Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

• Merhabalar arkadaşlar, ben inşaat mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim.1 yıldan uzun bir süredir forumun sıkı bir takipçisiyim ve buradan öğrendiğim bilgilerle bu sene ilk kez greencarda başvurdum. 1 yıldır gördüğüm bu samimiyet ve bilgilerinize güvenerek bir konuda size danışmak istiyorum. Ülkemizin durumu malum kötü ve gittikçe daha da kötüye gidiyor greencarda başvurdum ve her ne kadar her ilk başvuran kişinin hissettiği gibi ben de ilk seferde bana çıkacağını hissetsem de maalesef istatistikler şansımızın çok düşük olduğunu söylüyor. Avustralya yeni mezun mühendis vizesi diye bir şey duydum. Bölümümün müdek akreditasyonu var ve diğer şartları da sağlayabileceğimi düşünüyorum. Avustralya ya da yeni mezun mühendislik vizesi hakkında bilgilerinize ihtiyacım var Avustralya'ya gitsem inşaat mühendisi olarak iş bulmam zor olur mu yaşam giderleri nelerdir çalışma şartları nelerdir gibi bilgili olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Kesinlikle bir şekilde yurtdışında refah seviyesi yüksek bir yerde yaşamak istiyorum ve bana göre en kolay yolu bu gibi geldi.

• Belki konuyla ilgilenen başka arkadaşlar da olur başkaları da faydalanır diye yeni mezun mühendis vizesi için şunları eklemek istiyorum; müdek ya da abet akreditasyonu olan bir bölümden mezun olmak, mezuniyetinin üzerinden en fazla 2 yıl geçmiş olmak, 30 yaşını tamamlamamış olmak ve belirli bir seviyede ingilizceye sahip olmak şartları var ve vizeyi alırsanız 18 ay çalışma izni alıyorsunuz sonrasında bu süresiz oturuma dönüştürülebiliyormuş (muş diyorum çünkü bir bilgim yok) ve vizeyi aldıktan sonraki 1 yıl içinde ülkeye giriş yapmak zorundasınız. Benim düşüncem şu yönde mezun olduktan sonra 2. yılımı doldurmaya yakın vizeye başvursam ve kazanmam durumunda da Türkiyede 1 yıl daha çalışıp ki başvurunun açıklanması vs derken 3-3.5 yıl gibi bir süre oluyor çalıştıktan sonra Avustralya'da kolay bir şekilde iş bulabilir miyim iş bulana kadarki gider kalemleri nelerdir ve ne kadar tutar yardımcı olursanız sevinirim.

• @mamma-mia , içinde söyledi: Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

Belki konuyla ilgilenen başka arkadaşlar da olur başkaları da faydalanır diye yeni mezun mühendis vizesi için şunları eklemek istiyorum; müdek ya da abet akreditasyonu olan bir bölümden mezun olmak, mezuniyetinin üzerinden en fazla 2 yıl geçmiş olmak, 30 yaşını tamamlamamış olmak ve belirli bir seviyede ingilizceye sahip olmak şartları var ve vizeyi alırsanız 18 ay çalışma izni alıyorsunuz sonrasında bu süresiz oturuma dönüştürülebiliyormuş (muş diyorum çünkü bir bilgim yok) ve vizeyi aldıktan sonraki 1 yıl içinde ülkeye giriş yapmak zorundasınız. Benim düşüncem şu yönde mezun olduktan sonra 2. yılımı doldurmaya yakın vizeye başvursam ve kazanmam durumunda da Türkiyede 1 yıl daha çalışıp ki başvurunun açıklanması vs derken 3-3.5 yıl gibi bir süre oluyor çalıştıktan sonra Avustralya'da kolay bir şekilde iş bulabilir miyim iş bulana kadarki gider kalemleri nelerdir ve ne kadar tutar yardımcı olursanız sevinirim.

Ben de sizin vesilenizle araştırmaya başladım şu anda. Konu ile ilgilenen olursa diye müdek akreditasyon listesini aşağıya bırakayım.

Mühendislik hariç farklı bölümlerden mezun olanlar için bu tarz bir vize var mıdır, bilginiz var mı?

• @The-Jolly-Joker, içinde söyledi: Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

@mamma-mia , içinde söyledi: Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

Belki konuyla ilgilenen başka arkadaşlar da olur başkaları da faydalanır diye yeni mezun mühendis vizesi için şunları eklemek istiyorum; müdek ya da abet akreditasyonu olan bir bölümden mezun olmak, mezuniyetinin üzerinden en fazla 2 yıl geçmiş olmak, 30 yaşını tamamlamamış olmak ve belirli bir seviyede ingilizceye sahip olmak şartları var ve vizeyi alırsanız 18 ay çalışma izni alıyorsunuz sonrasında bu süresiz oturuma dönüştürülebiliyormuş (muş diyorum çünkü bir bilgim yok) ve vizeyi aldıktan sonraki 1 yıl içinde ülkeye giriş yapmak zorundasınız. Benim düşüncem şu yönde mezun olduktan sonra 2. yılımı doldurmaya yakın vizeye başvursam ve kazanmam durumunda da Türkiyede 1 yıl daha çalışıp ki başvurunun açıklanması vs derken 3-3.5 yıl gibi bir süre oluyor çalıştıktan sonra Avustralya'da kolay bir şekilde iş bulabilir miyim iş bulana kadarki gider kalemleri nelerdir ve ne kadar tutar yardımcı olursanız sevinirim.

Ben de sizin vesilenizle araştırmaya başladım şu anda. Konu ile ilgilenen olursa diye müdek akreditasyon listesini aşağıya bırakayım.

Mühendislik hariç farklı bölümlerden mezun olanlar için bu tarz bir vize var mıdır, bilginiz var mı?

Konuyla ilgili çok fazla bilgim olmadığını belirterek söylüyorum benim araştırdığım kadarıyla mühendislik dışında böyle bir vizeyle karşılaşmadım. Konuyla ilgili daha bilgili bir arkadaş net bir bilgi verirse daha iyi olur. Eğer ben de farklı bir bilgiye ulaşırsam buradan paylaşırım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Merhaba arkadaşlar edindiğim bilgileri aktarmak istiyorum. Sayın @ayvalik10 paylaştığı video gibi konuyla alakalı yararlanabileceğimiz bir çok video bulunmakta youtube da. Vizeyi şartlarında İngilizce derecesi dışında zor bir şart olduğunu düşünmüyorum. Ancak Avustralya'da işe alım yapılırken tecrübeye çok önem verildiğini ve tecrübesiz bir şekilde gidilirse iş bulmanın çok zor olacağına yukarıdaki videoda ve Avustralya'ya bu vizeyle yerleşen başka arkadaşlarca da değinilmiş. Bu yüzden bu vizeye başvurmayı düşünen arkadaşlara tavsiyem mezun olduktan sonra 2. yılını doldurmaya yakın bir zamanda başvurmaları ve vizeyi beklerken geçen sürede de, vize geldikten sonraki size ülkeye giriş yapmak için tanınan 1 yıllık sürede de çalışmaya devam ederek hem para biriktirmek hem de mesleki tecrübe edinmek. Aksi takdirde mezun olunduğu gibi de gidilebilir ancak gerek kur farkından dolayı masraflar gerekse iş bulma aşamasında tecrübesizlik benim görüşümce problem yaratacaktır. Benim bilgilerim ve düşüncelerim bu yönde, eğer yanlış bildiğim ya da düşündüğüm bir nokta varsa düzeltirseniz sevinirim.

• Yeni mezun mühendis vizesi ile 18 ay Avustralya'da yaşadıktan sonra sürekli oturum için Kanada gibi bir puanlama sisteminden geçerli puanı almanız gerekiyor. İş tecrübesi, ingilizce seviyesi, eğitim durumu vb. kriterlerden toplam 65 puan ve üzerini toplayanlar temel şartları sağlayabiliyor.
    Başvuru süreci kabaca su şekilde ilerliyor;
    • Yeterli puana (minimum 65) sahip olduğunuzdan emin olmak
    • İddia ettiğiniz her puanı kanıtlayacak belgelerinizi hazırlamak
    • EOI (Expression of Interest) adı verilen bir ön başvuru yapmak. Bu başvuruda bütün bilgilerinizi vererek “Ben puan tablosunun bu kısımlardan bu kadar puan toplayabiliyorum, gerekli kanıtlarım da hazır. Kalıcı oturum için başvurmak istiyorum” bilgisini veriyorsunuz.
    • Pek çok etkene bağlı olarak, zamanı geldiğinde sistem size otomatik davet gönderiyor
    • Davet linkine tıklayarak iddia ettiğiniz bütün puanlar için kanıtlarınızı yüklüyor ve resmi olarak başvurunuzu yapmış oluyorsunuz.
    Kaç puan toplayabileceğinizi aşağıdaki bağlantıdan hesaplayabilirsiniz.
    https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing/skilled-nominated-190/points-table

• Temmuz ayında mezun oluyorum. Okulum müdekli.
    2.başvurumda greencard yine çıkmadı çıkmasına da artık bel bağlamak istemiyorum.
    Yazılımcıyım, mezun olduktan sonra 2 yıl Türkiye'de yazılımcı olarak çalışıp 2 yılın sonunda greencard çıkmamış ise(%99) veya hayatımda memnun değilsem(%80) ve hala bu vize dağıtılıyor ise bu vizeye başvuracağım.
    Şimdiden yerimi alayayım.

2023 güncellemesi: başvurmadım, mezuniyet üstünden 2 yıl geçti. başvurmamam pek akıllıca bir şey olmadı. burayı okuyanlara başvurmalarını tavsiye ederim.

• @kubi07, içinde söyledi: Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

Temmuz ayında mezun oluyorum. Okulum müdekli.
    2.başvurumda greencard yine çıkmadı çıkmasına da artık bel bağlamak istemiyorum.
    Yazılımcıyım, mezun olduktan sonra 2 yıl Türkiye'de yazılımcı olarak çalışıp 2 yılın sonunda greencard çıkmamış ise(%99) veya hayatımda memnun değilsem(%80) ve hala bu vize dağıtılıyor ise bu vizeye başvuracağım.

Şuanda konsolosluklar kapalı ve en son başvuruların sonuçlanma süresi 1.5-2 yıla kadar çıkmıştı, ben de seninle yakın tarihlerde başvuracağım bakalım sonuçlanma süresi ne kadar olacak. Vize verilmeye devam edecektir ancak sonrasında Pr alma şartları ciddi anlamda zorlaştı. 1-2 yıl önce başvuranlar 70 puanla rahatlıkla davet alabiliyorken bunun 85-90 puana kadar çıktığı söyleniyor.

• Anladığım kadarıyla bu vizeye başvurmak için bir işyerinden kabul gerekmiyor, vizeyi alıp 18 ay içerisinde bir iş bulmak lazım, değil mi? Avustralya sevmediğim bir yer ama aklımda dursun.

• @mamma-mia , içinde söyledi: Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

@kubi07, içinde söyledi: Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

Şuanda konsolosluklar kapalı ve en son başvuruların sonuçlanma süresi 1.5-2 yıla kadar çıkmıştı, ben de seninle yakın tarihlerde başvuracağım bakalım sonuçlanma süresi ne kadar olacak. Vize verilmeye devam edecektir ancak sonrasında Pr alma şartları ciddi anlamda zorlaştı. 1-2 yıl önce başvuranlar 70 puanla rahatlıkla davet alabiliyorken bunun 85-90 puana kadar çıktığı söyleniyor.

2 yıl süremin en sonun başvuracak olmamın sebeplerinden biride zaten şu coronadan mümkün olduğunda kurtulmak.
    2-3 yıl sonra korona yok olur mu? belki ama hayat geri haline kesin dönmüş olur.
    PR dediğiniz permanent residency galiba. Avustralya'da 18 ay çalışıp birikim yapmak o hayatı tatmak bile bence çok değerli. O yüzden PR'ı çok önemsemiyorum şuanda. İş yeri sponsor olması falan filan bir şeyler diyorlar ama 18 ay orda bir yaşayalımda onu orda düşünürüz. 5 yıl sonrayı planlamak zor.

• @denemelik, içinde söyledi: Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

Anladığım kadarıyla bu vizeye başvurmak için bir işyerinden kabul gerekmiyor, vizeyi alıp 18 ay içerisinde bir iş bulmak lazım, değil mi? Avustralya sevmediğim bir yer ama aklımda dursun.

İş bulmak gerekmiyor istersen gidip uber ya da garsonluk vs yapabilirsin. Şartları sağlıyorsan sana 18 aylık çalışma vizesi ve içeri giriş için 1 yıllık süre veriliyor sonrası tamamen sana kalmış. Mevcut durumda eğer müdek-abet denkliğin varsa kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir fırsat bence.

• @kubi07, içinde söyledi: Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

@mamma-mia , içinde söyledi: Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

@kubi07, içinde söyledi: Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

2 yıl süremin en sonun başvuracak olmamın sebeplerinden biride zaten şu coronadan mümkün olduğunda kurtulmak.
    2-3 yıl sonra korona yok olur mu? belki ama hayat geri haline kesin dönmüş olur.
    PR dediğiniz permanent residency galiba. Avustralya'da 18 ay çalışıp birikim yapmak o hayatı tatmak bile bence çok değerli. O yüzden PR'ı çok önemsemiyorum şuanda. İş yeri sponsor olması falan filan bir şeyler diyorlar ama 18 ay orda bir yaşayalımda onu orda düşünürüz. 5 yıl sonrayı planlamak zor.

Mezun olduktan 2 yıl sonra başvuru, vizenin açıklanması da bi 2 yıl dersen zaten 4 yıllık bir süreç yapıyor. Türkiye'de 3-5 yıl arası iş deneyimin sana Pr başvurusunda ekstra 5 puan kazandıracak. Yeni mezun mühendis vizesi ile gidip işyeri sponsorluğu ile Pr alan insanlar biliyorum ancak nasıl olduğu konusunda detaylı bir bilgim yok. Pr alma şansını en yüksek hale getirecek şekilde gitmek gerekiyor bence, sonrasında orada kalamasan bile dediğin gibi orada 18 ay çalışarak edineceğin tecrübe ve kazanacağın para ile bir çok kapıyı açabilirsin.

• Bu vize galiba yalan oldu bekleme süresi 1200 gün olmuş uzun süredir vize alan Türk yok.
    Avustralya bilerek bu vize başvurularıyla ilgilenmiyor bakalım ne olacak ben hala başvurmadım artık başvursam mı eminde değilim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |