Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Bülten 7500 açıklandıktan sonra kimse yorum yapmamış 7500 ile ilgili.
    İlk yorum benden olsun öyleyse:
    İçinde bulunduğumuz durum göz önüne alınınca kötü değil. Seçimler, EO, covid, gelmeyen onaylar...
    İyi olduğunu da söyleyemem. Böyle devam ederse gerçekten işimiz zor. Ama böyle devam etmeyeceğini en azından Biden yönetimi geldiğinde biraz hareketlenme olacağını bekliyorum. Tabi etkilerini görmemiz Martı bulur. Eğer Mart Nisan aylarında da süreç bu şekilde ilerliyorsa tehlike çanları çalıyor demektir. Şu an için mevcut durumlar sebebiyle sıkıntı yapmamayı tercih ediyorum 🙂
    Onaylar 5binde kalmışken bülten isterse current açıklansın, bu anlamsız bir ilerleme olur. Bültende kaç açıklandığından çok onayların hala gelmiyor oluşunu kafaya takmalıyız bence.

• ⭐⭐⭐

@EzgiLera, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

Onaylar 5binde kalmışken bülten isterse current açıklansın, bu anlamsız bir ilerleme olur. Bültende kaç açıklandığından çok onayların hala gelmiyor oluşunu kafaya takmalıyız bence.

Evet kesinlikle çok doğru. Evrak onayları gelmediği sürece, ne evrak talebinin ne de current'in ilerlemesinin bir sonucu olabilir. Bu yüzden onay şart.

En son eylül gibi onay geldi, yaklaşık 2 aydır onayda sessiz KCC. Tamamen ilk iki bültendeki 4800'e kadar onay vermiş olmalarından ötürü, sürecin ilk mülakat döneminde (1 aylık) yeterince kişiye onay verdikleri için daha fazla onay işine girmediklerini düşünüyorum. Bu yüzden beklentim onayların mülakatların netleşmeye başlamasıyla yeniden geleceği yönünde. İnşallah beklentimin aksine, hızlı şekilde onay vermeye başlarlar, gönlümden geçen bu elbette.

Ayrıca ben de ilk 1-2 aylık mülakatın yapılması neticesinde bülten olarak da sıçramalar yaşanmaya başlayacağına inanıyorum. Bu açıdan da mülakatların ilk 4800 için başlaması çok önemli. Sonrasında inşallah daha hızlı ilerleyecek bülten.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ekim 2021 vize istatikleri açıklandı. ilgili rapora göre ekim ayında Ankara konsolosluğu'nda aşağıdaki vizeler işlem gördü;

Ankara CR1 48
    Ankara CR2 4
    Ankara F41 2
    Ankara F42 1
    Ankara F43 1
    Ankara IR1 52
    Ankara IR2 14
    Ankara IR5 7
    Ankara SB1 2

rapora buradan ulaşabilirsiniz

*şahsen 2 adet SB1 vizesini görmek beni şaşırttı. sanırım sebebi covid etkisi..

• ⭐⭐

bir de şunlar var:
    Amman DV1 2
    Budapest DV1 5
    Budapest DV2 3
    Budapest DV3 1
    Kathmandu DV1 1
    Tirana DV2 1
    Tirana DV3 1
    Yerevan DV1 1
    Yerevan DV2 1
    Yerevan DV3 2

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@goblis tahminim bunlar, DV2020lerden kalan vizeler. ekim ayı'nın başında verilmiş olmalı.. keşke tarihler de yazsa..

• ⭐⭐

mali yıl bittiğinden 2020 olması zor gibi. konsoloslukların bu konuda inisiyatif alabileceğini sanmıyorum.

kritik sayılmış 2021 dosyaları olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@goblis ben de ilk başta öyle düşündüm ama yasak varken tutup 2021 için DV vizesi basmaları.. bilemedim açıkcası. budapeşte'ye mail atıp soracağım, cidden merak ettim.

• ⭐⭐

@gucarslan merakla bekliyorum yazışma sonucunuzu 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@goblis, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

bir de şunlar var:
    Amman DV1 2
    Budapest DV1 5
    Budapest DV2 3
    Budapest DV3 1
    Kathmandu DV1 1
    Tirana DV2 1
    Tirana DV3 1
    Yerevan DV1 1
    Yerevan DV2 1
    Yerevan DV3 2

bu konuyla alakalı bir aciklama yapmak isterim.
    budapeste abd büyükelçiliği ile telefonda görüştüm. verdikleri 9 dv vizesi, DV2021 için basılmış.

diğer konsolosluklari da aradım ancak onlar bilgi vermek istemedi. büyük ihtimalle çeşitli muafiyetlerden yararlanan talihlilelerin olabileceğini varsayıyorum.

bu istinalari FAM'dan kontrol ettiğimde oldukça fazlalar, hangisinden yararlandilar inanin bilemiyorum. (kazazedeler, uluslararası tehdit görenler, ileri akademik calisma yapanlar, AIDS hastaları, siyasi düzeyde yetkin kişiler, askeri stratejik cihaz kullanabilen kişiler.. uzayip gidiyor, belki yüzlerce)

bu durum tamamen konsoloslarin takdiri. eminim onlar icin mantıklı bir aciklamasi vardır.

• ⭐⭐

@gucarslan teşekkürler çabanız ve bilgi verdiğiniz için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gucarslan, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

@goblis tahminim bunlar, DV2020lerden kalan vizeler. ekim ayı'nın başında verilmiş olmalı.. keşke tarihler de yazsa..

gerci yukarida da belirtmissiniz, 1 Ekim'den sonra basamazlar DV2020 vizelerini, henuz o konuda bir yonerge yayimlamadilar.

Kararname gocmen vizelerin basilmasini yasakliyor ama istisnalar da var kararnamede, zaten cok az vize basilmis. Bunlar buyuk ihtimalle istisnalara dayanarak gocmen vize mulakati talep edenler...

• şu ana kadar sanırım sadece 4800'e kadar evrak onay maili geldi, ocaktan itibaren 9 ayımız olacak, vize görüşmesi için avrupa özelinde her ay ortalama 4800 kişi planlanmış olabilir mi? Avrupa için en yüksek sayı 39K gibi gözüküyor, 4800x9=43200 aşağı yukarı tüm numaraları kapsıyor.

• ⭐⭐

@Atmosfera , içinde söyledi: Sayılarla DV2021

şu ana kadar sanırım sadece 4800'e kadar evrak onay maili geldi, ocaktan itibaren 9 ayımız olacak, vize görüşmesi için avrupa özelinde her ay ortalama 4800 kişi planlanmış olabilir mi? Avrupa için en yüksek sayı 39K gibi gözüküyor, 4800x9=43200 aşağı yukarı tüm numaraları kapsıyor.

Öyle bir orantı ile gideceklerini sanmıyorum. Çünkü her case number aralığında birbirine eşit sayıda dolu case number yok.

• ⭐⭐⭐⭐

@Atmosfera öyle işlemiyor hocam olay konsoloslukların işleyişine bağlı ve pandemiden dolayı önceki senelere göre daha yavaş olacaklardır ki zaten 3 ay kaybedildi bile.

• @Sono ben bu durgunluğu tamamen covidle alakalı olduğunu düşünüyorum. Ben onay meselesine çok takılmıyorum. 2018 öncesi onay diye birşey yoktu. İsterlerse 1 ayda bütün onayları gönderebilirler• evrak talep maillerini önemsiyorum ve tabiki Cut-off sayıları çok önemli. İnşallah bu ay 10K sayıları geçeriz. Aşının yapılması ve covidin yavaşlaması bizim süreci ciddi anlamda hızlandıracaktır.

• ⭐⭐⭐

DOS, Kasım 2020'de basılan göçmen vizesiyle ilgili istatistikleri yayınladı.

• Dünya genelinde 10,138 tane göçmen vizesi basılmış. Ekim ayında bu sayı 8687'ymiş.
    • Sadece Kathmandu'da 1 adet DV2021 vizesi verilmiş.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

• Dünya genelinde 10,138 tane göçmen vizesi basılmış. Ekim ayında bu sayı 8687'ymiş.

geçen istiastikte dikkat çeken SB-1 vizesiyken, bu ay dikkati çeken ise E11 / olağanüstü yetenek vizesi olmuş bence. normalde çok karşılaşılan bir vize türü değil.

bir de dikkati çeken konsolosluğun SQ1 ve SI1 vizelerini yine fütursuzca basması. bu vizeler ABD hükümeti için çalışan afganistan ve ırak vatandaşları için veriliyor. spesifik olarak SI1 ABD hükümeti için tercümanlık yapan afgan ve ıraklılar için veriliyor.

umarım gelecek istatistiklerde bolca dv vizesi görürüz.

• ⭐⭐⭐

@gucarslan, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

@Sono, içinde söyledi: Sayılarla DV2021

geçen istiastikte dikkat çeken SB-1 vizesiyken, bu ay dikkati çeken ise E11 / olağanüstü yetenek vizesi olmuş bence. normalde çok karşılaşılan bir vize türü değil.

bir de dikkati çeken konsolosluğun SQ1 ve SI1 vizelerini yine fütursuzca basması. bu vizeler ABD hükümeti için çalışan afganistan ve ırak vatandaşları için veriliyor. spesifik olarak SI1 ABD hükümeti için tercümanlık yapan afgan ve ıraklılar için veriliyor.

umarım gelecek istatistiklerde bolca dv vizesi görürüz.

Kıyas olması açısından geçen senenin aynı döneminde yaklaşık 35000 göçmen vizesi vermişler. Yani bu sene kapasitenin kabaca %30'uyla çalışmışlar diyebiliriz.

İnşallah yavaş yavaş eski sayılarına ulaşırlar.

• Umarım aşı meselesinin yayılması ile bu sayılar katlanarak artar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ErayG açıkcası bizlerin de temennisi o yönde. özellikle ABD hükümetinin dış temsilciliklerine aşı konusunda cömert davranması ihtimali bu sayıları arttıracak en önemli etken olur. umarım da öyle davranırlar..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |