Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar,

Ben ve eşim ayrı ayrı yılların talihlileri olarak ikimiz de kendi Green Cardlarımıza sahipiz. Geçtiğimiz ay Türkiye'de evlendik ve Amerika'ya döndük. Soyadı değişikliğimin kimlik ve pasaportuma yansıması için Türkiye'de herhangi bir işlem yapmadım, bu işlemleri burada konsoloslukta yapacağım. Green Card için soyadı değişikliği nasıl yapılıyor? Benim ve eşimin bu konuda yapması gereken işlemler nelerdir? Evlenen green card sahipleri bilgilerini aktarırlarsa çok seviniriz.
    Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@minikola, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin Evlilik Sonrası Yapması Gereken İşlemler

Merhabalar,

Ben ve eşim ayrı ayrı yılların talihlileri olarak ikimiz de kendi Green Cardlarımıza sahipiz. Geçtiğimiz ay Türkiye'de evlendik ve Amerika'ya döndük. Soyadı değişikliğimin kimlik ve pasaportuma yansıması için Türkiye'de herhangi bir işlem yapmadım, bu işlemleri burada konsoloslukta yapacağım. Green Card için soyadı değişikliği nasıl yapılıyor? Benim ve eşimin bu konuda yapması gereken işlemler nelerdir? Evlenen green card sahipleri bilgilerini aktarırlarsa çok seviniriz.
    Teşekkürler.

Turkiye'de resmen evlendiginiz icin, konsolosluga ayrica evlilik tescili yapmaniza gerek yok. Eger konsolosluga gidip kimlik ve pasaport degisikligi yapmak isterseniz zaten yeni bilgilerle basilacaktir.

Green Card icin soyismi degisikligi yapmak istiyorsaniz I-90 formu doldurup, ucretini odeyerek bu degisikligi yapmalisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/307/green-card-yenileme-ya-da-degistirme-i-90-kaybolma-calinma-veya-i-751-i-829-kosul-kaldirma

Ayrica ABD'de isim degisikligi konusunda su sayfayi da incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1910/evlilikte-yeni-soyadi-ve-resmi-islemler

• Merhabalar,
    Ben Amerika’ya j1 vizesi ile gelip sonrasında eşimle evlenip vize değişikliği ile GC aldım. Ancak tüm bu süreçlerde soyadım değişmedi. Gc kendi soyismimle geldi o yüzden pasaport üzerinde henüz bir değişiklik yapmadım.
    Avukatımda bu GC sadece 2 yıllık olduğu için 10 yıllık yenilemeyi yaparken tüm bu değişiklikleri yapabileceğimi önerdi.
    Yani gc pasaport hepsinde soyadım uyuşuyor sadece TC konsolosluğuna henüz evlendiğimi beyan etmedim. Çünkü pasaportumu değiştirdiğimde gc içinde değişiklik durumuna başvurmak zorunda kalacağım bu işlemlerin hiçbiri Eylül’e yetişmeyecek ve ben Eylül’de Türkiye ye gideceğim.
    Soyadım uyuştuğu için problem çıkmayacağını düşünüyorum bu doğru mudur?
    10 yıllık gc a başvururken pasaportum ssc vs değişiklikleri yaparak başvursam ve yeni gc yeni soyismimle gelse ?
    Yardımcı olursanız çok sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Uhnht, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin Evlilik Sonrası Yapması Gereken İşlemler

Merhabalar,
    Ben Amerika’ya j1 vizesi ile gelip sonrasında eşimle evlenip vize değişikliği ile GC aldım. Ancak tüm bu süreçlerde soyadım değişmedi. Gc kendi soyismimle geldi o yüzden pasaport üzerinde henüz bir değişiklik yapmadım.
    Avukatımda bu GC sadece 2 yıllık olduğu için 10 yıllık yenilemeyi yaparken tüm bu değişiklikleri yapabileceğimi önerdi.
    Yani gc pasaport hepsinde soyadım uyuşuyor sadece TC konsolosluğuna henüz evlendiğimi beyan etmedim. Çünkü pasaportumu değiştirdiğimde gc içinde değişiklik durumuna başvurmak zorunda kalacağım bu işlemlerin hiçbiri Eylül’e yetişmeyecek ve ben Eylül’de Türkiye ye gideceğim.
    Soyadım uyuştuğu için problem çıkmayacağını düşünüyorum bu doğru mudur?
    10 yıllık gc a başvururken pasaportum ssc vs değişiklikleri yaparak başvursam ve yeni gc yeni soyismimle gelse ?
    Yardımcı olursanız çok sevinirim

Genel anlamda en dogru ve uygun islem, ilk firsatta tum resmi belgelerinizi en guncel ve resmi bilgilerle guncellemek olur. Ama Turkiye seyahati sonrasi bu islemleri yapmanizda da bir problem yok.

Onceki ve guncel soyisminizi gosteren ve evlendiginize dair belgeyi yaninizda tasirsaniz (ingilizce aciklama olduguna emin olun) TC pasaportu + GC ile seyahat edebilirsiniz...

Sonrasinda ise yaptiginiz tum basvurularda kartlarda hangi ismi kullanmak istiyorsaniz o isimle formlari doldurun. Yukarida ilgili basliklarin linkleri mevcut...

• @crazycells Tamamdır aslında hiç böyle bi fikirle başlamamıştık gc formu yeni soyismimle gelecek diye bekliyorduk Galibe orda küçük bir hata oldu. Bizde tekrar bi süre onun düzelmiş halini beklemek yerine şimdilik bıraktık seneye 10 yıllık başvuruyu yapacağımızda dediğiniz gibi herşeyi güncelleyerek yapalım dedik.
    Küçük bir sorum daha olacak. 10 yıllık gc için başvuru yapacağımda pasaportumu yeni soyismimle alıp yeni pasaportumla mı başvurayım yoksa gc başvurusunu yapıp sonrasında mı pasaportu güncelleyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Uhnht, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin Evlilik Sonrası Yapması Gereken İşlemler

@crazycells Tamamdır aslında hiç böyle bi fikirle başlamamıştık gc formu yeni soyismimle gelecek diye bekliyorduk Galibe orda küçük bir hata oldu. Bizde tekrar bi süre onun düzelmiş halini beklemek yerine şimdilik bıraktık seneye 10 yıllık başvuruyu yapacağımızda dediğiniz gibi herşeyi güncelleyerek yapalım dedik.
    Küçük bir sorum daha olacak. 10 yıllık gc için başvuru yapacağımda pasaportumu yeni soyismimle alıp yeni pasaportumla mı başvurayım yoksa gc başvurusunu yapıp sonrasında mı pasaportu güncelleyim?

Once tum belgelerinizi guncelleyin, sonra GC icin basvuru yapin.

Benzer Başlıklar

• 5
  • 6
  • 1
  • 20
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |