Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2 Ben forumda defalarca yazmama rağmen herkes gittiği eyaletin sitesi üzerinden başvuru yapıyor ve red yanıtı alıyor. Federal program web sitesinden başvuru yapanlar ise genelde sıkıntı yaşamadan sağlık sigortası alabildi.

• ⭐⭐⭐

@knnrn Herkes demeyelim bizim Texas’in kendi sitesinden basvurumuz onaylanmisti. 🙂

• ⭐⭐

@knnrn nasil ulasabilirim yazilariniza ? suan sadece ssn ve pasaporttaki muhurlerimiz var elimizde.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2 SSN yeterli. Sadece Healthcare.gov web sitesine girip bilgileriniz girmeniz gerekiyor. Sistem adım adım yönlendirecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keysnambır Genelde güney eyaletlerin sağlık programları mümkün olduğunca sizi kapsam dışı bırakmak için kurulmuş, çünkü adamlar bu hizmeti vermek istemiyor. Federal programdan talep gelirse reddetmek daha zor oluyor onlara.

• ⭐⭐

@knnrn cok tesekkur ederim. Sagolun

• medicaid 3k dolar altı gelir olsa dahi alamayanlar oluyormuş doğru mu ?

• @Voom, içinde söyledi: Medicaid Vs. Medicare

medicaid 3k dolar altı gelir olsa dahi alamayanlar oluyormuş doğru mu ?

Sanırım eyaletten eyalete değişiyor bu gelir-madecaid ilişkisi fakat kazanılan para ile birlikte ailedeki kişi sayısı da önemli. Virginia için bilgiler şöyle:

va.png

• @mydream healthcare.gov sitesinden baktım biraz silver gold vs farklı planlar var çok aklıma takıldı şu sağlık konusu kronik bir hastayım ben 2 3 ilaç kullanıyorum ve senede bir doktor kontrolü ve endoskopi oluyorum endoskopi 1 - 3k dolar arası değişiyormuş acaba benim sağlık harcamalarımı ve sigortamın aşağı yukarı kaç para geleceğini hesaplayabilirmiyiz özelden yardımcı olabilirmisiniz sağlık konusunda bilginiz varsa yada olan varsa şu konuyu kafamada çözebilsem çok rahatlıyacağım teşekkürler şimdiden

mesela florida için şöyle birşey buldum zxczxczxc.png

• @Voom Yardımcı olabilmeyi çok isterdim ama ne yazık ki o kadar detaylı bilgiye sahip değilim. Bildiğim helthcare.gov üzerinden başvuru yapılması gerektiği. Ki bunun da belli istisnaları dışında bir dönemi var bildiğim kadarıyla. Aile bireylerimden biri bir muhasebeci aracıyla helthcare.gov üzerinden başvurmuştu. Çok dikkat etmemiştim ama kişisel bilgiler soruluyordu. Yaş, gelir vs gibi. Bunun üzerinden sistem otomatik olarak size ödemeniz gereken tutarı ve planları sunuyor. Ayrıca gelirinizin düşük olduğunu tespit ederse otomatik olarak medicaid üzerinden işlemleri yürütüyor ve bir kaç hafta içerisinde medicaidten sonuç geliyor. Eminim forumda daha sağlıklı bilgiler verebilecek birileri vardır. Çok çok geçmiş olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Voom Çok güzel bir plana benziyor. Bizim işyeri üzerinden aldığımız sigortadan bile daha iyi. Bu plana göre yıllık en fazla 1650 dolar (primler hariç) çıkacak cebinizden, bundan sonra tüm harcamaları sigorta karşılayacak. Out of pocket maximum ulaştıktan sonra sadece copay ödüyorsunuz. Deductible da olmadığına göre bence size gayet uygun bir plan.

Zaten 630 dolarlık bir plana tax credit ile 165 ödeyeceksiniz. Ben tüm ailemiz için 550 dolar ödüyorum.

• @knnrn primler hariç derken anlamadım birde copay ne oluyor söylerseniz çok sevinirim tek kişi için yüksek bir sigorta fiyatı mı 165 dolar sizce ?

• @Voom Copay, hastaneden hizmet aldığınızda ödemeniz gereken önceden belirlenmiş cüzi bir ücret. Hani Türkiyedeyken de sigortalı olmamıza rağmen hastaneye gittiğimiz bize borç olarak yansıtılan ve eczaneden ilaçlarımızı alırken fiyata yansılıtlan ücret. Sanırım muayene katılım payı diyorduk Türkçesine.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Voom Öncelikle poliçe 165 dolar değil, 630 dolar. Tax credit ile bu tutara düşmüş. Yani size yıl sonunda alacağınız öngörülen vergi iadesini şimdiden kredi olarak veriyorlar. Yıl boyunca elde edeceğiniz gelire göre bu tutar değişebilir, borçlu veya alacaklı çıkabilirsiniz.

Aylık 165 dolar böyle bir poliçe için çok iyi. Hiç kaçırmayın.

Out of pocket maximum: Yıl boyunca sağlık harcamaları için cebinizden çıkacak en fazla miktarı gösteriyor. Bu tutara ulaşana kadar copay, coinsurance gibi ek ödemeler yapacaksınız. Bunların ne kadar olduğu poliçede yazılmış. Acil servis ziyareti için copay 200 dolar, birinci basamak (koruyucu) sağlık hizmeti 1 dolar, uzman doktor 5 dolar gibi. Bu tutarları yaptığınız her ziyarette ödeyeceksiniz. Ödediğiniz tutarların kaydı tutulacak, toplamı 1650 dolar olduğunda artık copay dışında bir şey ödemeyeceksiniz. Ancak aylık prim ödemeleriniz bu hesaba dahil edilmeyecek.

• @knnrn teşekkürler cevap için şuan amerika da değilim araştırmak için bakıyordum gittiğim zaman ne kadar öderim diye hesap ediyordum acaba bu sigortanın hangi ilaçları desteklediğini öğrenebilirmiyim kronik bir hastayım 2 3 ilaç almam lazım ve endoskopi oluyorum senede 1 endoskopi fiyatları 1k ile 3k arası değişiyormuş sigorta yardımcı olur mu acaba ? teşekkürler tekrardan

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Voom Deneysel vb olmayan tüm ilaçları karşılar. Markalı ilaç isterseniz ek ücret vermeniz gerekebilir, normalde sadece jenerik diye tabir edilenleri veriyorlar. Örneğin orijinal Aspirin vermiyor, asetilsalisilik asit etken maddeli markasız bir ilaç veriyor.
    Yukarıda paylaştığınıza göre her jenerik ilaç reçetesi için 2 dolar katılım payı vereceksiniz.

Endoskopi gibi işlemleri de büyük oranda karşılar. Bizim bir defa endoskopi ihtiyacımız oldu, 5000 dolar tutmuştu ama biz 400 dolar ödedik.

• @knnrn tekrardan çoook teşekkürler

• Son Durum Medicaid CHIP desteği alabilmek için 5 sene bekleme kuralı getirilmiş.Daha önce bu yoktu!!!

Health coverage for lawfully present immigrants
    Health coverage for lawfully present immigrants
    If you’re a lawfully present immigrant, you are eligible for coverage through the Health Insurance Marketplace. You may be eligible for lower costs on monthly premiums and lower out-of-pocket costs based on your income
    In order to get Medicaid and CHIP coverage, many qualified non-citizens (such as many LPRs or green card holders) have a 5-year waiting period. This means they must wait 5 years after receiving "qualified" immigration status before they can get Medicaid and CHIP coverage.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@estoyza Aynı mesajı buraya da yazıyorum:

Paylaştığınız sayfada aslında sorularınızın bazılarının yanıtı var. Ben şu şekilde özet geçeyim:

• CHIP ve Medicaid için 5 yıl bekleme kuralı önceden de vardı, ancak eyaletlerin buna uymama hakkı vardı. Bu konuda değişen bir şey yok. Şu sayfadaki tablodan hangi eyaletlerin 5 yıl bekleme kuralına uymadan hemen sigorta hizmeti verdiğini görebilirsiniz: https://www.medicaid.gov/medicaid/enrollment-strategies/medicaid-and-chip-coverage-lawfully-residing-children-pregnant-women
    • Paylaştığınız sayfanın sonunda "public charge" konusu ile ilgili de açıklama var. Buna göre tax credit ile sağlık sigortası yaptırmak, çocuk ve gebeler için Medicaid veya CHIP kapsamında sigorta yaptırmak ve sağlık hizmeti almak "public charge" olarak değerlendirilmeyecek.

• Cevaplar için teşekkürler. Bu sağlık sistemini çözmek için Medicaid ve CHIP olayını amerikalı avukata bile sordum oda sorun çıkmaz dedi.Ama paronayak oldum hala sorguluyorum.:)))
    Forumda bazı yerlerde Medicaid den faydalanılması vatandaşlık Başvurusunda sorun çıkartabilir denmiş.O zaman bu durumda büyükler olarak Medicaid cocuklar içinde CHIP den faydalanabiliriz.

Benzer Başlıklar

• 96
  • 7
  • 26
  • 52
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

142

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |