Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

• Çok kötü olaylar dönüyormuş da bizim haberimiz yokmuş. Bizim sonuçların açıklanma zamanına kadar şu trump gitsede rahatlasak birde birşey soracağım baktım ama bulamadım yesilkartforumun telegram grubu varmı varsa katılmak istiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mutlukurt0534 hayir, bir telegram grubumuz yok 🙂 sadece ayni kategorilerde vize basvurusu yapanlarin olusturdugu birkac grup var ama aslinda o gruplarin amaci forum bulusmalarindaki iletisime yardimci olmak, fakat maalesef pandemiden dolayi forum bulusmalari da bu yil rafa kalkmis durumda...

• ⭐⭐⭐

Herkese merhaba,

Trump'ın geçiş sürecinin başlayacağını söylemesi sonrasında seçilmiş başkana görev devri de başlamış oldu. Hepimiz için hayırlı olur inşallah.

Bu gelişmeden sonra Biden ve ekibi, geçişle ilgili bazı bilgileri aktardıkları ve planlarıyla ilgili bilgi paylaştıkları web sitesini yayına aldılar:

Siteyi incelerken, öncelikler kısmında belirtilen 4 önemli konudan biri olan "Ekonomik Toparlanma" başlığı altında göçmenlere atıfta bulunulmuş. Atıfta göçmenlerin ABD ekonomisinin tam katılımcısı olarak görülmediğine dikkat çekilmiş.

"The pandemic has also laid bare some unacceptable truths. Even before COVID-19, too many families were struggling to make ends meet and too many parents were worried about the economic future for their children. And, Black and Latino Americans, Native Americans, immigrants, and women have never been welcomed as full participants in the economy."

• @Sono Hatta açıklamada sadece göçmenlerden değil, siyahlardan, Latin kökenlilerden, yerli Amerikalılar'dan (kızılderililer de diyebiliriz) ve kadınlardan bahsederek bu kesimlerin hiç ekonominin asli unsuru olarak kabul edilmediğini bir eleştiri olarak ortaya koyuyorlar. Bu hem geçmiş dönemin bu kesimlere karşı politikasını net bir şekilde hatalı bulduklarını, hem de göçmenleri tamamı vatandaş olan tüm bu diğer gruplardan ayrı tutmadıklarını gösteriyor. Bu göçmenlik karşıtı uygulamaların son bulacağına işaret eden olumlu bir gelişme.

• ⭐⭐⭐

@daydreamer, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

@Sono Hatta açıklamada sadece göçmenlerden değil, siyahlardan, Latin kökenlilerden, yerli Amerikalılar'dan (kızılderililer de diyebiliriz) ve kadınlardan bahsederek bu kesimlerin hiç ekonominin asli unsuru olarak kabul edilmediğini bir eleştiri olarak ortaya koyuyorlar. Bu hem geçmiş dönemin bu kesimlere karşı politikasını net bir şekilde hatalı bulduklarını, hem de göçmenleri tamamı vatandaş olan tüm bu diğer gruplardan ayrı tutmadıklarını gösteriyor. Bu göçmenlik karşıtı uygulamaların son bulacağına işaret eden olumlu bir gelişme.

Evet, ben de sizler gibi düşünüyorum; değişiklik bir günde olmaz ama genel olarak ilerisi için olumlu bir sinyal bu açıklamalar.

Ayrıca DOS için Antony Blinken isimli beyefendiyi aday göstermiş Biden:

• Yenı gelısme var.Konuyu bılenler aydınlatabılırlerse sevınırız.Sanırım hukumet davadan vazgectı.Kazandık mı ? 🙂

• ⭐⭐⭐

@muhalif, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

Yenı gelısme var.Konuyu bılenler aydınlatabılırlerse sevınırız.Sanırım hukumet davadan vazgectı.Kazandık mı ? 🙂

Son dönemin en güzel haberi. Çok şükür, hayırlısıyla tamamlanmak üzere. İnşallah 9000 vize talihli arasında Türkiye'den olabildiğince fazla arkadaşımız vizesine kavuşacak. Dualarımız ve temennimiz bu yönde.

• @EzgiLera gerçekten ben de merak ediyorum Trump EO yüz uzatıp uzatmayacağına ne zaman karar verecek.

• ⭐⭐⭐

@akdeniz, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

@EzgiLera gerçekten ben de merak ediyorum Trump EO yüz uzatıp uzatmayacağına ne zaman karar verecek.

EO'daki ifadede, yürürlüğe girdikten sonraki ilk 30 gün içerisinde ve sonrasındaki her 60 günde bir İçişleri'nin EO ile ilgili tavsiye verebileceği belirtilmiş. Kesin bir şey yok ancak her ayın 24'ünden sonra Trump EO ile ilgili bir karar verebilir.

Ama tarihlere pek takılmamak lazım 🙂 31'ine kadar sessiz kalıp son gece de "uzatıyorum ben bu kararnameyi" diyebilir.

Sec. 6. Termination. This proclamation shall expire on December 31, 2020, and may be continued as necessary. Within 30 days of the effective date of this proclamation and every 60 days thereafter while this proclamation is in effect, the Secretary of Homeland Security shall, in consultation with the Secretary of State and the Secretary of Labor, recommend any modifications as may be necessary.

• ⭐⭐

Ay Aralık oldu ama hala DV2021 kazananları için mülakat tarihleri dağıtılmaya başlanmadı. Evet EO hala yürürlükte ama EO bitiminden sonrası için de bir planlama yok. Hadi Trumpın EOyu uzatacağını düşünüyorlar diyelim, 20 Ocak sonrası için de bir planlama yok... BritSimon da video hazırlamış, bilmiyorum izlediniz mi? Bu konuda ne düşünüyorsunuz? @crazycells

• @Sono teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EzgiLera, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

Ay Aralık oldu ama hala DV2021 kazananları için mülakat tarihleri dağıtılmaya başlanmadı. Evet EO hala yürürlükte ama EO bitiminden sonrası için de bir planlama yok. Hadi Trumpın EOyu uzatacağını düşünüyorlar diyelim, 20 Ocak sonrası için de bir planlama yok... BritSimon da video hazırlamış, bilmiyorum izlediniz mi? Bu konuda ne düşünüyorsunuz? @crazycells

O sekilde bir planlama beklentisi icinde olmayin. Genelde konsolosluk dereyi gormeden pacalari sivamiyor, onceki yillarda hep boyle gorduk. Su an IR-1 disinda rutin vize islemleri devam etmiyor.

• ⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

@EzgiLera, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

O sekilde bir planlama beklentisi icinde olmayin. Genelde konsolosluk dereyi gormeden pacalari sivamiyor, onceki yillarda hep boyle gorduk. Su an IR-1 disinda rutin vize islemleri devam etmiyor.

BritSimon videoda mülakatların başlamasının martı bulabileceğini, kalan zamanın da yetmeyeceğini söylemiş. Çünkü mailde 5-7 hafta sonrası için mülakat verildiğini söylüyor. Tamam normalde öyle olabilir ama 2020 Eylül'de olduğu gibi 1 hafta sonrasına mülakat tarihi vermeleri mümkün değil mi?

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? @crazycells

• ⭐⭐

dv2020 sürecinde mahkeme kararı vardı. Hakim hükümetin kötü niyetli olmadığını gösterebilmesi için bir süre vermişti. Bu yüzden işler hızlanmıştı.

Yeni bir mahkeme ve karar olmadan KCC ve konsoloslukların rutinlerini bozacağını sanmıyorum. DV, göçmenlik vizeleri içinde malesef dış kapının mandalı konumunda. Arkasında bunun için lobi yapacak, buradaki göçmen kaynağına ihtiyaç duyan büyük şirketler vs yok.

Görünen o ki, EO yürürlükte olduğu müddetçe KCC mülakat için randevu aşamasına geçmeyecek. Bu da iki seçeneğe götürüyor.

1. EO uzatılmaz. Ocak başlarında randevular verilir ve ilk milakatlar Mart'ta gerçekleşir.
    2. Trump delisi giderayak EO'yu tekrar uzatır. Biden iptal eder ama yine de bu süreçlerin tekrar başlaması Şubat'ı bulur, mülakatlar Nisan'da başlar.
  • ⭐⭐⭐

DV talihlisi olup, çalıştığı alandan ötürü istisna olduğunu düşünüp mülakat talep eden bir arkadaşımız var. Bu arkadaşımızın mailine gelen otomatik cevap mailinden PP10014 (EO) ile ilgili olan kısım çıkartılmış; üstelik konsolosluk da göçmen vizeleri sayfasından bu EO ile ilgili kısmı da kaldırmış.

Konsolosluk bu içeriklerin yönetimini tek başına aldığı karar neticesinde mi yapıyor bilmiyorum ama bence genel olarak olumlu bir işaret.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

BritSimon videoda mülakatların başlamasının martı bulabileceğini, kalan zamanın da yetmeyeceğini söylemiş. Çünkü mailde 5-7 hafta sonrası için mülakat verildiğini söylüyor. Tamam normalde öyle olabilir ama 2020 Eylül'de olduğu gibi 1 hafta sonrasına mülakat tarihi vermeleri mümkün değil mi?

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? @crazycells

Maalesef video cok uzun 🙂 o nedenle henuz izleyemedim.

1 haftada mulakat tarihi vermelerini gerektiren bir karar olmadigi icin vermeyeceklerdir, maalesef konsoloslugun sonucta bir devlet ofisi oldugunu unutmayin. Amaclari "butun DV vizelerini" bitirmek degil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@goblis, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

dv2020 sürecinde mahkeme kararı vardı. Hakim hükümetin kötü niyetli olmadığını gösterebilmesi için bir süre vermişti. Bu yüzden işler hızlanmıştı.

Yeni bir mahkeme ve karar olmadan KCC ve konsoloslukların rutinlerini bozacağını sanmıyorum. DV, göçmenlik vizeleri içinde malesef dış kapının mandalı konumunda. Arkasında bunun için lobi yapacak, buradaki göçmen kaynağına ihtiyaç duyan büyük şirketler vs yok.

Görünen o ki, EO yürürlükte olduğu müddetçe KCC mülakat için randevu aşamasına geçmeyecek. Bu da iki seçeneğe götürüyor.

1. EO uzatılmaz. Ocak başlarında randevular verilir ve ilk milakatlar Mart'ta gerçekleşir.
    2. Trump delisi giderayak EO'yu tekrar uzatır. Biden iptal eder ama yine de bu süreçlerin tekrar başlaması Şubat'ı bulur, mülakatlar Nisan'da başlar.

yazdiginizi simdi gordum, zaten ayni seyleri soylemisiz.

DV2020 surecinde pandemiden dolayi degil, pandemi oncesi her sey normal iken sureci baltalamaya calisan ve verimsiz calisan kurumlar vardi. Hakim de bu durumu art niyetli bulup, iyi niyet gostergesi istemisti DOS'tan... su an sayilari hatirlamiyorum ama bir onceki yila gore basilan vizelerin %50'si bile basilmamisti sanirim ilk aylarda...

Yani pandemiden dolayi surecin durmasiyla aslinda mahkeme kararinin cok bir ilgisi yok. Su anda konsolosluklardaki islemler ayrica pandemiden dolayi da yavas ilerliyor ve bunu hizlandirmak icin bir "mahkeme karari" cikartmaniz cok zor. Surec, ne zaman yasal olarak ve pratikte devam etmeye uygun olursa kurumlar o zaman calismaya baslayacaklardir. Yani Trump'in kararnamesi biter bitmez bir anda 100'lerce kisinin ayni gune mulakat almasini beklemeyin.

• ⭐⭐

@goblis, içinde söyledi: Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020)

DV2020 surecinde pandemiden dolayi degil, pandemi oncesi her sey normal iken sureci baltalamaya calisan ve verimsiz calisan kurumlar vardi. Hakim de bu durumu art niyetli bulup, iyi niyet gostergesi istemisti DOS'tan... su an sayilari hatirlamiyorum ama bir onceki yila gore basilan vizelerin %50'si bile basilmamisti sanirim ilk aylarda...

Yani pandemiden dolayi surecin durmasiyla aslinda mahkeme kararinin cok bir ilgisi yok. Su anda konsolosluklardaki islemler ayrica pandemiden dolayi da yavas ilerliyor ve bunu hizlandirmak icin bir "mahkeme karari" cikartmaniz cok zor. Surec, ne zaman yasal olarak ve pratikte devam etmeye uygun olursa kurumlar o zaman calismaya baslayacaklardir. Yani Trump'in kararnamesi biter bitmez bir anda 100'lerce kisinin ayni gune mulakat almasini beklemeyin.

Öyleyse DOS'un başındaki ismin Biden kadrosuyla değişmesi bizim için önemli bir gelişme. Şu an yavaş işleyen sürecin Şubat gibi hızlanma ihtimali yüksek. Bu durumda Nisan gibi bunun etkilerini görebiliriz?
    Aslında şöyle düşünüyorum, önümüzde ne kadar kötü bir tablo olsa da Mart Nisan gelmeden umutsuzluğa kapılmanın anlamı yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Öyleyse DOS'un başındaki ismin Biden kadrosuyla değişmesi bizim için önemli bir gelişme. Şu an yavaş işleyen sürecin Şubat gibi hızlanma ihtimali yüksek. Bu durumda Nisan gibi bunun etkilerini görebiliriz?
    Aslında şöyle düşünüyorum, önümüzde ne kadar kötü bir tablo olsa da Mart Nisan gelmeden umutsuzluğa kapılmanın anlamı yok.

Butun kabine degisecek zaten, bakanlar Biden'in yeni atayacagi kisiler olacak. Dediginiz gibi olumlu yonde degisim bekliyoruz her alanda 🙂

• Herkese selam. Biz de 2021 çekilişini kazandık fakat bu yasa çıkınca belgelerimizi konsolosluğa göndermedik (mülakat için gerekli belgeleri) sadece DV-260 formunu gönderdik. Sizce bu durum süreci etkiler mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

137

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |