Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaşlar merhaba,
    iş ilanlarında yazan saatlik ücretler net elimize geçen miktarmı oluyor,yoksa bunun içinden herhangi bir kesinti yapılıyormu??
    Mesela saatlik 15 dolar yazan ilanda aylık maaşı 40 saate göre net hesaplayabilirmiyim.

teşekkürler.

• Hayır alınan ücret içinden federal tax, social security tax ve medical insuarance gibi giderler kesilecek . Alacağınız saatlik ücreti brüt olarak hesaplayabilirsiniz.Net elinize geçen ücret hepsi kesildikten sonra belirlenecek. ( TX icin konuştm bazı eyaletlerde gelir vergiside kesilebilir.)

• Is ilanlarinda belirtilen ucretler veya maaslar brut miktarlardir. Onlardan fed vergi, eyalet vergisi (bulundugunuz eyalete gore), SS kesintileri, duruma gore saglik sigortasi vb kesintiler olacaktir. Genel olarak 25% ile 30% civarlarini kesintiler olarak dusebilirsiniz.

Kabaca:
    15x40=600 (brut)
    600/30%=180
    600-180=420 (net)

• Anladım, %30 düşük hesaplayayım o zaman.

Teşekkürler.

• Merhaba, ben bu ay baslarinda covid olmustum ve hala daha halsizligi ustumde buna ragmen patron baskisi yuzunden işe basladim ama hizli calisamadigim icin patronum saatlik ucretimi 12 den 8 dolara dusurecegini soyledi boyle devam edersen 8 yapicam dedi ve bana haftaligimi zelle uzerinden yolluyor herhangi bir vergi vermiyor, bu konularda bilgili olanlar tecrube paylasabilir mi lutfen, patrona cevabim; hic ugrasma 8 dolara calismam bana soyle isten ayrilirim dedim,

• @Manwe6265 Oncelikle gecmis olsun! Sizin bir hastalik atlatmaniz sonucu isyerinde performans dusuklugu yasamaniz oldukca normal. Patron bunu anlamakta zorlaniyorsa, ki oyle gorunuyor, kendi karaktersizligi!

Siz yasal olarak ABD'desiniz, yani kacak falan degilsiniz, heryerde is bulabilirsiniz, boyle patronlara mahkum ettirmeyin kendinizi. Ben sizin yerinizde olsam, 2 haftalik cikis uyarisi verir ve bu arada hemen baska is ilanlarina falan bakarim.

Ayrica, sizi undertable calistirdigi icin, isterseniz sikayette de bulunabilirsiniz. Sikayet icin IRS formunun linki asagida: Form 3949-A

• @MySea cooooook tesekkur ederim hizli cevap ve ayirdiginiz vakit için, benim için cok onemli bir konuydu, gerekli arastirmayi yapacagim sikayet etmeyi dusunuyorum ve 2 haftalik sureci baslatacagim baska is bulacagim bence kimse kendini ezdirmesin

Benzer Başlıklar

• 16
  • 1
  • 420
  • 8
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |