Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

• @ayvalik10 Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@gallifrey araba en az 8 silindir olması lazım ki hafta da bir depo bitsin ki hemen uzmana mikrofonu uzatalım @semavi birde buradaki hiçbir eyalette mutfak masrafları sizin kadar söylenmiyor sizin yaşantı eminim herkese göre lüks gelecek

Aracımız VW Golf. Yakıt giderini maksimum söyledim aslında. Her zaman o kadar harcamıyoruz yani. Arabayı günlük hayatımızda da epey sık kullanıyoruz tabii sadece delıvery ıcın kullanmıyoruz. Ama bir günde 6-7 saat doordash yapınca yaklaşık çeyrek depo gidiyor.

• @gallifrey delivery tarzı işleri öğrenciler de yapabiliyor mu? Ya da ssn'si olmayan ama yasal olarak amerikada bulunan kişiler? Yani orada yaşayan ama çalışma izni olmayan birisi bir şekilde delivery yapma şansı bulabilir mi?

• @paramedik Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@gallifrey delivery tarzı işleri öğrenciler de yapabiliyor mu? Ya da ssn'si olmayan ama yasal olarak amerikada bulunan kişiler? Yani orada yaşayan ama çalışma izni olmayan birisi bir şekilde delivery yapma şansı bulabilir mi?

SSN olmadan bu tarz isleri yapmak mumkun degil.

• @gallifrey teşekkürler

• @murat-yılmaz
    Bilgiler için teşekkür ederim.
    eyalet / is bilgileri belirtebilirseniz ilk mesaja ekleme yapayım

• @smesut Merhaba, Austin/TX. 3 kişilik aile. Yazılımcıyım.

• @murat-yılmaz Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@smesut Merhaba, Austin/TX. 3 kişilik aile. Yazılımcıyım.

Teşekkür ederim. ilk mesaja ekledim. 👍

Ayrıca Yaşam maliyetleri yıldan yıla da değişebileceğinden verilen maliyetlerin yıllarınıda yanlarına ekledim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

buyrun en güncel en kapsamlı dolu dolu video

• Herkese iyi aksamlar,

Evli bir arkadasim ve esiyle ulkenin durumundan bahsederken bir konuda anlasamadik. Onlarin adina yaziyorum. Eksisozlukte Amerika'da yasayanlarin goruslerine kadar internette bircok sey okuduk. Genel kanı Turkiye'de hali vakti yerinde olanin Amerika'ya gitmemesi gerektigi olarak soylenmis. Yani aile olarak Turkiye'de 15-25 bin civari para kazanan insanlari bazi seylerin cok etkilemeyecegi konusu cunku birbiriyle alakasiz herkesin yazdigi sey su; Turkiye'de zaten iyi konumda olanlarin, durumu iyi olanlarin gitmedigi aksine durumu kotu olanlarin aslinda Amerika'ya gittigi ve orada tutunmaya calistigidir. Amerika'dakiler baska yerlerse boyle soylemisler ben de buradaki arkadaslarin gorusunu almak istedim.

(GC harici is bulup gidenler baska olmak uzere, ulkede dini,cinsel vb konulardan dolayi dislanan insanlar haric iyi kariyeri olan insanlardan bahsediyoruz.)
    Turkiye'de hastane, dis gibi hizmetler herkes icin, ev almak ise (bu arkadaslar gibi durumu iyi olana) Turkiye'de Amerika'ya gore daha kolay. Bu 3 kalem zaten hayatin %70-80 lik kismini olusturuyor.

Siyasi kismi karistirmadan sadece maddi acidan kiyaslarsak 15-25bin kazanan bir ciftin zaten her seye gucu yetecek,cocuklarina da imkan saglayabilecektir. Tum bunlari dusunerek saglik masraflarinin, ev fiyatlarinin (+ev vergisi gorece) yuksek oldugu bir ulkeye yani Amerika'ya is durumu bile kesin degilken neden gitsinler? bunu merak ediyorlar.

Sadece Amerika'da yasayan arkadaslar aciklayici bir cevap verirse memnun olurum. Boyle bir ikileme dusenlere de faydasi olmus olur.

Dipnot: Amerika'da gitmek istenilen yer Texas'mis.

• ⭐⭐⭐

@sametbelli Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

Herkese iyi aksamlar,

Evli bir arkadasim ve esiyle ulkenin durumundan bahsederken bir konuda anlasamadik. Onlarin adina yaziyorum. Eksisozlukte Amerika'da yasayanlarin goruslerine kadar internette bircok sey okuduk. Genel kanı Turkiye'de hali vakti yerinde olanin Amerika'ya gitmemesi gerektigi olarak soylenmis. Yani aile olarak Turkiye'de 15-25 bin civari para kazanan insanlari bazi seylerin cok etkilemeyecegi konusu cunku birbiriyle alakasiz herkesin yazdigi sey su; Turkiye'de zaten iyi konumda olanlarin, durumu iyi olanlarin gitmedigi aksine durumu kotu olanlarin aslinda Amerika'ya gittigi ve orada tutunmaya calistigidir. Amerika'dakiler baska yerlerse boyle soylemisler ben de buradaki arkadaslarin gorusunu almak istedim.

(GC harici is bulup gidenler baska olmak uzere, ulkede dini,cinsel vb konulardan dolayi dislanan insanlar haric iyi kariyeri olan insanlardan bahsediyoruz.)
    Turkiye'de hastane, dis gibi hizmetler herkes icin, ev almak ise (bu arkadaslar gibi durumu iyi olana) Turkiye'de Amerika'ya gore daha kolay. Bu 3 kalem zaten hayatin %70-80 lik kismini olusturuyor.

Siyasi kismi karistirmadan sadece maddi acidan kiyaslarsak 15-25bin kazanan bir ciftin zaten her seye gucu yetecek,cocuklarina da imkan saglayabilecektir. Tum bunlari dusunerek saglik masraflarinin, ev fiyatlarinin (+ev vergisi gorece) yuksek oldugu bir ulkeye yani Amerika'ya is durumu bile kesin degilken neden gitsinler? bunu merak ediyorlar.

Sadece Amerika'da yasayan arkadaslar aciklayici bir cevap verirse memnun olurum. Boyle bir ikileme dusenlere de faydasi olmus olur.

Dipnot: Amerika'da gitmek istenilen yer Texas'mis.

Sahsi fikrimi cok ozetleyerek ekleyeyim;

Eger "hali vakti yerinde" olarak tanimladiginiz bu tarz kisiler, bu hal ve vakitlerini en kotu ayni seviyede devam ettirebilecekler VEYA daha ileri tasiyabilecekler ise, o halde Amerika'da yasam daha avantajli olabilir. Daha iyi egitim, daha kaliteli yasam, daha fazla imkanlar acisindan.

Fakat tam tersi, eristikleri noktayi kaybederek ayni noktaya tekrar ulasabilmeleri cok uzun sure alacak ve uzun sure odun verilecekse VEYA o seviyeye hic ulasabilecek imkanlari olmayacak ise o halde bence hic mantikli olmayabilir.

Sanirim fikrimi boyle ozetlerdim.

• ⭐⭐

15-25 binden kastiniz aylik oldugunu varsayiyorum. Turkiye icin gercekten iyi bir gelir. Bu geliri elde edebilen kisinin mesleginin ya da sahibi oldugu is yerinin uluslararasi gecerliginin olacagini dusunuyorum. Bu da demek oluyor ki bu kisi bilgisini yetenegini tecrubesini kullanarak Abd de cokta iyi yerlere gelebilir. Yatirim yapabilir. Green card sahibi olarak gelmek cok buyuk bir avantaj. Bircok proseduru ve maliyetten kurtulmus olarak geliyorsunuz.

Bu tarz geliri yuksek olan kisinin gelmemesi konusu tamamen kisisel. Yabanci bi ulkede yasama motivasyonu olmayan kisinin iyi bir yasam surerken gelmesi tamamen eziyet olur.

Bi insanin gelme kararini etkileyen tek unsur para degil. Kazandigin parayla bekledigin hayati yasayamayabilirsin. Yasadigini dusunuyorsan zaten gelmenin bi katkisi olmaz

• TR'de belirtilen seviyede gelirim vardi. Ama Istanbulda kira, iki otomobil, cocugun ozel okulu, ozel saglik masraflari vb dikkate alininca yetmiyordu. Ama yine de esasen maddi sebeplerle degil, insani ve politik sebeplerle geldim. Mevzu para degil. Her insan medeni bir toplumda yasamayi hak ediyor.

• @sametbelli kanimca cok yanlis bakiyor arkadasiniz. Benim karsilastigim ve gordugum kadariyla amerikaya gelenler genelde egitimli kesim.zamanin almanya gocmenlerinden farkli yani. Ayrica buraya gelenlerin cogu maddi kaygidan dolayi degil ozgur ve huzurlu bir hayat icin geliyo (yasal olarak gozlemlediklerimden bahsediyorum). Para olunca huzurlu olunmuyor kisisel gorusum.

Benim karsilastiklarim oyle etikete takilan insanlar degillerdi ogrusu. Cift doktorali kamyon soforunden, buzdolabi tamirciligi yapan pilot a kadar, egolarini geri de birakmis insanlar. Ben de garanti rahat isimi biraktim geldim ama burada cok fazla firsat var. Zaten zeki adamsa burda ne yapar eder bi sekilde siyrilir, burasi o firsati veriyor sonrasinda o 15 20 k tl para olmaktan cikar... Misal 6 aylik bootcamp ile direk 70k(yillik) maasla ise baslayan insanlar var cevremde...gibi gibi

• Bir keç sey bende söylemek isterim Nacizane.

Türkiyede Memurum mersinde 5500 tl civarı maaş alıyorum ve Bekarım.

Evim ve arabam yok.

Maddi olarak daha iyi bir yere gideceğimi düşünmüyorum Gelebilceğim en büyük nokta bu benım için ve açıkçası da pek memnun değilim

Yada iyi bir araba ve ev için ciddi para ve zaman gerekiyor, ev ortalama 350 bin tl iyi bir araba en az 100 bin tl . ve bunları ödemek için aylık ne kadar para gerekli gibi gibi.

Ben neden gitmek istiyorum

1.maddi açıdan daha iyi bir seviyeye geleceğimi düşünüyorum 5 yıl içinden ( öyle bir süre verdim kendime)Tır söförlüğü yapmak düşüncesindeyim ilk zamanlar 2-3 yıl belli bir birikimden sonra belki başka işler kuçuk bir cofee yada restorant gibi- yaşam standardımın yükseleciğin düşünüyorum .

ki norma işlerde bile buradan daha iyi olduğunu düşünüyorum en azından benım için öyle

2.amerikanın yaşam şeklisini ve kültürünü seviyorum ( bu arada iki defa amerikaya gitti)

1. ekomomik şartlar ve gelecek adına güzel ve düzenli bir ülke olduğunu düşünüyorum

4.doğa sporları ve parkları hoşuma gidiyor doğal güzelliklerini ciddi çok iyi koruyorlar -bir çok sporu az maaliyetle yapabiliyorsun.ve spor ürünleri uygun ve alınabilir fiyatlı.geniş ve ferah bir ülke

1. kanunları sağlam ve kanun dışına çıkılması pek olası değil yapanda kesin cezasını çekiyor.

6.insan ilişkileri düzenli ve mesafeli civik civik değil - özel alana riayet gösteriyorlar. insana saygı ve özen kanunla belirlenmiş.

Maddi açıdan ve iş gibi türkiyede iyi olsam mesala iyi bir şirkette yönetici iyi bir doktor iyi bir işletme sahibi gibi . aylık kazancım çalışan olarak 25 000 tl üzeri olsa yada - şirket sahibi ortağı olarak yıllık 1 milyon üzeri gibi bir para kazansam .

Sanırım amerikada yaşamak düşüncesi olmaz. zaten istediğim anda gider gelir tatillerimi yaparım ki neden amerika olsun başka ülkere gider deneyimlerim çok istiyorsam yazları 1 -2 aylık ev kiralar tatilimi yaparım . gibi

Bunu neden söyledim. Bir arkdaşımın antalyada bir işletmeleri fabrika yıllık ortalama 2 -3 milyon tl para para kazanıyor. çok yakın bir arkdaşım ona sormuştum GC başvurusu yapmak istermisin yada yapacakmısın oda HAYIR dedi ne işim var demişti bana zaten yılda 15 defa uçuyor başka ülkelere gidip orada yaşamak gibi bir düşüncesi olmadı asla . Ki kendisi 1 yılda miamide yaşamıştı bir süre.

O zaman türkiyede bu kadar zengin var ciddi zenginler açın bakın türk global 1000 şirketi sahiplerine bakın hangisi amerikada yaşıyor onlarda bu ülkede yaşıyor para kazanıyor ve politik bir çok şeyede maruz kalıyorlar ister siyasilerle iyi geçinsinler yada geçinmesinler.

hepsinin bir yerde evi var zaten. başka ülkeler ( çoğunun hepsinin değil ama )

O yüzden insanların yaşamları ve yaşantıları farklı ben gitmek isterim ama arkadaşım gitmek istemiyor.

Böyle düşünmek lazım. Die düşünüyorum .

sen ne istersen onu yap başkalarının hayatına bakarak karar vermemek lazım o onun hayatı …

biz bizimkine bakalım . sen gitmek istersen gitmelisin bence.

teşekkürler.

• Merhabalar,

Eşim ve ben 8 Nisan 2019 itibariyle New York'tan giriş yaptık ve Astoria'ya yerleştik. Şu ana kadar yaptığımız basit harcamaların ufak bir listesini paylaşıyorum. Biz buraya gelirken kimseyi tanımıyorduk ve çok fazla dolanıp çok fazla araştırma yapmamız gerekti. Tecrübesizliğimizden bazı ufak şeylere çok para ödediğimiz oldu. Umarım yeni gelecek arkadaşlara bir yardımımız olur ve onlar bizim yaşadığımız sıkıntıları yaşamazlar.

• Kiraladığımız Airbnb'de son dakikada sorun çıktığı için acilen bir otel baktık ve Astoria'ya yürüme mesafesinde Hotel Nirvana'yı bulduk. 1 hafta için 700$ gibi bir masrafı oldu. Genel olarak memnun kaldık.
    • Astoria'da bizim tuttuğumuz evden daha uygun fiyata da evler var ama anladığım kadarıyla fiyatlar aylık 1600$'dan başlıyor. Evimiz hem Astoria Broadway'e çok yakın hem de diğer gezdiğimiz evlere kıyasla biraz daha geniş. Emlakçımızdan memnun kaldık. İsteyen olursa bilgilerini paylaşabilirim.
    • Ufak ev eşyalarının bir çoğunu Marshalls'dan aldık. Ürünleri çok güzel fakat Astoria içindeki küçük dükkanlara kıyasla biraz daha pahalı kalıyor. Ama az daha fazla veriyim güzelinden alayım derseniz Marshalls'ı tavsiye ederim.
    • Koltuk ve masa gibi ürünler için Astoria içindeki mobilyacılarda uygun fiyatlı seçenekler var. Fakat biz pek sevemedik, ayrıca fiyatlar da genelde Ikea ile aynı seviyedeydi. Hatta masayı çok ucuza aldığımızı söyleyebilirim. Aldıktan iki gün sonra ürünler eve geldi. Kurulumları kolaydı, tamamını kendimiz kurduk.
    • Bunların dışında Astoria'yı genel olarak çok beğendik. Güvenli ve sakin bir yer. Marketlerde çok fazla türk ürünü görebilirsiniz. Çok fazla Türk yaşadığını söylemişlerdi ama biz 2 hafta boyunca gittiğimiz Türk restoranı dışında Türk'le karşılaşmadık. Manhattan'a tek trenle 20 dakikada gidebiliyorsunuz.

Maliyet Tablosu

• @ozancanan
    bilgiler için teşekkür ederim.

ilk mesaja ekledim. 👍

• Devam edilecek...
    ★★→ Santa Clara County, Santa Clara/ CA - ( Yıl = 2019, Subat + Mart + Nisan ortalamalari )

3 kişi (2 yetiskin + 1 (3 yas) cocuk)

Gider Adi GP GPT Aciklama Uyari/Not
    Esyalar T 3000$ Evde beyaz esya harici hersey Bu paranin icinde yerlseik duzende ne gerekiyorsa aldik + mutfak esyalari+cocuk odasi +lp;tuk takimi+yatak odasi +TV dahil
    Kira A 2500$ Aylik ev kirasi (2 oda + 1banyo) Condo Sozlesme aylik ve ise giris oldugunda yenilenecek, Su+Cop+Otopark (1+1) dahil
    Kira Depozit T 5000$ Ev kirasi depoziti Sozlesme yenilendiginde yeniden hesaplasilacak, normalden fazla.
    Elektrik A 100$ Tum ihtiyaclar icin ortak Isinma, sicak su, mutfak, bilgisayarlar, aydinlatma vb hepsi
    GAS A 80$ Seyrek kisa mesafe kullanim Ayda 1-2 saatlik yol, genelde 10 dk mesafelere haftada 1-2 alisveris vb.
    Kira Sigorta Y 120$ Tek seferde odedik Tasininca birlikte gidilen eve gore kullanilmaya devam edilebiliyormus.
    Internet A 41$ Xfinity, Modem kirasi (11$)
    Dogal Gaz A ? Kullanmadik Abone olduk ama kullanmadik sabit ucret gelmedi henuz
    Arac sigorta A 156$ 6 Aylik ve history olmadigindan fazla Arac bir dostumuzun. Ehliyeti alir almaz degistirecegiz
    Saglik sigortasi ? ? ? Karisik isler, sonra anlatacagim
    Telefon A 141$ 30 ay sozlesmeli, 2 hat+2 Samsung S9 Plus Sinirsiz txt,wifi, konusma, sadece hotspot yok, TR ayri ucretlendiriliyor
    Mutfak A 1000$ TG+HG Bogazimdan hic kismadim. Et+Sut+Yumurta+Sebzeler+Meyveler hic eksik olmadi. Hafta 1-2 disarida hamburger veya TR yemekleri yiyoruz. Taviz vermedigim hatta TR den fazla harcadigim konudur.

GP: Gider Periyodu (A: Aylik tekrarlayan, Y: Yillik tekrarlayan, T: Tek seferlik, H: Her gerceklestiginde)
    GPT: Giderin periyodik tutari (periyot basi tutar)
    TG: Temel Gida
    HG: Hazir Gida
    GAS: Gas (Benzin)

• @caglaror

Detaylı paylaşım için teşekkür ederim.
    ilk mesaja eklenmiştir. Bu arada giderlere bakınca iyi bir gelir ile iş bulmuş olmana sevindim. 👍

• @smesut Maalesef is bulamadim henuz 🙂 . Bay Area inanilmaz pahali bir yer. Ozellikle kiralar. 2.500 kira ucuz bir kira. Is buldugumda bunu duyuracagimdan emin olabilirsiniz :). 2 ay sonra is ile ilgili gelismelere bakarak kararlar alacagiz. Para suyunu cok hizli cekiyor. Iki memur TR de biriktirdigimiz parayi (ev) burada harciyoruz. Bilerek geldik. Bu bolgeyi cidden sevdik. Kalabilmek icin son dakikaya kadar -diger is secenekleri de dahil- sinirlari zorlayacagiz. Ortalama 2+2 evler 3000$ buralarda. Maasin 5000$ dan az olmamasi gerekiyor. Cocuk okula giderse 6-7k kadar olmali. Maalesef burasi boyle.
    Buradaki kira giderine TX'ta tum giderler karsilanir.
    50 is basvurumdan 3 red donusu aldim. Digerlerinden ses yok. haftada 100 kadar is imkani doguyor. Ama resume zayif kaliyor benim. Start-up basvurularimdan umutluyum yine de 🙂

• @caglaror In-N-Out burger calisan ariyordu, saati 18$. Alici gozle baktim gecenlerde 🙂
    Gunde 8 saat Haftalik 40 saat (Ct-Pz haric) vergi kesildikten sonra (es+1 cocukla) 2,722.05$ aylik ediyor. Kirayi cikartir. Ctesi Pazar ve bazi aksamlar da Lyft yaptik mi oldu bu is 🙂
    Vergi hesabi icin kaynak: https://goodcalculators.com/us-salary-tax-calculator/

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |