Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Evren'deki yıldız sayısı, Dünya'daki kum tanesi sayısından fazla mı?

• ⭐⭐

kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-44937512#:~:text=Buna bakarak%2C Samanyolu Galaksisi benzeri,bu rakamları birbirleriyle çarpmanız gerek.

Profesör Gerry Gilmore BBC'ye yaptığı açıklamada, "Gaia'nın ilk topladığı verilerle 2 milyar yıldızı tespit etti. Bunlar, Samanyolu Galaksisi'ndeki yıldızların sadece yüzde 1'ini oluşturuyor" diyor.

Bu hesaplamaya göre eğer iki milyar yıldız toplamın yüzde 1'ini oluşturuyorsa, galaksimizde toplam 200 milyar yıldız olabilir.

Ama bu sadece tek bir galaksi.

Evrendeki galaksilerin toplamında kaç yıldızın olduğunu nasıl bulursunuz?

Evrensel rakam
    Neyse ki, Samanyolu Galaksisi, evrendeki tipik galaksilerden biri.

Pek çok galakside Samanyolu Galaksisi'ndeki kadar yıldız var.

Profesör Gilmore, bunu bir ortalama olarak alabileceğimizi söylüyor çünkü bu büyüklük seviyesinde 100 milyar fazla yıldız çok az bir fark yaratıyor.

Bu da, evrende kaç galaksinin olduğunu bulursak, yıldızların toplam sayısını da bulabileceğimiz anlamına geliyor. Evrende kaç galaksinin olduğunu gökbilimciler bilebilir.

• Verilerden bir tanesi net hesaplanabilir alanda iken digeri hesaplanabilir alanda degil. Yani Dunya yari capindan hareketle tum hacmini olasi en kucuk kum tanesinin hacmine bolunce olasi maksimum kum miktarini net bir sekilde bulabiliriz. Oysa bize ulasan verilerden Galaksimizin hacmini hesaplayabilirken Evrenin hacmini ancak tahmin ediyoruz. Yildizlar genellikle galaksilerde toplanmis durumda yine de kac galaksi bulundugu hakkinda sadece tahminlerimiz var. Ustelik evrenlerin olusturdugu bir ust yapiyi nasil tanimlayacagiz?

• //////////////

• Hepimiz zaten yildiz tozuyuz. Ve evrendeki yildizlari, dunyadaki kum tanelerine yedirtmeyiz! 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea şimdi seyrettiğim videonun ilk dakikaları cuuk diye oturuyor

• Ne kadar büyük sayılar ve ne kadar küçük şeyler.

Bu tarz sorular sorulduğunda hep aklıma avagadro (NA) sayısı gelir.

Lise Bilgisi:
    "6,02 x 10 üzeri 23 tane hidrojen atomu 1 gr ediyor."
    Sadece 1 gram.

Bir insan ömrü 70 sene ortalama dersek, 2,2 x 10 üzeri 9 saniye yapıyor.
    Şuana kadar yaşamış kaç insan vardı dersek,
    Vikipedi'ye göre 110 milyar insan doğmuş. Yani 11 x 10 üzeri 10 tane insan Dünya'ya gelmiş.
    Şuana kadar tüm insanlar tarafından yaşanmış toplam saniyeye bakarsak;
    24,2 x 10 üzeri 19 yapıyor.
    Hala avagadro sayısının 3000'de biri gibi küçük bir değer. Yani hidrojen atomu elle tutulabilir olsaydı ve gelmiş geçmiş insanlık doğumdan ölüme kadar hidrojen atomunu saniyede 1 tanesini saysaydı şuan 1 gram atomun yalnızca 3000'de biri kadarını saymış olacaktık.

Bu bana her düşündüğümde çok çarpıcı gelir.

Bir de %99,9 saflıkta altın olayı var ki hiç sormayın.
    Hayali bir senaryo:
    1 mol altın alayım dedim (Kütle numarası 196 sanırım) Yani 200 gr altın alacağım. Soruyorum tüccara bunun saflığı nedir? Yani altın alıyorum da ne kadarı altın ne kadarı diğer madenlerden?
    Adam cevap veriyor:
    Hocam Yüzde 99.9 saflıkta bu altın.
    Ben de diyorum ki:
    hmm demekki binde 1 oranda altın değil aldığım şey. Yani 6,02x10 üzeri 20'si altın değil altın diye aldığım şeyin 🙂

Bu sayılar insanı delirtir. Çok düşünmemek lazım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |