Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Muhtaradana hyrecar ve fair.com (sadece uber) var fakat hic birini denemedim.

• @mhepekiz 1 seneyi buldu.

• @mutlu teşekkür ederim

• Uzun suredir bu basliga detaylica yazmak istiyordum, ancak procrastination master olmak sozluk'te su entry'yi gorene kadar yazmama engel oldu. https://eksisozluk.com/entry/95815608 (silinir degisir vs diye icerigini ekliyorum)

bir yazilimci olarak begenmedigim sehir. tasinmayi dusunuyordum fakat gidip gezince anladim ki burda yasanmaz.

1. ınsandan cok araba var. yani sokakta yuruyen insan sayisi, araba kullanan insan sayısından daha az. araba bir gereksinim.

2. trafigi cok kotu. çok isik var. surekli kırmızı isiga takiliyorsunuz. dogru duzgun sehrin bir kismindan öteki kismina baglayan motorway yok. sehrin icinde dogru düzgün altgecit, üstgeçit yok.

3. yemek olayi cok iyi deniyor fakat ben dogru düzgün çeşitli yemek bulamadim. google maps de 4.8 lik thai restoranti bile cok vasat thai yemegi yapıyor (taylandda totalde 2 aydan fazla sure gecirdim; tayland disinda da birsuru thai restorantında yedim). yemek için, mexican ve texas bbq disinda cok iyi bir yer yok. ornegin düzgün sağlıklı salata yiyeceginiz yer sayisi bile limitli. genelde bunu zaten mexican takeoutlarda salata olarak söylemeniz gerekebilir.

4. nightlife cok tacky geldi. got kadar barlar 1 sokaga dizilmis. kaliteli bir mekan yok.

5. dogru duzgun bir havaalani yok. uluslararasi ucus yok gibi birsey.

6. public transport cok vasat. bi yerde icerseniz illa lyft falan kullanacaksiniz.

7. maaslar dusuk. tamam çok dusuk degil ama, san francisco size 300k+ lik firsat kovalama hayali pompalarken burda 150k yi zor gececeginizi biliyorsunuz.

bana ozetle sosyal hayati cok bireysel geldi. yani oturup 0 dan baslayip hayat kurmak zor. üniversite ogrencisi degilseniz tabi. o çevreyi kurduktan sonra cevreyi koparamazsiniz gibi geliyor. buda bana kismen sikici geliyor.

7 numarali madde disindakilere tamamen katiliyorum. Oncelikle Bay Area'da 300k teklif alabilecek kapasitedeki yazilimci Austin'de gule oynaya 150k'yi gecer. Ek not; Kambocya'da scooter kullandim, oranin yollari bile Bay Area'nin les yollarindan 1000 kat iyidir. Zevkler renkler tartisilmaz gerci ama Bay Area kadar balon bir yerleskeyi Dunya uzerinde bulmak zor. Neyse burasi nefret kusmak icin dogru yer degil, konumuz Austin'e donelim 🙂

Ustteki maddelere ek olarak "Live Music Capital of the World" muhabbeti kismen BS, bosuna benim gibi hype'lanip sonra hayal kirikligi yasamayin. Chicago, New Orleans ya da diger buyuk sehirlerde bulacaginiz canli muzik yapan yerlerden en ufak bir artisini beklemeyin.

Eglence konusunda da sehrin size sundugu seyler cok sinirli. Eglence derken NBA/NFL/MLB maclari, Dunya capinda muzikaller/gosteriler, standup show'larindan bahsediyorum. ACL, F1, ve max 2-3 etkinlik disinda Dunyaca unlu bir organizasyonu gorme imkaniniz yok. Dallas ya da Houston'a gitmeniz gerekiyor.

Herkes olumlu taraflarini yazdigi icin olumsuzlara deginmek istedim. Dogal guzellik, yasam masraflari, halkin (ozellikle diger TX sehirlerine kiyasla) daha kaliteli(?) olmasi gibi suruyle artisi var Austin'in. Ayrica Austin cocuk yetistirmek icin oldukca iyi bir sehir.

• Ben de detaylandirip ekleme yapayim,
    Sehir eski bir town. Town-> City donusumu cok basarili olamamis ve istenmemiste. Ama buyuk yazilim firmalari gelmeye baslayinca, biraz da baskent olmanin zorunluluguyla insaatlar almis basini gidiyor, yeni yollar ve yeni binalar+ gokdelenler cok meshur. 7 ay Santa Clara'da kalmis ve 1 ay orada Lyft yapmis birisi olarak Austin'in oradaki dezavantajlara henuz kavusmadigini soyleyebilirim. Buyuk bir town oldugunu hic unutmamak gerek. Beklentileri NY yaparsaniz elbette hayal kirikligi kacinilmaz. Bir blue city in red state olarak TX gerceklerinden de kacamaz. Sehir herseye ragmen, hispanik, afroamarican ve beyaz bolgelere kabaca ayrilmis. Kuzeye ve Batiya gelisme cok fazla iken Guneye ve Doguya ayni oranda degil. Guney ve Dogu transportation acisindan fazla cunku arac alabilecek insanlar az, evler eski ve ucuz, resoranlar kucuk ve streeetfood cok yaygin. Mural ve canli muzikler de bu taraflarda gorulebiliyor. Downtown da6. cadde 5-6 blok boyunca giris cikislara kapatiliyor cunku yaya trafigi risk olusturuyor, ne zaman bar ve muzigin costugu Cuma ve Ctesi aksamlari.
    Amerikada hic bir yerde arac gereksinimi 100% toplutasima ile ortadan kalkamaz. Ama Texas denen devasa mesafeler cumhuriyetinde arac yoksa cogu yere asla gidemezsiniz. Bu arada 6. cadde genelde modern bar/disco tarzi yerlerin mekani. Lamar caddesinin her iki ucu ve sehre dagilmis tematik bar ve restoranlar da canli muzik sunar ozellikle hispanik kulture ait.
    Burada 150k maasla alinabilecek (10yilda diyelim) ev ile BayArea ya da NY de 300k maasla alinabilecek ev arasinda devasa fark olur. Burada her sey buyuk ve abartidir.
    Amerikan futbolu tum sporlarin onundedir. Longhorn markadir 🙂
    Gecen 2 haftada 130 grup 4'ten fazla sahnede sahne aldi. Austin City Limits isminde bir festival icin devasa bir park alani kapatildi. Aklimda kalan GunsNRoses ve The Cure. Austin de her hafta 1-2 Festival olur. Havaalani yeterli ama Houston karsisinda sonuk kaldigi dogrudur, nufus meselesi. Uluslarasiucuslarin cogu icin Houston aktarma veya Houstona gidilir. Ama benzin ve araba ucuz millet Lyft ile gidiyor bu mesafeleri...
    Bir savunma degil ama belirli bir kitleye hitap eden bir sehir. Elbette herkesin beklentilerini karsilayamaz.

• Merhaba arkadaşlar. Bizde ailecek çekiliş sonucunu bekliyoruz herkese iyi şanslar dilerim.
    Bursadan çekiliş katılan giden varmı bağlantı kurabilecegim bir aile bir arkadas olur ise görüşmek isterim.
    Ben burada 112 acil sağlık hizmetlerinde paramedik olarak görev yapıyorum green kart çekilişine 6. Defa başvuruda bulundum bu yıl ile beraber.
    Bizde Austin de yaşamayı düşünüyoruz belki houston 2. Plan diyelim
    Tr de ayni zamanda tir işi de yapıyoruz babam ile abd de kendi mesleğimı yapabilicegimi sanmıyorum ama tir sektörüne giriş yapıcam yıllık kazancı 70k80k civarrlarını da
    Eger paramedik olarak 911 de çalışmayı basarabilir isem ki bu konu hakkında hiçbir yerde bir bilgi bulamadım tabiki daha güzel kazançlar elde edebilirim.
    Bizde aile olarak sadece çocuğumuzun iyi bir gelecege sahip olması için göç etmeye karar verdik Tr de bir maddi sorunumuz yok ama manevi sorunumuz çok
    Politik belirsizlikler siyasi karmaşa ekonomi eğitim adalet vs vs vs
    Çocuklarımıza gelecek kaygısı yasamamak için gitmek istiyoruz.
    Herkese bol şanslar dilerim
    Bu bölgeye Bursadan başvuru yapıcak arkadaşlar ile oturup tanışmak isterim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bakk25 olur mu forumda hemşire olarak yıllardır çalışan var. Sen @knnrn irtibata geçersin

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bakk25, içinde söyledi: Texas, Austin

Merhaba arkadaşlar. Bizde ailecek çekiliş sonucunu bekliyoruz herkese iyi şanslar dilerim.
    Bursadan çekiliş katılan giden varmı bağlantı kurabilecegim bir aile bir arkadas olur ise görüşmek isterim.
    Ben burada 112 acil sağlık hizmetlerinde paramedik olarak görev yapıyorum green kart çekilişine 6. Defa başvuruda bulundum bu yıl ile beraber.
    Tr de ayni zamanda tir işi de yapıyoruz babam ile abd de kendi mesleğimı yapabilicegimi sanmıyorum ama tir sektörüne giriş yapıcam yıllık kazancı 70k80k civarrlarını da
    Eger paramedik olarak 911 de çalışmayı basarabilir isem ki bu konu hakkında hiçbir yerde bir bilgi bulamadım tabiki daha güzel kazançlar elde edebilirim.
    Bizde aile olarak sadece çocuğumuzun iyi bir gelecege sahip olması için göç etmeye karar verdik Tr de bir maddi sorunumuz yok ama manevi sorunumuz çok

Turkiye'deki paramedik egitimi ABD'de gecerli degil. Yeniden egitim almaniz gerekecek.
    Aslinda tam tersi, tir soforu paramedikten daha cok para kazanir. Hemsirelik okumayi dusunurseniz durum degisir.
    Austin saglik sektoru meslekleri icin iyi bir secim degil. Houston bu konuda en iyi.

• Banned

Austin Austin diye diye insanlari buraya cekiyoruz da bir ara bana gore olumsuz yanlarini da yazacagim

• @mhepekiz en iyisi olur Mustafa bey, iyi kötü her yanını paylaşmak lazım. Çok teşekkür ederiz.

• Banned

This post is deleted!

• @mhepekiz selamlar. Yorumlar için de ayrıca teşekkürler.Aşağı yukarı 20 yıldır aktif yazılım işindeyim. Anlattıklarınızdan sonra çok karamsarlığa düşmekte istemiyorum ancak tanıdığım bir arkadaş gittiğinin 2.3. ayında yaklaşık $7K civarında iş bulabildi.Tabi o Los Angelesda idi. Sizce Austin yerine Houston veya Dallas dahamı iyi olur başlangıçda benim için?

• İyi bir yazılımcının ve anlayacak / anlatacak kadar ingilizce bilen birisinin iş bulmama imkanı yok.
    Tabi burada önemli olan iyi yazılımcı. 20 yıldır yazılımcı olup iyi bir yazılımcı olmayabilirsiniz.
    Hoş bu noktada daha küçük şirketlerde iş bulursunuz.

Bence bu şartlarda yazılımcı dünyanın hiç bir gelişmiş ülkesinde aç kalmaz.

• @knnrn, içinde söyledi: Texas, Austin

@bakk25, içinde söyledi: Texas, Austin

Merhaba arkadaşlar. Bizde ailecek çekiliş sonucunu bekliyoruz herkese iyi şanslar dilerim.

Turkiye'deki paramedik egitimi ABD'de gecerli degil. Yeniden egitim almaniz gerekecek.
    Aslinda tam tersi, tir soforu paramedikten daha cok para kazanir. Hemsirelik okumayi dusunurseniz durum degisir.
    Austin saglik sektoru meslekleri icin iyi bir secim degil. Houston bu konuda en iyi.

Teşekkür ederim bir arkadas daha aynısını söyledi bir sorum daha var gerçi yeri bu konulu bilemedim ama ilk etapta eşim ve kızım ile gidip kartlar elimize ulaştığında onlar geri dönüş yapicaklar 5 6 ay Tr kalicaklar ben ehliyet ev vs işlemlerini halledene kadar. Böyle bir durumda eşimin ve kızım kartlari yanma durumu olabilir mi ?

• @jure, içinde söyledi: Texas, Austin

İyi bir yazılımcının ve anlayacak / anlatacak kadar ingilizce bilen birisinin iş bulmama imkanı yok.
    Tabi burada önemli olan iyi yazılımcı. 20 yıldır yazılımcı olup iyi bir yazılımcı olmayabilirsiniz.
    Hoş bu noktada daha küçük şirketlerde iş bulursunuz.

Bence bu şartlarda yazılımcı dünyanın hiç bir gelişmiş ülkesinde aç kalmaz.

Türkiyede hiçbir dönemde işsizlik çekmedim çok şükür.Elbette kişiden kişiye tecrübenin değişiklik gösterdiğini bende biliyorum.
    Benim kasdettiğim soru, çok iyi yazılımcı olsanız dahi oranın okulunda okumadığınız veya orada bir iş tecrübeniz olmadığı için, bu durum şansımızı ne kadar düşürür manasındaydı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Banned

@umutaga anlatmaya çalıştığım şey zaten bu... "Heydeee hoyyy çok güzel fotoğraflar var Austin'e gidelim" doğru bir yaklaşım değil. 7K ile iyi geçinebilir California'da bulunduğu yere göre ama burada o parayı görmesi kolay olmayacaktır... Herkes bir Apple, Oracle, Google tutturmuş gidiyor da adamlar diğer şehirlerden adam kaydırıyor buraya...

Kendi şartlarınızı masaya koyarak şehir seçin benim demeye çalıştığım bu... Yaşınız benim gibi 45'se, Lyft yeterse cebinizde de 2-3 sene hiç çalışmadan yetecek paranız varsa buyrun burası şahane...

• Banned

@umutaga ve @jure burada bir arkadaşla tanıştım çok bilgili ve yetenekli ayrıca iş geçmişi olduğunu söyleyen bir front end developer olduğunu anlatmıştı. Yaklaşık 1.5 yıldır iş arıyordu... keşke her şey oradan bakıldığında göründüğü gibi olsa... zaten biraz da demek istediğim bu benim.. öyle olmuyor o işler...

• Şu anda Austine gelmenin bir anlamı yok o zaman gibi bir fikir canlandı kafamda 🙂
    Houston daha mantıklı olabilir.
    Austine sıcak bakmamın nedeni yazılım sektörünün Houstan’dan daha yaygın olduğu izlenimi vardı bende ancak kariyer sitelerini incelediğimde Houston’da da bir çok developer pozisyonu var gibi duruyor.

Benzer Başlıklar

• 125
  • 3
  • 76
  • 19
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |