Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

• @kartalveat, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@Haliax, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Birim bazında kıyaslamanın bir anlamı yok çünkü bir karşılığı yok. Bir kilo altınla bir kilo taşı veya bakırı kıyaslayıp, birim bazında adil bir kıyas yaptığımızı düşünebilir miyiz? Hayır, çünkü ikisi birim ve ölçü bazında aynı olsa da, değer bazında değişkenlik gösterir.

Burada kimse aynı ağırlık birimi karşılığında farklı üründen bahsetmiyor.
    Amerikada bir kilo taş ile Türkiyedeki bir kilo altını karşılaştırmıyor.
    Kıyaslamalar aynı ürün için yapılıyor..
    Siz yanlış mantık kurmuşsunuz.

Verilen fiyat listeleri ;Ülkelerin X lira/doları ile hangi ürünlerden ne kadar alınırın ortaya konulmasından başka bir şey değil.

Burada ekonomi dersi verilmesine gerek yoktu .
    Yazılan fiyatlardan ,ülke ekonomisinin içler acısı durumunu rahatlıkla anlaşılıyor.

Cebinde 500 unite para olan birisi 1 cift Nike ayakkabiya, ABD'de 120 unite para, Turkiye'de 400 unite para oduyorsa, diger faktorlerin hepsinden bagimsiz olarak, birim unite uzerinden bu oldukca basit mantik yolu ile yapilan bir karsilastirmadir.

500 uniteyi hangi is alaninda, ne kadar surede kazandiklari farkli bir karsilastirma.

1 cift Nike ayakkabinin iki ulkedeki maliyetleri, kar marji falan gibi detaylar yine farkli bir karsilastirma.

Iki ulkedeki enflasyon oranlari ve artis hizlari yine cok daha farkli bir karsilastirma.

Hatta urunun hangi sehirlerden satin alindigi bile farkli bir karsilastirma olurdu. Texas'daki urun ile New York'daki urun ayni fiyatta satilmiyor; tipki Istanbul'daki urun ile Mardin'deki urunun ayni fiyata satilmadigi gibi...

• @MySea
    Şeytan ayrıntıda gizlidir.Ne kadar işin içine farklı etkenler girerse görülmek istenen asıl şey o kadar gizlenir.

Konu harcanan paranın kaç saatte kazanıldığı değil aynı birim miktar para ile ülkelerde ne kadar miktar satın alınır.

Kar marjları, nakliye maliyetlerini ,üretim maliyetleri ,ülkelerin enflasyon oranları vs gibi etkenler sonuçta bireyin satın aldığı ürünün nihai satış fiyatını belirler.

Bireylerde bindirilmiş fiyattan satın almasını gerçekleştirir dolayısı ile haticeye değil neticeye bakmak en kestirimci kıyaslama yöntemidir.
    Diğer etkenler o işin uzmanlarının uzmanlık alanına girer ,bunlara kafa patlatmak sade vatandaşın işi değildir.
    Beni cebimdeki para ile neyi ne kadara alırım kısmı ilgilendirir.

• Farmers market alisveris:

Limon (16 adet): $ 2.98
    Dogal yumurta (24 lu): $5.18
    White bass (levrek) (3.27 lbs): $16.32
    Seftali (3.76 lbs): $3.73

Toplam: $28.21

• ABD de para değerli ama asgari ücret aylık sabit degil bu kötü, saatlik ücretler çok düşük hizmet sektoru için, köle gibi calıstırıyorlar adamı ama en azından evine etini sütünü alıyorsun, Türkiye'den cok daha iyi ama sanırım iskandinav ulkeleri bu konuda daha iyi yaşam kalitesi anlamında. ABD de sağlıklıysanız geberene kadar calıstırıyorlar suyunuzu cıkarttırıyorlar aylık $2000 kazancam diye calıs aslanımmmm.

• @nicely, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

ABD de para değerli ama asgari ücret aylık sabit degil bu kötü, saatlik ücretler çok düşük hizmet sektoru için, köle gibi calıstırıyorlar adamı ama en azından evine etini sütünü alıyorsun, Türkiye'den cok daha iyi ama sanırım iskandinav ulkeleri bu konuda daha iyi yaşam kalitesi anlamında. ABD de sağlıklıysanız geberene kadar calıstırıyorlar suyunuzu cıkarttırıyorlar aylık $2000 kazancam diye calıs aslanımmmm.

Sabit olması daha kötü. Haftada 7 gün çalışan da, 6 gün çalışan da, 5 gün çalışan da aynı maaşı alıyor. Saatlik olduğunda en azından asgari bir saatlik ücreti olduğu için, çalıştığınız kadar alıyorsunuz.

Onun dışında İskandinav modelini deneyen eyaletler de var. ABD dediğimiz, 50 federe devletten oluşan bir federasyon, ülkeler topluluğu, bir nevi Avrupa Birliği yani. O yüzden eyalet/devlet bazında kıyaslamak daha makul. İskandinav modelinde vergiler çok daha yüksektir, bireyselci değil, toplumsalcı politikalar vardır. Dolayısıyla bütün olay politikaların yaklaşımında.

California veya Oregon, İskandinav modeline daha yakın eyaletler; vergiler yüksek, daha toplumsalcı ve kapsayıcı politikalar var. Texas ise bireyselci bir yaklaşıma sahip, vergiler düşük, bireyler kendi ihtiyaçlarını vergilerden arttırdığı paralarla fonlasın, istedikleri şeylere para ayırsın ve çoğunlukla özgür olsunlar mantalitesinde. İkisinin de avantajları ve dezavantajları var.

• @nicely Hizmet sektoru ABD de en sorunlu ve cileli is alanlaridir. Aslinda tum dunyada oyledir ama ABD de calisma hayatinda haklar bazinda ibre daha agirlikli olarak isverenden tarafindadir. O yuzden, hep yaziyoruz, kendinizi gelistirip, hizmet sektorunun disina cikmaya calismalisiniz ki calisma hayatinda rahat bir konuma gelebilesiniz.

Hizmet sektorunde onemli olan musteri memnuniyeti oldugu icin, patronlar (isverenler) calisanlardan en ust duzeyde performance beklerler. Ve genelde Avrupa ve Turkiye'nin aksine, hizmet sektorundeki islerde calisma ortami oldukca yogundur. Yani bir restaurantta isler yavassa, zaten patronun her calisana ihtiyaci yok demektir ve hemen size clock out yaptirabilir. Genelde hizmet sektorunde bos duran calisani sevmezler!

Ucret olarak da bu alanlarda calisanlar genel olarak en dusuk seviyede ucretleri alirlar. Asgari ucret diye adlandirilan seviye ve bunun biraz ustu diyebiliriz. Ama yinede haftalik full time yani 35 saat ve uzeri calisirsaniz, maddi acidan gunluk yasam konusunda sorun yasamazsiniz.

• Bugün her zamanki gibi semt pazarımıza gittim, büyük oğlum seviyor diye deveci armudu aldım 3 adet tam 20 lira, tanesi hemen hemen 7 liraya geliyor.
    Geçtiğimiz haftada 2 kilo kabuklu ceviz almıştım devamlı aldığım esnaftan (kilosu 40 liradan toplam 80 lira). Abi ceviz yeni mahsul şahane demişti. Cevizin üçte biri fındıktan biraz hallice irilikte. Üçte biride eski mahsul içleri büzüşüp kurumuş. Uğradım, verdiğim paraya içim acıdı dedim... abi getir cevizi şöyle böyle. Gittim eve kalan cevizi aldım geri döndüm pazara tezgahta müşteri dolu, onların gitmesini bekledim cevizi geri verdim. Terazide gramına kadar bakıyor, abi parayı iade mi edeyim ceviz mi alırsın diye sordu. Ceviz aynıysa verme dedim ,yok bu başka ceviz dedi aldım geldim ama eskisinden pek farkı yok gibi. Bunu yapan senelerdir devamlı alış-veriş yaptığın esnaf.
    Memlekette her şey ateş pahası olduğu gibi verdiğin paranın karşılığını alamıyorsun. Pazarda, markette her yerde her şeyde sahtecilik, sahtekarlık var. Aldığın hiç bir ürün verdiğin paranın karşılığı değil ,güvenemiyorsun. Herkes birbirini dütme peşinde, ahlaksızlık çürütmüş toplumu. Tam bir "vahşi batı" durumları. Ne kural, ne kanun ne denetleyen var. Başıbozukluk almış yürümüş. herkes her şey öyle değil diyenler olacaktır. Namuslulara iyilere sözümüz yok ama maalesef çevrenizdeki çoğu şey ve büyük çoğunluk böyle, Dışarı çıktığımda asabi biri olmamama rağmen yolda, trafikte, pazarda ,markette insanlarla takışmamak için kendimle mücadele ediyorum.
    Haliyle yorgunuz arkadaş... gençliğimiz kardeş kavgaları ,muhtıralar ,darbeler, ekonomik krizlerle geçti gitti. Şimdi o yıllardan bile geriye gittik.
    Ama durun , bütün bunlar dış güçlerin işi, hele şu büyükelçileri bir gönderelim görün siz bizi. Hem bütün dünya bizi kıskanıyor öyle değil mi?

• FB_IMG_1635173279732.jpg

• @Haliax güzel bilgiler teşekkürler, Washington da iskandinav ulkeleri gibi sosyal yardımlar vs gelişmiş. Oregondan cok daha iyi tavsiye ederim.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

FB_IMG_1635173279732.jpg

@MySea bu foto amerikanın gelecekte bir gün varsayıma göre olan satın alma gücünü değil ,şu an Türkiyedeki satın alma gücünü bire bir yansıtıyor.

• @kartalveat Cumhuriyetciler, Biden yonetiminin ulkeyi yakinda bu duruma getirecegini dusunuyorlar.

• Herkese Merhabalar yakın zamanda bende eşim ve 6 aylık oğlum ile birlikte ABD ye taşınacağım.Tüm faydalı bilgiler için teşekkür ediyorum.Şansımıza belki de ABD nin ekonomik anlamda kötü zamanlarından birine denk geldik ama enflasyonlu hali bile Türkiye den iyidir.Maalesef ekonomik anlamda bu ülkeden bir umudum kalmadı ve 36 yaşında iyi dil bilmememe rağmen(Eşim hiç bilmiyor) evi arabayı satıp ABD ye yerleşmeye karar verdik.Ev,araba diyince yanlış olmasın İstanbul’un varoş semtlerinden birinde yıllarca kredi ödeyerek aldık arabada Hyundai accent tamamen ekstra gelen bir parayla peşin almıştım 2 yıl önce yoksa mümkün değil.İyiki de almışız çünkü artık imkansız ve çocuğumuz olduğu için tek maaşla geçinmek zorundayız ve yetmiyor yani gerçekten yetmiyor.Benim şikayet ettiğim şeylerin de hayalini kuran milyonlarca insan var bu ülkede Allah o insanlara kolaylık versin.Bu yaşta hayata tekrar başlama noktasına geldim bu zoruma gidiyor aslında 15 yıldır aktif olarak çalışıyorum artık genç değil orta yaşlıyım ve geldiğim noktada ülkemi terk etmek zorundayım daha doğrusu tercih diyelim.Amacımız lüks içinde yaşamak değil tabi ama oğlum gelişmiş bir ülkede iyi eğitim alsın ve emeğimin karşılığını alıyım istiyorum.6 aylık bebek için pilli öğretici oyuncaklar vardır bilirsiniz çok pahalı oldukları için çeşitli uygulamalardan ikinci el almak,markete girip gönlünden geçeni canının çektiğini alamamak benim zoruma gidiyor ve bunlardan dolayı ülkeye olan tüm aidiyet duygumu kaybettim sadece kendimi ve ailemin geleceğini kurtarabilmeye bakıyorum.Ben AVM çalışanıyım ve belli yaştan sonra iş bulmam bile imkansız hale gelecek.Aslında çok basit bir bilgi almak için yazacaktım ama içimi dökmek istedim nedense:)Bir aksilik olmazsa NC Charlotte şehrine taşınıcaz.Orda yaşayan varmı genel olarak hesaplı marketler,ev kiraları,aylık giderler,hastaneler vs gibi konularda yardımınıza ihtiyacım var.

• @Ozzyavuz Greencard çıktı heralde, Charlotte, NC universite şehri bence hayata başlamak için uygun yer olabilir cunku nispeten ucuz yer. $1300/mo 1+1 düzgün apartman bulabilirsiniz, gerisini yaşayanlar yazsın.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ozzyavuz aşağıdaki sayfaya bir göz at istersen

https://yesilkartforum.com/forum/topic/45/north-carolina/50

https://www.niche.com/places-to-live/charlotte-mecklenburg-nc/

2 yatak odalı apartment listesi aşağıda

https://www.apartmenthomeliving.com/charlotte-nc/apartments-for-rent/2-bedroom

şehrin analizi için

www.kindercare.com kreş bulma sitesi

• @Ozzyavuz
    Merhaba, Charlotte 'dayim 3 yildir. Charlotte'in kuzey veya dogu kisimlari ortalama yerler. Kiralar guney Charlotte'a gore nispeten daha ucuz. Bati Charlotte'a gore daha guvenli. Bati Charlotte, en kotu yerlerden biri, suc orani yuksek, okullar cok kotu.
    Charlotte haritasina bakarsaniz, halka seklinde 485 cevre yolunu goreceksiniz. 85 ve 77 numarali yollar bu halkayi makas seklinde kesiyor. Bu sekilde, Charlotte'ta en uzak yere bile yarim saatte ulasabiliyorsunuz. Trafik Istanbul'a kiyasla cok rahat.
    Realtor.com'da, harita uzerindeki seceneklerden "crime" i secerseniz, guvenli olmayan alanlar koyu renk olarak gosterilmis. En koyu alanlar guvenli olmayan yerler. Ara tonlar ortalama yerler.
    https://www.realtor.com/realestateandhomes-search/Charlotte_NC

Gelmenize yakin daha detayli bilgiler vermeye calisirim. Kolay gelsin.

• @Senay-Sirin Çok teşekkür ederim.Genelde Cornelius,Davidson ve Huntersville tavsiye edilmişti.Suç oranlarına baktığımda güvenli yerler gibi görünüyor.

• @ayvalik10 Teşekkür ederim

• @nicely açYok hocam green card değil orda küçük bir iş kurmayı düşünüyorum franchise daha doğrusu.İki ihtimal vardı ya oturup GC çıkmasını bekleyecektim ya da risk alıp harekete geçecektim ben ikinci yolu seçtim.Yaş 36 GC beklemek için yeterli zamanım olsaydı bir kaç yıl daha bekleyebilirdim ama geç olur diye düşündüm çıkacağıda yok zaten:)

• @Ozzyavuz
    Oralar Charlotte degilki 🙂 Siz bilirsiniz ama biraz sapa, sehrin disinda. Nezih yerler tabii ama Charlotte daha canli hareketli. @FreeWoRLD o taraflarda oturuyordu bir aralar. Kendisi daha iyi karsilastirabilir tabii. Bence, esiniz ve sizin icin Charlotte cevre yolunun icinde bir yerlerde oturmak, dil ve diger konularda kaynaklara yakin olmak anlamina geliyor. Kucuk bebekle esiniz bahsettiginiz yerlerde cok izole bir hayata mecbur kalir bence.

Ben highland creek de, linkteki apartmanda yasadim bir iki sene. Tavsiye ederim. Su an da no deposit deal'lari varmis. https://www.themaxwellathighlandcreek.com/

Ne tur bir is kurmayi dusunuyorsunuz?

• @Senay-Sirin Aslında bizim için başlangıçta en önemli durum maliyet merkezi bir yerde olursak fiyatlar pahalı olur herhalde.Aslında tek olsam kesinlikle şehrin en uzak yerine giderdim şehir hayatından bıkmış durumdayım.Ama işte eş ve çocuk olunca onlara göre hareket etmek gerekiyor.Söylediğiniz bölge güvenlimidir yani akşamları çıkıp yürüyebileceğim,fazla gürültülü olmayan,etrafında kafesi,restoranı olan birde çocuk için park tipi bir yerler olması benim için yeterli.Tabi eşim çocuk hatta bebek olduğundan çalışamayacak gündüzleri aktif olabilmesi insanlarla kaynaşıp ingilizceyi öğrenebilmesi açısından söylediğiniz tipte bir bölge daha avantajlı.Yapacağım iş alışveriş merkezlerinde gıda üzerine olacak şekerleme ve çikolata kioskları.Söylediğiniz bölgede 1500$ a kadar apartman dairesi bulabilirmiyim?Aslında ihtiyacımız 2+1 ama işleri yoluna koyana kadar 1+1 de idare edebiliriz.Amerika ya gelip müstakil evlerde oturucaz filmlerdeki gibi sanıyoduk yine apartmana tıkıldık:)Tabi ordaki apartmanları biliyorum daha önce turist olarak geldim Amerika ya bizdeki site mantığı ve Charlotte ılıman iklimli olduğu için hemen hemen her sitenin havuzu oluyor diye gözlemledim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

39.8k
Users

5.7k
Topics

418.1k

| | | |