Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

• Ekşi'de amerikalı bir ailenin 4 farklı şehirdeki yaşam maliyetleri paylaşılmış. Sanılanın aksine Californiya yaşam maliyeti açısından en ucuz yer görünüyor. Tabi bu veriler her aile için farklı olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@israfil Dallas'ta 990 sqft high rise apartman için 2460 dolar yazıyor, gerisine çok bakmaya gerek yok. Arkadaşın farklı bir yaşam tarzı var belli ki. Houston'da River Oaks tarafında arkadaşım tek odalı apartman dairesine 3000 dolar veriyor, ama girişte arabasını vale park ediyor, evini birileri temizliyor, misafiri gelince kalabileceği ortak misafir loftları var vs. Nasıl bir yaşam inan a Memooo 🙂

• @israfil, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Ekşi'de amerikalı bir ailenin 4 farklı şehirdeki yaşam maliyetleri paylaşılmış. Sanılanın aksine Californiya yaşam maliyeti açısından en ucuz yer görünüyor. Tabi bu veriler her aile için farklı olabilir.

Git o zaman California ya... Ne işin bar Houston beyefendi ? 🙂 Dönüşte buraya istemiyoruz seni! 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@israfil, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Ekşi'de amerikalı bir ailenin 4 farklı şehirdeki yaşam maliyetleri paylaşılmış. Sanılanın aksine Californiya yaşam maliyeti açısından en ucuz yer görünüyor. Tabi bu veriler her aile için farklı olabilir.

sayin @israfil , Texas lobisinin baskisina boyun egmeyin 🙂 yureginizin goturdugu yere gidin...

• @crazycells, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@israfil, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

sayin @israfil , Texas lobisinin baskisina boyun egmeyin 🙂 yureginizin goturdugu yere gidin...

Texas ekmeği yiyip California rüyası görmek nasıl bir gaflettir? @israfil bununla neyi amaçlamaktadır? Hangi hain çevrelerle iş birliği içindedir? :D. Asjajahsha 🙂

Ben aynı fikirdeyim hala...
    Iş neredeyse oraya gidilmeli... Houston gibi yerler bir plan veya iş yok ise yumuşak iniş için iyi... Devamında iş nereye kişi oraya ...

• CA maliyetleri beni umutlandirdi 🙂

• @knnrn @semavi @crazycells Houston can , diğer yerler heyecan diyerek lobinin gönlünü alayım. Daha San Diego diye bir yer olduğunu bilmeden 15 sene önce rüyamda orada geziyordum. Hiç de aklımda yoktu ABD de yaşamak, ilginç gerçekten hayat nelere kadir.

• Carlsbad, San Diego ile Los Angeles'in ortasinda neredeyse. Eksici reyiz epey bir ucuza kaliyormus verdigi datalardan yola cikarsak.

• Seneler farklı yalnız, onlara da dikkat edin 🙂

• @gkhanfeez, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Stockton/California
    Biz üç'ü ayı geçti geleli genel olarak masraflar Türkiye den mantıklı biz 2 yetişkin 2 çocuk ( 5 ve 3 yaşlarında) araba ucuz bir araba aldık Türkiye den getirdiğimiz bir para ile. Masraflar şöyle

Aylık Gider Tutar

Ev Kirası (Çöp+Su Dahil)1+1 1020 $
    Elektrik 100$
    İnternet criket+tv 35$
    Kiracı Sigortası 11 $
    Araç Sigortası(liabilty) 85 $ ( 1 Araç , 2 Sürücü )
    Cep Telefonu 90 $ (2Hat metropcs)
    Benzin 170 $ ( 1 Araç )
    Market 500 $
    Sağlık Sigortası(CA covered) 2 $
    Gelmek için kredi aldım Türkiyeden ve uçak paraları aylık bunları da ödüyoruz 280$

iki yil gecmis uzerinden o zaman geleli daha 4 ay olmustu :)) bakiyorumda simdi baya degisti bir guncelleme yapayim.

• ev kirasi ayni $1020
    • elektrik $120 ( klima kullanimi artti fiyat artisindan degil )
    • internet o zaman yanlis yazmisim 🙂 ixfinity $65
    • arac sigortasi ( 2 arac 2 surucu 1 arac full coverage ) 6 aylik $880
    • cep telefonlari ve iwatch verizon $260
    • arac kredisi $362
    • benzin $200
    • market $1000 ( sifir tasarruf )
    • saglik sigortasi ve dis ( coveredCA ) $38
    • bir donem odedigimiz su anda yok aylik 550 dolar yarim gun kres
    • corona oncesi ross , burlington, marshall ve tj max`e aylik 100 dolar yatiriyorduk oyuncak, giysi, ayakkabi
    • saga sola gezmeye gitme yeme icmeye 2000 dolar harcamisinizdir son bir yilda ek olarak

• bu giderleri tek maaş la mı karşılıyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam sadece market işinde çalışıyordunuz ek çalışmada yapıyormusunuz(market işİni İnşallah kafadan uydurmamışımdır 🙂 )

• @Senay-Sirin hepsine katılıyorum, yaş hariç, ABD burası, o yaş meselesi TR de var. Hatta mülakatta "yaşınız" falan derlerse mahkemeye verme hakkınız var, ama tabii ki 50 yaşında çöp toplama işi yapamaz insan, enerjisi yetmez, örnek kötü oldu gerçi..

• @kartalveat florida ile karıştı market işi 😀uber lfyt yapıyordum bu aralar amazonda çalışıyorum. İkiside yetiyor bu giderler için. San Francisco açılırsa uber lyft’e devam çoğu işten yine iyi benim için. California pahalı olduğu için resmi olmayan ( türkçesi aklıma gelmedi official’den çevirme yaptım ) asgari ücret 14-15 dolar iki kişi çalışsa 5000 doları rahat bulur. O zaman yeter de artarda dikkatli harcanırsa nerede oturduğunuz çok önemli tabi California kira konusunda biraz acımasız bir yer.

• @gkhanfeez Paylaşımınız üzerine ne zamandır aklımda olan bir soruyu sormak istiyorum. Belki bilen vardır, Texas'ta (ABD genelindeki başka bir eyalet de olur) yıllık kiralar ortalama/genelde % kaç zamlanıyor? Neye göre zamlanıyor?

• @Haliax Eyalet ve kontracta gore degismekle birlikte, yillik kira artisi cogu yerde 3% ile 5% arasidir.

• @MySea çok güzel oranlar

• @Haliax, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@gkhanfeez Paylaşımınız üzerine ne zamandır aklımda olan bir soruyu sormak istiyorum. Belki bilen vardır, Texas'ta (ABD genelindeki başka bir eyalet de olur) yıllık kiralar ortalama/genelde % kaç zamlanıyor? Neye göre zamlanıyor?

Oran bilmiyorum ama. Bizim ilk yıldan sonra 975+faturlar 39 dolar idi kira ikinci yılda $10 dolar artmıştı ben de altı ay kalıp çıkamayı düşünüyordum söyledim kira artışı olmadı ondan sonra 🙂 Türkiyedeki gibi faiş artşlar olmuyor o kesin enflasyon düşük çünkü.

• @gkhanfeez, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@Haliax, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@gkhanfeez Paylaşımınız üzerine ne zamandır aklımda olan bir soruyu sormak istiyorum. Belki bilen vardır, Texas'ta (ABD genelindeki başka bir eyalet de olur) yıllık kiralar ortalama/genelde % kaç zamlanıyor? Neye göre zamlanıyor?

Oran bilmiyorum ama. Bizim ilk yıldan sonra 975+faturlar 39 dolar idi kira ikinci yılda $10 dolar artmıştı ben de altı ay kalıp çıkamayı düşünüyordum söyledim kira artışı olmadı ondan sonra 🙂 Türkiyedeki gibi faiş artşlar olmuyor o kesin enflasyon düşük çünkü.

Ben mutfak harcamalarini kestiremiyorum pek... Onun disinda ki giderler icin bende yazayim... Sonrasinda video olarakta yukleyeyim olmadi...

Seninkini baz alarak yazayim...

• Mortgage-Kira 1600 (HOA Dahil)
    Elektrik-Gas 100 (isinma gaz sogutma elektrik- ortalamasi bu sekilde gibi)
    Internet 10 (cocuklarla alakali 15mbit)
    Arac sigorta 2 sofor 1 araba full coverage 125 (kazalardan sonra artti)
    Cep Tel 30ar dolar yani 60
    Benzin 150 civari sahsi kullanim sanirim 3-4 depo arasi bitiririz
    Market bu konuda emin degilim. 500den fazladir, organik aliyor hanim ve alerjik durumlarda var
    Saglik sigorta 50 dolar
    Cocuk harcamalari baya bir oluyor . oyuncak vs derken aylik 250-300 esktra diyelim fazlasi da vardir, onlar icin buradayiz. Rutin harcamalar dahil degil buna
    Gezme tozmaya cok harcamadim, gezemedik pek 🙂

Velhasil Toplam

2500+Mutfak masraflari falan diyelim...

Duser mi bunlar? Duser ama ilk zamanlarda ki tutumlulugu bir zorunluluk olarak goruyorum... Devaminda ise asiri dusuk standartlarda yasayanlarla ailecek git gel bile keyif vermiyor acikcasi! Insanin parasi yoksa ayri bir durum. Bende cok cok zorlandim, derme catma basladim vs vs... Ama hesabinda benim 5-6 katim parasi olup gittiginizde oturacak sandalye koymayanlar ve cimriligin dibini yasayanlarda yok degil...

Houston icin...

2bin bir aileyi ac ve acikta birakmaz iyi bir planlama ile...

3Bin fena olmayan bir standar sunar

Fazlasi ise keyif verir...

• @gkhanfeez @semavi New York, San Francisco gibi bazi yasam standardi cok yuksek sehirler haricinde aslinda asagi yukari her yerde aylik masraflar birbirlerine yakin miktarda. Bir veya iki cocuklu bir aile icin aylik gelir $3,5-4k uzerinde ise, hic sorunsuz ve hatta tatil icin falan saving bile yapilarak yasanilabilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |