Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Tax return W-2, Vergi formu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Sn @crazycells Stimulus Check i aldık. Ama bir de eyaletlerin Unemployement Yardımı varmış haftalık ödeme yapılan. Bunun için 2019 vergi bildirimi yapılması gerekiyormuş diye izlemiştim youtube da. Biz non-filers olarak 2018 için yaptık. O yüzden 2019 vergi bildirimi sadece eşim adına yapmak istiyoruz.
    Teşekkürler,

Tamamdir, durumu anladim. Su asagidaki kutucugu doldurarak vergi bildirim formunu doldurabilirsiniz.

Screen Shot 2020-05-23 at 1.34.29 PM.png

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iremci Iyi dusunun, eger siz bu yil icin baska bir bildirim yapmadiysaniz sizin "Tax Identification Number"inizi kullanarak baska biri bildirim yapmis. Bu durumda IRS'e su siteyi kullanarak sikayette bulunabilirsiniz:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@jamel86, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Tax return yaptım ama halen iademi alamadım. Bugün 40 gün oldu, 1.200 dolarlik yardimı almama ragmen taw iadem birtürlü iade edilmedi. Sistemdem kontrol ettigimde birşey görünmüyor. Sizce ne yapmam gerekiyor. New Jersey, west New York ta oturuyorum. Irs e git diyen var, trausure hazina departmanına git diyen var.

Kanimca sadece beklemeniz gerekiyor. IRS'in yogunlugundan dolayi gecikmistir diye dusunuyorum. Devletin para toplama yontemleri cok etkili ve hizli calisirken, vatandaslara odeme yapma yontemleri ayni derecede verimli degil 🙂

• 2019 Kasım'a kadar ABD'de çalıştım, 2019'un son ayında Türkiye'de bir şirkete girip 1 Ocak 2020'de maaş hesabıma yattı. Türkiye'deki Aralık ayının beyanını yapmam gerekir mi? Veya gelecek senenin beyanında yapsam olur mu? Turbotax ile Türkiye'den halletmeye çalışıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@haleluja Ocak 2020'de kazandığınız geliri 2019 beyanında gösteremezsiniz zaten. Çalıştığınız süre değil, paranın ne zaman size ulaştığı önemli.

• @knnrn evet
    sanırım yanlış anladım ve ifade ettim 2019 tax başvuru yaptım mart ayında ama stimulus check daha almadım o yüzden non-filers doldurdum o da reddedildi.yapmam gereken başka bir şey varmı veya sadece beklemem mi gerekiyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iremci Vergi beyanı yaptıysanız non-filers size uygun değil tabi ki. Şu an için beklemek gerekiyor. Ara sıra Get My Payment sayfasına girip durumda değişiklik var mı diye bakabilirsiniz.

• ⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

durumu anladim. Su asagidaki kutucugu doldu

Sn @crazycells kusura bakmayın ben yanlış bakmışım. Bana sistemin verdiği çıktıda aynı sizin paylaştığınız gibi. 2019 yazıyor.
    Bu durumda biz yanılmıyorsam 2019 u yapmış oluyoruz. Fakat daha öncede yazdığım gibi ben bunu formu doldururken (non-filers olarak) 2018 şeklinde gördüm ama çıktıda 2019 yazıyor. Dolayısıyla 2019 Aralıkta eşim kazandığı 250 USD gibi bir rakamı ki vergisini peşin ödediğimiz bir rakamı yazmamış oldum.
    Bu durumda

1. Bundan bir sıkıntı yaşarmıyım ?
    2. Bu bilgiler ışında eyalet işsizlik yardımına başvursam sıkıntı yaşarmıyım ?
      Saygılar,
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@crazycells, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

durumu anladim. Su asagidaki kutucugu doldu

Sn @crazycells kusura bakmayın ben yanlış bakmışım. Bana sistemin verdiği çıktıda aynı sizin paylaştığınız gibi. 2019 yazıyor.
    Bu durumda biz yanılmıyorsam 2019 u yapmış oluyoruz. Fakat daha öncede yazdığım gibi ben bunu formu doldururken (non-filers olarak) 2018 şeklinde gördüm ama çıktıda 2019 yazıyor. Dolayısıyla 2019 Aralıkta eşim kazandığı 250 USD gibi bir rakamı ki vergisini peşin ödediğimiz bir rakamı yazmamış oldum.
    Bu durumda

1. Bundan bir sıkıntı yaşarmıyım ?
    2. Bu bilgiler ışında eyalet işsizlik yardımına başvursam sıkıntı yaşarmıyım ?
      Saygılar,

Yanlis anlamadiysam hatali veri girdiniz? Formlari, yillari ve bilgileri iyice kontrol edin, eger yanlislik varsa size tavsiyem once bu bilgiyi duzeltmeniz.

1040 formundaki verileri duzeltmek icin 1040-X formunu doldurup IRS'e gonderiyorsunuz: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1040x.pdf

Bu sekilde hicbir sorun yasamazsiniz, sonra yeni 1040 formunda verdiginiz bilgileri kullanarak issizlik basvurusu yapabilirsiniz.

• @knnrn evet çom tşk ederim dönüş için

• merhaba eşim amerikan ve türk olarak çift vatandaş ,bana green card cıkartıp yerlesmeyi dusunuyoruz,fakat eşimin ssn i yok ve amerikada daha once calısmamıs,türkiyede çalışıyor, vergi beyanı yapması gerekir mi ? teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@basaknaz, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

merhaba eşim amerikan ve türk olarak çift vatandaş ,bana green card cıkartıp yerlesmeyi dusunuyoruz,fakat eşimin ssn i yok ve amerikada daha once calısmamıs,türkiyede çalışıyor, vergi beyanı yapması gerekir mi ? teşekkürler

SSN alamayanlar ITIN ile vergi beyanı yapabiliyor ama eşiniz ABD vatandaşı olduğuna göre SSN alması gerekiyor.
    Sorunuzun asıl konusu vergi beyanı değil sponsorluk ile ilgili:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/297/ir1-cr1-sureci-ve-mulakat-deneyimleri-abd-vatandasi-ile-evlenip-turkiye-de-green-card-almak

ABD'de yaşamadığınız için muhtemelen ABD'de yaşayan bir sponsora ihtiyacınız olacak veya eşinizin önce ABD'ye yerleşmesi gerekecek.

• teşekkür ederim kafam çok karıştıığı için yazmak istedim

• 3 ay sonra irs postaladigimiz evraklari isleme aldi vergi iadesinin yatmasi boylece 4ayi bulmus olacak en azindan iyidir ama 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@BeFe Verecegim linkten borcunuz varsa gorebilirsiniz.

merhaba @MySea ve @BeFe
    bu konuyla ilgili benim da biraz çekincelerim var açıkcası. uzun zaman önce ben de WAT ile ABD'de bulundum ve sonrasında aracı kurum aracılığı ile tax return işlemi yapıldığını hatırlıyorum. sonrasında bir çok kere abd'ye giriş çıkış yaptım ama hiçbir şekilde giriş ve çıkışta bununla ilgili bir sorun yaşamadım. üzerinden çok geçtiği için de ilgili aracı şirketin nasıl bir işlem yaptığını açıkcası bilmiyorum. yukarıdaki linkten account oluşturmaya çalıştım ama ne yazık ki mümkün olmadı.

IRS'ye bunun dışında herhangi bir mail/telefon yoluyla da ulaşabilir miyim? bunu deneyen ve başaran oldu mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gucarslan IRS'in size geçmiş vergi beyanınız ile ilgili bilgiyi kolayca vereceğini sanmıyorum. Bunun için işlemi yapan aracı kurumla görüşmeniz daha iyi olur ama sorumluluk her zaman size aittir. Ayrıca vergi borcu yüzünden ABD'ye giriş çıkışta bir sorun yaşanacağını sanmam; yaşanmamış olması vergi borcu olmadığı anlamına da gelmez.

Şöyle bir sayfa buldum, belki yararı olur: https://www.irs.gov/individuals/get-transcript
    Posta yoluyla talep yapılabilir diyor.

• @gucarslan Verdiginiz linkten kontrol etmek en kolay yolu. Giris yaparken, IRS'e vergi borcu falan sorun cikartmaz. Gelince telefonla arayip, sorabilirsiniz borcunuzun olup olmadigini.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn ve @MySea destekleriniz için çok teşekkürler. bir şekilde halletmeye çalışacağım, umarım başarırım.

• Merhabalar. 2019 yılında J1 vizesiyle Work and Travel yaptım ve çalıştığım yerlerden biri W2 vermediği için tax return işlemlerini yapmadım. Bu yıl da DV2021 talihlisi oldum. Green Card vizesi almamı olumsuz etkiler mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@omardevonlittle, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Merhabalar. 2019 yılında J1 vizesiyle Work and Travel yaptım ve çalıştığım yerlerden biri W2 vermediği için tax return işlemlerini yapmadım. Bu yıl da DV2021 talihlisi oldum. Green Card vizesi almamı olumsuz etkiler mi?

IRS'e borcunuz varsa odemenizi tavsiye ederim.

Vize surecine olumsuz etki edip etmeyecegini net bilmiyorum, sanirim cok etkisi olmuyor ama net sekilde etkisi yok diyemiyorum; o nedenle borcunuz olup olmadigini arastirmanizi ve eger varsa odemenizi tavsiye ederim.

Benzer Başlıklar

• 24
  • 4
  • 8
  • 28
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |