Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu sorunun cevabi cok ucu acik ama yine de fikirleriniz almak isterim

6 senedir ingiltere de yasamaktayim ve oturumum mevcut.

Bir hafta once de usa icin green card vizem geldi.

Sole bi durum var 1 sene (11 ay) sonra uk vatandasligina basvuru hakkim oluyor.

Siz benim yerimde olsaniz ne yapardiniz?

Yada nasil bi cozum onerirdiniz?

• Merak ettim; 6 yıldır ingilterede yaşıyor ve mutlu değil misiniz? Yada vatandaşlığı alamamak gibi bir endişeniz mi var da GC'ye başvurdunuz?
    Bu konuda ne yorum yapılır ise yapılsın nerede yaşayacağınızı sizden iyi kimse bilemez ve bence fikir bile veremez çünkü sizin kültürel, sosyal ve ekonomik durumunuz bu konuda belirleyici faktörlerdir.

Nerede yaşayacağınıza yorum yapamam ama bence Amerikaya giriş-çıkış yapın, GC'nizi alın, 6-8 ay sonra bir daha giriş çıkış yapın. Bu arada da hem İngiltere vatandaşlığına başvurur hemde GC'nizi korursunuz. geçen süre zarfında kafanızda da nerede yaşayacağınız netleşir. İngiltere vatandaşlığını alamaz iseniz o zaman Amerikaya göçü daha ciddi düşünürsünüz.

Vizeyi almasaydınız, yaşayın İngilterede, GC vize almayında benim gibi yüksek dosyalılara umut ol derdim ama... (Şaka tabiki :), iyiki GC vizeyi almışsınız hayatın ne getireceği belli olmaz)

• Ben ingiltere seçerdim. zaten iki ülkenin vatandaşları istedikleri gibi giriş çıkış ve çalışma durumları oluyor herhalde. ingiltere yaşardım üstelik türkiyeye daha yakın. Lakin avrupa amerikaya göre daha pahalı ama bir kere alan dar amerika çok büyük dolayısı ile evler daha pahalı bazı şeyler amerikada daha ucuz örnek araba elektronik eşya gibi. Yani sonrası aslında tercih meselesi benim ablam yılda iki kere almanyadan türkiyeye rahatça gelebiliyor hatta kafasına esse gelir o seviyede. iki kişi bir hafta kemere tatile geliyor 800euro uçak otel yeme içinde ödeyip gidiyor. şimdi amerikadan kalk gel desen o fiyata uçağı zor bulursun. tercih işte böyle durumlarda devreye giriyor. artı olarak amerikaya giriş çıkış yapıp ingiltere vatandaşılığından sonrada amerikaya gidebilirsin süre az kalmış. kişisel tercihler öenm kazanıyor

• abd deki hakkınızı kaybetmeden ingiltere vatandaşlığınızı alın. Şayet benim böyle bir imkanım olsa ingiltereyi seçer abd'ye hiç bulaşmazdım.

• Peki ek bir soru daha,

Ingiliz vatandaslari cekilise katilma haklari yok.

Egerki uk vatandasligina gecer isem benim gc etkisi olur mu?

• Sıkıntı olacağını sanmıyorum ama bu işin uzmanı @crazycells 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pilot23 U.S.A mi yoksa U.K mi? içinde söyledi:

Peki ek bir soru daha,

Ingiliz vatandaslari cekilise katilma haklari yok.

Egerki uk vatandasligina gecer isem benim gc etkisi olur mu?

Bir etkisi olmaz.

Brexit'i de unutmamak lazim. Ingiltere EU'dan ayrildiginda uzun vadede ulkede isler kotulesebilir ya da yasam kalitesi dusebilir... Ben de yerinizde olsaydim, ABD'ye ilk girisi yapip sonra re-entry permit ile 2 yil izin alirdim, daha sonrasinda da Ingiltere vatandasligini alip, ABD'de de yasama baslardim. Eger ABD'de umdugunuzu bulamazsaniz ya da isler dusundugunuz gibi gitmezse en azindan gidebileceginiz baska bir ulke olur.

• sn. @crazycells e aynen katılıyorum.
    kazanılmış bir hakkınız varken kaybetmeyin derim. UK ve USA vatandaşlığınızı alın.

• @crazycells

Oncelikle kafamda taslar yerine oturuyor yavas yavas.

Brexit uk icin daha iyi oldu aslinda aksine yasam kalitesi artiyor (uzun vadede)

Acikcasi benim dusuncem de o yonde ilk bi giris yapip (beyaz zarfi teslim etip) gir cik yapmayi dusunuyordum ( 2-3 ay da bir gib)

birde re-entrey 2 yil olayi nedir bu yolu mu secmeliyim.

Yoksa hic bisey demeden 2-3 ayda bi usa 1 haftalik gir cik yapilmasi mi mantik li

Cunku burda kurulu bi sirketim de var onun kapama devir islemleride soz konusu

• @pilot23 Merhaba hocam,
    suan bende ingiltereyedeyim 2 senem oldu. 5 sene dolunca vatamdaslik hakki geliyor bana( Ankara antlasmasi).
    gecen sene de green kart kazandim. Ilk girisi yaptim geri geldim. Ben de cok kararsizdim ne yapacagima ama vatandasliktan sonra Amerika'ya yerlesmeyi dusunuyorum. 1 sene 6 ay gir cik yapacam sonrasinda da 2 senelik re-entry permit yapacam.

@gkhanfeez , malesef Amerika vatandaslarinin calisma iznine basvurma durumlari var. Istedikleri gibi calisamiyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pilot23 U.S.A mi yoksa U.K mi? içinde söyledi:

@crazycells

Oncelikle kafamda taslar yerine oturuyor yavas yavas.

Brexit uk icin daha iyi oldu aslinda aksine yasam kalitesi artiyor (uzun vadede)

Acikcasi benim dusuncem de o yonde ilk bi giris yapip (beyaz zarfi teslim etip) gir cik yapmayi dusunuyordum ( 2-3 ay da bir gib)

birde re-entrey 2 yil olayi nedir bu yolu mu secmeliyim.

Yoksa hic bisey demeden 2-3 ayda bi usa 1 haftalik gir cik yapilmasi mi mantik li

Cunku burda kurulu bi sirketim de var onun kapama devir islemleride soz konusu

https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131

re-entry permit aldiktan sonra da gir-cik yapmaya devam edebilirsiniz.

• @crazycells

Re entery mevzusunu anladim ama benim durumum icin biraz kafami karistirdi yinede

Soleki, ben uzun sure disarda kalmaycagim

Misal mayista ilk girisimi yaptim sonra eylulde tekrra gelecegim 1 yada 2 hafta 2 ay sonra tekrar benim rotam bu sekilde olcak
    Takii British Pasaport a basvurumu yapana kadar...

Bunun icin sizce re-entery mevzu yapip evrak filan ve para odemek mi zaman harcamak gereklimidir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pilot23 bunun gerekliligine sizin karar vermeniz lazim 🙂 benimkisi tavsiye. re-entry permit aldiktan sonra hala ABD'ye giris cikis yapmaya devam edebilirsiniz.

siz giris cikislarin oyle olacagini dusunuyorsunuz acaba gercekten oyle olacak mi? 🙂

• @crazycells

Yani gerekligi su sekilde benim 90 gun ulke(uk) disinda olmam da sakinca yok benim kafamda senerya 2-3 ayda bit usa gir cik yapmak

Sonrasinda 11 ay sonra British Pasaport alip usa yasamak.

Re- entry benim anladigim 2 sene gideme durumu icin gerekli yada 1 sene duruma gore degisir.

Kafamdaki senaryo,

Nisanda gidip kartimi ve ssn almak

Sonrasi daki period 2 yada 4 ayda bir 1 haftalik surelerle usa gidip uk geri gelmek.

Bu 11 ay bole devam edecek.
    Uygun mudur bu yoksa immigrant da aa niye hala usa yerlesmedin derker mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pilot23 gelecegi goremem 🙂 ama sinirlarda her turlu soruya denk gelebilirsiniz.

Her sey bahsettiginiz gibi gerceklesirse, bir sorun cikacagini zannetmiyorum.

Re-entry permit'i alip almamak size kalmis, re-entry permit surecince ABD'ye giris cikis yapmaya devam edebilirsiniz.

• @crazycells

Anladim ve cok tskler guzel sabriniz ve aciklamaniz icin

Kafamda sekilleniyor yavas yavas.

Re- entry guzel bi uygulama ama evrak ve ayagi var ve bekleme ben usa 1 ay durmam en fazla 1 yada 2 hafta hatta onlar bile olsa odme 500 dolar filan onun icin bile yapmam gereksiz( benim durumum icin)

Bu yola gecmemin nedeni git gellerde usa eyaletlerindeki yasamaklari gozlemyeip 1 sene sonunda ona gore yasayacagim eyalette az cok sekillenir

Sole bi durum var British Pasaport alinca gc yansa bile usa giris cikisim serbest olacak bi nevi...

• This post is deleted!

• @hadi,
    evet lotteryden. Hayirli olsun. Ne zaman geldiniz?

• This post is deleted!

• @hadi
    Tskler sizede. Suan IT sektoru icin konusursak yine biraz durumlar iyi. Tabi brexit ne getirir bilinmez.

Sizin hangi sektor?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

61

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.0k

| | | |