Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

• Merhaba. Ben J1 vizesine başvuru yapacam. Esim ve çocuğum yanımda gelecekler. J2 vizesine başvuru yapacaklar. Sorim şu. Eşim Vizeyi önce ben aldıktan sonra mı eşim ve çocuğum j2 vizesi alacaklar.
    Çocuk için ayrı ds-2021 hazırlanacak. Peki çocuk için Ds-160 ayrı mı dolduruluyor yoksa anne veya baba ile mi dolduruluyor. Onun çocuğun vize mülakat ücreti veya başka ücretleri ayrı mi yatırılıyor.
    J1 ve j2 için ne zaman hangi ücretler yatırılıyor

• @Hüseyin-Özlü J2 için kabul eden sponsor nereden buldun? Ben de J1 ile yani maaşlı stajer olarak gitmeyi düşünüyordum ama eşimin gidebilmesi konusunda yardımcı olamadılar. 05318479598 . Bu platformdan ya da bu numaradan bana dönüş sağlar mısın?

• @Hüseyin-Özlü ben sonradan aldım çünkü eşim önceden almıştı j1ini. ancak birlikte başvurulursa daha kolay oluyor diye biliyorum

• Merhabalar,

F1 vize süreci ile ilgili içinden çıkamadığımız birkaç konu var. Tecrübeli arkadaşlar bilgi verebilirse çok minnettar oluruz.
    Selamlar

Eşim postdoc için Georgia'da bir üniversiteden kabul aldı.Tübitak bursu da kazandı. 12 ay ABD'de kalacağız. Bende aynı üniversiteden kabul aldım. Yani ikimizde F1 vizesine başvuracağız fakat benim bursum yok, eşimle birlikte gidiyoruz.
    Sorular;

1. Eşimin Tübitak bursu ile gideceğimiz için ikimizde ds-160 formu doldurmamız ve ayrı ayrı başvuru yapmamız gerekiyor mu? Yoksa aynı başvuru formu içinde bende vize türümü belirtebilir miyim?
    2. Bu vize türü ile Amerikaya birden fazla giriş çıkış yapabilirmiyiz?

• Merhabalar, yakın zamanda eşimle beraber statü değişikliği için başvuru yapacağız. Ben F-1 eşim ise F-2 için başvuru yapacak. Statü değişikliğinden sonra ben burada eğitime devam ederken, eşim tek başına Türkiye’ye gidip tek başına F-2 başvurusu yapmadı dezavantajlı bir durum olur mu?

• @helin Hanım merhaba, forumdaki birçok sayfayı okudum ve sizin durumunuza benzer bir durum olduğu için size yazmak istedim. Los Angeles'ta bir dil okuluna evli 2 kişi olarak başvuracağız sebebi de sizin söylediğiniz gibi F2'nin bazı kısıtlı durumları kaynaklıdır. Aynı anda 2 kişi olarak F1'a başvurmamızın bir sakıncası, kazancı ya da kaybı var mı acaba? Örnek vermek gerekirse birinin red alması durumunda nasıl bir yol ortaya çıkıyor. Teşekkürler.

• @ucr, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhabalar, yakın zamanda eşimle beraber statü değişikliği için başvuru yapacağız. Ben F-1 eşim ise F-2 için başvuru yapacak. Statü değişikliğinden sonra ben burada eğitime devam ederken, eşim tek başına Türkiye’ye gidip tek başına F-2 başvurusu yapmadı dezavantajlı bir durum olur mu?

Bende merak ediyorum. Bu sorunun cvbini? Statü değişikliği yaptınız mı acaba? Ne kadar a mal oldu? Hangi avukat ile çalışıyorsunuz? Şuan ABD de misiniz?

• Merhabalar
    Eşim için 2023 yılı başında abd de yüksek lisans planımız var ve f1 vizesi için başvurusunu yapacak, benim içinde f2 başvurusu yapacağız fakat internette f2 vizesi 6 aylık verilir gibi bilgiler var yani vize alıp eşimle gitsem 6 ay sonra dönmem mi gerekiyor ? Dönmem gerekiyorsa oradayken bende yükseğe yazılıp statümü f1 ile değişebilir miyim ?
    F2 zor verilir gibi yazılarda gördüm, eşim master programından sonra OPT' den yararlanacak bu sebeple işten ayrılıp gideceğim, F2 alabilir miyim ? tecrübelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

• @mlhcnky merhaba ben mesajınızı şimdi gördüm uzun zamandır girmiyordum foruma..
    biz marttan beri chicagodayız korktuğum olmadı ,turist vizemiz varken f1 vizemizi de aldık 🙂
    mülakata ayrı ayrı değil beraber giriyorsunuz yani bu durumda çıkarsa ikinize de çıkacak olmazsa maalesef ikiniz de alamayacaksınız..
    o yüzden f1 -f1 olarak başvurmak eğer çalışmak istiyorsanız en mantıklı yol fakat çalışmak için yani cpt için 9 ay beklemeniz gerekiyor..

• Merhabalar. Ben J1 ile research scholar olarak ABD'deyim. Esim ve kizim da J2 ile yanimdalar. Esim icin EAD'ye basvurmak istiyoruz. Sureci anlatan bir bolum bulamadim. I-765'i doldurduk, gerekli belgeleri hazirladik, money order ile ucreti halledecegiz ve sonra hepsini posta ile mi gonderecegiz?
    Bunu yuzyuze yapmanin bir yolu yok mudur? Eksiklik cikmasindan cekiniyorum. Yada bu adimlari tane tane anlatan bir yer yok mudur? USCIS'in instructions dosyasinin tamamini okudum. Simdiden tesekkur ederim cevaplariniz icin.

• Merhaba, bizde o şekilde geleceğiz. Normalde randevumuz 7 aralıktı fakat acil talepte bulunduk ve 1 ay erkene çektirdik. Kasımda gireceğiz görüşmeye. Bizde EAD için basvuru yapmayı dusunuyoruz varınca, buraya tecrübeli arkadaslar yazarlarsa bizde öğrenmiş olacağız detayları.Ücret bildiğim kadarıyla 450 USD idi,.

• Peki J2 için tam olarak şartlar nelerdir

• Merhaba, forumdaki başlıklarda aradım fakat bulamadım, küçük bir sorum olacak. Ben J1 vizesi ile 1 ay önce Amerikaya geldim UCLA' de postdoc yapıyorum. Eşim ve oğlumda J2 vizesine sahipler ve henüz Türkiyedeler, ben önce ev vs gibi işleri halledeyim sonra onlar gelsin istedim. Şimdi tüm işlerimi hallettim ve artık eşim ve oğlumu buraya getireceğim. Sorum şu, J2 vize sahiplerinin J1 gibi Amerikaya en geç program başlangıcından 1 ay sonrasına kadar giriş yapmalıdır gibi bir koşulu varmı acaba. Benim bildiğim kadarıyla J1 sahibi Amerikada bulunduğu sürece J2 gelebilmekte. Bu hususta bilgisi olan varmıdır. Saygılarımla.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hüseyin-Özlü, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhaba. Ben J1 vizesine başvuru yapacam. Esim ve çocuğum yanımda gelecekler. J2 vizesine başvuru yapacaklar. Sorim şu. Eşim Vizeyi önce ben aldıktan sonra mı eşim ve çocuğum j2 vizesi alacaklar.
    Çocuk için ayrı ds-2021 hazırlanacak. Peki çocuk için Ds-160 ayrı mı dolduruluyor yoksa anne veya baba ile mi dolduruluyor. Onun çocuğun vize mülakat ücreti veya başka ücretleri ayrı mi yatırılıyor.
    J1 ve j2 için ne zaman hangi ücretler yatırılıyor

iki turlu de olur. beraber de alabilirsiniz j2 vizesini, sonra da alabilirsiniz...

Herkes icin ayri birer DS-2019 formu hazirlanacak ve herkesin ayri ayri DS-160 formu doldurmasi gerekecek. Ve evet, herkes icin ayri vize ucreti yatirmaniz gerekecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TUNCAHM, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhabalar,

F1 vize süreci ile ilgili içinden çıkamadığımız birkaç konu var. Tecrübeli arkadaşlar bilgi verebilirse çok minnettar oluruz.
    Selamlar

Eşim postdoc için Georgia'da bir üniversiteden kabul aldı.Tübitak bursu da kazandı. 12 ay ABD'de kalacağız. Bende aynı üniversiteden kabul aldım. Yani ikimizde F1 vizesine başvuracağız fakat benim bursum yok, eşimle birlikte gidiyoruz.
    Sorular;

1. Eşimin Tübitak bursu ile gideceğimiz için ikimizde ds-160 formu doldurmamız ve ayrı ayrı başvuru yapmamız gerekiyor mu? Yoksa aynı başvuru formu içinde bende vize türümü belirtebilir miyim?
    2. Bu vize türü ile Amerikaya birden fazla giriş çıkış yapabilirmiyiz?

Herkesin ayri DS-160 formu doldurup vize almasi lazim, aile basvurusu olarak da yapabilirsiniz, ama ayni DS-160 formu olmayacak, ayri bir DS-160 formu olacak sizin icin.

Post-doc icin F vizesi veriyor universite? Genelde J veya H1B verirler cunku...

Eger siz okuyacaksaniz F almaniz normal, ama esinizin J vizesine J2 olarak veya esinizin H1B vizesine H4 olarak giderseniz de ogrenci olabilirsiniz, bilginize.

Evet, genelde bu vizeler "Multiple" girisli verilir o nedenle son tarihe kadar tekrar tekrar kullanilabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ucr, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhabalar, yakın zamanda eşimle beraber statü değişikliği için başvuru yapacağız. Ben F-1 eşim ise F-2 için başvuru yapacak. Statü değişikliğinden sonra ben burada eğitime devam ederken, eşim tek başına Türkiye’ye gidip tek başına F-2 başvurusu yapmadı dezavantajlı bir durum olur mu?

Eger esiniz ABD disina cikacaksa statu degisikligi degil, yeni bir vize alacak sanirim? Dogru mu anlamisim?

Siz F-1 islemlerinizi bitirmelisiniz, sizin F-1 statunuz onaylandiktan sonra esiniz Turkiye'de F-2 vizesi icin basvuru yapabilir, bir sorun yasamaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@NisanYıldız, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhabalar
    Eşim için 2023 yılı başında abd de yüksek lisans planımız var ve f1 vizesi için başvurusunu yapacak, benim içinde f2 başvurusu yapacağız fakat internette f2 vizesi 6 aylık verilir gibi bilgiler var yani vize alıp eşimle gitsem 6 ay sonra dönmem mi gerekiyor ? Dönmem gerekiyorsa oradayken bende yükseğe yazılıp statümü f1 ile değişebilir miyim ?
    F2 zor verilir gibi yazılarda gördüm, eşim master programından sonra OPT' den yararlanacak bu sebeple işten ayrılıp gideceğim, F2 alabilir miyim ? tecrübelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

F2 alabilirsiniz, genelde F-1 vizesinin suresi ile orantili olarak veriliyor ama tabii degisik de verilebilir. Zaten ABD'de kalis surenizi vize degil, F-2 vizesini alirken sahip oldugunuz I-20 formu belirleyecek.

F2 vizesi 6 aylik verilse de vize suresi bitmeden ABD'ye gidebilir ve esinizin I-20 suresi bitene kadar ABD'de kalabilirsiniz. (eger OPT ile statu uzarsa sizinki de ona gore uzatilacak)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mutlu234, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhabalar. Ben J1 ile research scholar olarak ABD'deyim. Esim ve kizim da J2 ile yanimdalar. Esim icin EAD'ye basvurmak istiyoruz. Sureci anlatan bir bolum bulamadim. I-765'i doldurduk, gerekli belgeleri hazirladik, money order ile ucreti halledecegiz ve sonra hepsini posta ile mi gonderecegiz?
    Bunu yuzyuze yapmanin bir yolu yok mudur? Eksiklik cikmasindan cekiniyorum. Yada bu adimlari tane tane anlatan bir yer yok mudur? USCIS'in instructions dosyasinin tamamini okudum. Simdiden tesekkur ederim cevaplariniz icin.

Evet, I-765 formunu tum belgelerle posta ile gondermelisiniz. Replace edilemeyecek belgelerin fotokopisini gonderin, orijinalleri sizde kalsin. Henuz forumda adim adim yapilacaklar yok, ama soyle ayrintili bir yazi var, bunu inceleyin isterseniz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TUNCAHM, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhaba, bizde o şekilde geleceğiz. Normalde randevumuz 7 aralıktı fakat acil talepte bulunduk ve 1 ay erkene çektirdik. Kasımda gireceğiz görüşmeye. Bizde EAD için basvuru yapmayı dusunuyoruz varınca, buraya tecrübeli arkadaslar yazarlarsa bizde öğrenmiş olacağız detayları.Ücret bildiğim kadarıyla 450 USD idi,.

Bol sanslar, vize konusunda iyi haberlerinizi bekliyoruz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ökkeş-Yeşil, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Peki J2 için tam olarak şartlar nelerdir

Esinizin J-1 sahibi olmasi gerekiyor ve J-1 sponsoru sizin icin de bir DS-2019 formu hazirlamali...

Benzer Başlıklar

• 15
  • 3
  • 2
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |