız saving hesabımızla alakalı mıdır? Sizin paranız varmış verdiğimiz return ü geri verin derler mi?
    Posta içeriği şu şekilde:
    Dear Taxpayer
    We are working on your account. However, we need an additional 60 days to send you a complete response on what action we are taking on your account. We don’t need any further information from you right now.
    Control number 123**********

Sadece bu sekilde mi yaziyor?

Bence bu posta, vergi bildirimiyle alakali, saving account ile ilgili degil. Vergi odemesi sizin paraniz olup olmamasiyla ilgili bir durum degil, ne kadar kazandiginizla ve ne kadar vergi odediginizle ilgili bir durum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@timu İlk vergi beyanını yaptıktan sonra bize de mektup geldi, kimlik kontrolü için IRS ofisine çağırmışlardı. Yeni göçmen olduğunuz için bu mektubu almanız gayet normal.

Vergi iadesini bir yardım gibi düşünmeyin. 2018 yılında 800 dolar fazla vergi ödemişsiniz, devlet de onu size iade etmiş.

• @gallifrey Tax return W-2, Vergi formu içinde söyledi:

Benim vergi iadem cok hizli bir sekilde yapildi. Mart'in son haftasi doldurdum formu, birkac gun sonra eyalet iadesini bugun de federal iadeyi aldim. Yani 1.5 hafta civarinda ikisini de almis oldum.

Bize federal vergi çıkmadı ya neden? Ayni eyaletteyiz sonuçta.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav Tax return W-2, Vergi formu içinde söyledi:

@gallifrey Tax return W-2, Vergi formu içinde söyledi:

Benim vergi iadem cok hizli bir sekilde yapildi. Mart'in son haftasi doldurdum formu, birkac gun sonra eyalet iadesini bugun de federal iadeyi aldim. Yani 1.5 hafta civarinda ikisini de almis oldum.

Vergi borcu mu cikmadi, verdi iadesi mi cikmadi?

Federal vergiyi yasadiginiz eyaletten bagimsiz oduyorsunuz, veya fazla odediyseniz fazlaligi geri aliyorsunuz. Ne kadar kazandiniz, ne kadar odediniz, ne kadar odemeniz gerekiyordu... Bunlarla ilgili bir matematik hesabi...

• @damladav Tax return W-2, Vergi formu içinde söyledi:

Biz ise girislerde claim'i 0 yazdik, en yuksek oranda vergi kesildi belki o yuzdendir. Bir de agustos ayinda giris yaptik ve yil sonuna kadar gelirimiz belli bir limitin altindaydi. O limitin altinda kalinca sanirim vergi almiyor federal. Bilemedim ki, @crazycells 'in dedigi gibi matematik hesabi 😕

• @crazycells evet aynı bu şekilde yazıyor altında da bilgi için arayabileceğimiz numara yazıyor hepsi o kadar. İnternette bankaların + $10.000 üzeri her deposit i IRS e bildirdiklerine dair yazılar okumuştum. Tax return yaparken bu parayı bankaya yatırmamıştım henüz. O yüzden endişelendim. @knnrn Ve @crazycells Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

• @crazycells Tax return W-2, Vergi formu içinde söyledi:

Federal vergiyi yasadiginiz eyaletten bagimsiz oduyorsunuz, veya fazla odediyseniz fazlaligi geri aliyorsunuz. Ne kadar kazandiniz, ne kadar odediniz, ne kadar odemeniz gerekiyordu... Bunlarla ilgili bir matematik hesabi...

State vergisini geri aldık, size federal vergi çıkmadı falan gibi bir yazı çıktı. @gallifrey ile de ayni eyalette olunca acaba bize niye çıkmadı diye merak ettim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Tax return W-2, Vergi formu içinde söyledi:

State vergisini geri aldık, size federal vergi çıkmadı falan gibi bir yazı çıktı. @gallifrey ile de ayni eyalette olunca acaba bize niye çıkmadı diye merak ettim.

İşyerinde bir arkadaşım benimle aynı işi yapıyor ve aynı maaşı alıyor, ama benim ödediğimin üç katı vergi ödüyor. Neden? Çünkü ben evli ve çocukluyum, o ise bekar ve çocuksuz.

Özetle bu vergi işi çok sayıda parametreye göre değişir, aynı olmasını beklemek hata olur.

• merhaba,

2016 yilinda work and travel programi ile ABD de bulundum ve o yil TR ye dondum.Fakat o zamandan bu zamana kadar vergi iadesi icin basvuru yapmadim.Bu yil da greencard cikti , bu durum Green card almama engel teskil edermi ? Bilgi verebilirseniz cok memnun olurum

Benzer Başlıklar

• 4
  • 8
  • 24
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |