Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Banned

@HockeyUmpire2 Bizim ev kiramız, köpek kirası, temizlik, ilaçlama, washer dryer kirası dahil 1090 USD. 1+1 evimiz 80 metrekare civarında. 15 Haziranda girdik 2 gün Houstonda otelde, 7 gün Austin'de Airbnb'de kaldık.

15 günlük kira, Smoky için depozito, 1 kira depozito olmak üzere girerken 2050-2100 gibi bir para ödedik. Washer dryer her evde olmuyor aylık 30 USD gibi bir paraya kiralanıyor. Sıfır geldi bizim evimize. 1045 kiramız 15 USD Smoky'nin kirası ve 30 USD de washer dryer kirası.

Onun ötesi eşya. Yatak, biz önce Wallmart'tan şişme yatak aldık. Yerde oturduk. Şişme yatak 60 USD civarındaydı. Sonra Ikea'dan yatağımızı ve şifonyerimizi, Zinus'tan da koltuklarımızı aldık. Ha bir de Garage Sale dolaşırken sokakta "Bedavayım alabilirsiniz" yazan deri bir baba koltuğunu soktum arabaya getirdim. Gonca şaşırdı "Hakkaten alacak mıyız" diye. "Yahu" dedim "Tertemiz koltuk normal burada bunlar" sonra bir arkadaşım Türkiye'de 4000 TL falan o koltuk dedi.

Mutfak malzemeleri tabağı, çanağı, tenceresi (Dollar Tree var ne alırsan 1 USD). Koltuk takımımız (2+3'lü) ve yatak odasına aldıklarımıza toplam 1500 USD gibi bir ödeme yaptık. Mutfak malzemelerine, elektrikli süpürgeye, paspasa, havluya toplam 500-550 USD ödemişizdir.

Internet altık bizim sitede Spectrum var. Time Warner. 60 USD gibi bir giriş parası ödedik aylık 50 USD. Elektrik ve gaz bağlantısı için depozito ödüyoruz. 350 USD civarında oraya gitti. T-Mobile aldık ön ödemeli sınırsız aylık kullanım hat başına 40x2 ödüyoruz. İlk ay 50x2 ödedik bir tane de LG telefon hediye ettiler fazla ödediğimiz 20 USD'yi de sonraki ay kredi olarak tanımladılar yani aslında bedava. Şahane bir model değil ama gayet iş görür bir telefon.

Bunun dışında araba falan aldık o sizin bütçenize kalmış. Ve tabi ev tutana kadar konaklama da yine sizin kararınıza bağlı. Biz Pflugerville'de güzel sayılabilecek bir evde kaldık oda kiraladık özel banyolu.. Yetti bize... Zaten ev sahibi hiç evde yoktu ortaokul öğretmeni aynı zamanda Uber yapıyor ev bizim gibiydi rahat ettik.

Başka soru 🙂

• ⭐⭐

@mhepekiz zaman ayırmanız ve tüm sorularımızı cevaplama ız büyük incelik. Cok cok tesekkür ederim 🙏

• Banned

@HockeyUmpire2 rica ederim her zaman elimden geldiğince. Forum, bu şekilde güzelleşiyor...

• Eyvallah @mhepekiz . Kolaylastirabildiysek ne mutlu... Buraya gelince bazi isleyislerin daha farkli ilerledigini goruyor insanlar... Turkiye'de ki mantikla devam etmeye calisanlar ise bir miktar zorlanabiliyor 🙂 Siz adapte oldunuz... sizden korkumuz yok ama smoky hazretleri eriyordur muhtemelen 🙂

• Banned

@semavi yooo klima altında dingil bütün gün az önce balkona çıkardım hava alsın diye dışarıdan bakıyor bana "Ne çıkardın beni gozalak gafa" diye ahahaha 🐕

• @mhepekiz teşekkürler geç gördüm biraz

• @HockeyUmpire2 Merhaba, biz de Cedar Park bölgesinde oturuyoruz. Bizim ev kiramıza teknoloji paketi yani TV kablo ve internet ücretide dahil 1+1 ev için 1172 Dolar ödüyoruz. Çöp toplama, ilaç vs. gibi aidat ücretleri dahil. Bir aylık elektrik faturamız 46 ve su faturamız iki haftalık 26 Dolar geldi. İki kişiyiz. Eve girerken eşimin önceden SSN'ni var diye çok büyük kolaylık oldu ama kredi skorumuz yok diye 1 kira depozito ödedik. SSN olmasa ekstra depozito isteyen yerlerde vardı. Ayrıca birçok yer kiranın üç katı gelir beyanı istiyor. Hatta bunun için job offer gibi kanıt isteyenlerde var. Biz bir yeri kiralarken bu bize sonradan söylendi ve red aldık. Ama işin peşine düştük ve paramızı geri aldık 🙂 Şu an oturduğumuz sitede üç katı gelir istiyor ancak kanıt istemiyor. Delivery işleri çok fazla. Doordash şu an bazen +1 veya +2 veriyor sipariş başı ama bu ara daha az veriyormuş diye öğrendik. Doordash tarzı GrubHub, Postmates ve Favor uygulamaları da var. @mhepekiz 'in de dediği gibi HEB de alışveriş yapma Crubside işi var ama bir arkadaşımız görüşmesine gitmiş. Pazar günleri çalışmak zorundasınız, bir hafta önceden çalışma günlerin ve saatlerin belli olacak ve günleri o hafta değiştirme iptal etme izni vermiyorlarmış. Ehliyet için de yazılı sınavı videolu ve metin anlatan şekilde online yapabiliyorsunuz zaten soruların cevapları var internette. 36 Dolar ve üç kere sınava girme hakkı veriyorlar. Devletten yani DPS ofisten almayacaksanız özelde direkt sürüş dersi almadan sınava girebiliyorsunuz. Aynı gün veya ertesi güne hemen gün veriyorlar ama 75 dolar. Sınavı geçtikten sonra da size hemen ehliyet numaranızı da veriyorlar geçici sürüş belgesi ile.

@berkergn13 Biz Houston da Hertz'den araba kiralayarak geldik buraya. Bunun için ekstra 50 dolar alıyorlar.

• Biz de elektriği City of Austin Utility'den bağlattık. Bizim bölgemizde o firma kullanılıyormuş. Depozito söylediler ama eğer banka hesabınızın otomatik ödeme bilgilerini götürürseniz depozito almıyorlar sizden aklınızda bulunsun 🙂

• Banned

@Goncagül-Zihni 172 dolar ev kirası mı? 6 aylık gelir kanıtı göstererek geliyorum 🐕

• @mhepekiz aaa hemen düzeltiyorum 😅

• 3 hafta Houston tecrübesinden sonra, bugün itibari ile Austin'e göçtük.Yarın ev arayışına başlayacağız. Gördüğüm kadarıyla herkes şehrin kuzeyini tercih ediyor.Güney kısımda (South Lamar, West Gate, South Congress vb) bir skıntı mı var?

• Banned

@sigmoidalmammal sıkıntı diyemem ama Kuzey daha gelişmiş, Güney daha gelişmekte olan... Bir de ben hep daha pahalı gördüm güneyi 🙂

• @sigmoidalmammal Merhaba, bizim araştırmamıza göre Cedar Park, Round Rock tarafı daha iyiydi yaşam için. Lamar ve South Congress Downtowna daha yakın. O yüzden biraz daha pahalı ve kalabalık. Şehrin merkezine yakın olması iyi ama evinizi biraz daha sakin bir yerde seçecekseniz çok da iyi bir fikir değil

• ⭐⭐

@Goncagül-Zihni süper 👍 çok tesekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Peki aylık toplam giderleriniz ne kadar?, arabayı ne kadara ve nerede aldınız? Houston'dan havaalanından araba kiralayıp austin'de gelmek mantıklı mı ve kaç saat?

• Bir email vasitasiyla haberim oldu. Austinde turklerin bir bulusmasi varmis, turkish professional in austin diye bir etkinlik. Etkinlik yarin , ben gitmeyi dusunuyorum.
    Buraya da linkini birakayim, umarim forum kurallarina aykiri degildir.

• Herkese merhaba,

Ekim ayında Austin’e giriş yapmayı planlıyorum. Ama bu gelişim, kesin kalış amaçlı olmayacak, birkaç ay sonra tekrar Türkiye’ye dönmem gerekiyor. Kaldığım süre boyunca hem şehri tanıma hem de okul ve iş imkânlarını detaylı bir şekilde araştırmak istiyorum. Austinli forumdaşlarımın tecrübelerine ve bilgi paylaşımlarına ihtiyacım var, şimdiden teşekkür ederim 🙂

1. Aynı zamanda Türkiye’de devam etmekte olduğum doktora eğitimimde de faydasını göreceğimi düşündüğüm için dil okuluna gitmeyi düşünüyorum (İngilizcem upper intermediate-advance arasında bi yerlerde 🙂 ). Austin Community College ile görüştüm, ders ücretini dönemlik 256 dolar olduğunu öğrendim. Ücretsiz olan kurslarla ilgili bilgisi ve tecrübesi olan varsa, paylaşmasını rica edecektim.
    2. Benim esas sorunum yaklaşık 2-2.5 ay sürecek Austin ziyaretimde kalacak yer konusu. Craiglist’e baktım ama zannediyorum site tasarımından ötürü, güvenemedim bir türlü 🙂 Tavsiyelerinize açığım yani. ACC’nin ders alacağım kampüsünün adresi 5930 Middle Fiskville Rd olarak gözüküyor. Buralara yakın nereye bakmamı önerirsiniz?
    3. Ve tabii, bir diğer EN önemli sorunum ( ), henüz araba kullanmayı bilmiyorum 🙂 Konakladığım yer ile kampüs arası yakın olursa tadından yenmez yani 🙂 Bu arada, TR’de ehliyetim var aslında. Ama araba kullanmayı bilmiyorum. Bu kalacağım dönemde, bana araba kullanmayı öğretecek birini bulabilir miyim?

• @Murat-Yılmaz Biz kacirdik bu seferkini demek ki 🙂
    Gelecek sefere biz de oluruz. Meet-up grubu kurulsa keske.

• Banned

@caglaror canlı yaparım ben sana

• @mhepekiz Hayirli olsun.kazasiz belasiz varmisiniz.Darisi tum talihlilerin basina..Herkes sorunsuz gidip yerlesir hayatini kurar insallah..

• Banned

@Semihmete teşekkürler. artık eskime noktasına geldik 40 günü devirdik 🙂 🐕

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

119

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |