Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar
    Öncelikle böyle bir danışma sayfası oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim.
    Türkiyede yaşıyorum, mesleğim airbrush ressamlığı. Mesleğim hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ; motosikletlerin, kaskların, sürat teknelerinin vb araçların üzerine oto boyası ile tasarladığım deseni çiziyorum. Türkiyede bu mesleği yapan çok nadir kişilerden biriyim benim bildiğim iki kişiyiz. Amerikada bilinen bir meslek fakat yapan kişi sayısı çok az.
    Türkiyede birçok iş yaptım, gazete, dergi, tv ve internet röportajlarım var. İşime amerikada devam etmek istiyorum.
    O-1B ve EB1 vizelerini araştırıyorum. Size sormak istediklerim ;
    O1B deki sponsor yada iş teklifi kendi iş grubumdan mı olması gerekiyor yoksa, herhangi bir şirket aracımın dışına resim yaptıracağım diyede USCIS e başvuru yapabiliyormu?
    O-1B vizesinde 3 yıllık bir iş planı mı sunmam gerekiyor yoksa 2 aylık bir iş süreci içinde 3 yıllık çalışma vizesi verilir mi?
    Sponsor iş bulma konusunda yardım alabilmem mümkün mü?
    Yada farklı meslek gruplarına göre değişebildiği söylendiği için EB-1 vize türü benim için uygun mu?
    Şimdiden çok teşekkürler.

• Muslu Law Firm

@artem, içinde söyledi: O-1B yada EB-1 vizeleri

Merhabalar
    Öncelikle böyle bir danışma sayfası oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim.
    Türkiyede yaşıyorum, mesleğim airbrush ressamlığı. Mesleğim hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ; motosikletlerin, kaskların, sürat teknelerinin vb araçların üzerine oto boyası ile tasarladığım deseni çiziyorum. Türkiyede bu mesleği yapan çok nadir kişilerden biriyim benim bildiğim iki kişiyiz. Amerikada bilinen bir meslek fakat yapan kişi sayısı çok az.
    Türkiyede birçok iş yaptım, gazete, dergi, tv ve internet röportajlarım var. İşime amerikada devam etmek istiyorum.
    O-1B ve EB1 vizelerini araştırıyorum. Size sormak istediklerim ;
    O1B deki sponsor yada iş teklifi kendi iş grubumdan mı olması gerekiyor yoksa, herhangi bir şirket aracımın dışına resim yaptıracağım diyede USCIS e başvuru yapabiliyormu?
    O-1B vizesinde 3 yıllık bir iş planı mı sunmam gerekiyor yoksa 2 aylık bir iş süreci içinde 3 yıllık çalışma vizesi verilir mi?
    Sponsor iş bulma konusunda yardım alabilmem mümkün mü?
    Yada farklı meslek gruplarına göre değişebildiği söylendiği için EB-1 vize türü benim için uygun mu?
    Şimdiden çok teşekkürler.

Sayın @artem ,
    Öncelikle sizin detaylı CVnize bakmak gerekir ve hangi kriterli yerine getirdiğinizi değerlendirmek gerekir. EB-1, O-1Bnin de daha üstünde bir yetenek gerektirir. O-1B vizesine genelde kendiniz başvuramazsınız, EB-1 ise hem direkt green card başvurusudur hem de koşulları yerine getiriyor iseniz kendi kendinize sponsor olabildiğiniz bir başvuru turudur. Yani EB-1 için sponsor kendiniz olursunuz ve bir işverene ihtiyacınız yoktur. O-1B vizesine sizin için bir işveren veya işveren için çalışan bir acenta başvurabilir. O-1B vizesine bazı durumlarda kendinizin kurduğu bir şirket de başvurabilir. Yani bir şekilde sizin yine kendinizi sponsor etme imkânınız olabilir ama bu cok daha zordur. Kendi alanınızda ne kadar başarılı olduğunuz, ABD’de is potansiyeliniz, ödüller kazanıp kazanmadığınız, ne kadar para kazandiginiz gibi konular önemlidir. Eğer bu isi yaparken Türkiye’de kendi firmanız aracılığı ile yapıyorsanız ve bu firma en az son 3 yıldır faaliyette is eve durumu iyi ise, firmanızın ofisini ABD’de açmak yolu ile kendinizi buraya transfer vizesi ile de transfer etmeniz mümkün olabilir. Sorularınızın cevabına gelince, is teklifi bir işverenden veya işverenin çalıştığı bir acenteden gelebilir. Teklifi görmeden bir şey söylemek mümkün değildir. Genelde birden fazla bağlantınız ve isiniz olacağını göstermeniz gerekir. Isin gerçek ve devamlı olması gerekir. Sadece bir kerelik ve iki ay sürecek bir is için bu vizeyi almanız hayli zor olur. Is bulma konusunda da yönlendirme alabilirsiniz. EB1 vizesi kriterleri için lütfen bu linke bakiniz. Bu linkteki 10 kriterden en az 3 veya daha fazlasına uymanız durumunda EB1 başvurusundan olumlu sonuç alabilirsiniz. https://www.uscis.gov/working-in-the-united-states/permanent-workers/employment-based-immigration-first-preference-eb-1 Gördüğünüz üzere buradaki kriterlerden bazısı alanınızdaki ulusal ve uluslararası ödüller almış olmanız, sizin hakkınızda önemli miktarda yazılı basın olması ve unlu olmanız, sizin diğer meslektaşlarınıza göre daha fazla ücret kazanmanız gibi kriterlerdir.
    Teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |