Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @knnrn medicaid sigortası için vatandaşlık şartmıdır ya da oturum izni olması? Ben turistim ve doğum için gelmeyi planlıyoruz. Bir çok yazıda bu sigorta ile hiç ücret ödemeden doğum vs yapıp dönen Türkler olduğunu gördüm ve garip geldi. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

• @dcicek 😃 bende şarttır, herkes koşarak gider yoksa...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dcicek Sosyal Sigorta Numarası (SSN) olması gerekir. Ben de çok duydum ücretsiz doğum vb ama ama hiç görmedim. Bir yakınım Houston'da doğum yaptı, çok araştırdık ama bir şey çıkmadı.

• Herkese Merhaba, GC için 4 Ağustos 2018’de Miami’den ilk girişimizi yaptık. Yaklaşık bir ay kaldıktan sonra, Türkiye’ye dönüp, bir yıl içerisinde ABD’ye yerleşmek üzere gelmeyi planlıyoruz. Bu durumda sağlık sigortası için şimdiden başvurma zorunluluğum var mı, yoksa ikinci girişimde başvuruda bulunabilir miyim?
    Ayrıca Florida için sağlık sigortası tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@commodore ABD'de yaşamıyorsanız sigorta yaptırmak zorunda değilsiniz.

• @sadriabi Merhaba,
    Yanlış hatırlamıyorsam siz freelance çalışıyordunuz. Bu durumda sağlık sigortasını vergiden düşebiliyor musunuz? Bu açıdan bakınca şahıs firması sahibi olmak mı avantajlı yoksa freelance çalışmak mı? Firma sahibinin kendi sağlık primini vergiden düşemediğini duydum doğru mudur?
    Bir de son yazdığınız, "vatandaşlık başvurularında devletten sağlık dahil destek almamış olmak"ta gözönünde tutulursa, ne tür bir çalışma şekli önerirsiniz? Teşekkürler.

• @murat-taskin en dogru tabir self emloyed. ya da sole proprietor. Bizdeki sahis firmasinin karsiligina geliyor. Muhasebecimin soyledigine gore self employed bir kisi olarak odedigim tum saglik sigortasi giderini vergiden dusebiliyorum ya da daha dogrusu bir masraf kalemi olarak kaydedebiliyorum. Hatta bana yazdigi cumleyi aynene kopyalayayim. -health insurance - fully deductible as self-employed health insurance for the amount you pay to the Health Connector.

Eger henuz saglik sigortasi destegi almadiysaniz ve tek kisiyseniz bence kesinlikle destek almayin. Yine health.gov'dan alin ama subsidary yani destek almayin. Ayda 300-500 birsey cikar herhalde o da bir sekilde odenir. En azindan bu en son Stephen Miller denen adamin ortaya attigi uygulamanin akibeti netlesene kadar. Eger aileyseniz ve tamamini karsilayamayacaksaniz do it at your own risk diyecegim.

• @sadriabi Medicaid Vs. Medicare içinde söyledi:

sole proprietor

Bahsettiğiniz 400 $ civarindaki sigortanın kapsamı fazla geniş değildir herhalde? Full coverage olursa tahmini rakam ne civarda olur acaba?
    Yaşım 62 ve tek yaşıyorum.

• @murat-taskin Medicaid Vs. Medicare içinde söyledi:

@sadriabi Medicaid Vs. Medicare içinde söyledi:

sole proprietor

Bahsettiğiniz 400 $ civarindaki sigortanın kapsamı fazla geniş değildir herhalde? Full coverage olursa tahmini rakam ne civarda olur acaba?
    Yaşım 62 ve tek yaşıyorum.

Murat abi bizim ailecek yararlandığımız poliçe en dip seviye olanı anladığım kadarıyla. Ama yine de kullanımda bir eksikliğini görmedim. Söyle bir kısıtı var. Mesela çene cerrahisi uzmanı göreceksin. Bu zaten zor bulunan bir uzmanlık alanı. Mevcut olanların arasından sadece bizim poliçemizin geçerli olana gidip muayene olabiliriz.
    Şu ana kadar çocuk doktoru, aile hekimi, kulak burun boğaz, gastroenteroloji uzmanı gibi dallarda doktor gördük hiçbir zorluk yaşamadık.
    Sigortanın kapsamı değil de poliçeyi kendin ödediğin durumda ek ödemeleri co-pay dedikleri hikaye zorlayabilir. Ama ondan da emin değilim. Şöyleki biz MA eyaletinin sübvansiyonundan yaralanıyoruz yani bir nevi Obamacare. Sistem bizi ödeme gücü düşük olarak telakki ediyor ve bizden normal şartlarda almaları gereken co-pay’leri de almıyorlar anladığım kadarıyla. Şimdi siz vatandaşlığa geçişte sorun olmasın diye sübvansiyon almayıp kendiniz ödeyeceğiniz için sizden co-pay alabilirler.
    Siz 5 sene dayanıp vatandaşlığa geçince zaten sorun kalmıyor. 60 (sınırdan tam emin değilim) yaş üzeri ihtiyaç sahibi kişiler sağlık sisteminde Medicaid’den yararlanıyorlar.

• Onun için de 65 yaş + 10 yıl prim ödemiş olma şartı var ne yazık ki. Çok teşekkürler.

Onun için de 65 yaş + 10 yıl prim ödemiş olma şartı var ne yazık ki. Çok teşekkürler.

10 yil pirim odeme sartini daha once hic duymadim. Bu bilgininin kaynagini paylasabilir misiniz?

• Aşağıda bazı kaynaklar var bu konuda.
    "65 yaşındaki kişi çalıştığı dönemde primlerini ödemişse prim ödemek zorunda değildir" demiş.
    http://www.sargutan.com/AMERIKA BIRLESIK DEVLETLERI SAGLIK SISTEMI.pdf 214 - 218. sayfalar.
    Burada da bahsetmiş;
    "Medicare: 65 yaş ve üstündeki kişileri ve malulleri kapsar. Bu destek programından yararlanabilmek için sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmak ve öncesinde en az 10 yıl ödeme yapmış olmak zorunludur."

Aşağıda bazı kaynaklar var bu konuda.
    "65 yaşındaki kişi çalıştığı dönemde primlerini ödemişse prim ödemek zorunda değildir" demiş.
    http://www.sargutan.com/AMERIKA BIRLESIK DEVLETLERI SAGLIK SISTEMI.pdf 214 - 218. sayfalar.
    Burada da bahsetmiş;
    "Medicare: 65 yaş ve üstündeki kişileri ve malulleri kapsar. Bu destek programından yararlanabilmek için sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmak ve öncesinde en az 10 yıl ödeme yapmış olmak zorunludur."

Murat abi Turkce kaynaklardan ziyade Ingilizce kaynaklari dikkate almani oneririm nacizane. Ilk kaynagini bilmiyorum ama ikinci 2015 yilinda yazyinlanmis. Bu tur uygulamalar siklikla degisiyor biliyorsun.

Bir kere su var: https://www.medicare.gov/

Bir de su: https://en.wikipedia.org/wiki/Medicare_(United_States)

Wiki'den aliyorum:
    Eligibility
    In general, all persons 65 years of age or older who have been legal residents of the United States for at least five years are eligible for Medicare. People with disabilities under 65 may also be eligible if they receive Social Security Disability Insurance (SSDI) benefits. Specific medical conditions may also help people become eligible to enroll in Medicare.

People qualify for Medicare coverage, and Medicare Part A premiums are entirely waived, if the following circumstances apply:

They are 65 years or older and US citizens or have been permanent legal residents for five continuous years, and they or their spouse (or qualifying ex-spouse) has paid Medicare taxes for at least 10 years.
    or
    They are under 65, disabled, and have been receiving either Social Security SSDI benefits or Railroad Retirement Board disability benefits; they must receive one of these benefits for at least 24 months from date of entitlement (eligibility for first disability payment) before becoming eligible to enroll in Medicare.
    or
    They get continuing dialysis for end stage renal disease or need a kidney transplant.
    Those who are 65 and older who choose to enroll in Part A Medicare must pay a monthly premium to remain enrolled in Medicare Part A if they or their spouse have not paid the qualifying Medicare payroll taxes.

Benim anladigim bir kere bes yil resident olmalisin orasi kesin. Sonra ise, 10 yil prim odememissen Medicare'den yararlanamazsin demiyor. Aylik ucret odersin diyor. 10 yil prim odemissen aylik prim odemezsin diyor. O da muhtmelen subvanse edilmis bir tutar olacaktir.

• Wiki'ye de herkes yazabiliyor diye biliyorum. Ama her kimse büyük ihtimal bir yerden kopyalayıp yazmıştır. Evet... bu yazanların doğru olduğunu kabul edersek sizin dediğiniz gibi anlaşılıyor.

• Benim sağlık sigortam yok ve herhangi bir işte çalışmıyorum. Eşim Amerikalı ve emekli. Kendim için ayrıca sigorta yaptırmadan TR'de olduğu gibi eşimin sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@taurus Eşinizin sigortası nedir? Medicare ise sadece belli durumlarda yararlanabilirsiniz:

https://medicare.com/original-medicare/im-getting-married-need-medicare/

• @knnrn Firma sahibiyseniz çalışanlarınkini düşebiliyor ama kendi sağlık priminizi vergiden düşemiyormuşsunuz bu konuda bilginiz var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Benim bordromda sağlık sigortası primlerim "pre-tax deductions" olarak görünüyor. Belki bu durum sadece "employer sponsored health insurance" için geçerlidir.

• 4 ay önce GC ile geldim Amerika'ya New Jersey'de yaşıyorum 34 yaşındayım. Part-time çalışıyorum şu anda. Aşağıdaki linkte medicaid için
    "Adults must have Legal Permanent Resident status for at least five years to be eligible."
    yazıyor. Gelir gelmez medicaid yaptırabilen var mı aramızda ve hangi eyalet ve koşullarda yaşıyor? Veya başka hangi sağlık sigortası yaptırabilirim uygun ücretli olan?

• Merhaba Health insurance ile ilgili obama nın reklam filmi ✌🏻

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

139

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.8k

| | | |