Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Austin'de yaşayan arkadaşlar ( @caglaror , @mhepekiz ve bilmediğim diğerleri) , hayat nasıl gidiyor? Düzenler oturdu mu? Austin'de yaşam beklediğiniz gibi mi? iyi ve kötü yanları neler? biraz bir şeyler biriktirmişsinizdir diye düşünüyorum. vakit bulunca paylaşırsanız çok seviniriz. 🙂

• @coder
    Ana basliklar altinda,

Is Olanaklari - Gelir Kaynagi
    IT alaninda is bulamadim, 2 teknik mulakattan gecemedim, Lyft yapiyorum geliri gecinmeye yetiyor. Biraz zamana biraktik. Her yerde surekli Hiring Now ilanlari gorursunuz. Bekarlar icin bu anlamda da cennet 😉

Sosyal Yasanti ve Sehir
    Austin cok renkli ve canli bir sehir, her hafta 1-2 festival var. Universiteler nufus yas ortalamasini cok asagi cekiyor ve piyasayi canlandiriyor. Apple, Google, Facebook, IBM gibi firmalarin binalari ve complexleri var, Indeed Austin merkezli bir sirket 4 ana binasi ve bir suru ek binasi var. Apple dev gibi bir HQ binasi kurmayi planliyor (hali hazirda 3 complexi var). Her gun Lyft rider olarak en az 1 yazilimci aliyorum.
    Street food cok yaygin, canli muzik desen cenneti, barlar sokagi gibi cok sokak var. SF gibi les bir trafigi ve kesmekes bir downtown yok. DT cok duzenli.
    Icinden nehir(ler) geciyor. Denize 3 saat mesafede. Birazcik sicak ama Houston gibi nemli degil diyorlar.
    Blue city in red state.

Yillarca tek tek gidilse bitmeyecek sayida restoran ve yemek-icmek dukkani var (?).

Her yerde tekne, jetski, kayak gorebilirsiniz.

Son derece yesil bir sehir.

Tecrubeli yazilimci mutlaka listede SF, Bayarea, Seattle gibi yerlerin onune burayi yazsin . Dallas ile kiyaslamali, ama buraya gelince Dallas1.5 saat. Is bulununca orasi da olur.

• @caglaror çok değerli bilgiler bunlar teşekkürler. İş imkanlarının yanısıra şehir olarak da sevilesi bir yer gibi görünüyor. tecrübeli bir yazılımcı olarak ilk tercihim, yerleşirim diye düşünüyorum bakalım 🙂

şaka bir yana, ocak ayında Austin’e yerleşecek şekilde yapıyorum planlarımı.

• @coder gel gel, şehrin yazilimcaya ihtiyaci var ☺

• Banned

@coder genel bilgiler verilmiş. Az önce Austin City Limits Festivali'nden geldim ölü gibiyim 🙂 Ama sadece şunu söyleyeyim sen yine de 6 ay iş bulamayacak gibi mental ve cüzdan olarak hazırlıklı gel.

Austin güzel bir şehir ama Texas her bilhassa kendi markaları anlamında çok tutucu bir eyalet. Varsa yoksa local. Bu, iş aramalarında da karşına gelebilir.

Elbette deneyimli yazılımcı değerli ama yine de sen kendini Lyft yapmaya da hazırla. Resumesinde "Google" olan birisi olarak sadece 1 tane iş görüşmesinde son aşamaya gelebildim o da red olarak sonuçlandı. Dijital Pazarlama işleri de çok burada yani benim asıl alanım ama Google bile yetmedi işte. Bu arada dil durumun nedir bilmiyorum o da önemli olacaktır. İş çok ama gelen de çok buraya. Şirketler ülkedeki diğer şehirlerden buradaki ofislerine de transfer yapıyor mesela Oracle... SF'den gelen çok insanla karşılaşıyorum ben de...

Ve diğer Texas şehirlerinden ortalama %15-20 civarında pahalı olduğunu da göz önüne al. Daha da pahalı bir şehir olma yolunda ilerliyor bir yandan.

Aklıma gelen bir şey olursa daha dinlenik bir zamanımda eklerim.

• @coder Bugun bir recruiter ile tanistim, javascript engineer bulamadim diye dert yandi. Tecrubeni gosterebileceksen korkma gel.

• @mhepekiz aslında tam da dediğiniz gibi hazırlıkla geliyorum. zaten paralelde türkiye’de danışmanlık vereceğim firmalarla bağlantım devam edecek 4-5 ay kadar. Onun dışında lyft gibi çözümler de aklımda. bakalım bu süreçte oradaki yaşama entegre olup tecrübemi gösterebilir ve istediğim işi bulabilirim diye düşünüyorum.

@caglaror
    Resume hazırlıkları falan tamam, hatta iki firma ile skype üzerinden mülakat yaptık ancak ikinci aşama için orada olmam gerektiğinden süreç tıkandı. “Geldiğinde tekrar bakarız, henüz zaman var” noktasında kaldık.

City limits’e yetişmeyi çok istedim ama olmadı. Seneye artık 🙂

• @caglaror selamlar.vedigin bilgiler için teşekkürler öncelikle. Teknik mulakattan geçemedm demişsin buradan farklı mulakat tipleri oldugunu tahmin edebiliyorum. Kaç yıllık yazılımcısın?

• Bilgiler için herkese çok teşekkürler. Bende bir yazılımcı olarak öncelikle Austine yerleşmeyi düşünüyorum. Teknik mülakatlarla ilgili daha detaylı bilgiler, tecrübeler paylaşırsanız çok sevinirim. Çok güzel olur

• Bilgiler için teşekkürler. Peki oradaki durumu gördükten sonra keşke gelmeden önce şuna baksaydım, öğrenseydim, araştırsaydım vs. dediğiniz bir durum varmı acaba? Verebileceğiniz cevaplar bizler için çok değerli olacaktır. Teşekkürler.

• Banned

@omertug kendi adıma yok. Ben Lyft yapmaktan şikayetçi de değilim. Yani hayatımın sonuna kadar Lyft de yapabilirim 😉 Burada iş bulma konusunda çok enteresan bir hikaye var anlatacağım. Şimdi Lyft'e çıkmam gerek.

• @mhepekiz saat kac oldu hala cikmadin. Havaalaninda Johny’ler mahsur kaldi.

• @mhepekiz hayırlı işler bol kazançlar Mustafa bey 🙂

• Benim deneyimlerim şöyle,

Buraya cebimde ortalama $3k gibi bir para ile geldim, gelir gelmez maven firmasindan elektrikli bir arac kiraladim, çünkü araba alacak kadar param yoktu, neden maven, cunku her uygulamayi onunla kullanabiliyorsunuz (lyft, uber, amazon,grubhub..) ama lyft express ile sadece lyft yapabiliyorsunuz. Baska bir nedeni, elektrigi firma oduyor, arabayi kiralama ucreti haftalik $280 di. Araci haftanin 6 gunu full time kullanacaksaniz cok mantıklı bir seçim ilk başta. Belli bir birikeme ulasinca su anki arabami satin aldim, arac alirken 5-7k arasi birsey, ozellikle duzgun bir toyota ve deri koltuklu (kusmuklar icin ☺️) almanizi tavsiye ederim. Niye bu aralikta derseniz, sonucta bu araci iş için kullanacaksiniz ve çok mil yapacaksiniz. Diyelim $20k lik araba aldiniz, 3 sene sonra satmaya kalksaniz $8-10k satacaksiniz, $10k cebinizden gitmis olacak, ama diyelim $6k lik aldiginiz bir araci $3-4k satacaksiniz.

Lyft ve uber yapmak ilk başta cok zevkliydi ama belli bir deneyimi kazandıktan sonra pek zevkli gelmemeye başlıyor, moralini bozacak cok değişik olaylar ile karsilasabiliyorsun. O yüzden ilk başta sabahlari calisip sonralari geceleri denemenizi tavsiye ederim. Onceden de dedigim gibi arabayi alip, evi kiraladiktan sonra cebinizde ortalama $5k gibi kalacak sekilde gelirseniz, sadece sabahlari belli saatlerde cok yorulmayacak sekilde lyfte cikarsiniz ve is bulana kadar gecinebilirsiniz. Yani diyelim sabahlari kalkip kaldiginiz yere en yakin kütüphaneye gidip 3-4 saat interview ve teknik konulara calisip sonra lyftte cikabilirsiniz, ama burda duzen cok önemli, o yuzden iyi planlayin. Tabii calisma saatleri size bagli, yani sabah 9-11 lyft yapip eve, sonra kutuphane sonra tekrar birkac saat lyft ile sizi is bulana kadar idare edilebilir.

Mülakatlarda teknik konudan daha once orta derecede ingilizce sart, yani hem recruiter ile hem de teknik mülakatta anlasabileceginiz bir ingilizce olmali. Native derecede olsa tabii ki daha iyi olur 😊. Teknik konuda hangi alanda iseniz gerekli konulari bilmelisiniz, mesela ben android developerim, su an hemen hemen tum firmalar kotlin, dependency injection vs gibi konulari bilmemi bekliyor. O yüzden is ilanlarına bakip, ortalama genel konulari cikartip, o konularda kendinizi gelistirmenizi tavsiye ederim, ve o işe basvururken ona gore cv hazırlamakta büyük fayda var.

Bir başka konu, bazi firmalar data structure, algorithm problemleri soruyor, ona gore de çalışmak gerekiyor, bu konuda leetcode tavsiye ederim, easy konulardan baslayip medium, hard soruları cozmeniz size o firmalara girmenizde büyük avantaj sağlayacaktır.

Bol bol iş görüşmesi yapmalısınız fakat kendinizi teknik ve ingilizce konularinda yeterli hissederseniz yapın, yoksa boşa zaman kaybı, o deneyim unutuluyor ve boşuna olumsuz düşüncelere kapiliyorsunuz.

Ve birazda şans gerekiyor, o yüzden hep derler bol bol görüşme yapin. Benim su anda calistigim firmaya girmemin o gün gorusmede biraz da sansim olmasindan, çünkü o gün her şey güzel gecti, on-site gorusmede gorustugum herkes cok iyi gunundeydi.

Umarım herkes buraya gelince en yakın surede iş bulur. Şimdiden herkese bol sans dilerim 😊

• Banned

Ben Lyftten döndüm, yemeğimi yedim, köpeğimi gezdirdim. Şimdi hikayeyi anlatayım size.

Houston'da yaşayan bir arkadaşımız var mühendis. Green cardla alakası yok zira tüm ailesi vatandaş. Doğumu burada. Sonra aile Türkiye'ye dönmek istemiş o da gitmiş tabi yaş küçük. Üniversite hayatı vs derken ülkenin çok iyi okullarından birisinin mühendislik bölümünden 2.likle mezun oluyor ve ailesine ABD'ye dönmek istediğini söylüyor. Mühendisliği gereği, enerji sektörünün oldukça güçlü olduğu Houston'a yerleşiyor. Ve o da ne?

İş yok.. Üniversiteden 2.likle mezun olmuş bir vatandaş bile iş bulamıyor.

Öyle böyle derken gönüllü işlere sarıyor. Bir gün gönüllü bir organizasyonda yemek dağıtırken yanındakine dert yanıyor "Böyle böyle iş bulamıyorum" diye tabi dil de nefis bu arada söylememe gerek yok.

Arkadaşı diyor ki "Bir sonraki organizasyonda kafana bir şapka tak üzerine 'Ben bilmemne mühendisiyim ve iş arıyorum' yaz" nasıl utanıyor inanamazsınız. Ama yapıyor ve ilk işini öyle buluyor uzun zaman sonunda. Yani okullar, dereceler, vatandaşlık vs aslında bazen hep bir detay. Şans oldukça önemli bir faktör @mutlu da belirtmiş.

O şansı yakalamak için ne kadar zaman Lyft yaptın @mutlu ?

Ha bu arada ciddi şekilde arabanın güneşliğine bunun gibi bir yazı yazmayı düşünüyorum "I was workin' at Google and lookin' for a new job" diye her gün 20'den fazla insanla sürüş yapıyorum belki işe yarar 🐕

• @mutlu maven firmasını not aldım,çok harika bir bilgi, buna benzer başka firma ismi yada kiralama yöntemi varmı?
    Ayrıca deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim

• Herkese Merhaba,

Bu gece 4 a.m'de Frankfurt aktarmasıyla Austin'e geliyorum. 3 ay kalacağım sonra tekrar döneceğim. Austin Community College'de ESOL programı ayarladım. Şimdilik hangi kursu alacağım belli değil, Çarşamba günü belli olacak o da. Kurs öğleye kadar olduğu için, part-time iş bulursam çalışmayı düşünüyorum Uber, Lyft malesef benim için mümkün değil, çünkü araba kullanmasını bilmiyorum 🙂

Orada olduğum süre zarfında vakit ayırabilen olursa tanışmayı ve tecrübelerini bizzat dinlemeyi çok isterim 🙂

• Banned

@mulus hoşgeldin.. araba kullanamayan birisi için ABD cehennemin öbür adı... kolay gelsin yapabileceğimiz bir şey olursa seslen

• @mulus Gunleri degitsrdiler sanirim ama takip etmekte fayda var: https://www.facebook.com/groups/508089476594740/

• @mhepekiz walmart gibi toplu alışveriş yapacağınız bir yere gittiğiniz zaman bana da haber verirseniz müthiş olur 🙂 🙂

@caglaror teşekkürler, hemen bakıyorum 🙂

Benzer Başlıklar

• 125
  • 3
  • 76
  • 34
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |