Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Tax return W-2, Vergi formu

• Merhaba, Ağustos ayına kadar 2 kişiydik sonra bebis eklendi 🙂 yeni senede iade alırken durumumuz nasıl değerlendirilecek acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Merhaba, Ağustos ayına kadar 2 kişiydik sonra bebis eklendi 🙂 yeni senede iade alırken durumumuz nasıl değerlendirilecek acaba?

https://www.nerdwallet.com/blog/taxes/claim-tax-dependent-rules-qualify/

Alıntı: "THE CHILD HAS TO LIVE WITH YOU
    This is the residency test. The child must have lived with you for more than half the tax year. There are certain exceptions for temporary absences (such as if the child was away at college, in the hospital or in juvenile detention), for children who were born or died during the tax year, for kids of divorced or separated parents and for kidnapped kids."

Buna göre çocuk yılın içinde doğduysa tüm yıl sizinleymiş gibi kabul ediliyor. Yani bizim gibi siz de çocuk başına 2000 dolar vergi indirimi alacaksınız. Bu tutar vergiye tabi geliri düşürmek şeklinde değil, doğrudan ödemeniz gereken vergiyi düşürmek şeklinde etki yapacak.

Bu arada herkes" iade almak" diyor ama vergi konusunda bence en doğrusu hiç iade almamak ve hiç borçlu da olmamaktır. Geçen yıl W4'u öyle bir ayarladım ki sadece 500 dolar iade aldım. Ondan önceki yıl 1800 dolar civarında iade almıştım. Yani yıl boyunca 1800-2000 dolar fazla vergi ödemişim. Bu yıl 500 doların altında, hatta hesabı iyi yapabildiysem sıfır iade bekliyorum. Devlete faizsiz kredi vermek bana mantıklı gelmiyor.

Bizim durumumuz için W4'da şu şekilde girdim:
    Married
    joint tax return
    allowance "5"
    (karı-koca çalışıyoruz, ortak beyanname veriyoruz, tek çocuğumuz var)

• @knnrn teşekkür ederim.

• Tax borcunuz olmadigi surece sorun yok. W4 formunda exemptionlarinizi duzgun yaparsaniz sorun cikmaz. Eger paycheckden verginin yuksek oranda kesilmesini istiyorsaniz, single 0 veya evliyseniz married 0 secin. Veya married but filing as single 0 secerseniz single 0 gibi vergi kesilir yani en yuksek oranda. Bu gibi durumlarda yil sonunda yuksek iade alirsiniz. Exemption ne kadar yuksek olursa, sizden kesilen vergi orani azalir ve yilsonu iadeniz de ayni sekilde az olur.

• Eger mortgage oduyorsaniz, yilsonunda mortgage firmasindan interest ve emlak vergisi odemelerine dair bir form gelecek. Bunlari deductible yapabilirsiniz. Eger first time home owner certificate varsa, onuda evinizde oturdugunuz surece ve mortgage odediginiz surece tax credit olarak kullanabilirsiniz. Eyalete gore bu degisebilir. Delawarede var.

• Eger college gidiyorsaniz, okuldan yilsonu bir form gelecek. Sizin yaptiginiz tuition odemelerini gosterecek. Yine bunu education expenses olarak kullabilorsiniz tax file yaparken.

• Cocugunuz preschool gidiyorsa ve siz oduyorsaniz cebinizden, bunun icinde preschool okuldan form gelecek, onuda expense olarak kullanabilirsiniz.

• Cebinizden saglik harcamasi yaptiysaniz, doktor, ameliyat, rontgen, ilac gibi bunlarida health expense yapabilirsiniz. Sigorta icin premium odemeler ve sigortanin sizin adiniza yaptigi saglik odemelerini kullanamazsiniz tax file yaparken.

• Charity organizasyonlara bagis yaptiysaniz, goodwill, red cross, salvation army gibi, onlarida tax file yaparken yazabilirsiniz.

• Cocuk claim yaparken, cocugun SSN olmasi lazim, en az 6 ay sizinle ayni adresde yasamasi lazim, baska birisi tarafindan claim yapilmamasi lazim. Ayni tax yili icinde dogan cocuklar, o yil sizinle yasamis gibi kabul edilir.

• ⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Cocuk claim yaparken, cocugun SSN olmasi lazim, en az 6 ay sizinle ayni adresde yasamasi lazim, baska birisi tarafindan claim yapilmamasi lazim. Ayni tax yili icinde dogan cocuklar, o yil sizinle yasamis gibi kabul edilir.

Bir ekleme yapayım bu bilgiye;
    Çocuğun SSN olmaması durumunda dependent credit oluyor ve $2000 değilde $500 veriliyor. Ben geçen sene bu şekilde yaptım.
    Ayrıca çocuk olmasada bakmakla yükümlü olduğunuz 6 aydan fazla kuralı ile herhangi bir kişi olabiliyor.

• Evet onun detaylarina girilirse, cok daha fazla ince faktorler var. Ben genel hatlariyla yazdim.

• Evinize enerji saving iyilestirme yaparsaniz, bu masrafida qualified expense olarak yazabilirsiniz

• Sanirim enerji saving hybrid araba alirsaniz, yine yazabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Vergi iadesi yaptığınız tarihe göre (eğer iade alacaksanız) paranın hesabınıza yatacağı (veya çekin postalanacağı) tarihleri aşağıda görebilirsiniz. Direct deposit seçeneğini seçerseniz para yaklaşık 2 hafta içinde hesabınıza geçiyor.

alt metni

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/kellyphillipserb/2020/01/06/2020-tax-refund-chart-can-help-you-guess-when-youll-receive-your-money/#659bd7c2777d

• ⭐⭐⭐⭐⭐

W2 formlarınız gelmeden vergi iadesi/borcu durumunu hesaplamak için:

• @crazycells abi 2 sorum olucak .

1. Tax return nedi ?
      2)irs nedi ve irse hangi vergileri vermemiz lazim ?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@crazycells abi 2 sorum olucak .

1. Tax return nedi ?
      2)irs nedi ve irse hangi vergileri vermemiz lazim ?

Forum kaynaklarını daha verimli kullanmak adına, bu tür soruları @crazycells değil de Google yanıtlasa daha iyi olur. Sevgili @crazycells daha zor ve spesifik sorular ile ilgilensin.

• @Femini92 tax return w 2 ne demek ?

• merhaba arkadaşlar.
    Bilgisi olan arkadaşlara 1-2 sorum olacaktı. İlk girişimi yaptıktan sonra 1 yıl Amerika'da kaldım ve dönüş yaptım. Ve hala Türkiye'deyim. Haziran gibi Amerika'ya dönmeyi düşünüyorum.
    -2019 yılı vergi beyanımı buradan verebiliyormuyum yoksa illa nisana kadar orada olup vermem mi lazım. Ayrıca Türkiye'den aldığım maaşımı da beyanıma eklemelimiyim.
    -eşim kısa bir süre kalıp Türkiye'ye döndü ve tekrar hiç giriş yapmadı. 2019 yılı için vergi beyanında bulunmak zorunda mı?
    şimdiden teşekkürler

Benzer Başlıklar

• 57
  • 85
  • 2
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |