Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba.Bende bu süre içinde Ny bir mağazada çalışıyordum.Fakat Uber işimi geçici olarak kaybettim bunun yerine Uber Eats yaptım.Şimdi ise işler bu sektörde düştüğü için açıkçası 1 ay bile olsa işsizlik maaşından faydalanmak istiyorum.Sistem bilgilerinde iş olarak çalıştığım mağazayı bildirdim fakat Uber eats'i bildirmedim.Bunun ve bu maaşı almanın vatandaşlık sürecine bir etkisi oluyor mu diye buradaki dostlara sormak isterim:) Sağlıklı günler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@katakomp, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

Merhaba.Bende bu süre içinde Ny bir mağazada çalışıyordum.Fakat Uber işimi geçici olarak kaybettim bunun yerine Uber Eats yaptım.Şimdi ise işler bu sektörde düştüğü için açıkçası 1 ay bile olsa işsizlik maaşından faydalanmak istiyorum.Sistem bilgilerinde iş olarak çalıştığım mağazayı bildirdim fakat Uber eats'i bildirmedim.Bunun ve bu maaşı almanın vatandaşlık sürecine bir etkisi oluyor mu diye buradaki dostlara sormak isterim:) Sağlıklı günler.

Sorun olmayacaktir, bu pandeminin olagandisi bir durum oldugunu unutmayin. Fakat stabil bir is bulduktan sonra issizlik maasi almayi kesmelisiniz.

• @crazycells Cevabınız için teşekkür ediyorum.Zaten temmuz sonu bu ödemeotomatik kesiliyor diye biliyorum.Bu ödemeyi almakta public charge'a girmediğini duymuştum.

• @Loyd36 New York'ta alacaginiz issizlik ucreti devlet yardimi degil... is verenler eyalete calisanlari icin issizlik sigortasi icin prim oduyor... bu maasi organize eden odeyen eyalet fakat para aslinda is verenlerden geliyor... o yuzden yardim (aid) degil benefit dolayisi ile kredinizi etkileyecek bir durum yok... eger isinizi kaybettiginizde severence package iniz varsa... yani isten cikarildiktan sonra firma bir muddet daha maas odemesi yapacaksa da ayni anda bu issizlik maasini alabiliyorsunuz... ne kadar alacaginiz maasiniza yani sizin icin ne kadar prim yatirildigina bagli... en fazla haftada 500$ kadar... mesela 100 bin $ -200 bn $ lik isinizi kaybetseniz de alacaginiz toplam 13000 $... asagi sinirini bilmiyorum...suresi en fazla 26 hafta... bu sure icinde is aramaniz lazim... document etmeniz lazim... su ise su gun muracaat ettim gibi...

• Evet başvurdum.Fakat geçtiğimiz günlerde tatil için Tr'ye geldim tabi Tr'de olduğum için hemen bir questionnaire mesajı aldım:) Ardındanda başvurum onaylandı.Sanırım ödemeyi almak için her hafta siteden onaylamam gerekiyor.Ne yapsam bilemedim 😞

• Merhaba, bugün şöyle bir mesaj geldi.
    DATE: 07/11/2020

Subject: NOTICE OF REQUIRED RETROACTIVE CERTIFICATION

You are receiving this notice because you need to retroactively certify for unemployment benefits you received. Employment Development Department (EDD) records show that you have benefit weeks that were automatically processed for claim dates during the weeks ending February 8 - May 9, 2020. This was an emergency effort to help process a historically high number of unemployment claims.

Now, you must certify for the benefit weeks that were paid. You must submit this certification, known as retroactive certification, by October 5, 2020. If you do not submit your retroactive certification, we will make an eligibility determination based on information available, which may impact your benefit payments.

Start your retroactive certification by selecting Retroactive Certification for Unemployment.

Thank you,
    Employment Development Department
    State of California

• Geriye dönük sertifika istiyorlar sanırım.
    Bilginize

• Coranvirusu yardımı 25 Temmuzda bitmekte bunun uzatilma durumu var mı yada herhangi bir güncelleme.
    2'inci stimulus check lerde henuz gelmedi, herhangi bir güncelleme var mı ?

• @katakomp Issizlik maasi alirken aktif olarak is ariyor olmaniz lazim. Ben yurt disindayken issizlik muracaatini riskli buluyorum. Tabii yurt disindaykende aktif olarak is ariyabilirsiniz. Haftalik formu doldurdugunuzda ne gun ne islere muracaat ettiginizi yazabilirsiniz. Interview cikarsa yurt disindanda interview yapabilirim eger yuz yuze interview cikarsada hemen ABD donus yapabilirim diyebilirsiniz... ama su an bunu soyliyebilmek zor cunku ihtiyaciniz oldugu anda TR den ABD ye ucus bulamiyabilirsiniz.. tabii bunlari normal issizlik durumu icin soyluyorum... pandemiden dolayi bulundugunuz alanda isler durdurulmussa o zaman durum fakli olabilir... ama o durumda da genel olarak seyahat etmeme uyarisina ragmen seyahat etmeniz ve issizlik maasi almaniz dogru karsilanmiyabilir... bence bu isi arastirmadan yaptiginizin kanuni olup olmadigini anlamadan issizlik maasi muracaatlarinizi yapmayin derim..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@1877ru, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

Coranvirusu yardımı 25 Temmuzda bitmekte bunun uzatilma durumu var mı yada herhangi bir güncelleme.
    2'inci stimulus check lerde henuz gelmedi, herhangi bir güncelleme var mı ?

Henuz yasalar gecmedi. Su basligi takip edebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3366/4-ekonomik-yardim-paketi

• @gizem19 Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.Bende bu maaşı almak istemediğimi kendilerine mail olarak belirttim.Müraccat yapmıştım mailime rağmen onaylandı fakat bir ücret hesabıma yatmadı.Sanırım ücreti almak için her hafta sertifikayı onaylamak gerekiyor.Bir şey yapmasam ücret yatmayacaktır sanırım.Ayrıca yurt dışından başvurup,soruşturma maili gönderip ardından onlarında buna rağmen başvuruyu onaylaması çok enteresan.

• @katakomp su an detaylari fazla hatirlamiyorum ama ucret siz haftalik muracaatlarinizi yaptikca yatmasi lazim diye hatirliyorum... siz dondugunuzde haftalik muracaatlarinizi yapinca odemeler baslar... arada bazi haftalari atliyabilirsiniz .. neticede toplam hafta sayisi onemli... erken is bulursaniz arada atladiginiz haftalar yuzunden aldiginiz toplam para daha az olur... ama issizlik sureniz uzarsa arada almadiginiz haftalar icin kaybetmis olmazsiniz...

• Merhaba,
    Konuyla ilgili iki sorum var.

1. NY'ta çalışıyor ve NY'ta yaşıyordum. Fakat geçen ay NJ tarafına(West New York) taşındım. Labor Department'a adres değişikliğimi bildirsem işsizlik maaşında sorun yaşar mıyım? USCIS adres değişikliği bildirimini de henüz yapmadım. Bildirmem sorun yaratır mı?
    2. Önümüzdeki bir kaç ay daha iş yeri kapalı olacak gibi görünüyor. Bu boşluğu değerlendirip 1 aylığına Türkiye'ye gitmek istiyorum. İşsizlik maaşı almamda bir sorun çıkarır mı?

Bu konuda tecrübesi ya da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

• Virginia da işe dönmek istemeyen 12 binden fazla kişinin işsizlik maaşı ödemesi incelenmek üzere durduruldu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozancanan, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

Merhaba,
    Konuyla ilgili iki sorum var.

1. NY'ta çalışıyor ve NY'ta yaşıyordum. Fakat geçen ay NJ tarafına(West New York) taşındım. Labor Department'a adres değişikliğimi bildirsem işsizlik maaşında sorun yaşar mıyım? USCIS adres değişikliği bildirimini de henüz yapmadım. Bildirmem sorun yaratır mı?
    2. Önümüzdeki bir kaç ay daha iş yeri kapalı olacak gibi görünüyor. Bu boşluğu değerlendirip 1 aylığına Türkiye'ye gitmek istiyorum. İşsizlik maaşı almamda bir sorun çıkarır mı?

Bu konuda tecrübesi ya da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Ilk soruyu net bilemiyorum, ama ikinci sorudaki durum problem olur 🙂 Issizlik maasi alirken teorik olarak yeni isler ariyor olmaniz ve bunun kaydini yapmaniz lazim, eger ABD disindaysaniz o haftalar icin maas almayin, ilerde problem yasayabilirsiniz.

• @crazycells aslında gitmişken iş görüşmesi de yapıcam. Türkiye'de bir firmayla görüşüp Amerika'da beraber iş yapmak istiyoruz.

Bu kayıt yapma olayını tam olarak anlayamadım. Şu ana kadar böyle bir şey yapmamıştık.

• @ozancanan Sistemden faydalanma olayina girip kendinizi bence riske atmayin.

1. NJ'e tasininca 2 ay icersinde NJ ehliyeti almaniz gerekir. Bunu yapinca da artik NY'dan issizlik maasi almamalisiniz. NJ'e basvurmaniz gerekir.

2. Turkiye'deyken issizlik maasi almaniz, etik degil ve yasal da degildir buyuk ihtimalle. Ayrica, issizlik maasi alirken, her hafta active olarak is aradiginizi sisteme girmeniz gerekiyor.

• @MySea Ehliyet almak için sınava girmem gerekiyor ve sınavlar hala açılmadı. O yüzden şu an alamıyorum. Yine de NY yerine NJ e başvurmam gerekiyor mu?

Etik kısmı tartışılır. Türkiye'deyken de aktif olarak iş arayabiliyorum. Şu an bütün iş görüşmeleri zaten zoom üzerinden yürütülüyor. Bir aylığına ailemi görmeme gitmem burada ev kirası, sigorta vs ödemeye devam edeceğim gerçeğini de değiştirmiyor. Neyse ben cevabımı aldım. Bilgi verdiğin için teşekkür ederim.

• @ozancanan Ehliyet degistirmeden NJ resident olmuyorsunuz, o yuzden degistirinceye kadar NJ'e basvurmaniza gerek yok.

Teknik olarak yazdiginiz dogru, yani zoom uzrinden veya baska online platformlardan dunyanin heryerinde is arayabilirsiniz ama Turkiye'ye tatile giden adama da sorulmaz mi, "hani issizdiniz, bu masraf niye?" diye 🙂

• Arkadaşlar merhaba, ben disabled olduğum için hiç çalışmadım fakat eşim çalışıyor 2019 yılına ait taxreturn yaptık daha doğrusu muhasebeciye yaptirdim ailece joint başvuru yaptık ve vergi iadelerini aldık.Sizlere sormak istediğim PUA için benbasvurabilirmiyim,eşim Nisan ayında 2 hafta çalışmıştı,oğlumda part timeolarak iki işyerinde çalışıyor birinde 2 ay çalışmadı geriye dönük calismadigigunler için eşim ve oğlum başvurabilir mi NJ de oturuyoruz bazı arkadaşlar hak ediyorsun diyor bazıları hak etmediğini söylüyor,birde kendim başvuru yaptığımda istenen belgeleri bilgisayara yükleyip gönderebilirim yardimci olursanız sevinirim hepinize iyi günler diliyorum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |