Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Maalesef bu konuda oneri vermem mukun degil... Herkesin durumu farkli cunku... Milyon dolar batiranlarida gordum burada, 10binle baslayip milyona gidenleride... Bu soruyu sizin kendinize sormaniz lazim... Neyi yapabilirim ve neyden sikilmam...

Cunku sikildiginiz bir iste ABD'nin yogun calisma temposu ile hayat gecmez...

Buraya dert sahibi olmak yada hayat kalitesini dusurmek icin gelmemek lazim...

Gecmisinize, yeteneklerinize, hobilerinize, paraniza, ailenize vs bir bakin ve ardindan ona gore bir sektorde karar kilarsiniz...

• ⭐⭐⭐⭐

@semavi, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Maalesef bu konuda oneri vermem mukun degil... Herkesin durumu farkli cunku... Milyon dolar batiranlarida gordum burada, 10binle baslayip milyona gidenleride... Bu soruyu sizin kendinize sormaniz lazim... Neyi yapabilirim ve neyden sikilmam...

Cunku sikildiginiz bir iste ABD'nin yogun calisma temposu ile hayat gecmez...

Buraya dert sahibi olmak yada hayat kalitesini dusurmek icin gelmemek lazim...

Gecmisinize, yeteneklerinize, hobilerinize, paraniza, ailenize vs bir bakin ve ardindan ona gore bir sektorde karar kilarsiniz...

Sizi youtube dan takip eden birisi olarak bunu söyleyeceğinizi tahmin etmiştim. Fakat yazdıktan sonra tahmin ettim. Haklısınız söylediklerinizde çünkü bu sadece işe karar vermekle olmuyor işin içinde yer seçimi var yani hangi bölge de iş kurulacağı, dükkan seçimi var dükkanın yanında o işi yapan başka firma var mı, hangi avukat ve muhasebeciler ile çalışacağım var belki yanlış bişey söyleyecekler yasal bir sıkıntı yaşayacağım gibi gibi gider bu liste.

Lâkin benim size ve sizin gibi o bölge yaşayan kişilere sormak istediğim şu; şu an pandemi döneminde veya sonrasında fırsatlar var mı? Çünkü her kriz yeni fırsatları da beraberinde getirir. İlk sorduğumda da aslında bunu sormak istemiştim fakat yazımı gönderdikten sonra okuyunca yanlış ifade ettiğimi fark ettim. İnşallah bu sefer kendimi anlatabilmişimdir.

Cevap verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizci10 yemek işi yapan delivery firmaları yada restaurantları harika para kazandılar. Bu kazançları görünce Türk aklı orada yaşayan insanlar hemen bu işe soyundular. Bir firma kurup delivery işi yapmaya kalkıştılar ama sonuç ne oldu bilmiyorum 2 kişi vardı bu işle uğraşan bilgin olsun.

• @ayvalik10 Sadece delivery olayi degil, drive-thru servisi olan yerler de cok iyi para kazandilar ve kazaniyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@ayvalik10 Sadece delivery olayi degil, drive-thru servisi olan yerler de cok iyi para kazandilar ve kazaniyorlar.

Delivery veya drive-thru işi dediğiniz şey doordash veya grubhub değil mi? Biraz açar misiniz?

• @denizci10 Delivery yazdiginiz gibi doordash, grubhub vb isleri kapsiyor ve ayrica restaurantlarin ve baska firmalarin kendi delivery calisanlari da olabiliyor.

Drive-thru ise bir cesit pick-up veya take-out servisi. Restaurantlarin, eczanelerin, bankalarin vb bu servisleri var. Siz aracinizla drive-thru penceresine gidiyorsunuz, aractan hic inmeden, order yapip, sonrada parasini odeyip, siparisinizi aliyorsunuz. Eczanede yine aractan inmeden, ilacinizi aliyorsunuz, bankada ise yine aractan inmeden para cekme veya yatirma islemi yapabiliyorsunuz.

Hatta Delaware'de DMV'de arac muayene yaparken, hersey drive-thru yapiliyor. Aractan inmeden muayene line'nina giriyorsunuz, siz inmeden aracinizi check ediyorlar ve yine aracinizdan inmeden drive-thru sistemi ile giseye girip, ehliyet, sigorta karti, eski arac kayit belgesini ve credit cardinizi veriyorsunuz, onlar islem yapip size yeni arac kayit belgesini, sticker'i ve diger evraklarinizi veriyorlar. Hersey en fazla 10-15 dakika suruyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@denizci10 Delivery yazdiginiz gibi doordash, grubhub vb isleri kapsiyor ve ayrica restaurantlarin ve baska firmalarin kendi delivery calisanlari da olabiliyor.

Drive-thru ise bir cesit pick-up veya take-out servisi. Restaurantlarin, eczanelerin, bankalarin vb bu servisleri var. Siz aracinizla drive-thru penceresine gidiyorsunuz, aractan hic inmeden, order yapip, sonrada parasini odeyip, siparisinizi aliyorsunuz. Eczanede yine aractan inmeden, ilacinizi aliyorsunuz, bankada ise yine aractan inmeden para cekme veya yatirma islemi yapabiliyorsunuz.

Hatta Delaware'de DMV'de arac muayene yaparken, hersey drive-thru yapiliyor. Aractan inmeden muayene line'nina giriyorsunuz, siz inmeden aracinizi check ediyorlar ve yine aracinizdan inmeden drive-thru sistemi ile giseye girip, ehliyet, sigorta karti, eski arac kayit belgesini ve credit cardinizi veriyorsunuz, onlar islem yapip size yeni arac kayit belgesini, sticker'i ve diger evraklarinizi veriyorlar. Hersey en fazla 10-15 dakika suruyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

• @semavi kadir kardeşim sana bir soru sormak istiyorum.sen şu an houston dasın.Bir şey dikkatini çektimi bilmem.Abd merkez bankası çok miktarda para bastı.pandemi etkisini azaltmak için paketler açıklandı,yardımlar dağıtıldı.peki benzin olsun market olsun aklına gelebilecek bir çok üründe faiş fiyatlar oldumu?yoksa fiyatlar yerindemi sayıyor.enflasyon artacağını konuşan çok geveze de insan var.bu süreç yaşam standartında değişikliğe yok açtımı?saygılar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@clourpoint Houston'da yaşayan biri olarak yanıt vereyim. Fiyatlarda herhangi bir artış olmadı, hatta pek çok temel ihtiyaç, gıda ve temizlik malzemesi pandemi öncesine göre daha ucuza satılıyor. Maske, eldiven, dezenfektan gibi şeyler hala biraz pahalı ancak bana göre artık bunlara ihtiyaç kalmadı. Herkes artık virüsün damlacık/solunum yoluyla bulaştığını ve orayı burayı silmenin bir anlamı olmadığını anladı. Her neyse, yaşam maliyeti anlamında olumsuz bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum. İşini kaybedenler oldu ancak işsizlik yardımı ile pek çoğu çalışırken aldığından daha fazla para kazandı. Stimulus yardımı da hepimiz için güzel oldu.
    Ekleme: Harvey kasırgası zamanında su ve gıda ürünleri bedava dağıtılmıştı. Bence Türk halkının bu konuda öğreneceği daha çok şey var. Böyle felaketlerde ilk aklımıza gelen fahiş fiyatlar ve karaborsa oluyorsa bizde bir sıkıntı var demektir.

• @knnrn kardeşim teşekkür ederim cevabına.sen türkiyeden uzaksın biz bu süreçte fiyatların çok yükseldiğini gördük.hele 2. el araç piyasamız varki sorma el yakıyor.Türkiye olarak çok etkilendik.fiyatlar çok arttı.dolar da pek yerinde durmuyor.devalüasyon olabileceği hakkında yazılan ve söylenen ler var.inşallah olmaz...

• @knnrn Bir ekleme yapayim. Mortgage kredilerindeki faiz oranlari pandemi surecinde talepler azalinca oldukca dustu ve su anda dusuk faizler nedeniyle buyuk bir talep patlamasi var. O nedenle ev fiyatlari goreceli olarak yukselmeye basladi.

Biz de mesela daha dusuk faiz orani ile refinance yapmak icin basvurduk. Islemler tamamlaninca, su andaki aylik $1,300 yerine $1,100 odeyecegiz. Hatta $1,050 bile olabilir.

• @MySea faiz düşüyor ev fiyatları artıyor.aynısını 1 ay öncesine kadar bizde türkiyede yaşadık.ev faiz oranlarını 0.64 e kadar düşürdüler bu arada ev sahipleri faiz düşüşünü bahane ederek fiyatlarını artırdılar.şimdi gene faiz oranını 1 in üzerine çıkardılar ev satışları bıçak gibi kesildi.

• kardeşim diyorum türkiyeden ne kadar uzak o kadar iyi- dünyanın hiç bir yerinde böyle bir sistem yok - iranda bile yok yemın ederim yok - az kaldı şuan kaçak kalmayı göze alamıyorum ve boyle bir süreç doğru olmadığından dolayı işi doğru yağmak lazım- ülkeye saygı duyuyorum o yüzden 9 yıllık zorunlu süremı tamamlayıp- sansımı o zaman deneyeceğim - iyi bir birikim yapacağım o zamana - kadar

geçen ekimde gittim 2 ay kaldım - kaçak dil kursu ile yaşamak benım gibi maaşlı biri buradan gidip orada zor olur oluyor- ama işin yoksa türkiyede 2 000 tl maaş alan biriyse sansın varsa 1 dk durursan aklından süphe ederim

herşeyin hayırlısı artık

türkiye bitik .ekonomik olarak

• @serkanist, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

2 ay
    keşke senin gibi gidebilsek.aileyle zor.

• bekarım 2 ay gittim kaldım - gc yoksa ve türkiyedede düzenli bir maaşın varsa bırakıp gitmek zor hele böyle bir zamanda

aileyle en iyisi gc kazanıp gitmek gerisi boş .

berkarsan işler değişir.

• @clourpoint, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@semavi kadir kardeşim sana bir soru sormak istiyorum.sen şu an houston dasın.Bir şey dikkatini çektimi bilmem.Abd merkez bankası çok miktarda para bastı.pandemi etkisini azaltmak için paketler açıklandı,yardımlar dağıtıldı.peki benzin olsun market olsun aklına gelebilecek bir çok üründe faiş fiyatlar oldumu?yoksa fiyatlar yerindemi sayıyor.enflasyon artacağını konuşan çok geveze de insan var.bu süreç yaşam standartında değişikliğe yok açtımı?saygılar.

Kısa vadede hızlı tepki veren bir kaç üründe arttı. Video vs cekmistim...

Temel gıdalar artmadı yada hissedilir değil...

Bahçeye koyulan havuzlar oyun konsolları vs arttı 🙂

Orta ve uzun vadede enflasyon yaşanacak diyorlar... Bakıp göreceğiz ...

• İndiana eyaleti için 2 yetişkin çocuksuz aylık maliyet yazan olmamış sanırım😊

• @knnrn İstanbul’daki gibi ya da büyük şehirlerdeki gibi bir trafik varsa o 1 saat 10 saat olur yolda ama trafik yoksa olabilir mi acaba diye de düşünmedim değil🤔

• ⭐⭐⭐

@Kedicik1616, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

İndiana eyaleti için 2 yetişkin çocuksuz aylık maliyet yazan olmamış sanırım😊

indiana eyaleti için @strangereister sayın onur bey'in deneyimlerini okumadıysanız tavsiye ederim

https://yesilkartforum.com/forum/topic/59/indiana/17?_=1601451995900

• @crazycells ama peki yüksek maaş alıyorsa orda hayatta pahalı o zaman aynı şeye denk gelmiyor mu yani aldığı yüksek maaşın çok da bir etkisi yok o zaman gibi mi? bilemedim🤔

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.0k

| | | |