Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

• Haftasonunda Philly deki Ikea storedaydim. Restaurant bolumunde yemek yedim. Isvec koftesi (12 adet), patates puresi, bezelye, mac&cheese, sos, 1 dilim bademli/cikolotali pasta, 5 adet cookies ve 1 sise su icin $15 odedim. Bana oldukca uygun geldi bu fiyatlar.

• Bizim burada Costco benzin fiyatı regular 3.99 , premium 4.19.

• @egesahinkaya aralarındaki fark nedir ?

• @mukeya benzin kalitesine gore fiyatlandırma oluyor.

• @mukeya Regular ve premium arasindaki fark oktan degerleri. Regular benzin 87 oktan iken premium benzin 93 oktan. Benzinin oktan degeri benzinin yanma isisi ve/veya basincini etkileyen bir ozellik (cok bilmis gibi yazmak istemiyorum araba konusunda ilkokul 2 terk kadar bilgiliyim aslinda ama okudugum bir iki yerden anladigim buydu).

Zaten premium gazin normal arabalarda kullanilmamasi gerekiyor. Bildigim kadari ile normal arabalarda motorun silindirlerinin ateslenme senkronizasyonunu bozuyor. Premium benzin spor araclar icin. Benim arkadasta bir lexus var spor onun premium kullanmasi gerekiyor. Benim subaru mesela, regular kullanmasi gerekiyor, premium kullanmamam gerekiyor. Aracin manuelinde yazar ne tur benzin kullanilmasi gerektigi.

Yani pahali olmasinin sebebi daha kaliteli olmasi/daha fazla mil yapmasi falan degil hatta bildigim kadari ile mil durumunu falan hic etkilemiyor. Kaliteli olup motor omrunu uzatmasiyla da alakasi yok hatta normalde regular benzin kullanmasi gereken bir araca premium benzin konulursa uzun vadede daha zararli diye biliyorum.

Yanlis bilgi vermeyeyim, forumda arabadan cok iyi anlayan epey kullanici var ama benim bildigim kadari ile olay sadece oktan degeri.

• @eire detaylı bilgi için teşekkür ederim ☺

• @egesahinkaya Arkansas/ Little Rock da Sam's Club da regular 2,45 $, shell ve exon da 2,55-2,60 $.

• Delaware bu sabah regular $3.15

• ABD Kasim ayi sonu ile yillik enflasyon orani 7.1% olarak aciklandi.

• @eire benim bildigim kadari ile 87 isteyen arabaya 91 koyarsanız bir sikinti olmaz ama 91 isteyen arabaya 87 koyarsanız sikinti olabilir.

• Benzin konusunda oktan aracın sıkıştırma oranı ile alakalı. Yüksek sıkıştırmalı araca düşük oktan koyarsanız erken ateşleme olur araç sağlıklı çalışmaz. Tam tersi durumda çok bir problem yaşamazsınız. Uzun vadede çok önerilmez ama.

Oktan oranları olarak TR ile hesaplama farklı TR deki 95 oktan US de 91 e denk geliyor. RON, MON değişik konular var.

• ShopRite alisveris:

Organic sut (3 gallons): $17.07
    Organic yumurta (36 adet): $13.47
    Organic elma sirkesi (1 litre): $5.49
    Organic muz (2 lbs): $1.35
    Dana kiyma (3 lbs): $14.97
    Kabuklu ceviz (2 lbs): $7.18
    Fistik ezmesi (1 lbs): $4.45

Toplam: $63.98

• Delaware benzin gallonu $2.99

• @MySea Bizde de yaklaşık 150 tl tutuyor çok şükür.

• ⭐⭐⭐

@TuRquality, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@MySea Bizde de yaklaşık 150 tl tutuyor çok şükür.

Avrupadamısın arkadaş 🙂

Organic sut (3 gallons): $17.07 - 175 TL
    Organic yumurta (36 adet): $13.47 - 90 lira
    Organic elma sirkesi (1 litre): $5.49 - 25 lira
    Organic muz (2 lbs): $1.35 - 50 lira
    Dana kiyma (3 lbs): $14.97 - 200 lira
    Kabuklu ceviz (2 lbs): $7.18. - 120 lira
    Fistik ezmesi (1 lbs): $4.45 - 60 lira

Toplam 720 lira

Hiç biri organik fiyatlar değil bu arada 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

Öksürük şurubu 7 dolardan 13 dolara çıkmış. Eskiden 7 dolara bazen çiftini veriyorlardı.

• @redsat2000 Hocam, Walgreens de day & night ciftlisi (brand name Walgreens) buradakilerde $10.99

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea Bende oraya gittim . Zaten raflarda bayağı azalmış . Gerekirse Senden ısmarlarım .Diğer markaların Çiftli olanlar 16 dolardı. Kendi markasına ait şurup kalmamıştı.

• Ya ABD de baya pahalilastiya, yasam zorlasti biraz ozellikle asgari ucretle gecinmeye calisanlar icin bu zorluk daha cok hissediliyor. Artik herseyi organik alamiyoruz.

• ⭐⭐⭐

@tolgasatir Tam da aynı cevabı verecektim. 🙂 Arkadaş ironi de yapmış olabilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

50

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |