Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

• @semavi @MySea mutfak masrafları genel bir durum aslında walmart costco foodforless ve türk marketleri gibi yerlere genel harcadığımız para içinde her şey var oralardan alınabilecek tabi bunun 1000 olmasın da California olmasınında etkisi vardır büyük. Gezme önemli ama korona öncesi biz de birikim diye bir olay yoktu biz gezdik yalan yok güzel oluyor tavsiye ederim Las vegas ve California da bir kaç yer hariç çoğu yeri gezdik tahoe, monterey, yosemite natioanal park ve san diego kaldı. Sırf eğitim daha güzel olsun diye Californiadan ayrılmayı düşünüyoruz bakalım ona daha karar veremedik. California da 8 üzeri okulların olduğu yerlerde kiralar 2000 dolardan başlıyor nerdeyse

• Morrisville / North Carolina 3 kisilik bir aile icin bizim masraflarimiz;

1600 Kira (HOA dahil, mustakil ev)
    350 Arac kredisi (Kredi notumun yukselmesini bekliyorum, refinance yaptirip dusurmeyi planliyorum.)
    69 Arac Sigortasi (6 aylik 2 kisi icin toplam 420)
    100 Benzin (Burada mesafeler cok yakin, misal ev-is arasi 5 dakika.)
    70 Internet (Google fiber 1000, 35 dolar spectrumdu aslinda, evden calismaya baslayinca google'a transfer ettik.)
    150 Telefon (2 cihaz + 2 hat 6 ayi kaldi bitmesine.)
    60 Elektrik
    40 Dogalgaz
    55 Su + Cop
    600 Mutfak (bazen toplu alisverislerde rakam artiyor, fakat normal sartlarda aylik bu civarlarda.)
    40 Netflix, Spotify, Prime, Cloud vs.

3100 Civari asagi-yukari toplam aylik gider diyebiliriz.

benzin giderimiz covid19'dan sebep durdu sayilir 🙂 ayni sekilde gezme, kiyafet vs. gibi giderlerde durdu. saglik sigortasi ve 401k emeklilik primi sirket tarafindan saglaniyor ve brut den kesiliyor. vergisiz olarak odeniyor otomatik, onun icin hesaba eklemedim.

• ⭐⭐

1000 $kira,
    180$ araba sigortasi-(2 kisi +1 Araba )
    85$ telefon faturasi -(2 kisi)
    100 $ Elektrik -Su
    100$ benzin,
    700-800 $ mutfak masrafi -(4 kisi)
    Biz birde her ay 1000 $ tr'de mortgage evimizi oduyoruz. 😊
    Eger iki kisi calisirsa ve ekstra arada delivery gibi seyler yapilirsa bence guzel gecinilir.

• @somebody Mesajimda ne dedigimi hatirlamiyorum ama yas veya baska bir sebepten dolayi yasal olarak ayrimcilik yapamasalarda, hersey gulluk gulistanlik degil maalesef. Her is alani farklidir mutlaka, o alanda acik varsa daha az secici olabilirler. Muhatap oldugunuz isverene de baglidir eminim ayrimcilik gorup gormeyeceginiz. Ya da alaninizda rakiplerinizden daha kalifiye iseniz yasa veya gocmenlige takilmayabilirler. Diger adaylarla butun kosullar esit olmasi durumunda, secme yaparken siz Turkiyedeki Suriyeli birini mi ise alirdiniz yoksa kendi vatandasinizi mi; ya da fiziksel guc gerektiren bir is icin 50 yasinda birini mi 30 yasinda birini mi ise alirdiniz. Eminim ki bazi isverenler cok tarafsiz ve tamamen kalifiye eleman bulma mantigiyla hareket ediyordur, ama yasal olarak ayrimciligin yapilamamasi yapilmadigi anlamina gelmiyor. Bu sadece benim tecrubem tabii ki.

• @Senay-Sirin yok o sizin söyledikleriniz tabii ki geçerli de ABD nin bir farkı var, eğer işveren ilanda equal opportunity yazıyorsa ki büyük şirketler öyle, yaşı bahane ettiği an mahkemeye verebiliyorsunuz, misal amerikan uçak şirketlerindeki hostesler yaşlıdır hep. Ve bazı Universiteler gay'lere veya kızılderililere öncelik sağlar..Bunlar TR de olmadığından bilgilendirme yaptım, işverenin tanımını okurken görülebilir.

• Kollektif bir ırkçılık yada ayrıştırma olmadığı sürece önyargı yada tercihe dayalı durumların önüne geçmek zor... Bunları hayatın bir parçası olarak görmek gerekli... Yani beni ayristiramazsin ile firma benim en istedigimi alırım örtülü savaşında araya kaynayanlar hep olacaktir...

• New Jersey'de yasiyoruz. Size aylik giderlerimizi yaziyorum:
    Aylik mutfak masrafimiz 400-500 dolar.
    Elektrik- gaz toplam 37 dolar geldi.
    Kiramiz icinde su dahil 975 dolar.
    Internet ayda 40 dolar.
    Nekşfilişk 😃 ayda 17 dolar.
    Eşimle benim telefon faturalarimiz toplam 80 dolar
    Bir depo benzin doldurduk: 25 dolar tuttu
    Biz yeni evliyiz ve Turkiye'de sifirdan ev kurup tek maasla gecindigimizi dusunemiyorum. Erkeklerin maasi kadinlari yasi sorulmaz demisler. Gecelim bunlari burda biz bizeyiz. 28 yasindayim, eve giren maas 2300. Geciniyor muyuz evet. Biriktirebiliyor muyuz bazi aylar cok az o da . Eger ben bi is bulup calissam (e calis o zaman demeyin is bulunmuyo eskisi gibi) benim maasim direkt birikime gider. Kendi yagimizda kavruluyoruz. Arabamizi da aldik. Evimize ilk tasindigimizda salonumuzda sadece masa sandalye vardi. 2 ay koltuksuz tv siz yasadik. Bir yerimiz de eksilmedi. Turkiye'de daha cok bir kafede oturup kahve iciyorduk burada gereksiz harcamalari sifira indirdik neredeyse. 6 aydir buradayim toplasaniz 4 kere disarda yemek yemisizdir. Anamin evinde mutfaga girmedim, burada mutfaktan cikmiyorum. Eve yemek yapilinca cok ekonomik. Biz su an gecis donemindeyiz buna inaniyorum. Her sey yavas yavas oluyor, koltuk, tv hatta arabamizi da aldik bu 4 ayda.
    Ev esyalari fiyatlarini, laptopimizi, telefonumuzu hatta evimizi merak edenler Youtube kanalim Aslı'nın Amerika Hikayesi ne abone olabilirler.

• @asliozel 2300 ile 2 kişi geçiniyorsa cidden moral oldu. Ben yeni geldim ve işsizim, geçen evden çalışmalı 2000 e bir iş buldum ve düşündüm yani olabilir mi diye, demek ki olacak, idare edeceğiz, sağolun bilgiler için..

• @somebody Gecen seneye kadar esim tekti, beni yanina almak icin avukat paramizi biriktirdi. Sonra Turkiye'ye 1 ayligina geldi ve dugunumuzu yaptik. Videodaki cogu luks sey onun yalnizken aldigi seyler iste bi spor dambilina 300 u direkt gozden cikarabiliyormus, calmayi bilmedigi gitara 250 dolar harcayabiliyormus. 1300 e pc bana da laptop aldi izledigin uzere.
    Ama detaylandirayim; yine de asiri harcama yapmiyordu evleniyoruz diye. 3 arkadas bir evde kaliyordu odaya 750 dolar veriyordu West New York'ta. O zaman maasi 200 dolar azdi suankinden. Ama cok rahat biriktirdi.
    Isi kesinlikle kabul et. Sen de asiri harcamiyorsan kendi halindeysen cok guzel biriktirirsin.

• @somebody Eger yemegini kendin yapiyorsan hayli hayli olur, Esim hep disardan yedi surekli ben yokken. Bazen hesap ediyorum 3 dolara 4 kisilik yapmis oluyorum. Ertesi gun oglen is yerine de goturuyor. Yemek isini kendin halletmeni tavsiye ederim

• Yemek isini cogunlukla evde kendiniz hallederseniz, hem cok daha ucuza gelir hemde daha saglikli olur. Yalniz bir nokta var, tek basinaysaniz ve yemek yapma konusunda sikintiliysaniz, disarida yemek maddi yonden biraz daha uygun olabilir. ☺

Biz haftasonlari disarida yemege cikiyorduk, hafta icinde ise evde. Simdi corona gunlerinde artik hep evdeyiz..

• @asliozel videoyu izleyeyim daha bakmadım. Evet tekim ve airbnb deyim ben. Keşke kabul etseler. Sağolun

• @MySea yok yemeğimi kendim yapıyorum. Aslında burada beni tek korkutan kira. Kiralar yüksek ve çalışmadan ev tutulması çok zor

• Bugun guney NJ'de bir ciftlige kiraz ve blueberies (yaban mersini) toplamaya gidecegiz. Kiraz $2.45, blueberries $1.90.

• Gectigimiz haftasonu da recel yapmak icin blackberries toplamaya gittik. $2.30 du fiyati.

• @MySea ciftligin adi nedir acaba.

• ⭐⭐⭐⭐

@divionyedi ne iş yapıyorsunuz peki? 4000 dolar harcıyorum dediğiniz için soruyorum kusra bakmayın ayda ne kadar kazanıyorsunuz?

• This post is deleted!
  • ⭐⭐⭐⭐

@semavi, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@Semihmete, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@semavi Peşin 150k civarı alınabilir olarak düşünüyorum ben.30 yıl kredi ödemek bana uymaz😊

150bine ne isler kurulur 🙂

Sen gel

Bir cok fikrinin degistigini goreceksin...

Ben ev disinda hayatta krediye girmedim suana kadar. Prensibim buydu... Oyle faiz olaylarina falan takildigimdan degil, param varsa mercedese binerim, yoksa gocunmam tofasa binerim mantigindayim...

Buradaki nakitin degeri ile Turkiyede ki nakitin degeri farkli...

Burada ki nakitin size saglayacagi is imkanlari ile Turkiye deki farkli....

Neyse...

Gelirsen 2-3 metre mesafeden maskeli konusuruz 🙂

Kadir bey 150 bin $ var ama ne olur ne olmaz diye 100 bin $ ile iş kurmak istiyorum. Ne işler yapabiliriz? Niye soruyorum derseniz ona göre hazırlık yapmak istiyorum. Hem teknik olarak yani el becerisi isteyen bir işse ona göre eğitim falan hem de fikri olarak yapabilirdi miyiz diye. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Benzer Başlıklar

• 18
  • 16
  • 13
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |