Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @tissi Allah serinlik versin hocam gerçekten çok zor.Pamtolon yapışır T shirt yapışır vs. Vs. 😂
    Hocam esasında ben endüstriyel tasarım mühendisiyim.Nasip olur da gidersem kendi işimi yapmayı istiyorum herkes gibi.Ama bulamazsam da yada almazlarsa en azından yine kiramı rahatça ödeyip rahat bir şekilde geçinmek istiyorum.Anlayacağımız endüstri şehirleri benim için çok daha uygun ama omları da henüz araştırıyorum.Tam bilmiyorum 😂

• @bekircanari Sehir konusunda cok acele etmenin bir anlami yok aslinda... secenekler belirleyip zamanla icinde bulundugunuz duruma gore elemeler yaparsiniz, en sona kalan sehre gelirsiniz. Olmazsa baska sehre eyalete gecersiniz. Bunun tabiki zorluklari olacaktir ama Turkiyeden buraya goc etmis birisine koymaz bu gecis.
    Is konusunda ezberleri bozun derim. Turkiyede okudugum okulun, oradaki tecrubelerimin hic bir anlami yok demeyin. Kendinize inanir, dogru adimlari atar kendinizi bu maceraya iyi bir sekilde hazirlarsaniz bunlarin hepsinin anlami var ve buradaki insanlar bunu onemsiyor. Oylesine yazmiyorum bunlari, bizzat benim ve etrafimdaki insanlarin deneyimleri bu yonde. Aksini dusunenler en azindan igneyi kendine batirsin neyi eksik yaptiklarini gormeye calissin.
    Cok ve dogru calismak gerekiyor. Isten ziyade ders calismaktan bahsediyorum, dersimizi calismaktan... Cekilisten sonra onunde bir yil suresi oluyor insanlarin, bu sure cok degerli. Kesinlikle ingilizceyi belli bir seviyeye getirmek lazim. Bunun yaninda burada ne gibi sureclerden geciceksiniz, ne gibi kagit kurek isleriniz olucak, banka hesabi, kredi karti, surucu belgesi hersey yaziyor forumda, onlara da calismak lazim. Ama is gorusmesi nasil yapilir, gitmeyi planladiginiz yerde hangi firmalarda calisabilirsiniz vs bunlara da kafa yormak, hazirlanmak lazim.
    Burada tanistigim insanlar soruyor en buyuk fark ne Turkiyeyle Austin arasinda diye. Bir suru ufak tefek farkliliklar var konusuyoruz, cok onemli degil simdi. Benim, uc aylik kisa da olsa bu tecrubemde gordugum en buyuk fark; calismanin karsiligini burada daha kolay aliyorsunuz.

• @tissi açıklamanıç benim için çok verimli oldu hocam çok teşekkür ediyorum...
    Maalesef ülkemiz git gide kötüye gitmekte iş bulması aşırı zorlaştı.emeğinin karşılığı hiç yok zaten.Bunu söylediğimizde suçlu biz oluyoruz..4 gözle green card çekilişini bekliyorum hocam.

• Selamlar, dv2018 talihlileri olarak esimle birlikte 3 gun sonra biz de Austin'de yasama maceramiza baslayacagiz. Ben yazilim muhendisiyim, esim de business analyst. Austin'i tercih etmemizdeki en buyuk sebep IT isleri konusunda oldukca fazla secenegin olmasi, ve calisan nufusun %80 gibi bir kisminin bizim gibi beyaz yakalilardan olusuyor olmasi.

@tissi hocam ev tutma konusundaki tecrubelerinizi paylasabilir misiniz? Hangi neighbourhood'lar iyidir, nerelerden uzak durmak gerekir vs gibi yardimci olabilecek her turlu bilgiye ihtiyacimiz var su asamada.

• @loki-boi Selamlar, en tecrubesiz oldugumuz konudan sordunuz. Biz buraya tasinmaya karar verdikten sonra tr deki yakin arkadaslarimizdan birinin vasitasiyla, burada yasayan bir arkadasla tanismistik. Sonrasinda onun da teklifiyle beraber eve cikmaya karar verdik. o biz gelmeden suanda kaldigimiz evi tutmustu. kuzey bati Austin denilen bolgede yasiyoruz. yakin zamanda kendi evimize cikacagiz, yine bu bolgeden bi apartman kompleksi olacak. Gayet nezih guzel, ulasim konusunda da rahat bir bolge. acikcasi su bolgelerden uzak durun diyebilecegim bir durum da yok gordugum kadariyla. Ama apartman komplekslerini tercih edecekseniz google da arama yapabilirsiniz. oradaki yorumlara ve bolgelerin okul puanlarina bakarak bir fikir edinebilirsiniz. zillow.com epey kullanisli bu konuda.

• @loki-boi meslektaşmışız. ben de DV2019 talihlisiyim. süreç olumlu tamamlanırsa, SF Bay Area bölgesine yerleşmektense IT alanında iş imkanlarının olması sebebyile Austin'e yerleşmeyi planlıyorum. O yüzden deneyimlerinizi merakla bekleyeceğim.

Bu süreçte bazı araştırmalar yaptım. Austin'i bir çok şehirle yaşam maliyetleri ve iş imkanları açısından inceleme şansım oldu. Tabi bu incelemeler internetteki mevuct kaynaklar üzerinden gerçekleşti.

Öncelikle IT çalışanları için Austin ciddi bir alternatif olmaya başladı. Çok büyük olmasalarda Google, Amazon, Apple, Microsoft, DELL, AMD gibi firmaların ofislerinin olması bölgenin canlanması ve firma sayısının artmasını sağladığını düşünüyorum. Bu artış, iş imkanlarının artması anlamına geliyor. Çalışan için çok alternatif demek, iş veren için de rekabet demek. Bu da çalışanın lehine ücretlerin yükselmesi demek.

Bugün indeed üzerinde Software Engineer pozisyonu için arama yaptığımda 4429 adet iş ilanı görünüyor. ayrıca 90-100k yıllık bürüt ücret rapor edilmiş. Income Tax eyalet için alınmadığında, SF ve yine IT sektörünün canlı olduğu Seattle bölgesine göre ciddi bir avantaj oluşuyor.

Mali konulara gelmişken, Austin'de yaşam masrtaflarını numbeo'da SF-CA, San Jose-CA, Mountain View-CA, Seattle-WA, Portland-OR karşılaştırdığımda, küçük kalemlerde farklılık gösterse de (meyve sebze gibi), ev kirası, ev satınalma fiyatları (square/ft), utilities (elektrik, su vs..), yeme içme, spor salonu, eğlence vb. Austin daha avantajlı görünüyor.

Daha önce de söylediğim gibi bunlar kağıt üzerindeki veriler. Bakalım sizlerin deneyimi bu bilgileri doğrulacak mı? O yüzden değerlendirmeleriniz bizler için çok kıymetli. Özellikle ev kiralama vs. gibi işleri nasıl çözeceksiniz çok merak ediyorum.

Şimdiden bol şanslar. Umarım herşey istediğiniz gibi olur.

• @tissi hocam anladigim kadariyla i-35'in batisindaki her neighbourhood ortalamanin uzerinde. ozellikle domain bolgesi icin (bu sizin bahsettiginiz kuzey-bati bolge olabilir) yorumlar oldukca iyi. Onumuzdeki gunlerde ozellikle de konaklama konusunda edinecegimiz deneyimleri burada paylasacagim.

@coder iyi dilekleriniz icin cok tesekkurler. Konuyu cok guzel ozetlemissiniz. IT diyince herkesin aklina Bay Area ya da Seattle geliyor ama Austin'in sundugu imkanlar azimsanacak gibi degil. En azindan ilk etapta tercih etmek oldukca akillica. Birkac sene ABD'de calisma tecrubesi kazandiktan ve network'u genislettikten sonra diger sehir/eyaletlere tasinilabilir. Gelecek ne getirir bilemiyoruz tabi ki belki Austin'e hayran kalacagiz ama bizim icten ice burada birkac sene gecirdikten sonra San Diego'ya yerlesme planimiz var.

• Her ne kadar veriler bahsedildiği gibi olsa da benzer bir "dilemma" bizde de mevcut. "Bond Ike" kullanıcısının bir sözü var unutmadım, "yaşamak için gidin" diyordu. Eyaletler arasında standart yaşam kriterleri açısından fark olmasa da toplamda bakıldığında büyük farklar var. Okyanus kenarı olup olmaması benim için büyük bir fark, örneğin.
    Ben de web developer olarak iş arayacağım. Tercih için yürüttüğümüz mantıklar tamamen aynı. Ekim'in ilk haftasına kadar süre verdik kendimize. Bir iş teklifi ya da bir ipucu yakalayamazsak SF tarafını denemek istiyoruz. 4-5 ay içinde bir işe giremezsek veya umutsuz bir duruma gelirsek Houston,Dallas, Austin tarafına gideceğiz.
    LeetCode ile yatıp kalkmaya başladım ve interview hazırlıklarıma hız verdim. Bakalım ne gibi bir macera bekliyor bizi.

• @caglaror ne istedigini bilmek, net olmak en onemlisi. isini sansa birakmamak... bence cok mantikli bir yaklasim sizinkisi.
    ama bunlara ragmen biraz da geyik olsun bi seyler soylemek istiyorum, daha zaman da varmis onunuzde, kafaniz cok karismaz. Austin bu aralar yagmurlu ama etrafimizda kasirgalar kopuyor, yine iyiyiz yani. sicaklik 30 civari, en azindan 2 ay daha 20 in uzerinde ortalamalar olucak gibi gorunuyor. sf suan gunduzleri en yuksek 16 derece 🙂
    baska bir kafa karisikligi da atayim ortaya ( benim de ilk anda planim buydu, sonrasinda neden bu plani uygulayamadigimi sona yazayim):
    eger sf de 4-5 ay calismadan ailecek gecinebilecek durumdaysaniz, Austin, Atlanta, Salt Lake, Houston, Dallas hatta Chicago gibi yerlerde belki 1 yil calismadan gecinebilirsiniz. Anladigim kadariyla developer olarak is tecrubeniz de yok. sf ye yatirim yapmaktansa bu saydigimiz sehirlerden birindeki bir coding bootcamp ile kendinize mi yapsaniz yatirimi... 3-6 ay arasi suren bootcampler mevcut, kimisi is garantisi de veriyor sozde(detaylarini bilmiyorum)... online opsiyonlar da var yine is garantisi veren. kimisi parani iade ediyor kimisi senden hic para almiyor ise girince maasindan yuzde %15-20 pay aliyor 2-3 sene.
    dedigim gibi benim de planim bunlardan biriydi, fakat is ortami oldukca hareketli cikti, is gorusmeleri-bunlarin hazirliklari vs plan degisti is bulmaya odaklandim. simdi yari zamanli olan kurslara bakiyorum. plan biraz degisti ama hedef ayni...
    bu arada zaman en degeli sey, iyi degerlendirmek lazim.
    Kolay gelsin herkese(bunun bir karsiligi yok burda, cok enteresan:))

• Gerçekten çok ince hesaplar gerektiren durumlar bunlar. SF'de (iklim, okyanus vb. bir yana) TX'a göre çok fazla artı var. Ama maalesef ancak geçinmek ile rahat geçinmek arasındaki fark da Sf ile Austin arasındaki fark. O nedenle çok iddalı değilsek TX tarafı en güzel seçenek. Amerika da bile iş nedenli iç göç çok yaygın. SF tarafındaki rekabetçi ve pahalı ortamdan Utah, Texas tarafında göçen çok insan var.
    Doğrudan görüştüğümüz SF Bay Area ve Seattle yerleşik yazılımcı arkadaşlar var. İlginç bir şekilde hepsi yaşadıkları şehirleri çok beğeniyor. SF'de 6k aldığını tahmin ettiğim bir arkadaş özellikle çok memnun. Aynı paranın 3/4 ile Texas'ta krallar gibi yaşanabilir o da bambaşka bir kriter doğuruyor.
    Forumdaki ITciler olarak iletişimde kalmalıyız diye düşünüyorum.
    Sadece IT ve bağlantılı konularla ilgili bir network kurmaya çalışıyorum: https://www.linkedin.com/in/caglarorhan/

• @tissi selamlar,
    Austin'in hurricane ya da tornadolardan etkilenme durumunu hiç araştırdınız mı, nasıl risk var mı? Geçen yıl Harvey den biraz etkilenmiş ama çok fazla zarar yok anladığım kadarıyla.

• @caglaror merhaba, mesleki açıdan iddialı olmadığımı söylemem. yani Bay Area bölgesinde çalışmama engel bir durum yok. konu sadece beklenti ile alakalı. SF'da yüksek ücretler alıp o ücret farkını 1+0 fare deliğine verip, etrafındaki binlerce asosyal insanla sıkış tıkış bir hayat yaşamak istemiyorum . aradığım şeyler basit şeyler. nerd nüfusunun az olduğu, asosyallikten uzak, sıkılmayacak kadar eğlence / etkinlik bulabildiğin, güvenli, uçuk pahalı olmayan, ihtiyaç duyduğunda sakinliği bulabileceğin, iş imkanlarının olduğu bir şehir.

bu kriterlere uygun olarak bana en yakın austin görünüyor.

• Bilinen iş bulma sitelerinden uygun olduğunuz titri arayan iş verenlerin listelediği niteliklere bakınca skala çok geniş. Entry, Junior, Mid-Senior, Senior, Expert vb. diye açınca bir de üzerine ortalama işsizlik oranının %3.5-4 arasında salındığını eklediğinizde zaten işsiz kalmak çok fazla tembellik ve ısrar gerektiriyor.
    Ama tabii yüksel level bir programcı seçme hakkında sahip oluyor. Daha az iş daha fazla rekabette bile hedefini yakalaması olası. SF Bay Area merkezi şehirlerde kiralar ve vergiler yüksek. Bu nedenle oralara gitmek aşırı iddia ve cesaret istiyor gibi görünüyor. Batı ve Doğu kıyılarındaki eyaletler çoğu açıdan diğer eyaletlerden üstün olduğundan talep edilen yaşam standardına paralel getirileri de var. En iyi okullar, en iyi ücretler, en iyi üniversiteler vb. TR'den gidiyor olmak aslında iyiler arasından tercih yapmak oluyor.
    Bond Ike'ın dediği gibi yaşamak için gitmek gerek.
    Bu nedenle ek subjektif kriterler devreye giriyor. Büyük konuşmayayım ama iç eyaletlere gitmek istemem.
    Gelecek ay içerisinde bilet almak için eyalete karar vermemiz gerekecek. Washington, Oregon, California, Texas, Florida, Maryland, Maine, NY, NJ, Delaware, Belki bir iki de Kuzey. Ama WA, CA, TX, NY, NJ listede en olası yerler.
    Utah'ı gördüğüm için mormonlara rağmen orada da bir seçenek denk gelirse belki Salt Lake City 🙂
    Bağlantıda kalmak isterseniz linkedin profil url'sini yukarıdaki bir gönderimde vermiştim.

• @murat-taskin selamlar, daha once ilgili websitelerini bulmustum. Austin bu tur afet bolgelerinin disinda kaliyor. Bildigim kadariyla harveyden de etkilenmedi. yani soyle oluyor misal houstonda kiyamet kopuyor, austine yagmur yagiyor. Bu tur hava olaylari dairesel hareket ediyorlar, austin de en kotu ihtimalle bu dairelerin en dis kisminda kaliyor. tabi biz doganin canini okumaya devam ettigimiz icin onumuzdeki yillar neyi gosterir bilemeyiz. ayrica deprem riski de soz konusu degil.

• @tissi Ben de çok kötü şeyler okumadım ama aşağıdaki haritada Austin yüksek riskli bölge olarak işaretlenmiş. Sebebini anlayamadım.
    Sanırım uzun zamandır görülmemesine rağmen hem tornado hem de hurricane bölgesi olması sebebiyle risk artmış.

• @murat-taskin evet bu sayfayi zamaninda gordugumu hatirliyorum. asagidaki tornado ve hurricane haritalarinda daha dusuk risk gosteriyor. flood riskinin yuksek oldugunu biliyorum. onun icin de haritalar mevcut, ev yatirimi yapilacaksa goz atmakta fayda olabilir.

• Selamlar,
    Austin icin guncelleme yapalim. son iki aydir yagmur yagiyor heralde, bir iki gun yagiyor bir iki gun yagmiyor gibi... fakat totalde anormal seviyelere ulasti sanirim, gol kenari bazi evlerin bosaltildigi haberleri geldi gecen hafta. dune kadar genelin etkilendigi bir durum yoktu fakat dun belediye aciklama yapti, cesme sularini kaynatmadan icmeyin diye. anladigim kadariyla su rezervleri dolup tasmis ve filtrelenmeden bir miktar su sebeke suyuna karismis sanirim.
    hava sicakligi da ilik suan fakat bir hafta kisi yasadik bir anda. yani 30 uzeri seyrediyordu sicakliklar, pazar gunu 32 derece iken pazartesi sabah kalktigimizda 6 dereceydi. bu durum 1 hafta kadar surdu, simdi yine 15-25 arasi geziniyor.
    Bu bahsettigim durumlar suana kadar bizi etkilemedi, ki ev tasidik cesitli etkinliklere katildik acik havada vs... biz i.melih gokcegin yonettigi sehirden geldik Austine, cesmeden su icmeyi hic dusunmemistik zaten(bu surec atladildiktan sonra cesmeden icmeye baslariz ki butun sehir ole yapiyormus). suanda bulasiklarda ve cay kahvede risk aliyoruz ama biz kizilirmak suyunda dis fircalamis, dus almis, cay kahve yapmis insanlariz, tolere edebiliriz diye dusunuyorum 🙂
    Selamlar sevgiler Austinden.

• @tissi teşekkürler bilgi aktardığınız için gc kazanırsam bende austin i tercih edicem. saat ücretleri çok iyi görünüyor iş ilanlarında georgetown bölgesi özellikle

• @caglaror hocam nasıl gidiyor? diğer başlıklardan hatırladığım kadarıyla bay area bölgesine yerleştiniz. Austin yalan oldu heralde 🙂

• @coder 🙂 Valla bir geliyor bir gidiyordu Bay Area fikri, daha doğrusu başka eyaletlerden teklif alıp da oraları inceleyince sarmadığından ilk 3 seçenekte netleştik.
    Henüz gitmedik ama Seattle, BayArea, TX (Austin,Dallas,Houston) şeklinde liste kesinleşti gibi. Eşimin iş bulması benden önemliydi ama dediğim gibi her eyalete sıcak bakamadık ve listeyi böyle daralttık.
    Çok anlamsız olacak ama B planı eklemek zorunda hissettim, Bay Area olmazsa oradan ayrılıp TX tarafları. Interview hazırlıklarıma da bağlı olarak B planını öne yada geriye atabiliriz. Benim gibi alaylı olanların CS101 sorularına ciddi hazırlık yapması gerekiyor. Bakalım zaman ne gösterecek. Ocak gibi çıkacağız TR'den. @tissi sağolsun güzel bilgiler paylaşıyor, yoğunluk azaldıysa işle ilgili biraz daha teknik detaya hayır demezdik 🙂

Benzer Başlıklar

• 125
  • 3
  • 34
  • 76
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |