Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

• @gucarslan Umarım bizler de şanssız şanslılardan olmayız 🙂

• Böyle sonuçlanacağı çok belliydi. Pis sarı çiyan insanların umutlarıyla oynadı. Bir yıldır Amerika hakkında topladığım yaptığım araştırmaların hepsi boşa gitti. Ertelediklerimemi yanayım kaçırdığım fırsatlaramı... Şuan ki durumdan midem okadar bulandı ki kussam Amerika çıkar içimden... Artık Amerikanın A sını dahi görmek istemiyorum...

• @YSNDNZ su an covid nedeniyle lisans olmadan saglik calosani olarak vize basvurusu yapilabiliyor. Belki isinize yarayabilir.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3261/saglik-calisanlari-icin-h-ve-j-vizeleri-hakkinda-duyuru?_=1592900332816

• @gucarslan saglik calisanlarina lisans gereksinimi olmadan vize verilme karari cikmisti, o kararla bir sey yapilamaz mi

• ⭐⭐⭐⭐

@olay, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

@gucarslan saglik calisanlarina lisans gereksinimi olmadan vize verilme karari cikmisti, o kararla bir sey yapilamaz mi

ingilizce şartı ne düzeyde acaba biliyormusunuz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@olay, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

@gucarslan saglik calisanlarina lisans gereksinimi olmadan vize verilme karari cikmisti, o kararla bir sey yapilamaz mi

şahsi fikrim yapılabileceği yönünde ama how?
    hali hazırda sadece talihli statüsünde olan bizler için nasıl bir prosedür işletilebilir inanın hiçbir fikrim yok. daha önce de dediğim gibi sırf DS260 formunda "Health" yazıyor diye iltimas göstermeleri cidden %1 bile değil gibime geliyor. bu konuda gerçekçi olmak en mantıklısı sanırım.

• ⭐⭐

@gucarslan bence ikisini ayrı düşünüp, sağlıkla ilgili istisnai vizeleri ayrıca araştırın. dv'den tamamen bağımsız bir konu. dv dosyanız kendi sürecinde ilerleyecektir.

• @denizaydinli Tesekkurler

• @this-time89 Sizin numaranız kaçtı. Bende 2021 ama numaram epey fazla:)

• @crazycells, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

@Kuthun, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

@crazycells, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

@oguzcan, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

Yüksek mahkemenin bu kararı iptal etme yetkisi var mı?

Evet, sadece yuksek mahkeme degil, herhangi bir federal mahkeme yasagi durdurabilir, sonra Trump bir ust mahkemeye davayi tasir diye dusunuyorum.

30/60 günlük sürelerde yapılan incelemelerde bu kararın iptal edileceğine ihtimal vermiyorum. Diğer ihtimal olan federal mahkemenin durdurma karari ile belki süreç devam edebilir bence. Ama bu ihtimal gerçekleşse bile bir süreç alacaktır diye düşünüyorum. Durdurdu diyelim Trump bir üst mahkemeye taşıdığı zaman üst mahkemeden karar çıkana kadar vize verilmeye devam edilebilir mi? Bunu konsolosluklara uygulatirlar mi? Oda ayrı bir soru işareti...

Bu yüzden şu anda 2021'ler için 3 ay kesin gitti gözüyle bakıyorum. Ocakta herşey normale dönse bile 2021 talihlilerinin bir kısmının vize süreci şimdiden risk altına girdi diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz @crazycells ?

Evet, Trump yonetimi zaten iptal etmez. Iptal gelirse mahkemelerden gelir.

Hukuk surecini benden daha iyi bilen arkadaslar vardir diye dusunuyorum forumda, o nedenle kendileri cevaplarsa daha iyi olur.

Ama eger federal mahkeme kararnameyi durdurursa, karar hemen uygulanir diye dusunuyorum; Trump bir ust mahkemeye bu karari bozmak icin muracaat eder ama diger mahkeme karar verene kadar kararname durur yani vizeler verilebilir.

Su an henuz DV2020 icin soku atlamis degiliz, DV2021'li arkadaslar bence sabirli olsun biraz, surec henuz baslamamisken bu kadar guclu yorumlar yapmamak daha dogru olur; 3 ay once durumun buralara gelecegini hicbirimiz tahmin edemezdi, o nedenle 3 ay sonrasi icin tahmin yapmak su an cok dogru olmaz diye dusunuyorum... forumda daha once yazdigimiz gibi DV2021'li arkadaslar pasaportlarinda gocmen vizeyi gormeden beklentilerini dusuk tutsunlar ve hayatlarinda onemli kararlar almasinlar.

Hukukcu degilim ama dusuncelerime gore, onceki EO gibi bu proclamation da cok dikkatli hazirlanmis.

Bildigim kadariyla, konsolosluktan herhangi bir vize almak, kisiye bir hak kazandirmiyor. Sadece ulkeye, aldigi vize kategorisi kurallari dogrultusunda, giris yapabilme imkani veriyor, bir cesit izin! Yani burada bir hak kaybi olmus olmuyor.

Daha once federal yargiclar public charge konusunda yurutmeyi dururma karari almisti ama Supreme Court bunu reddetti.

Birde Muslim Ban diye bilinen EO'u durdurma karari almisti. Bunun nedeni ise bence esitlik ilkesini ihlal etmesiydi, sadece belirli ulke vatandaslarina giris yasagi getiriyordu vede o EO cok kotu bir sekilde kaleme alinmisti, hicde detayli ve aciklayici degildi.

Bu sefer bence hem hak kaybi yok hemde belirli bir ulke sinirlamasi yok, tum dunyadaki bazi vize kategorilerini gecici bir sure askiya aliyor. Gerekceleri zaten detayli belirtilmis. Birde ABD vatandaslarinin es ve cocuklari muaf tutulmus, yani aile bolunmesi vb durumlar da soz konusu degil.

Burada buyuk firma ve sirketlerden H1B ve H2B vize kategorilerine itiraz gelebilir ve hatta bunu mahkemeye tasiyabilirler eger cok buyuk kayiplara ugrayacaklarini belgeleyebilirlerse. Boylece bir yargic, bunu durdurma karari alabilir.

AMA bence en can alici nokta su: Labor Department yeni bir calisma baslatiyor. Bu tur vizelerin duzgun kullanilip kullanilmadigi, suistimal edilip edilmedigi hakkinda. Bu bence Trump yonetimi tarafindan uygulanacak olan bir leverage. Yani kaba tabirle, eger siz buna itiraz ederseniz, biz de bu vizeyle simdiye kadar gelmis olanlari arastirip aciklarini bulunca, bunun hesabini sorariz diyor. Ve herkes biliyor ki bu vizeler ozellikle Hindistanli ve diger uzakdogulu ulkelerden gelmek isteyenler tarafindan cok suistimal ediliyor. Sirketlerde bunun farkindalar, bir cesit buna ayak oluyorlar.

• arkadaşlar 2021 talihlisiyim gerci talihlisi mi talihsizi mi desem bilemiyorum:) 2020 yıl sonuna kadar islemler durduruldu ve bence bu kararin yil sonuna kadar degismesi cok zor malum pandemi süreci Amerikada hâlâ devam ediyor ve ülkeye göcmen girisini durdurmak ne kadar Trump'a sövsekte mantikli hareket. 2021 yilinin ilk 3 ayi gitti zaten. siramda 33 binlerde ben acikcasi islemlere de gec baslanacagi icin ve baya ince elenip sık dokunacagini dusundugum icin biraz umutsuzum. sizler ne dusunuyorsunuz arkadaslar? alinacak gocmenlerin nitelikli bireyler olacagini ve her kazanan talihliyi almayacaklarini dusunuyorum. gelecek sene icin sıra gelir mi 33 binlere filan hersey soru isareti suan.. ancak bu greencard olayini tamamen iptal edeceklerini dusunmuyorum. sonucta Amerikayi Amerika yapan sey insan cesitliliginin fazla olmasi ve göcmenlerdir. bir cok teknoloji devi bu karara itiraz etti ve isi yargiya tasiyacaklarini belirttiler. bakip gorucez neler olacagini.. herkese bol bol sabir arkadaslar 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

Esasında fırtınanın gelişinin case numaralarının herkes için açık hale geliş zamanı hissedilmişti. Ancak birçok insanın bu stresli ve heyecanlı zamanında telafuz etmek istemedim.Çünkü kazanmak kadar bekleme süreside ayrı ve zor evre. Kendi açımdan bütün arkadaşlarım için çok üzüldüm. Ancak şu faktörü unutmamak gerekiyor. Trump 'ın bu manevrası buradaki havaya göre seçmen sayısını güçlendirebilir ve kaybettiği gücü tekrar kazandırabiilir. Trump seçimi kazanması yeni göçmenlik sisteminin güçlenmesini sağlayabilir. Bu bir anlamda green card ve diğer vize sistemlerinin reinnovation olmasıdır. Lütfen bekleyen arkadaslar kötü bulutların kalkmasını bekleyin. Her hangi plan yapmayın. Türkiyedeki işinize ve ailenize sıkı sıkı sarılın. Kesinlikle bu amaç için şu dönemde menkul edebilecek herhangi bir şeyinizi satmayın. Korona sonrası krizin etkisini ve ülkelerin kendi ülkesinin vatandaslarını koruma dürtüsünün yapısını iyi yorumlamak lazım.

• @Berk-Şendil dv2021 talihlilerinin mülakat süreçleri olumsuz etkileneceği muhtemel sizin case bu süreçte sınırda çok fazla umutlanmamaniz yararınıza olur 33 binler sürecin geç başlamasıyla göremeyebilir

• Burayada yazayim. Iltica surecinde olanlarin calisma izinlerinin iptal edilmesi maddesi var kararnamede. Benim umudum o madde. Mahkemeler bu kararnameyi durdurursa o maddeden dolayi durdurur.

• @go_to_usa açıkçası ben o kadar umutsuz degilim cünkü baya kisininde kazanmis olsa dahi Amerikaya giris yapmak istemeyecegini dusunuyorum pandemi dolayisi ile. bakip görücez neler olacagını..

• @Ryback Malesef o bu proclamation da degil. Bilerek buraya dahil etmemisler cunku onu dahil etselerdi, mahkeme yolu dogal olarak acilabilirdi. Asylum hakkinda tek deginilen paragraf asagida:

"Nothing in this proclamation shall be construed to limit the ability of an individual to seek asylum, refugee status, withholding of removal, or protection under the Convention Against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, consistent with the laws of the United States."

Yani kisaca bu kararnamedeki hicbirsey asylum'a sinirlama getirmiyor diyor.

Sizin bahsettiginiz asylumlularin calisma izininin askiya alinmasi, ayri bir USCIS karariyla oldu. Bu kararnameye dahil etmediler.

• @Berk-Şendil sureciniz en iyi ihtimal ocakta en kotu ihtimal mart ayinda baslayacak.bizim surec mart ayina kadar 14k'ya anca gelebildi.hesabini siz yapin

• Bir rüya olsun şu karar değişsin . Uyanalım artık

• @Berk-Şendil, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

abir ark

ben de 33000 lerdeyim. Ben de umutluydum bu sabaha kadar şimdi 100/40 umudum bir 5 kaybetti halen devam.

• ⭐⭐

Arkadaşlar çoğunuz yüksek mahkemeye bakıyor ancak yüksek mahkemede trumpın lehine sonuç çıkar çünkü çoğunluk muhafazakar oldu + ilk başta müslim banı durdursa da sonradan onay verdi yeni atama ile o yüzden yüksek mahkemeye değilde federal mahkemelere bakmak gerekiyor. Ve hak gaspı yok çünkü size verilen bir hak değil DV çekilişi bir imtiyaz bir lütuf gibidir DV ABD ye girişinizi yaptıktan sonra bir hakka dönüşür keza öbür vize türleri içinde bu böyledir

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |