Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!

Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ugurkuzey, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhabalar,
    Eşim F1 vizesi ile Amerika'da bulunuyor. Benim B1/B2 turist vizem mevcut ve eşimi ziyaret etmek amacıyla arada gidip geliyorum. Türkiye'de aktif olarak çalışıyorum ve şirket ile konuştuğumda uzaktan çalışmak için izin aldım. Uzun süreli kalmak istediğim için eşimin üzerinden F2 vizesine başvurmak istiyorum. F2 ile ilgili çok fazla detay bulamadığım için deneyimi/bilgisi olan arkadaşlardan yardım almak istiyorum. DS-160 formunu doldururken vize türünü F2 seçtiğim zaman son olarak benden ve eşime ait SEVIS numaralarını istiyor. F2 için almam gereken SEVIS numarasını F1 vizesine başvurur gibi kendi adıma sıfırdan hesap açıp başvurmam mı gerekiyor, yoksa eşimin SEVIS hesabı üzerinden benim adıma I-20 formu doldurarak mı yapılması gerekiyor. SEVIS ücreti de az bir tutar olmadığı için yanlış işlem yapmamak adına sormak istedim. Teşekkürler.

F1'e sponsor olan kuruma yazmaniz lazim, F-2 icin ayri bir SEVIS ucreti odemenize gerek olmamasi lazim, SEVIS fee ogrenci statusundeki kisi icin gerekli... "dependent"lar icin gerekmiyor; fakat kurum sizin icin ayri bir I-20 formu olusturup gonderecek. O form ile F-2 vizesine basvuru yapabilirsiniz.

• @crazycells Cevabınız için teşekkür ederim. Eşimin okulu ile iletişime geçip benim adıma I-20 formu talep edeceğiz. Gelişmeleri de buradan bildiriyor olurum.

• Merhabalar,

Çok yakın zamanda eşim J1, ben ise J2 vizemi aldım. J2 vizesi ile çalışma iznine başvurmak için süreç adımlarını paylaşabilir misiniz?
    Henüz amerikaya gitmeden başvurumuzu gerçekleştirebiliyor muyuz?
    Ek olarak EAD süremiz sona erdiğinde eşimin ve benim J1&J2 vizelerimiz uzatılırsa tekrardan aynı başvuru sürecini yapmamız gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meertguler, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhabalar,

Çok yakın zamanda eşim J1, ben ise J2 vizemi aldım. J2 vizesi ile çalışma iznine başvurmak için süreç adımlarını paylaşabilir misiniz?
    Henüz amerikaya gitmeden başvurumuzu gerçekleştirebiliyor muyuz?
    Ek olarak EAD süremiz sona erdiğinde eşimin ve benim J1&J2 vizelerimiz uzatılırsa tekrardan aynı başvuru sürecini yapmamız gerekiyor mu?

Maalesef ABD'ye gitmeden basvuru yapamazsiniz.

SSN almaniz gerekecek, en yakin SSA ofise DS-2019 formlarinizla beraber basvuru yapacaksiniz, su basligi incelemenizi tavsiye ederim, buyuk ihtimal online basvuru yapmanizi isteyecekler:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/165/social-security-number-ssn-ve-basvurusu

Zaten aldiginiz SSN uzerinde sizin statunuz gecerli oldugu surece kullanilabilir gibi bir ibare bulunacak, o nedenle SSN'yi yeniden guncellemenize gerek yok. Gecerli bir DS-2019'unuz oldugu surece ayni SSN'yi kullanabilirsiniz calisirken. Vizeden ziyade onemli olan DS-2019 formunuz... Vizenin suresi gecse dahi, gecerli bir DS-2019 ile hem ABD'de yasal olarak bulunabilirsiniz, hem de calisabilirsiniz. Vizeler sadece ABD'ye giris icin gerekli, girdikten sonra statunuzu DS-2019 formunuzdaki tarih belirleyecek.

Log in to reply

Benzer Başlıklar

• 4
  • 2
  • 12
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

38

17.3k
Users

3.5k
Topics

245.5k
| | | |