Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

• ⭐⭐

2019 yilinda ulke disinda oldugum icin vergi bildirimi yapmamistim. Bu sebeple en son verilen $600 yardimdan faydalanamadim. @crazycells, vergi bildirimi yapilirken belirtilerek alinabilecegini soylemisti ancak nasil yapilacagina dair en ufak bi fikrim yok. Turbotax uzerinden 1099 doldurularak yapilan basvurularda $600'i alabilmek mumkun mu? Ayrica 2020 yili icin yapacagimiz vergi bildirimi Biden'in gundeminde olan olasi bir 1400$ yardimi almamiza olanak saglar mi?

• @Edelweiss Online websitelerinden yapabilirsiniz. Detayli sekilde step by step sizi yonlendiriyorlar, nereye hangi bilgi gireceginizi, hangi belgeyi kullanacaginizi falan. Ben yillardir taxslayer kullaniyorum. Cok memnunum, hic sorun yasamadim. Turbotax, creditkarma, HR block, taxact gibi baska online platformlar da var. Hepsinden deneyip, sizin icin en uygununu secebilirsiniz.

Hic tax return yapmadan, yardim checklerinin gonderilmesinde IRS bilgileri kullaniliyor, stimulus check almak imkansiz gibi gorunuyor. Cunku IRS sistemlerinde tax return yapmadan sizin bilgileriniz gorunmuyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Edelweiss, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

2019 yilinda ulke disinda oldugum icin vergi bildirimi yapmamistim. Bu sebeple en son verilen $600 yardimdan faydalanamadim. @crazycells, vergi bildirimi yapilirken belirtilerek alinabilecegini soylemisti ancak nasil yapilacagina dair en ufak bi fikrim yok. Turbotax uzerinden 1099 doldurularak yapilan basvurularda $600'i alabilmek mumkun mu? Ayrica 2020 yili icin yapacagimiz vergi bildirimi Biden'in gundeminde olan olasi bir 1400$ yardimi almamiza olanak saglar mi?

2019 icin hala vergi bildirimi yapabilirsiniz diye dusunuyorum, eger vergi borcunuz yoksa bir yaptirimi olmamasi lazim.

2020 yili icin ise biraz erken sanirim, Subat'tan itibaren 1040 formunu doldurarak vergi bildiriminizi yapabilirsiniz.

• @crazycells 2019 yapilabilir ama gec yapildigi icin cezasi cikar. Eger borcunuz varsa, birde faiz eklenir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

IRS, formlarda ilgili degisiklikleri yapabilmek icin 2020 yilinin vergi bildirim sezon acilisini 12 Subat'a erteledi:

Daha once Ocak sonundan itibaren yapabilirsiniz demistik baslikta (normali bu oldugu icin), ama bu bilgiler isiginda tarihi 12 Subat olarak guncelleyebiliriz.

• ⭐⭐

@crazycells formlar derken mesela situlamis checklerini almayanlar icin secenek ekleyecekler acaba😂😂😂

• ⭐⭐

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

@crazycells formlar derken mesela situlamis checklerini almayanlar icin secenek ekleyecekler acaba😂😂😂

Aslinda eklediler. Recovery rebate credit diye geciyor.

• ⭐⭐

@goodluck Bu formu vergi bildiriminden bagimsiz ayrica doldurup IRS'e iletmemiz mi gerekiyor?

• ⭐⭐

@goodluck ciddimisin 💃🕺🤣

• ⭐⭐

@Edelweiss, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

@goodluck Bu formu vergi bildiriminden bagimsiz ayrica doldurup IRS'e iletmemiz mi gerekiyor?

Vergi iadesi zamani doldurulacak tax refund ile birlikte verecekler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Hayir, 1040 formu zaten vergi bildirimi formu oluyor...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@goodluck, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

Aslinda eklediler. Recovery rebate credit diye geciyor.

Demek ki arkaplandaki hazirliklar bitmemis 🙂 12 Subat'tan once gonderseniz ile IRS bunlari 12 Subat'tan once islemeyecektir.

• ⭐⭐

@crazycells Anlamadigim kisim su; simdi ben bi sirkette calisiyorum ve vergi bildirimi icin 1099 formunu doldurmam gerekiyor. Ancak 600$ yardimdan faydalanmak icin 1040 doldurmam isteniliyor. Ne yapmaliyim bu durumda? 1099 formunu doldururken durumumu belirtebilecegim bi secenek var mi?

• ⭐⭐⭐⭐

Jackson Hewitt tax agency den dun bildirimde bulundum. IRS bildirimi kabul etti sanırım . Yada Acenta Ofis bekleyecek. Kafama takılan Bizim bildirim Suan geçerli mi değil mi ? Talimattan önce bildirim yapanların durumu ne ? Geçerli ise 12 Şubatı işleme alma için bekleyeceğiz.

• @Edelweiss Siz sirkette paycheckli calisiyorsaniz, onlar size W2 formu gonderecekler. 12 Subattan sonra herhangi bir online tax sitesi kullanarak veya bir muhasebeci ile veya tax return yapan burolar vasitasi ile tax return (vergi bildirimi) yapacaksiniz.

Ozetle gerekli belgeler:

W2 form: Pay checkli calistiginiz yerden W2 formu (Cogu isyeri Ocak sonuna kadar posta yolu ile gonderirler).

1099 form: Pay checkli calismak yerine, contractor falan gibi birisi veya bir isyeri icin is yapiyorsaniz (Uber/Lyft gibi veya kendi isiniz olarak evlere boyacilik, duvarcilik isleri gibi), 1099 formuna ihtiyaciniz olacak.

1099 formu baska gelirler icin de kullanilir. Faiz ve hisse gelirleri, devletten alinan bazi odemeler falan. Biraz karmasik olabilir. Bankadaki paranizdan faiz aliyorsaniz veya borsasaki hissenizden kazanciniz varsa, oralardan size bunlari gosteren 1099 gelmesi gerekiyor.

1095-C form: Saglik sigortanizin oldugunu gosteren form.

1098 form: Mortgage oduyorsaniz, odeme yaptiginiz kurulus size yil boyunca odediginiz faiz ve emlak vergisini gosteren bu formu gonderecek. Bu formu mortgage faiz indiriminden yararlanmak icin kullanacaksiniz.

Charity forms: Eger herhangi bir charity yardimi yaptiysaniz, mesela Goodwill, Salvation Army gibi yerlere yardim yaptiysaniz, oralardan bunu gosteren form almaniz gerekir. Cogunlukla bos form verirler, siz yaptiginiz yardima gore doldurur, sonrada goturup imza alirsiniz oralardan. Bir cesit kendi kendine beyan. Yaptiginiz yardim buyuklugune gore, degisik miktarlarda vergi indirimi alabilirsiniz.

1098-T form: Egitim icin yapilan tuition masraflari icin okul tarafindan gonderilir. Bununla bir miktar tax credit alabilirsiniz. Yine bazi egitimle ilgili tax creditler almak icin form 8863 de kullanilabilir. Herkes icin gecerli olmayabilir.

Kisisel durumunuza gore tum bu formlar gerekebilir. Veya sadece bazilari. Herkesin finansal durumu ve gelir cesitleri veya harcamalari farklidir.

• ⭐⭐

@MySea Açıklama için teşekkürler. Ben bi şirkette çalışıyorum ama maaşım direct deposit olarak yatıyor hesabıma. Bu sebeple 1099 doldurmak zorundayım. Bir kaç gün önce W-9 formu doldurup işverenime verdim. 1099 doldururken stimilus check ile alakalı ayrı bi madde yok o yüzden ayrıca 1040 doldurup göndermem gerekiyor değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea Açıklama için teşekkürler. Ben bi şirkette çalışıyorum ama maaşım direct deposit olarak yatıyor hesabıma. Bu sebeple 1099 doldurmak zorundayım. Bir kaç gün önce W-9 formu doldurup işverenime verdim. 1099 doldururken stimilus check ile alakalı ayrı bi madde yok o yüzden ayrıca 1040 doldurup göndermem gerekiyor değil mi?

Siz 1099 degil, 1040 formunu dolduracaksiniz IRS icin 🙂

1099, 1040 formunu doldururken, bilgilerini forma gireceginiz belgelerden sadece bir tanesi... Ayrica bu 1099 formunu sizin degil, size ucreti odeyen isvereninizin doldurup size vermesi lazim. Siz de bu belgede gecen bilgi ve gelirlerinizi 1040 formuna aktaracaksiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redsat2000, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

Jackson Hewitt tax agency den dun bildirimde bulundum. IRS bildirimi kabul etti sanırım . Yada Acenta Ofis bekleyecek. Kafama takılan Bizim bildirim Suan geçerli mi değil mi ? Talimattan önce bildirim yapanların durumu ne ? Geçerli ise 12 Şubatı işleme alma için bekleyeceğiz.

Tax agency formlari sizden alip 12 Subat'a kadar bekletiyor ve sonrasinda gonderiyor. IRS'ten "accepted" bildiriminin henuz gelmemis olmasi lazim.

• @Edelweiss Sirketin payroll sistemindemisiniz? Yani sirketin calisanimisiniz? Yoksa, o sirket icin is mi yapiyorsunuz? Ucretinizi ister direct deposit alin isterse hard copy check ile alin farketmez. Eger sirketin kendi calisani iseniz, size W2 formu gondermeleri gerekir. Tum yil icerisinde aldiginiz tum ucret/maaslar, yapilan kesintiler falan hepsi o formda yazar.

Ornek vereyim:

Eger ben Apple sirketinin bir calisani isem, diyelim ki Apple da calisan bir yazilim muhendisiyim ve maasimi Apple bana oduyorsa, Apple sirketi bana yil sonunda W2 formu gonderecek.

Eger ben kendi basima calisan bir yazilim muhendisi isem ve Apple sirketi icin diyelim ki bir program yazdim. Karsiliginda Apple bana odeme yapti. Ama ben Apple sirketinin bir calisani degilim, sadece onlar icin bir is yaptim. Iste bu durumda Apple bana yaptiklari odeme icin 1099 gonderecek.

• ⭐⭐

@MySea Self Employment calisiyorum ben. Paycheck ödemesi almıyorum ve çalıştığım süre boyunca da vergi ödemedim. O yüzden vergi bildirim döneminde tüm bunları bildirmem gerekiyor. Bir kaç gün önce işverenim W-9 formu verdi doldurmamız icin. Dediğiniz gibi akabinde bize 1099 formu verecek ve biz o form ile 1040 dolduracağız sanırım?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.0k

| | | |