Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,

Texasta bir üniversiteden kabul aldım ve I-20 formumu bekliyorum. Türkiyedeki üniversitemle anlaşmalı (UOLP) olduğu için F1 vizesini almakta herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. F1'i alıp Ağustos ayında gelmeyi planlıyordum fakat SSN ve biraz da olsa masrafları azaltmak için Work and Travel yapmayı düşündüm.

Normalde Wat programına başvurup J1 vizesiyle Amerikaya girmeyi, Haziran-Ağustos arasında Wat yapmayı, okul başladığında ise J1'i F1'e dönüştürmeyi düşündüm fakat bu dönüştürme için en az 6 ay beklemem gerekiyormuş. Bu durumda Eylülde okula başlayamıyorum.

Önce F1 alıp daha sonra Wat programıyla J1 alabilir miyim? Eğer bu mümkünse Amerikaya J1 ile girip Ağustostan sonra USCIS'e başvurup anında F1'e geçebilir miyim? veya USCIS'e başvurup F1'e geçmek yine uzun sürüyorsa Wat sonrası transit vize vs. ile Kanada veya Meksikaya geçip F1 ile tekrar giriş yapsam olur mu? Eğer mümkün değilse veya Eylülde okula başlamama engel ise Wat yapmadan direkt F1 ile gelmeyi planlıyorum. Bu konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MustafAdlin, içinde söyledi: Aynı anda hem J1 hem F1 vizesi alınır mı?

Merhaba,

Texasta bir üniversiteden kabul aldım ve I-20 formumu bekliyorum. Türkiyedeki üniversitemle anlaşmalı (UOLP) olduğu için F1 vizesini almakta herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. F1'i alıp Ağustos ayında gelmeyi planlıyordum fakat SSN ve biraz da olsa masrafları azaltmak için Work and Travel yapmayı düşündüm.

Normalde Wat programına başvurup J1 vizesiyle Amerikaya girmeyi, Haziran-Ağustos arasında Wat yapmayı, okul başladığında ise J1'i F1'e dönüştürmeyi düşündüm fakat bu dönüştürme için en az 6 ay beklemem gerekiyormuş. Bu durumda Eylülde okula başlayamıyorum.

Önce F1 alıp daha sonra Wat programıyla J1 alabilir miyim? Eğer bu mümkünse Amerikaya J1 ile girip Ağustostan sonra USCIS'e başvurup anında F1'e geçebilir miyim? veya USCIS'e başvurup F1'e geçmek yine uzun sürüyorsa Wat sonrası transit vize vs. ile Kanada veya Meksikaya geçip F1 ile tekrar giriş yapsam olur mu? Eğer mümkün değilse veya Eylülde okula başlamama engel ise Wat yapmadan direkt F1 ile gelmeyi planlıyorum. Bu konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Teşekkürler

Evet, iki vizeyi ayni anda alabilirsiniz.

Fakat ABD'ye giris yaparken dogru vizeyi kullandiginiza emin olmalisiniz.

J1 vizesi ile giris yapip, daha sonra WAT programi bittikten sonra ABD'yi terk etmelisiniz ve sonrasinda F1'i kullanarak ABD'ye bir daha giris yapmalisiniz. Halihazirda F1 vizesine sahip olmanizin Change of Status konusunda bir etkisi olacagini sanmiyorum maalesef.

Bu durumda dediginiz gibi Kanada icin transit vize alamazsiniz maalesef, transit vizeler o sekilde islemiyor. Ama Meksika'ya J1 surecini sonlandiracak cikisi yapip, sonra da ABD'ye tekrar F1 ile girebilirsiniz. Ulkeler arasi seyahat kurallarini iyi okumalisiniz, cunku pandemi nedeniyle uzun bir suredir kara yollariyla "turizm" amacli seyahat yapilamiyor.

• @MustafAdlin Merhaba Mustafa bey, acaba F1 vizenizi alabildiniz mi? Nedir son durumunuz?

• B2 Vizesine sahip olup hiç ABD gitmemiş olarak F1'a başvurmak sorun yaratır mı?

normalde gezi için ABD gidecektim fakat şuan işten ayrılma sürecindeyim dil kursu arayışım var bende neden ABD olmasın dedim normalde b2 vizesiylede sınırlı ders alınabildiğini okudum.

Bu konuda bilgisi veya yorumu olan varsa sevinirim. İyi forumlar 😊👋

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |