Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

• @caglaror Valla kolay gelsin çok yüksek rakamlar bunlar en azından Houstuna göre kiranız özellikle inanılmaz yüksek geldi bana sanırım yüklü bir miktarla gittiniz yoksa bu rakamlara uff yaniii
    İş konusunda bol şanslar umarım en kısa sürede bol maaşlı bir iş bulursunuz 😉

• @rüzgar Ben geri donmemek icin geldim. Evi barki sattik gelirken. Yillarin birikimi. Burada 3oda bahceli evlerin kirasi 4k dan basliyor. Fiyatlari 900k-1100 civari. Ust sinir yok gibi. Trilyonluk cok fazla ev var. Sokaklara baksan bir Hollywood degil ama.

• @caglaror Aman tanrım rakamlar korkunç özel değilse neden o bölgeyi tercih ettiniz

• @rüzgar 1-2 hafta once TR gocmen anneler grubu bir piknik organize etti, biz de katildik, sagolsunlar sicak kanli herkes. Beylerin tamami yazilimci. Sirketler, Facebook, Google, NVidia, Tesla ve bir iki buyuk sirket daha. Carsi pazar yazilimci dolu. Cogu Hintli ama havada yazilim var. Benim gibi birisi icin cennet burasi. Yakin gelecekte degisecek gibi de durmuyor. Benim ev Apple, NVidia ve meshur bir modem firmasinin (adi aklima gelmedi) ortasinda. Kucuk de olsa bu habitatin bir parcasi olmak guzel.

• @caglaror sizi ayakta alkisliyorum. Ideallerinizin pesinden israrli bir sekilde yilmadan devam ediyorsunuz. Bunu herkes yapamaz.

Amerikada para mevzusu bir sekilde halledilebilecek bir konu. Ozellikle ilk aylar hadi ilk yil diyelim bir sekilde atlatilirsa gerisinin kolay gelecegini dusunuyorum. Bundan bir kac yil sonra insallah firsat olur buralarda yine yazisirsak ailecek cok sevdiginiz islerinizle evinizle arabanizla mutlu mesut yola devam ettiginizi gorecegimden eminim. Yolunuz acik olsun. Kolayliklar ve bol sans dilerim...

• @filth_grinder Bu pozitif yaklasimlar beni hem sevindiriyor hem de guc veriyor bana. Saat su an sabahin 04:40. Online bir kursu bitirdim ve hala bu sitenin de insa edildigi platform olan NodeJS calisiyorum. Eksiklik duydugum konular hala fazla ama ilanlardaki fark olan tecrube harici kisimlari kapatiyorum.
    Umarim ileride cok daha genis zamanlarda gorusuruz.
    Selamlar

• ⭐⭐

@caglaror Masraf tablonuza baktım... Siz bence fazla gecikmeden Texas'a gelin ve SF'de iş aramaya dilerseniz buradan yine devam edin. Hazıra dağ dayanmaz diye bir söz vardır, sonra zor durumda kalmayın.

Yazılım iş ilanları çok gibi görünse de, kişinin ABD deneyimi yok ise özellikle ilk işi bulmak sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Bu işin okulunu okumuş ve Türkiye'de bu işte yıllarca deneyim kazanmış kimi yazılımcıların bile ABD'de ilk işlerini bulurken ne kadar zorlanabildiklerini bizzat kendilerinden dinliyorum.

• ⭐⭐

@sametbelli Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

Herkese iyi aksamlar,

Evli bir arkadasim ve esiyle ulkenin durumundan bahsederken bir konuda anlasamadik. Onlarin adina yaziyorum. Eksisozlukte Amerika'da yasayanlarin goruslerine kadar internette bircok sey okuduk. Genel kanı Turkiye'de hali vakti yerinde olanin Amerika'ya gitmemesi gerektigi olarak soylenmis. Yani aile olarak Turkiye'de 15-25 bin civari para kazanan insanlari bazi seylerin cok etkilemeyecegi konusu cunku birbiriyle alakasiz herkesin yazdigi sey su; Turkiye'de zaten iyi konumda olanlarin, durumu iyi olanlarin gitmedigi aksine durumu kotu olanlarin aslinda Amerika'ya gittigi ve orada tutunmaya calistigidir. Amerika'dakiler baska yerlerse boyle soylemisler ben de buradaki arkadaslarin gorusunu almak istedim.

(GC harici is bulup gidenler baska olmak uzere, ulkede dini,cinsel vb konulardan dolayi dislanan insanlar haric iyi kariyeri olan insanlardan bahsediyoruz.)
    Turkiye'de hastane, dis gibi hizmetler herkes icin, ev almak ise (bu arkadaslar gibi durumu iyi olana) Turkiye'de Amerika'ya gore daha kolay. Bu 3 kalem zaten hayatin %70-80 lik kismini olusturuyor.

Siyasi kismi karistirmadan sadece maddi acidan kiyaslarsak 15-25bin kazanan bir ciftin zaten her seye gucu yetecek,cocuklarina da imkan saglayabilecektir. Tum bunlari dusunerek saglik masraflarinin, ev fiyatlarinin (+ev vergisi gorece) yuksek oldugu bir ulkeye yani Amerika'ya is durumu bile kesin degilken neden gitsinler? bunu merak ediyorlar.

Sadece Amerika'da yasayan arkadaslar aciklayici bir cevap verirse memnun olurum. Boyle bir ikileme dusenlere de faydasi olmus olur.

Dipnot: Amerika'da gitmek istenilen yer Texas'mis.

Türkiye'de bahsettiğiniz gelir seviyesinde olup yine de Türkiye'den göç etmeyi tercih edenler hiç de az değil, emin olabilirsiniz. Konu çok uzun ve başka başlıklar altında ayrıntılı yazıldı. Burada çok kısaca birkaç kelimeyle sık dile getirilen bazı sebepleri ifade etmek gerekirse, demokrasi, hukuk, eğitim kalitesi, huzur, toplumsal/insani medeniyet/gelişmişlik seviyesi, gelecek kaygısı ve Türkiye'de mevcut gelir görece iyi bile olsa geleceğe dair ekonomik kaygılar olarak özetleyebiliriz sanırım.

• @saulgoodman Bilerek geldik buraya. Eldeki butce 1-2 ay daha idare edecek kadar kaldi. 2. ay oralardan ev aramaya baslariz. Bu arada, kardesim kadar sevdigim yakin bir dostuma ciktigini ogrendim az once. O da yazilimci benim gibi ve GIS uzmani. Onlarla da uzak dusmek istemem 🙂
    Bizim yaklasim simdilik TR->USA gocme mantigi (cesareti) ile ayni.
    Her sey guzel olacak 🙂

• @caglaror umutla cesaretle hersey guzel olacak. Bol sans arkadasim

• temmuz gibi tekrar ABD'ye gelmeyi ve yavaş yavaş yerleşmeyi düşünüyorum. Şuan Türkiye 'de yim Hacettepe Üiversitesinde okuyorum ve ocak ayında girmem gereken sınavlarım kaldı sonra mezun oluyorum yani ocağa kadar Türkiye'ye dönmeme gerek yok. ABD'de tanıdığım birisi yok. Sizce orada nerede kalabilirim ne iş yapabilrim bekar erkek olarak ? . Tabi internetten araştırıyorum ama ABD'de yaşayan forumdan bu kadar insan varken belki buradan bi fırsat çıkar diye düşündüm. Belki uygun kiralık bi ev bi oda ya da iş fırsatı ya da en azından fikir verebilicek birileri çıkar diye umuyorum.

• Kisiye gore degisir tabi ama illaki bir tanidiginiz olmasi sart degil. Ingilizceniz yeterliyse, yeteri kadar sabirli iseniz, zaman zaman zorlanmaktan yilmayacaksaniz, biraz girisken ve biraz medeni cesaret sahibi bir kisi iseniz herseyi kendi basiniza basarabilirsiniz. Universiteyi bitiriginize gore bir mesleginiz olacak. O meslekle ilgili bir is bulana kadar gecici bir iste calisabilirsiniz. Sosyo-ekonomik acidan en diplerde olmayan ve iklim olarak akliniza yatan herhangi bir eyalete gidebilirsiniz. Cogu kisi Uber, Lyft gibi taksi ya da yiyecek dagitma islerine bakiyor. Fast food restoranlarinda calismak da ayni taksicilik gibi fazla ingilizce becerisi gerektirmiyor. Eger ingilizceniz varsa bir magazada satis elemani olarak baslayabilirsiniz. Daha temiz bir calisma ortami olacaktir. Bu tur dusuk vasifli isleri Amerikanin heryerinde kolayca bulmaniz mumkun. New Mexico'nun kucukcuk bir town'inan gitmediginiz surece. Bana gore uzak durmakta fayda olabilecek diger eyaletler Luisiana, Alabama, Missisipi. Montana, Wyoming, Nebraska., Dakota'lar falan bunlar da kirsal yerler, uzak durmak da fayda olabilir. Kiyi eyaletlerin hepsi calisir. Bir sure gecici islerde calistiktan sonra da mesleginizle ilgili veya daha vasifli islere gecersiniz. Forumu derinlemesine okuyun. Cok konustuk, cok tartistik bunlari. Selametle.

• Bu hanım kızımız 22 yaşında ,Avustralyalı ve üniversiteyi Teksas'ta okumuş ve şimdi LA de çalışıyor, yıllık $55000 dolarla geçinmeye çalışıyor ))
    Dikkatimi çeken Avustralya'dan da gelsen kredi skorun sıfırdan başlıyor olması, yani gelişmiş ülkeden de göç etsen aynı sıkıntıları çekiyorsun.

• Banned

merhaba yaşam maliyetimizi anlatmaya çalıştım 🙂

• Taze cikan Turk marketi fiyatlari videomu izleyerek Turk urunleri konusunda bilgi edinebilirsiniz. Normalde bu kadar ikide bir videomu izleyin diye yorum atmam ama forumda 25 puana ulasmam lazim. Begenmeyi unutmayin.

• ...........................

• Merhaba,binghamton ile ilgili bilgisi olan var mı?

• @yalta merhaba, bu maliyetler hangi şehir için acaba?

• @yalta
    bilgiler için teşekkür ederim.
    Hangi bölge olduğunu da iletebilirseniz ilk mesaja ekleyeyim.

• Houston, TX

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |