Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Coronavirus nedeniyle verilen iş yeri kredileri ve yardımları

• @keysnambır ben de tam tersine yatanlari net olarak dusunuyorum. Calistigim yerlerin yillik toplam grosslarini bulabiliyorum ama aylara dagilimini bazilarinda goremiyorum.

• ⭐⭐⭐

@Anka Yazdiginiz sirketlerden Amazon(Amazon Flex oldugunu varsaydim) ve Doordash'i biliyorum. Bunlarin yatirdigi bruttur ve ceyreklik donemlerde bu kazanclar uzerinden quarterly estimated tax odenmesi gerekir. Bu tarz gig work yaptiran sirketlerden tax withold yapan bilmiyorum. O yuzden hep brut oluyor.

• @keysnambır Amazon flex, doordash ve ubereats icin dediginiz gibi olabilir sanirim. Lyft iceriginde tax witheld degil ama platform fee, service fee vs. odemeye yansimayan kalemlerin de gross pay icinde oldugunu dusunmustum. 2019 yilinin ortasinda calismaya basladim ve neredeyse sadece Lyft yaptim. 2019 tax returnunde detaylara baktigimda gross earning altinda bana yatan paralar ve diger feelerin toplamiydi. Burdan yola cikarak bankadaki tutarlarin gross olmadigini dusundum ama hala net bir fikrim yok acikcasi.

Edit: Amazon Flex ve Doordash icin banka dokum toplamlari ile tax form toplamlari birbirini tutuyor. Lyft ve Uber de ise gross ve net ayrimi var gibi gorunuyor.

• SBA verdigi kredi ile ilgili de bir evrak gonderdi. Bana gonderilen evrakta pay.gov uzerinden odeme plani olusturmami istiyor. Ileri zamanli ve aylik odemeyi benim belirleyecegim bir sistem planlamislar. Ama oncesinde sisteme sign in olurken epey veri istedi. 1k$ bana vermedikleri icin bilgim yok 🙂 Ama sigorta odemelerim sozlesme geregi 1 yil sonra baslayacak. Ise girersem 2-3 ay icerisinde kapatmayi dusunuyorum. Gross income olarak sadece issizlik maasim ve 2 ay yaptigim lyft var.

• @keysnambır Biraz once basvuruyu tamamladim. Ben farkli dusunuyordum ama sonuc olarak gross tutarlarla ilgili dediginizin dogru olduguna karar verdim ve banka hesabina yatan tutarlar uzerinden tablolari doldurdum. Ayrica zaman zaman calistigim w-2 iceren islerden gelen tutarlari da bu konsept disinda oldugu icin eklemedim. Hakkimizda hayirlisi.

• @caglaror Bana da gele gele ödeme ile alakalı mail geldi 🙂

"Dear Cuneyt Kanak,
    The purpose of this letter is to inform you that your file has been transferred to an SBA Loan Servicing
    Center. Any future communications with the U.S. Small Business Administration regarding this loan
    should be directed to:
    U.S. Small Business Administration
    SBA Disaster Loan Service Center
    2 North 20th Street Suite 320
    Birmingham, AL 35203
    United States
    Phone: 800-736-6048
    Fax: 202-481-0292
    To make your monthly loan installment payment, use one of the following payment options:

1. Electronic - Go to www.pay.gov and complete the Small Business Administration 1201 Borrower
      Payment form. Logging in to Pay.gov as a registered user is optional. Logging in as a registered user
      grants you access to the following features: view history of completed and pending payments
      initiated in Pay.gov, cancel payments in pending status, submit a change of address to where your
      1201 billing statement is mailed, and you can establish a recurring payment.
    2. Mail - Mail payments by check or money order to:
      SBA
      PO Box 3918
      Portland, OR 97208 - 3918
      Please make payable to SBA and remember to include your 10-digit loan number on the face of the
      check or money order.
      1
      If you have any questions on your loan, please contact SBA at above location.
      Sincerely,
      Accounts Processing Department
      SBA"

• @crazycells merhabalar. Bu small business kredisine eşimde başvurdu. Para bankamıza yattı. Fakat eşim business account değil de kendi kullandığı kişisel Account a para yattığı için parayı kullanamıyoruz. Banka parayı bize vermiyor. 6-7 aydır para hesapta ama çekemiyoruz. Hesabımızı dondurdular. Krediyi aldığımız yerle görüşüyoruz. Bi sorun olmadığını söylüyorlar. Ama banka onay vermiyor. Bu konu hakkında herhangi bir bilginiz var mı? Ya da ne yapabiliriz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hasret-Karagöz-Arslan, içinde söyledi: Coronavirus nedeniyle verilen iş yeri kredileri ve yardımları

@crazycells merhabalar. Bu small business kredisine eşimde başvurdu. Para bankamıza yattı. Fakat eşim business account değil de kendi kullandığı kişisel Account a para yattığı için parayı kullanamıyoruz. Banka parayı bize vermiyor. 6-7 aydır para hesapta ama çekemiyoruz. Hesabımızı dondurdular. Krediyi aldığımız yerle görüşüyoruz. Bi sorun olmadığını söylüyorlar. Ama banka onay vermiyor. Bu konu hakkında herhangi bir bilginiz var mı? Ya da ne yapabiliriz?

Personal Checking Account yerine ayni bankada bir Business Checking Account acin, ve bankayla konusup parayi oraya yatirmalarini soyleyin.

Daha once de aktarmistim sanirim. SBA, bankalarin paranin dogru ve usulune uygun sekilde kullanildiginin takibini yapmasini istiyor. O nedenle is yerinize dair bilgi ve belgeleri bankaya gonderip her seyi dogru yaptiginizi kendilerine gosterin. Bankayla konusun, gerekirse bir subesine gidip konusun, ne eksikse, sizden ne istiyorlarsa hepsini hizli sekilde kendilerine temin edin.

Size tavsiyem, freelance olarak bile calissaniz bir business checking hesabi acip, isinizi ilgilendiren tum harcama ve odemeleri buradan yapmaniz yonunde. Hem sizin takibiniz acisindan iyi olur, hem de IRS vs. gibi kurumlarin takibi icin.

• ⭐⭐⭐

@Hasret-Karagöz-Arslan Hesabi dondursalar bile parayi size check vs bir yontemle vermeleri gerekiyor diye dusunuyorum.

Yakin zamanda ben de hesap acarken basima boyle birsey gelebilecegini ogrenerek business hesabi acmistim. https://yesilkartforum.com/forum/post/180887

• Aynı banka da business hesabımız var fakat ilk olarak personal hesaba yattığı için parayı business hesaba aktarıp hesabı dondurdular. Her türlü belgeyi götürdük fakat banka hesabı biz acamayız diyor krediyi aldığınız yerin işem yapması gerekiyormuş. Orayı arıyoruz orası da banka halledecek diyor. Öyle ortada kaldık

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hasret-Karagöz-Arslan, içinde söyledi: Coronavirus nedeniyle verilen iş yeri kredileri ve yardımları

Aynı banka da business hesabımız var fakat ilk olarak personal hesaba yattığı için parayı business hesaba aktarıp hesabı dondurdular. Her türlü belgeyi götürdük fakat banka hesabı biz acamayız diyor krediyi aldığınız yerin işem yapması gerekiyormuş. Orayı arıyoruz orası da banka halledecek diyor. Öyle ortada kaldık

Evet, maalesef kotu bir durumda kalmissiniz, uzun bir bekleyis olacak gibi. Bence de artik is bankada, isterseniz ayni zamanda SBA'yi arayip durumu anlatin ve bankayla sizin dosyaniz icin ozel olarak iletisime gecmeleri icin istekte bulunun.

Bunun disinda sanirim yapabileceginiz tek sey, bankadaki gorevli kisilere ulasip derdinizi anlatmaya calismak.

• Merhaba, bir sorum var. 2020 yilinda 1.000$ hibeden yararlandim. Tax returnumu turbotax uzerinden yapacagim fakat SBA'dan 1.000$ hibe icin herhangi bir form almadim (bekledim resmi bir evrak gelmedi). Tax return'de nasil bildirecegim? SBA ile iletisime gecip mi resmi evrak isteyecegim? Tax returnunu yapan oldu mu?
    Tesekkurler

• @mara Aldiginiz yardimin turune gore asagidaki linkten inceleyebilirsiniz:

.

• @MySea Cok kisaca ozetlemisler, guzel kaynak ancak "How Pandemic Unemployment Assistance (PUA) affects taxes" kisminda guncel gelisme olan ve issizlik maasi alan kisi basina 10.200$ lik kismin tax-free tutulacagi yazmiyor.

• @caglaror Sanirim o sonradan eklendigi icin guncelleme yapmamislar.

• @caglaror grubhub driver olarak başvuru yaptım 8200$ onaylandı.ilk gönderdikleri evrakları imzaladım.ikinci gönderdikleri evrakları da imzalarsam para hesaba geçecek ama kafamda bazı soru işaretleri var.7 ay önce araba aldım. bu krediyle arabanın borcunu kapatsam sorun olur mu.bide örneğin 2 yıl sonra kredinin tamami ni kapatmak istesem kapatabiliyormuyum.tskler

• @nahya123 Teorik olarak bu parayi isinizi devam ettirebilmeniz amaciyla size veriyorlar. Herhangi bir detayli kontrolde harcamalarin karsiligini ibraz etmeniz gerekebilir. Ancak kisisel fikrim - ki ben de oyle yaptim- selfemployment olanlarin elektrik faturasini odeyebilmesi de aslinda delivery/sharedride drive/ paket dagitimi gibi islere pandemi gectiginde devam edebilmesi icin gerekli. Ayrica pay.gov adresinden istediginiz kadar odeme yapabilirsiniz. Odeme 1 yil sonra basliyor ama sart degil daha erken odeyeiblirsiniz, taksitleri siz belirliyorsunuz ama min rakamin uzerinde olmali. 6.5k 30yil cektim aylik 32$ gibi bir para yapiyor. Elbette ilk firsatta tamamini odeyip kapatacagim. Arabayla delivery yaptiginiz surece bence amacina uygun harcadiginiz varsayilabilir.

• ⭐⭐

Merhaba sba 'ya basvurup ,kendi isimi kurmayi planliyorum. Loan almadan oncemi sirketimi kurmaliyim ? Business hesap acip ,paranin bu hesabama yatmasini saglamaliyim ?

-Basvuru yaparken kullandigim title haricinde , Baska is kurabilirmiyim?

• @HockeyUmpire2 Benim hesabim Bussiness hesap degildi, para yatti. Sirket kurma konusunu muhasebe bilgisi olanlar daha iyi cevaplar sanirim.

• Gorunuse gore, yeni bir yardim turu baslatilmis. Ben sadece Doordash yapiyorum. 1000 dolarlik hibeye gecen yil basvurmustum fakat uygun gorulmemistim. Icerikte, independent contractor lerin uygun oldugu yaziyor. Gelen davet mailinden bu kismi paylasiyorum. Anladigim kadariyla, business bir bank account a sahip olmaliyim, fakat gecen yil, yine buradan ogrendigim kadariyla, kisisel hesaplara da bu hibe yatmis. Ne yapmami tavsiye edersiniz?

The SBA is launching a new round of Economic Injury Disaster Loan (EIDL) Advances - called the Targeted EIDL Advance and Supplemental Targeted Advance. The Targeted EIDL Advance provides eligible businesses with $10,000 in total grant assistance. If you received the EIDL Advance last year in an amount less than $10,000, you may be eligible to receive the difference up to the full $10,000. The combined amount of the Targeted EIDL Advance and any previously received Advance will not exceed $10,000.

The Supplemental Targeted Advance provides the smallest and hardest hit eligible businesses with a supplemental payment of $5,000. Even if you have previously received the original EIDL Advance in the full amount of $10,000, you may be eligible for the Supplemental Targeted Advance if you meet eligibility criteria. The combined amount of the Supplemental Targeted Advance ($5,000) with any previously received EIDL Advance or Targeted EIDL Advance ($10,000) will not exceed $15,000.

Important: Please review the eligibility criteria and application instructions below carefully before you proceed to the application portal for the Targeted Advance. The eligibility criteria for the Targeted EIDL Advance and the Supplemental Targeted Advance are slightly different.

Businesses eligible for the Targeted EIDL Advance must meet ALL the following eligibility criteria

Located in a low-income community, as defined in section 45D(e) of the Internal Revenue Code. The SBA will map your business address to determine if you are in a low-income community when you submit your Targeted EIDL Advance application.
    Suffered economic loss greater than 30 percent, as demonstrated by an 8-week period beginning on March 2, 2020, or later, compared to the previous year. You will be required to provide the total amount of monthly gross receipts from January 2019 to the current month-to-date.
    Must have 300 or fewer employees. Business entities normally eligible for the EIDL program are eligible, including sole proprietors, independent contractors, and private, nonprofit organizations. However, agricultural enterprises, such as farmers and ranchers, are not eligible to receive the Targeted EIDL Advance or the Supplemental Targeted Advance.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |