Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @hosgeldin Dava sonucu bu yıl başı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@serkanb Green card Sabıka kaydı içinde söyledi:

@crazycells merhaba,
    Hapis yatmadım parayada çevrilmedi sadece ceza ertelendi. Aşağıda mahkeme tutananğının o kısmını belirtiyorum.

2-a) Sanığın sabıkasız oluşu, ileride bir daha suç işlemeyeceği yönünde mahkememizde olumlu kanaat oluşması ve işlenen suç nedeniyle doğrudan maddi bir zarar meydana gelmemesi hususları dikkate alınarak CMK’nin 231/5 maddesi gereğince sanık hakkında verilen HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA,
    b) Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi nedeni ile CMK'nin 231/8 maddesi gereğince sanığın 5 (BEŞ) YIL SÜREYLE DENETİM SÜRESİNE TÂBİ TUTULMASINA,
    c) Sanığa denetim süresi içerisinde CMK’nin 231/8 maddesi gereğince denetimli serbestlik tedbiri verilmesine takdiren yer olmadığına,
    ç) Sanığın denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi nedeniyle mahkum olması veya denetimli serbestlik yükümlülüğü varsa buna aykırı davranması halinde, açıklanması geri bırakılan hükmün mahkemece açıklanacağının, CMK’nin 231/11 maddesi gereğince sanığa ihtaratına,(ihtar edildi)
    d) Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davranıldığı takdirde, açıklanması geri bırakılan hükmün ortadan kaldırılarak, KAMU DAVASININ DÜŞÜRÜLMESİNE KARAR VERİLMESİNE,

Anladim, su durumda bu ceza nedeniyle dosyanizda bir sorun olmayacagini dusunuyorum, ama tabii boyle durumlarda karari konsolos veriyor. Mahkeme karar ve kayitlarini inceleyip bunun gocmenligi engelleyen bir suc olup olmadigina kanaat getirecek.

Sizin zaten su an bir sey yapmaniza gerek yok, ilk basvuruda bu konularda bir soru sorulmuyor.

• @topraxxx benimde bu konuyla alakalı biraz araştırmam oldu..arşiv kayıtları; mahkemenin nihai kararı açıkladığı tarihten itibaren tam 5 sene sonra bu kaydın ilgili kaleme başvuru halinde siliniyor olması..bende bu konuda muzdarip olanlardanım..aldığım 6 aylık bir ceza var ve para cezasına çevrilmiş durumda..ve 5 sene 2019 un sonunda doluyo..yani bu sene ve önümüzdeki sene greencard başvurum için şüphe duyuyorum..sizin dediğiniz gibi farklı yasal yollardan bunu sildirmek mümkün doğrumu anlıyorum ?

• @aayhann yazılı metinde dikkat ettiyseniz 3 sene geçmiş olması gerekiyor denilmekte.3 sene geçmeden başuvuru yapılamaz hükmü mevcut.Demek ki siz başvurabilir durumdasınız.Avukata danışmakta veya mahkeme kalemine danışmakta fayda var.Kendi başıma gelmediği için çok ayrıntı veremeyeceğim. Üzgünüm.

• @topraxxx çok sağolun çok teşekkür ediyorum

• Banned

@crazycells Adli sicil kaydı için e-devlet'ten aldığımız 1-sayfalık sabıka kaydını gösterir belge ve tercümesi yeterli mi? Yoksa Adliye'ye gidip mahkumiyetle ilgili mahkeme kararını çıkartıp çevirisini de götürmek gerekiyor mu? Gerçi para cezasına çevrilen 3 aylık bir mahkumiyetim var ama belli olmaz elbette.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@grslarc Green card Sabıka kaydı içinde söyledi:

@crazycells Adli sicil kaydı için e-devlet'ten aldığımız 1-sayfalık sabıka kaydını gösterir belge ve tercümesi yeterli mi? Yoksa Adliye'ye gidip mahkumiyetle ilgili mahkeme kararını çıkartıp çevirisini de götürmek gerekiyor mu? Gerçi para cezasına çevrilen 3 aylık bir mahkumiyetim var ama belli olmaz elbette.

tercumeye gerek yok. Belgenin kendisi yeterli. Arsiv kaydinin da raporda olduguna emin olun.

Ayrica mahkeme kayitlarinin kendisini ve tercumesini de mulakata goturmeniz gerekecek.

• Büyük ihtimalle AP'ye kalacaksınız. Ben kaldım, hala bekliyorum. Benimde basit adam yaralama adli para cezası, tahrik altında, zira yaralanan adamcağız iş yerini soyuyordu. Gerçi ben adamı yaralamadım ama mahkeme işte. 2 Kasımdan beri AP'de bekliyorum.

• Banned

@endyilmaz O zaman Ungan Klinik'e tekrar 600-$ bayılacağız yani öyle mi?

• @endyilmaz @grslarc cezalarınız ne zaman kesildi..@topraxxx arkadaşinda söylediği gibi belli bir tarih itibarıyla arşiv sicil kaydındaki kayıtları sildirebiliyormuşuz..tabi probleminiz arşiv kaydıyla alakalıysa bu işlem yapılabiliyor sanırım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@grslarc Green card Sabıka kaydı içinde söyledi:

@endyilmaz O zaman Ungan Klinik'e tekrar 600-$ bayılacağız yani öyle mi?

Bu, gecikmenin ne kadar olacagiyla ilgili, eger 6 aydan fazla idari isleme kalirsaniz bir daha saglik raporu almaniz gerekecek.

Fakat her arsiv kaydi olan kisi idari isleme kalacak diye bir kural yok, siz mahkeme kayitlarinizi ve cevirilerinizi mulakat gunu yaninizda goturun, eger konsolos mulakat oncesi inceleyip kararini verirse sizi idari isleme birakmaz.

• @grslarc Eğer Nisan 15'e kadar bitemez ise sağlık muayenesi tekrarı. Hem de 4 kişilik aile için. Aslında Nisan 15 de doğru sayılmaz. Pasaport gitti geldi 15 gün koy, sonra da uçak bileti vs. Mart 15 diyelim.
    @aayhann Benim dosya 2008'den kalma. Ama unutmuştum. DV260 doldururken yeniden hatırladım. Artık çok geçti sildirmek için. Çünkü görüştüğüm avukatlar silme işleminin ne kadar süreceğinin garantisi yok, beldi 2 hafta belki 2 sene dediler. Bu yüzden hiç sildirmeye çalışmadım.

• @endyilmaz greencard tan eğer olumlu bir sonuç alırsak okyanusu geçip derede boyulmayalım diye sildirme işlemi geldi benim aklımada..çünkü adli dosyaların toplanışı çevirisi falan biraz yorar bizi diye düşündüm..konsolosluğun bu adli durumu olumsuz değerlendirmesi en kötüsü tabi

• @aayhann zor bir iş değil, mahkemeden bir dilekçe ile dosya kopyasını alıyorsunuz. Sadece yeminli çeviri masrafı var. Ancak AP kalmak kesin. Benim bütün planlarım altüst oldu. İş bulmuş hatta ev ayarlamıştım. Şuan 2.5 ay oldu hala bekliyorum. Ne zaman sonuçlanacak belli değil.
    Sildirme konusunda farklı görüşler var. Ben eğer sildirebilmiş olsaydım, DV260 sabıka sorusuna yalan beyan vermemek için var yazar, kısa bir açıklama bırakırdım. Ama mahkeme dosyasını istenmediği sürece vermezdim. Arşivli adli sicil boş çıkacağı içinde muhtemelen dosya istenmeden ve AP'ye kalmadan geçerdim. Eğer istenirse mahkeme dosyamı hazır tutar ve ibraz ederdim.
    Tabi bu benim görüşüm, yalan beyan verme (GC alır gidersin, vatandaşlık başvurusunda karşına çıkar vs. ), boşuna mide bulandıracak fazladan bildi verme. Ben aklıma gelmiş olsaydı lotoya ilk başvurduğumda sildirirdim.

• @endyilmaz çoğu insan sanki GC çıktıda bunlarla uğraşıyosun diyor..GC çıkar veya çıkmaz problem değil..ama çıkmadan önce bu işlerle uğraşmak çok daha mantıklı..çıktı diyelim bir ton stres yapacağız ve çabucak silinebilecek bişeyde değil araştırmalarıma göre..teşekkür ediyorum bu arada

• @aayhann Süre elinizde değil sadece. Herhangi bir adliyeye gidin, Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı alın, İnternet'ten örnek bir dilekçe bulup doldurun ve bu iki evrakı PTT ile Ankara'ya gönderin. Ama dilekçe ulaşır 2 günde silerler, iki haftada silerler bilemem. Eğer böyle bir durum var ise hakkınızı kullanıp bunu zaten sildirin vakit kaybetmeden. GC dışı birçok yerde (iş başvurusu vs.) karşınıza çıkabilir. Benim GC'ye kadar tamamen unutmuştum. En son 5 sene önce karşıma çıktığında avukatım halen karar iptali için uğraştığını söyledi, o nedenle başvuru yapmamıştım. Sonra da unuttum açıkçası.

• Benimde bu konuda bir sorum var tazminat için işvereni mahkemeye vermiş ve kazanmıştım sistemde hala gözükmekte bu bir sorun teşkil eder mi sonuçta tazminat davası

• @rüzgar yok o tip durumlar gözükmez gözükse bile konsolosluk nazarında olumsuz bir durum teşkil etmez sanmıyorum...

• @endyilmaz arşiv kaydımı e devletten çıkarıyorum dilekçeyede ulaştım diyelim..zaten ankarada oturuyorum 🙂 yanlız topraxxx arkadaşada sormuştum sizede sorayım..mahkeme kararım 2015 aralık..çoğu yerde 5 sene geçmesi gerekiyo arşiv kaydını sildirmek için deniliyor.. sizin bir bilginiz varmı acaba ?

• @aayhann O kadar detayı bilmiyorum. Benim dosyamla ilgili adliyedeki memurun bana verdiği açıklamayı yazdım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |