Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Turkiye’de Yabanci Esin Aile Oturma Izni Olmadan 90 Gunden Fazla Kalmasi Sonucunda Olabilecekler

• Merhabalar,

Esim Amerikan vatandaşı, Nisan’da başlayacak bir şekilde, eşimle 5 ay gibi bir süre Türkiye’de kalmak istiyoruz. Oturma izni olmadan eşimin sadece 90 gün kalabileceğini gözden kaçırmışım. İnternet’den baktığımda 90 gün üstünde kalmalarda bir para cezasına tabi oluyoruz gibi gözüküyor. Tam emin olmamakla beraber, ayrıca Türkiye’ye bir sonraki olası girişinin yasaklanma durumu var galiba. Ve ikametim Türkiye’de olmadığı için aile oturma iznine başvuramıyorum galiba eşim için.
    Sorularım şunlar; 1) Para cezasını dönüşümüzde havaalanında ödeyip, olası giriş yasağından sıyrılma gibi bir durum var mı? Yoksa giriş yasağından kaçamıyor muyuz? 2) 90 gün fazla kalmanın karşılığı para cezası olarak nedir? 3) Olası bir giriş yasağı durumu varsa, bunu engellemek için bir çözüm öneriniz var mı?

Teşekkürler şimdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@OrkunS bu numarayı ararsan en sağlıklı en güncel bilgiye ulaşabilirsin. Türk vatandaşı birisi sizi misafir olarak kayıt ettirebilir ancak dediğim gibi pazartesi günü bu numaraya aklınızdaki her türlü soruyu sorabilirsin.

0312 422 05 00

• Suriyeliler 10 yildir ulkedeler, hicbirsey olmuyor. Sizin esiniz 90 gunu gecerse, normalde Suriyeliler gibi maas baglanmasi lazim. 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@OrkunS maalesef ben de net olarak cevaplari bilemiyorum. Ama su sitelerden ilgili kisimlari alintilayayim... Siz de daha sonra ogrendiklerinizi bu basliga aktarabilirseniz harika olur. Tesekkurler.

Türkiye’ye gelen her yabancılar ikamet tezkeresi almak zorunda mıdır?
    Türkiye’ye gelen yabancılar 180 gün içerisinde 90 güne kadar ikamet izni almadan kalabilmektedir. Ancak bu süreden daha fazla kalmak isteyen yabancıların kalış amaçlarına göre ikamet tezkeresi almaları zorunludur.

İkamet iznimi (tezkeremi) uzatmak için ne yapmalıyım?
    İkamet tezkeresinin süresi bitmeden veya sürenin bitim tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde yetkili emniyet makamlarına müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu süreyi geçiren yabancılara verilecek ikamet izinlerinden ihlal edilen sürenin harcı bir kat fazla ile tahsil edilir.

İkamet tezkeresinin harcı ne kadardır?
    İkamet tezkeresinin harçları karşılılık esasına göre Maliye Bakanlığınca belirlenmekte ve her yılbaşında 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (6) sayılı tarife ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bir de giris yasagi olsa bile bunu kaldirmanin yollari var, daha once su baslikta bunlardan bahsetmistik:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2389/yabancıların-türkiye-ye-giriş-yasağını-kaldırmak

• @OrkunS merhabalar,
    3 ayın bitimine 2-3 gün kala normal ikamet için randevu alın, en yakın randevu 3 ay içinde olacaktır (tanıdığım bir kaç kisi için böyle oldu, yakın tarihler gep dolu) randevu sayfasının çıktısını ile Türkiye'den çıkışda yanınızda bulundurmanız yeterli olur. Ceza ve yasak gibi bir derdiniz olmaz. Çıkış yaptıktan sonra randevuyu iptal etmeyi unutmayın.

• Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim hepinize. Ailem de bu pazartesi gunu gocmenlik burosu ve emniyetle konusup daha fazla bilgi edinmeye calisacak. Gelismelerden haberdar edecegim. Ama randevu alip o belgeyle havaalanindan cikis yapmak bayaga olur gibi duruyor.

Benzer Başlıklar

• 19
  • 2
  • 36
  • 12
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |