Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Richmond cok tesekkur ederim umarim hayatin bi kosesinde de benim size bi faydam dokunur..

• @polat1112 Air Force Army ve Marines'e gore daha az deploy olur sartlari da cok daha iyidir. Hepsinin kendine gore avantajlari var. Army'de kendi MOS'inizi yani yapacaginiz isi secebilirsiniz. Mesela mechanic olmak istiyosaniz o olursunuz, 42A olarak ofiste calismak isterseniz o olursunuz, supply olmak isterseniz o olursunuz vs... Air Force'da direkt istediginizi secemiyorsunuz, sanirim 10 tane falan secmek zorundasiniz icinden hangisi gelirse... Yine ayni sekilde Army'de 2 ya da 3 yillik kontrat yapabilme sansiniz var. Air Force'da minimum 4 sene bildigim kadariyla. O yuzden hepsinin artisini eksisini iyice tartip karar vermek gerekir.

• ⭐⭐

• ⭐⭐

• ABD ordusunda gorev yapan Turkler oldukca az ama ben nedense her gittigim yerde birileri ile karsilasip tanistim.

Florida'da Tampa'da Necati adinda bir astsubay ile tanismistim, o zamanlar 14 yildir ordudaydi ve oradaki asker alma subesinde gorevliydi, ailecek de biz oradayken gorusmustuk. Simdilerde emekli oldu ve yine Florida'da yasiyor.

South Carolina'da Hakan adinda bir yuzbasi ile tanismistim, kutuphanede.

Almanya'dayken Figen adinda bir askerle tanismistik, restaurantta uniformali otururken Hurriyet gazetesi okuyordu, yanina gidip "merhaba Turkmusunuz" diye konusmaya baslayip tanismistik, kalkarken gazetesini bize hediye etmisti 🙂

Yine Almanya'da baska bir Turkle tanismistim ama kendisi Alman ordusundaydi ve arkadaslari ile beraber bir barda Almanya'nin 2004 Avrupa kupasi maclarindan birini izlemistik.

Maryland'de bir restaurantta ise Alabama'dan bir Turkle tanismistim, uniformaliydi ve oradaki askeri usde egitim gormeye gelmisti. Alabama'da esiyle ve ogluyla yasarken, restaurant islerinde calismaktan biktigi icin orduya girdigini soylemisti.

Bir de 2014'de ABD'den Turkiye'ye gidisimde, Istanbul-Adana ucaginda yanimda bir Turk vardi, ABD ordusundaymis (astsubaydi yanilmiyorsam) ve izne gidiyormus, Adanaliydi.

• @MySea, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

ABD ordusunda gorev yapan Turkler oldukca az ama ben nedense her gittigim yerde birileri ile karsilasip tanistim.

Florida'da Tampa'da Necati adinda bir astsubay ile tanismistim, o zamanlar 14 yildir ordudaydi ve oradaki asker alma subesinde gorevliydi, ailecek de biz oradayken gorusmustuk. Simdilerde emekli oldu ve yine Florida'da yasiyor.

Almanya'dayken Figen adinda bir askerle tanismistik, restaurantta uniformali otururken Hurriyet gazetesi okuyordu, yanina gidip "merhaba Turkmusunuz" diye konusmaya baslayip tanismistik, kalkarken gazetesini bize hediye etmisti 🙂

Yine Almanya'da baska bir Turkle tanismistim ama kendisi Alman ordusundaydi ve arkadaslari ile beraber bir barda Almanya'nin 2004 Avrupa kupasi maclarindan birini izlemistik.

Maryland'de bir restaurantta ise Alabama'dan bir Turkle tanismistim, uniformaliydi ve oradaki askeri usde egitim gormeye gelmisti. Alabama'da esiyle ve ogluyla yasarken, restaurant islerinde calismaktan biktigi icin orduya girdigini soylemisti.

Bir de 2014'de ABD'den Turkiye'ye gidisimde, Istanbul-Adana ucaginda yanimda bir Turk vardi, ABD ordusundaymis (astsubaydi yanilmiyorsam) ve izne gidiyormus, Adanaliydi.

Adanali’yi ben de taniyorum sevdigim biridir 🙂

Ben de orduya girmeden once heralde birkac kisiden biri olurum diyordum fakat girdikten sonra dusundugumden cok fazla kisi oldugunu farkettim. Sadece benim bildigim gorev yapmis veya su an aktif 20 kisi falan vardir. Bir de sistemde adres defteri gibi bi sey var, oraya bir isim girince o isimdeki kisilerin e-maili falan geliyor. Rastgele sik kullanilan turkce isimlerden girdim ve dusundugumden cok fazla insan cikiyor her isimden.

• Tam tersi karsilasmalarimda oldu:

Florida Tampa'da Turk Hava Kuvvetlerinde pilot olan ve Tampa'daki usse egitime gelen Mersinli bir yarbay ile karsilasmistik, beraber yemege falan da gittik, 6 hafta falan orada egitim gormustu.

Delaware'de ise JC Penny'de iki Turk pilotla karsilasmistik, onlar da Dover'daki usse egitim icin gelmislerdi.

• @MySea, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

Tam tersi karsilasmalarimda oldu:

Florida Tampa'da Turk Hava Kuvvetlerinde pilot olan ve Tampa'daki usse egitime gelen Mersinli bir yarbay ile karsilasmistik, beraber yemege falan da gittik, 6 hafta falan orada egitim gormustu.

Delaware'de ise JC Penny'de iki Turk pilotla karsilasmistik, onlar da Dover'daki usse egitim icin gelmislerdi.

Evet emniyet ve tsk pilotlari hep oralara gonderiyor anladigim kadariyla. Emniyette pilot arkadasim da tampa’da egitim aldi 1 yil kadar.

• Bu arada benim de basima ilginc bir sey geldi. Ben basic training ve ait’deyken herkesin soyadina bakardim turk bulmak icin ama asla goremedim. Sonra AIT’deyken biri nerelisin dedi ben de Turk’um dedim sonra biri daha var dediler bayagi sasirdim gormedim diye. Alt devreden bir arkadas National Guard olarak katilmis o da egitimdeymis. Isin ilginci, ikimiz de hemen hemen ayni yastayiz, ayni il ve ilcede buyumusuz. Ayni dersaneye falan gitmisiz ve ortak tanidiklarimiz falan cikti. Sok olmusum acikcasi istanbul’un bi ilcesinde buyuyup yillar sonra amerika’ya tasinip missouri’nin ortasinda bir askeri uste denk gelmek. 🙂

• Cok ilginc bir tesaduf olmus 🙂

• Bu arada orduda en son teknik subay (warrant officer) olarak gorev yapmis olan ve sonra ayrilip su anda Arizona'da sivil pilot okulunda egitmenlik yapan Turk bir arkadasim da var. Kendisi ile yillar once mezun forumda tanismistik ve hala facebook uzerinden gorusuyoruz.

• @tfnsylmz @MySea Merhabalar öncelikle 32 sayfa yazının hepsini hiç sıkılmadan okudum çok değerli bilgiler vermişsiniz benim aklımda bazı sorular var yardımcı olabilir misiniz ? Çocukluktan beri hava kuvvetlerinde olmak istemişimdir şimdi de Amerika'da eğitim alıp hayatımı orada sürdürmek istiyorum ordu hayallerimi süslüyor ama nereden başlayacağımı bilmiyorum şuan 1- veteriner hekimlik okuyorum bitirdikten sonra bana bir avantajı olur mu ? Mühendislik gibi meslekler daha mı avantajlıdır ?
    2- Green card dışında başvurunun bir yolu olmadığını söylemişsiniz yani tamamen şans işi. Green carda nereden basvurabilirim aramaya yazdığımda birçok şirket çıkıyor ana başvuru sayfasına girip orayı en doğru nasıl doldurabilirim ? 3- 4 tane parmağımda küçük dövmeler var sıkıntı yaratır mı ?
    Son olarak green card dışında alternatif bir yol biliyorsanız veya meslek istihdamı açısından bir öneriniz varsa bilgiye açım uzun oldu ama beni aydinlatmaniza gerçekten ihtiyacım var çok istiyorum çünkü şimdiden teşekkür ederim abilerim

• Merhabalar bu yıl green card kazandım tam iptal edip gelmemeyi düşünürken ARMY ve benefitlerini görünce şansımı denemeye karar verdim bugün akşama kadar 32 sayfalık yazılanları okudum ve maalesef aynı sorular tekrarlanır durmuş sayfayla yeni tanışanlar lütfen tüm yazılanları okuyun eğer cvp bulamazsanız sorularınızı sorunız hem cvp veren için hem bilgi arayanlar için daha faydalı olur diye düşünüyorum benim aklıma takılan ve sayfada göremediğim soruları sormak istiyorum
    1} ben 5dil biliyorum fakat her biri ayrı seviyelerde dil parası almak için herhangi bil dil sertifikası vb bir şey gerekiyor mu kanıt için
    2 army e giriş için belli bir başvuru zamanı var mı yoksa istenildiği zaman sınava ve askeriyeye girebiliyor muyuz
    3 Green cardlı birisinin seçelebileceği ve yapabileceği en güzel mos hangisidir ARMY için
    4 eğitimler esnasında pay checkler oluyor mu yani maaş durumları nasıl
    5 army e girme şansımız hangi eyaletde daha yüksek yada eyaletler arası uygulama ve alım süreci farklılık gösteriyor mu?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden tesekkür ederim...saygılarımla.

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

ABD ordusunda gorev yapan Turkler oldukca az ama ben nedense her gittigim yerde birileri ile karsilasip tanistim.

bende tanıyorum ismi Alp mi acaba sizin tanıdığınız?

• @Osman-Demir-0, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

durmuş

Eyalet arası fark yokmuş hepsi aynı standartmış eğitim esnasında ödeme yapılıyormuş ve başvurular her zaman yapabilir işsiz recruitment ile online konuştum cvplarını buldum

• @denizci10 Sanmiyorum, Alp adinda bir tek tanidigim var, kendisi Ingiltere'de ve universiteden arkadasimdi.

• @Osman-Demir-0, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

Merhabalar bu yıl green card kazandım tam iptal edip gelmemeyi düşünürken ARMY ve benefitlerini görünce şansımı denemeye karar verdim bugün akşama kadar 32 sayfalık yazılanları okudum ve maalesef aynı sorular tekrarlanır durmuş sayfayla yeni tanışanlar lütfen tüm yazılanları okuyun eğer cvp bulamazsanız sorularınızı sorunız hem cvp veren için hem bilgi arayanlar için daha faydalı olur diye düşünüyorum benim aklıma takılan ve sayfada göremediğim soruları sormak istiyorum
    1} ben 5dil biliyorum fakat her biri ayrı seviyelerde dil parası almak için herhangi bil dil sertifikası vb bir şey gerekiyor mu kanıt için
    2 army e giriş için belli bir başvuru zamanı var mı yoksa istenildiği zaman sınava ve askeriyeye girebiliyor muyuz
    3 Green cardlı birisinin seçelebileceği ve yapabileceği en güzel mos hangisidir ARMY için
    4 eğitimler esnasında pay checkler oluyor mu yani maaş durumları nasıl
    5 army e girme şansımız hangi eyaletde daha yüksek yada eyaletler arası uygulama ve alım süreci farklılık gösteriyor mu?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden tesekkür ederim...saygılarımla.

Buyuk ihtimalle google yaparak bu cevaplari bulabilirsiniz. Bildigim ve duydugum kadariyla:

1- Eger birden fazla dil biliyorsaniz, hepsi icin ayri ayri sinava girmeniz gerekiyor. Ancak aylik en fazla $1,000 alabilirsiniz. Tek dil icinse $100 ile $500 arasi testteki seviyenize gore.

2- Bunun icin recruiter ile gorusmeniz gerekiyor.

3- Greencardlilar her isi yani MOS'i secemezler. Cogunlugu vatandaslar icindir.

4- Ilk egitime basladiginizda, yani basic training'de maasiniz baslar.

5- Tum eyaletlerde esit olmasi lazim, national guard yani milli muhafiz haricinde diger branchlar federal duzeydedir. national guard ise o eyaletteki ihtiyaca ve kadrolara goredir.

• ⭐⭐

Ordu'da ki arkadaşlara soruyorum, MEPS'lerde kaç kişi yalan söylüyor? Duyduğunuz öğrendiğiniz kaç kişi var ve yalanı ortaya çıkan hapse giren veya da para cezası alan atılan kaç kişi duydunuz?

• @LordBolton cok soyleyen oluyor, ozellikle saglik konularinda ya da weed falan. Kanunen hapis cezasi olabilir ama sanirim uygulanmiyor pek en fazla dishonorable ya da medical discharge olur diye dusunuyorum.

• ⭐⭐

@tfnsylmz hiç duyduğunuz yada gördüğünüz bir olay oldu mu? Yalanı açığa çıkan?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |