Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

• @abrakadabra, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@Platon59, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Parite olarak sıkça güncellenen, USA -TR genel yaşam maliyet kıyaslaması. https://www.mylifeelsewhere.com/cost-of-living/turkey/united-states

Bilgilerin çoğu hatalı.
    Türkiye'de hangi McDonalds'ta 56 TL'ye combo menü var acaba?
    Ya da hangi ucuz restoranda içecek dahil basic meal yiyebilirsiniz 46 TL'ye?

Bu sitedeki veriler, baz alınacak veriler değil.
    1 litre süte 11 TL yazılmış, çok yanıltıcı olur bu siteye göre ABD-TR karşılaştırması.

Fiyatlar hatalı olduğu gibi alım gücü açısından da hatalı yönlendirme var. Zira bizdeki daha ucuz olduğu iddia edilen ürünlere Türkiye'de kaç saat çalışarak ulaşılabiliyor? Amerika'da kaç saat? Burada ek olarak minimum saatlik ücreti de ekleyip ona göre değerlendirme yapılmalıydı

• @abrakadabra Ben de göz gezdirdim bilgiler gerçekten de oldukça yanıltıcı.

5.250 TL ile bir market alışverişi listesi çıkartalım.

Aynı şekilde ABD için vergiler düşüldükten sonra kalan net ve en düşük aylık ücret ile bir market alışverişi listesi çıkartalım tablo net şekilde ortaya çıkar alım gücünün Türkiye'de ne kadar düşük olduğuna dair.

• Hurma Kentin 250g 36.50 TL
    Yer fıstığı 500g 26.50 TL
    JumpoAntepFistik 300g 79.00 TL
    binden yaptığım alışveriş toplam 142TL

hala amerikada olup alim gücü çok düşük diyen art niyetli insanlar olursa kalbini kırarım
    forumu uzun zamandır takip ediyorum sadece hesabima girmiyordum

• ⭐⭐⭐

o site sadece fiyata göre sıralamış ama o da yanşı 4 litre süt nerde 40 lira ? benzin 4 litre 80 lira demiş fiyatlar epey eski ayrıca türkiye abd asgari ücret kıyaslaması da yapılmalı madem herşeyi Dolar a çeviriyorlar 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@srhnkskn Minimum ücretle karşılaştırma yapmak bence doğru değil, çünkü ABD'de bu ücreti kazanan oranı çok düşük, Türkiye'de çok yüksek.
    Türkiye'de ortalama net hemşire maaşı 500 dolar, ABD'de ise 5000 dolar. Fiyatlara bakarken bunlar da göz önüne alınmalı.

• Asgari gelir değil net medyan gelir karşılaştırılmalı.

• Türkiyede alım gücü yok arkadaşlar o eskidendi.!!!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@serkanist beslenme ile doymayı karıştırıyorlar

• ⭐⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@serkanist beslenme ile doymayı karıştırıyorlar

çıkar telefonunu çıkar çıkarsana telefonunu 😃 😃 😃 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tolgasatir Samsung a21s kapışalım hangimizin daha düşük biz fakiriz

• ⭐⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@tolgasatir Samsung a21s kapışalım hangimizin daha düşük biz fakiriz

Tamam abi kaybettim 😂😂

• @knnrn, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@srhnkskn Minimum ücretle karşılaştırma yapmak bence doğru değil, çünkü ABD'de bu ücreti kazanan oranı çok düşük, Türkiye'de çok yüksek.
    Türkiye'de ortalama net hemşire maaşı 500 dolar, ABD'de ise 5000 dolar. Fiyatlara bakarken bunlar da göz önüne alınmalı.

Kesinlikle haklısınız. Türkiye'de oran şuan %50 iken Amerika'da çok daha düşük. Demek istediğim minimum ücretle dahi kıyaslasak bile gene de alım gücü farkı bariz bir şekilde ortaya çıkacaktır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

5 yaş altı çocukları olanlar için alışveriş çeki veriliyormuş onunla ilgili bir video ayrıca artık şu alım gücü tartışmasını bitirecek bir videodur.

• Amerikada pahali olan sey gida ve benzin degil, ev. Ortalama hanebasi gelir senelik $70,000 burut iken ortalama bir ev $350,000.
    Turkiyede bu rakamlar nasil?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Senay-Sirin 4k altında kira 1+1 ev için de en az 700k altında ev yok ondan nereden bakarsanız bakın amerika her zaman uygun kalıyor

• ⭐⭐⭐⭐

vallahi kuzenim ABD 2+2 bir apartman kompleksinde oturuyor hem de güzel bir konumda kira 1350 dolar. şimdi girmek isterseniz de 1550 dolar veriyorsunuz. bence gayet uygun. 1500 dolarda yeme içme ve diğer harcamalara verseniz 3000 dolara geçinirsiniz. zaten 1 kişi çalışsa standart bir yaşam sürer 3 kişilik bir aile.

• Normalde heryerde en buyuk gider konut kredi veya kira odemeleridir. Diger faturalar genelde daha dusuk bir paya sahiptir. Ben tum bu aylik harcamalari mecburi harcamalar kategorisine aliyorum. Yani bunlari her ay mecbur odemeniz gerekiyor.

Bir ornekleme yapmak gerekirse (kendi mecburi harcamalarim):

Mortgage: $1350
    Internet: $80
    Telefonlar: $100
    Su: $50
    Elektrik/gaz: $150
    Cop: $30
    Arac sigortalar: $200
    Araclar benzin: $150

Toplam: $2110 (Yani her ay bizden ortalama olarak mecburi cikan para)

Yukaridaki rakamlarda da gorulecegi uzere, mortgage full odenmis olsa, aylik mecburi masraf $1000 civarlarina dusecek!

Diger harcamalar kisilerin tercihine, onem derecesine ve diger faktorlere bagli. Yani mutfak masrafi bile kisiden kisiye degisir. Az yiyen/icen vardir, cok yiyen/icen vardir. Disarida cok yemege cikan vardir, hep evde pisirip yiyen vardir. Organik yiyeceklere takilan vardir, en ucuz yerden alisveris yapan vardir vs vs....Yine kiyafete eglenceye cok para harcayan vardir, az harcayan vardir.

• ⭐⭐⭐

Ben sıralıyım Türkiye de benim aylık sabit yapıtğım giderleri yanlarına fikir olsun diye kaç kişi kaç oda gibi detayları da yazdım

Kira 5500 2+1 ev
    Elektrik 550
    Su 50
    Telefonlar 300 2 hat
    Doğalgaz 400-500 arası
    İnternet 150
    Özel sağlık 1550 eşim ve cocugum ben yaptırmadım
    Araç benzin 1350 bir depo 60 lt
    Araç kasko + sigorta 750
    Kreş+servis 5500

3 kişilik bir aileyiz tek başıma mümkün değil yetişemem, daha gıdaya cocuğun bezine mamasına girişmedim

• @tolgasatir araç kasko sigorta aylık olarak hesapladınız değil mi. Yoksa o fiyata sigorta bile yok

• ⭐⭐⭐

@enemy, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@tolgasatir araç kasko sigorta aylık olarak hesapladınız değil mi. Yoksa o fiyata sigorta bile yok

Tabiki 😂 bu fiyata sigortayı sadece yapmıştım 2 yıl önce falandı o da 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |