Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @caglaror selamlar 🙂 biz Austin'e geleli 5.5 ay kadar oldu. artik herhangi bi yogunluk kalmadi tamamen turkiyedeki rutinimize donduk, birkac aydir durum bu... biraz da vefasizlik siteye daha az giriyorum galiba. sorusu olanlar mesaj atmaktan cekinmesin elimden geldigince yardimci olurum.
    Ben turkiyede de GIS alaninda calisiyordum, austini secerken de ufak bir etken de olsa gis alanindaki potansiyel de aklimin ucundaydi aslinda. nitekim bu potansiyeli degerlendirebildim ve burda da eski isimin benzeri bir is buldum. Burda baska gis ci yok onun derinine girmenin cok anlami yok belki. ama ozetlemek gerekirse burda cok ciddi bir is firsati var, It alaninda... fakat yine ayni sekilde cok da ciddi bir rekabet var. bu rekabetten sag cikmak icin cok calismak gerekiyor. calisilacak materyale internetten ulasmak mumkun, sadece azim ve zaman gerekli sanirim. bir cok asamadan gectikten sonra ise alimlar gerceklesiyor. benim tecrubemde belki 6 7 gorusme yaptim. telefon gorusmeleri, facetimelar, ev odevleri, degerlendirmeler vs en son da 3-4 saat belki tum gun suren gorusmeler oluyor. iste ise alim uzmanlari supervisorlariniz hatta beraber calisacaginiz arkadaslarinizla gorusuyorsunuz. bunlarin en azindan 1 2 kisminda ciddi bir degerlendirmeye tutuluyorsunuz, digerleri daha cok geyik muhabbeti oldu benim icin. yani soyle once bir 1 saat managerlarla gorusuyorsunuz mesala, onlar sorularla degerlendirmeye tutuyor, sonra takim lideri o da bir kac davranis sorusu mu denir ne denir bilmiyorum o tarz sorular soruyor. ondan sonra takim arkadaslari vs
    esim de benzer bi surecten gecti. Tr de satis bolge muduruydu ama alan degistirmek istiyordu satis yapmak istemiyordu. tam olarak istedigi gibi alan degistirdi marketing e gecis yapti data isleriyle ugrasiyor. bu tarz gecisler tr de cok zor. gordugum farklardan biri bu burada(yeri gelmisken). adam senin isin bu degil sen niye buna basvurdun demiyor, seni degerlendiriyor isine yariyacaksan aliyor gayet.
    dedigim gibi is cok ama rekabet de cok bunun bilincinde olmak lazim. biz iyi hazirlanmistik, sansimiz da yardim etti islerimize girdik ben geldikten 3 ay sonra, esim 4 ay sonra ise girdi. dedigim gibi normal hayatimiza donduk diyebilirim.
    Is ortamlarindan da bahsedeyim. ikimizin de is arkadaslari cok sevecen, cok yardimsever, cok iyi insanlar. tr de yeni gelenin isini zorlastirmaktan keyif alan insanlar coktur, burda boyle biseyle karsilasmadik. amerikalisi meksikalisi uzak dogulusu hepsi cok yardimsever cok sevimliler. karsilastirma yapiyoruz illaki kizmasin kimse forumdayiz su anda insanlara nelerle karsilastigimizi anlatmaya calisiyoruz.
    simdi suna da deginmem lazim. bizim tecrubelerimizde, burada turklere olan yaklasim avrupadaki gibi degil sanki. biz islerimize girerken mudurlerimiz ikimize de "daha once turk arkadaslarim oldu, hepsi mukemmel insanlardi" gibi yorumlarda bulundu. turk olmamiz bizim icin bir artiydi. bunu da boyle bir dip not olarak koyalim, buraya kadar okuyanlar icin... gectigimiz ay 29 ekim etkinligine katildik. oradaki eski gocmenleri gorunce (tabiki icimden:)) onlara tesekkur ettim, buradaki insanlar uzerinde olumlu etki birakmislardi...
    cok uzattim, okuyanlara tesekkurler, spesifik sorular olursa cevaplamaya calisirim.

• @tissi gidenlerden haber almak bizi mutlu ediyor 🙂 herşeyin rayına oturmasına sevindim. süreç zorlu. yerleşmeye çalışmak diyince o kadar çok şeyi kapsıyor ki. ilk gittiğinde yapacakların, evraklar, hesap açmalar vs. sonrasında barınma problemi, sornasında iş... bunların hepsi de birbirine bağlı olunca işler zorlaşıyor. öncelik belirleme ve şartlara uyum sağlayabilmek burada önemli olan şey sanrım ve siz bunu başaranlardansınız. bunun için ayrıca tebrik ederim.

bakalım biz neler yapacağız... 😕

• @coder tesekkurler, umarim sizin isleriniz daha da yolunda gider.
    isler ne kadar zor ne kadar kolay aslinda bu tamamen goreceli bir durum.tr deyken gozunuzde cok buyuttugunuz seyler bir anda hallolup gidiyor burda, aslinda o kadar da zor olmadigini goruyorsunuz. tamamen kisiye, icinde bulundugu duruma, dusunce yapisina, psikolojisine bagli olarak degisiyor. bana cok kolay gelen bir is baska bir arkadasa cok zor geliyor. burdaki arkadaslarimizdan biri gecenlerde "amerikada yasamak cok zor abi" dedi. benim fikrim bunun tam tersiydi. bu dusunce farkliliginin nedenini bir omur tartisabiliriz belki ama durum bu. hep soyluyoruz guzel hazirlanmak lazim, zaman var neyle karsilasacagimiz belli, hersey net. o kadar cok ornek var ki isler yolunda gitmezse ne yasabilecegimiz ne yapabilecegimiz konusunda bile ornekler var onumuzde. bunlara kafa yorup bizler de onlemlerimizi alabiliriz vs...
    cok heyecanli cok da keyifli bir surec, tadini cikartin. bu arada 1.5 yil oncesine donsek neyi daha farkli yapardik dersem;
    ingilizce calisirdim. ben trde ingilizcemi gelistirmek icin zaman harcamanin cok da verimli olmayacagini, burada daha hizli yol alabilecegimi dusunmustum. simdi dusunuyorum da elbette burada daha hizli gelisiyorsunuz ama ne kadar ilerleyebilirsek kar kardir, keske trde de calissaymisim ingilizce diyorum.

• @tissi İş arayışları ve yaşam tarzları benzer insanlardan (öyle olduğunu düşündüğüm insanlardan) geri dönüşler almak mükemmel bir his yaratıyor bende. Çok teşekkürler.

• @tissi Açıkçası dil benim de çekincem. 2006'dan beri IT sektöründe çeşitli kademelerde çalışıyorum. Bu nedenle İngilizce hayatımızın bir parçası olasa da genelde reading ve listening becerilerimin speaking ve writing'den daha iyi olduğunu söylemem gerek. O da teknik konularla sınırlı demek çok da yanlış olmaz. Bu durum beni korkutuyor. Özellikle uzun süreli mülakatların daha çok idari kısımları korkutuyor.

Örneğin, yeni bir yazılım teknolojisini veya bir mimarinin anlatıldığı konferansı saatlerde takip eder en ince detayına kadar anlayabiliyorken, günlük konuşmaların dışında kalan konular ürkütücü olabiliyor. O yüzden son dönemlerde ingliizce altyazılı amerikan dizilerine sardım. devlet / kamu, hukuk, yerel / kültürel konuları işleyen dizi ve yayınları takip ediyorum. Ama speaking kısmını çözecek birşeyler yapmak lazım. Yoksa mülakatlarda işimiz zor. Bire bir ingilizce konuşma üzerine kurulu yeni nesil uygulamaların belki yardımı olur. Gelmeden çözmek lazım, yoksa kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz o mülakatlarda. 🙂

• @coder Al benden de o kadar, yazdıklarının hepsi benim için de geçerli.

• eger soylediginiz gibi konferanslari en ince ayrintisina kadar anlayabiliyorsaniz ing sizin icin bir problem olmayacaktir. ilgili firmalar daha ilk telefon gorusmesinde sizin buraya yeni geldiginizi bilmis olacak. ve gercekten cok sabirli ve anlayislilar. elbetteki konusmaniz gerekiyor ama yanlis yapmak hic bi sorun teskil etmiyor. yani bize bir soru soruldugunda tikanip sessiz kalmak bir sorun olabilir rahat olup elinden geldigince bilgini ing kelimelere dokmek bana da esime de yetti. ama durum su ingilizcem daha iyi olsa gerek sosyal gerek teknik konularda daha cok isin icine dalabilirim, daha cok sorumluluk alabilirim. mevzu bu yoksa orta seviye bi ingilizce ile her isinizi halledebilirsiniz. ama terimin de dedigi gibi "hayallerimiz dunyadan buyuk" 🙂

• @tissi yani az çok tahmin ediyorum ama mümkün olduğunca daha ileri noktaya taşımaya çalışıyorum mevcut seviyeyi.

Bunun dışında, Austin'de olup da tecrübelerini çektiği videolarla aktaran kimseyi görmedim. Genelde Houston'dalar bu tür paylaşım yapan arkadaşlar. Hepsi çok kıymetli bilgiler paylaşıyor. Ancak Austin'de yaşamın nasıl olduğunu da merak eden bir kitle var. IT sektöründe olup, Austin tecrübesini merak eden ve daha detaylı öğrenmek isteyen eminim sadece ben değilimdir. Bu tecrübeleri sizlerden dinlemek güzel olurdu. Daha önce hiç düşündünüz mü bilmiyorum ama video paylaşımınız olursa seve seve takip edeceğimi bilin isterim. 🙂

• @coder Yardimci olmak isterim tabi ama video isi cok daha zahmetli, yaptinmi da hakkini vermek lazim. ona vakit ayiramam malesef

• @tissi selam Austin ile ilgili yazılarınızın hepsini okudum. Edindiğim izlenim orası bana hoş bir yer intibası bıraktı. Denizcilik ile ilgili işlerde aradığım için Houston & Galveston olduğu için oraları tercih edeceğim. Eğer gitmişseniz Austin ile Houston karşılaştırabilirmisiniz. Daha gözlemleriniz bu konuda nedir

• @knnrn Merhaba eşim ve ben biyologuz. Sağlık laboratuvar sektöründe çalışıyoruz. US de bu alanlarda iş imkanı bulabileceğimiz yerler hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

• ⭐⭐

Bütün başlığı okudum. Sn. @tissi 'ye yararlı paylaşımları için çok teşekkür ederim. Ben de SF taraflarını uzunca araştırdıktan sonra hem gerçekçi ve temkinli olma düşüncesiyle, hem de daha huzurlu ve mutlu olacağımı tahmin ettiğimden Austin'i deneyeceğim sanırım ilk olarak.

Eyalet ve şehir araştırmalarını derinlemesine yapmak hiç sonu gelmeyecek bir iş gibi geliyor... Bırakılsa belki 1 sene bu konuyu araştırıp hala kararsız kalabilirim. En iyisi suya atlamak ve yüzmeye başlamak sanırım. Sonuçta gittiğimiz yerden ayrılmamız da mümkün dilediğimiz zaman. Kıta değiştirmiş insanlar olarak bu bize o kadar da zor gelmez sanırım, yukarıda belirtildiği gibi...

Bu noktada @tissi'ye şunu sorabilirim: Austin'de geçinmek için aylık en az ne kadar gelire ihtiyacı vardır bir kişinin? Sağlık sigortası ve sair masraflar dahil... Yaklaşık bir rakam verebilir misiniz? Bunu belirten siteler var ama sizin birebir deneyiminiz var, sizden de duymak yararlı olur.

Son olarak, Austin'e gidersek forum üyeleri olarak orada bir tanışma buluşması yapmalıyız derim.

• @saulgoodman dediginiz gibi 1 yil zaman olsa da tam olarak emin olamiyor insan daha fazla zaman olsa da aynisi olacak benim 4. eyaletim bekar ve yalniz olunca tasinmak kolay oluyor en azindan benim icin oyle.Gecen gun ev arkadasim seneye de burada kalmayi planliyor musun baya iyi bir ortam yakaladik falan dedi emin olamadim 🙂 Her sene farkli bir eyalette olmak gibi bir niyetim var evimi ortamimi cok sevdim su an nj de yasiyorum fakat maceradan da vazgecmek istemiyorum 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hgkd Green card sahibi olarak geleceğiniz için iş bulmakta sıkıntı yaşamazsınız. Yeterli seviyede İngilizce daha da yararlı olur. Sizin alanlarınız ile ilgili fazla bilgim yok maalesef. Ama iş ilanlarına bakmanız yeterli. Texas Medical Center iş imkanları açısından çok iyi.

• @knnrn eşimin ingilizcesi oldukça iyi. Bende geliştirme sürecindeyim. Çok teşekkür ederim cevabınız için.

• @Hgkd selamlar, gelmeden onceki san diego arastirmalarimda, sehirdeki is yogunlugunun saglik labaratuarlari uzerine oldugunu gormustum. Bir cok insana gore de abd nin en guzel sehridir. Mutlaka siz de arastirin derim.

• @tissi çok teşekkür ederim🙏Hiç incelememiştim. Derhal araştıracağım

• @redsat2000 selamlar. houston da sadece gunu birlik isler icin bulundum birkac defa. inanilmaz nemli, cok buyuk bir sehir. ise vs giderken uzun mesafeler katetmeyi goze almaniz lazim. ama is olanaklari daha fazla, konaklama giderleri de daha az olabilir(secenek daha fazla oldugu icin). yabanci olmaniz houston icin hic bi sorun teskil etmez, abdde gocmenlerin baskenti olarak adlandirildigini duymustum.
    malesef bildiklarim bu kadar, daha tecrubeli arkadaslar var onlara da sorabilirsiniz, houston basliginda...

• @saulgoodman selamlar. klasik cevap bu durum kisiden kisiye degisir. bekar yanlizsaniz 2bin dolara cok rahat gecinebiliyor olmaniz lazim(ev arkadasi vs). ama gecinemeyen arkadaslarim var 🙂 . cocuksuz cift 2500 3000 dolara gayet gecinebilir hatta orta direk bi hayat yasabilir.cocuklu cift 3000-3500 olsa gerek.
    Bunlar benim ve cevredeki arkadaslardan gorduklerimle tamamen kendi fikirlerim.

• @tissi cevabınız için çok teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

• 76
  • 125
  • 3
  • 19
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |