Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

GreenCard'a Kimler Başvurmalıdır ? (Özet olarak önemli hususlar)

• (Öncelikle konuyu her yıl G.C başvuru ayında yani Ekim ve Kasım ayları arasında, eğer mümkün ise tüm yesilkartforum'lular olarak güncel tutmaya çalışırsak iyi olur gibime geliyor.)

GREENCARD KISACA NEDİR ?

"Yeşil Kart, Amerikan Hükümeti'nin 1990 yılınından beri göçmenlik vizesi DV Lottery adı altında her yıl bir defa yaptığı bir çekiliş ile, ABD vatandaşı olmayan yabancılara, eşlerine ve onların 21 yaş altı çocuklarına ömür boyu ABD'de yaşama, yerleşme ve çalışma hakkı sağlayan bir belgedir."

ÇEKİLİŞE BAŞVURMAK, ÇEKİLİŞİ KAZANMAK VE SONRASINDA MAĞDUR OLMAMAK İÇİN EN ÖNEMLİ GEREKLİLİKLER NELERDİR ?

1-) Konsolosluk görüşme tarihinde en az Lise diploması (ŞART)

2-) Orada ilk aylarda geçimin sağlanacağını garantileyecek belirli bir miktarda hazır para.

3-) Amerika'ya gitmek için "net kararın" tüm katılımcılar tarafından verilmiş olması.

4-) Tek kişi için net bir rakam olmamakla birlikte, geçimin sağlanabileceği bir miktar (gidilecek eyalet ile de doğru orantılı olmalı) eğer aile olarak gidilecekse, GC sahibi 15,000 dolar ve yanında gelecek her kişi için kişi başı 5,000 dolar, kabullendirici bir etkendir.

DİP NOTLAR: Değerli insanlar, bilinmesi gereken en önemli konu şu ki; eğer Amerika'da yaşamak, çalışmak için net bir karara henüz varmadı iseniz, önceden sizinle gelecek aile bireylerinizi (eş ve 21 yaşından küçük çocuklarınız) ikna etmediyseniz, "başvurayım nasıl olsa o zamana kadar hazırlanırım" diyorsanız, henüz Amerika'ya gitmek için hazır değilsinizdir.

EN AZ LİSE DİPLOMANIZ YOKSA, MESLEKİ YETERLİLİK ARAŞTIRMALARI (AKTİF ÇALIŞMA, DENEYİM, KANITLAYICI BELGELER)

Diyelim ki ilk okul mezunusunuz ve lise diplomanız bulunmuyor. Üzülmeyin, mesleki yeterliliğiniz eğer Amerika Birleşik Devletleri'nde aranan bir dalda ise ve mesleğinizde son 5 yıl içerisinde 2 yıl aktif olarak çalışmışsanız, bunu kanıtlayıcı belgelere, sertifikalara sahipseniz yine konsoloslukta mülakatı geçme şansınız vardır.

ŞAHSİ OLARAK (HENÜZ) HAZIR OLMADAN, GREENCARD'A BAŞVURURSAK NE OLUR ?

1-) Kazandığınızda ve yukarıdaki sebeplerle gidemediğiniz de psikolojik çöküntüye uğrayabilirsiniz.

2-) Bu şans (çıkma ihtimali) insana hayatı boyunca çok nadir (belki bir kez) tanınabiliyor, tekrarı olmayabilir.
    Bu şansı gidemeyecekken kullanmak hatalıdır.

3-) Greencard çıksa dahi, (en az lise diplomanız yoksa) konsoloslukta eleneceksiniz.

4-) Kazanmış olduğunuz bir hakkı değerlendiremediğiniz için onu değerlendirebilecek olanların, hakkına girmiş olursunuz.

5-) Eğer çekilişi kazanırsanız, mülakat tarihinizden sonra ki 3-6 ay içerisinde ( sanırım sağlık muayenenize bağlı olarak) Amerika'ya giriş yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle, "çekilişi kazanayım birara nasıl olsa giderim" şeklinde bir düşünce de, umutlarınızın suya düşmesine neden olacak.

"Yukarıdakilerin hepsini okudum, beni ilgilendiren bir durum yok" diyorsanız, devam edelim.

KİMLER BAŞVURMALI ?

"En az lise mezunuyum" yahut "konsolosluk görüşmesi esnasında diplomam elimde olacak" diyorsanız,

veya "Lise mezunu değilim, fakat son 5 yılda uzman olduğum bir meslekte çalıştım ve bunu kanıtlayıcı belgelere sahibim" diyorsanız,

"Bekarım, kararırımı kesin olarak verdim, ülkemden şuan için manevi bağlarımı kopardım, kazanırsam gideceğim "
    diyorsanız,

"Evliyim, eşimle de konuştum, birlikte karar aldık, kazandığımız taktirde kesin olarak gideceğiz," diyorsanız,

"Konsolosluk görüşmesinden sonra ki 3-6 ay içerisinde (sağlık raporuna bağlı olarak) Türkiye'den ayrılıp, Amerika'ya giriş yapabilecek maddi / manevi güce sahibim" diyorsanız,

Welcome to DWLOTTERY !

EK:

Elbette ki "ben keyfi olarak başvuracağım, çıksa bile gitmeyeceğim, keyfimin kahyası mısınız?" Demek de bir seçenektir. Herkesin popisine kimse karışamaz. Yine de rica, minnet, nolursunuz, gitmeme ihtimaliniz yüksek ise nolursunuz başvurmayın.

Yukarıda okuduğunuz fakat anlamadığınız, sormak istediğiniz bir çok sorunun cevabı yesilkartforum içerisinde mevcut olup, bu konu altında da sorularınızı tekrar sorabilirsiniz.

Katkılarından dolayı teşekkürler: @Drywall @önder-çalışkan @Rhonster @FreeMen

Teşvik edici 🙂 @FreeMen

Saygılarımla. ❤

• ⭐⭐

Ayrıca turist vizesi gibi kullanacaklar başvurmamalı. Ve alayım bir kenarda dursun ilerde bakarız veya ilerde lazım olur diyenlerde başvurmamalı.

• @Drywall Hemen ekledim, haklısınız unutmuşum.

• ⭐⭐

Teşekkür ederim 🙂

• tek kişi 15,000 dolar ve yanında gelecek her kişi için kişi başı 5,000 dolar para kesin lazım. bu konuyu'da eklemiş olalım.

• ⭐⭐⭐⭐

@stardium, içinde söyledi: GreenCard'a Kimler Başvurmalıdır ? (Özet olarak önemli hususlar)

(Öncelikle konuyu her yıl G.C başvuru ayında yani Ekim ve Kasım ayları arasında, eğer mümkün ise tüm yesilkartforum'lular olarak güncel tutmaya çalışırsak iyi olur gibime geliyor.)

GREENCARD KISACA NEDİR ?

"Yeşil Kart, Amerikan Hükümeti'nin 1990 yılınından beri göçmenlik vizesi DV Lottery adı altında her yıl bir defa yaptığı bir çekiliş ile, ABD vatandaşı olmayan yabancılara, eşlerine ve onların 21 yaş altı çocuklarına ömür boyu ABD'de yaşama, yerleşme ve çalışma hakkı sağlayan bir belgedir."

ÇEKİLİŞE BAŞVURMAK, ÇEKİLİŞİ KAZANMAK VE SONRASINDA MAĞDUR OLMAMAK İÇİN EN ÖNEMLİ GEREKLİLİKLER NELERDİR ?

1-) Konsolosluk görüşme tarihinde en az Lise diploması (ŞART)

2-) Orada ilk aylarda geçimin sağlanacağını garantileyecek belirli bir miktarda hazır para.

3-) Amerika'ya gitmek için "net kararın" tüm katılımcılar tarafından verilmiş olması.

DİP NOTLAR: Değerli insanlar, bilinmesi gereken en önemli konu şu ki; eğer Amerika'da yaşamak, çalışmak için net bir karara henüz varmadı iseniz, önceden sizinle gelecek aile bireylerinizi (eş ve 21 yaşından küçük çocuklarınız) ikna etmediyseniz, "başvurayım nasıl olsa o zamana kadar hazırlanırım" diyorsanız, henüz Amerika'ya gitmek için hazır değilsinizdir.

ŞAHSİ OLARAK (HENÜZ) HAZIR OLMADAN, GREENCARD'A BAŞVURURSAK NE OLUR ?

1-) Kazandığınızda ve yukarıdaki sebeplerle gidemediğiniz de psikolojik çöküntüye uğrayabilirsiniz.

2-) Bu şans (çıkma ihtimali) insana hayatı boyunca çok nadir (belki bir kez) tanınabiliyor, tekrarı olmayabilir.
    Bu şansı gidemeyecekken kullanmak hatalıdır.

3-) Greencard çıksa dahi, (en az lise diplomanız yoksa) konsoloslukta eleneceksiniz.

4-) Kazanmış olduğunuz bir hakkı değerlendiremediğiniz için onu değerlendirebilecek olanların, hakkına girmiş olursunuz.

5-) Eğer çekilişi kazanırsanız, mülakat tarihinizden sonra ki 6 ay içerisinde Amerika'ya giriş yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle, "çekilişi kazanayım birara nasıl olsa giderim" şeklinde bir düşünce de, umutlarınızın suya düşmesine neden olacak.

"Yukarıdakilerin hepsini okudum, beni ilgilendiren bir durum yok" diyorsanız, devam edelim.

KİMLER BAŞVURMALI ?

"En az lise mezunuyum" yahut "konsolosluk görüşmesi esnasında diplomam elimde olacak" diyorsanız,

"Bekarım, kararırımı kesin olarak verdim, ülkemden şuan için manevi bağlarımı kopardım, kazanırsam gideceğim "
    diyorsanız,

"Evliyim, eşimle de konuştum, birlikte karar aldık, kazandığımız taktirde kesin olarak gideceğiz," diyorsanız,

"Konsolosluk görüşmesinden sonra ki 6 ay içerisinde Türkiye'den ayrılıp, Amerika'ya giriş yapabilecek maddi / manevi güce sahibim" diyorsanız,

Welcome to DWLOTTERY !

EK:

Elbette ki "ben keyfi olarak başvuracağım, çıksa bile gitmeyeceğim, keyfimin kahyası mısınız?" Demek de bir seçenektir. Herkesin popisine kimse karışamaz. Yine de rica, minnet, nolursunuz, gitmeme ihtimaliniz yüksek ise nolursunuz başvurmayın.

Saygılarımla. ❤

lise diploması olmasa bile meslek değeri ( SVP ) 7 ve üzerinde bir işte son 5 yılının 2 yılını çalışmışsa yine mülakattan geçebilir eksik belirtmişsiniz.( lise diploması olmayanlar hemen karalar bağlamasın 🙂 )

• @Rhonster :)) unuttum vallahi. Sanırım bizim gibi kaybedenlere pozitif ayrımcılık yaptım benim hatam 🙂 hemen belirteyim çok teşekkürler.

• Eline sağlık, Ekim-Kasım aylarında(başvuru ayları) güncel tutmaya çalışalım. Çok teşekkürler 🙂

• @FreeMen, içinde söyledi: GreenCard'a Kimler Başvurmalıdır ? (Özet olarak önemli hususlar)

Eline sağlık, Ekim-Kasım aylarında(başvuru ayları) güncel tutmaya çalışalım. Çok teşekkürler 🙂

Rica ederim dostum 🙂 tamamdır.

• ⭐⭐⭐⭐

@stardium, içinde söyledi: GreenCard'a Kimler Başvurmalıdır ? (Özet olarak önemli hususlar)

@Rhonster :)) unuttum vallahi. Sanırım bizim gibi kaybedenlere pozitif ayrımcılık yaptım benim hatam 🙂 hemen belirteyim çok teşekkürler.

ne demek ama ben %50 katılıyorum %50 katılmıyorum gibi bir durumdayım yazdıklarınıza 🙂 bir ufak hata daha mülakat tarihinden 6 ay sonra değil sağlık raporu süresi içerisinde giriş yapmalı bu rapor 3 ay ya da 6 ay olarak veriliyor çoğunlukla 6 ay bir hastalık filan varsa 3 ay olarak veriliyor. birde eklemişsiniz ama son 5 yılın 2 yılını çalışması yeterli yani 2 yıldır çalışmıyor ama ondan önceki 3 yıl bu işi yapıyordu yine geçerli illa son 2 yılı değil. 15 bin dolar olayında da karalar bağlamamak lazım evet ne kadar yüksek meblağ o kadar iyi lakin 6 7 bin dolar ile de orada hayata başlanabilir tabi yorucu olacaktır.

• @Rhonster Ben de bilmediğim şeyler öğrendim sayenizde bir sürü 🙂 hemen düzenliyorum tekrardan.

• Bence en onemlisi, ozellikle ABD icin gecerli olarak, eger yurtdisinda uzun yillar yasamaya niyetiniz yoksa basvurmamak gerekiyor. En azindan vatandaslik alincaya kadar yasamaya niyetiniz olmali. En buyuk neden, greencardinizi turist vizesi gibi kullanamazsiniz. Greencard sahibi olunca, ABD'de yasamaya niyetli olmaniz gerekiyor. Simdi alayim, dursun kenarda sonra kullanirim dusuncesi greencard icin gecerli degil. Zaten 1 yildan fazla ABD disinda greencard ile kalamiyorsunuz, re-entry permit durumu ve bazi istisnalar haric.

• ⭐⭐⭐⭐

@Rhonster Ben de bilmediğim şeyler öğrendim sayenizde bir sürü 🙂 hemen düzenliyorum tekrardan.

yine cevaplayayım 😃 (garanti olmamakla birlikte ) demişsiniz burası yanlış bu şartı yerine getiriyorsa kesinlikle alacaktır alamasa bile sebebi kesinlikle bu değil 😃

• @Rhonster Düzenledim 🙂 ama alamayanlar oluyor bildiğim kadarıyla, örneğin ev - iş yerlerinde, sözleşmesiz bir halde temizlik görevlisi olarak hizmet vermiş fakat bunu belgeleyebilecek bir dosya maalesef edinemiyor. Bu şekilde alabilir mi ki acaba? Şimdi yanlış anlayıp kesin mülakattan geçerim düşüncesi oluşmasın diye ihtimal olarak belirtmiştim.

• ⭐⭐⭐⭐

@Rhonster Düzenledim 🙂 ama alamayanlar oluyor bildiğim kadarıyla, örneğin ev - iş yerlerinde, sözleşmesiz bir halde temizlik görevlisi olarak hizmet vermiş fakat bunu belgeleyebilecek bir dosya maalesef edinemiyor. Bu şekilde alabilir mi ki acaba? Şimdi yanlış anlayıp kesin mülakattan geçerim düşüncesi oluşmasın diye ihtimal olarak belirtmiştim.

belgelemesi lazım zaten hangi belgeyi göstereceğini de kendisi bilecek. belge yoksa isterse einstein in yeniden vücut bulmuş hali olsun farketmez 😃

• ⭐⭐⭐

@stardium sizin ve katkı sağlayan tüm arkadaşların eline sağlık. Benim de eklemek istediğim bir şey var. GC kazananlara Amerika uçak bileti, iş, ev, araba, eğitim ve danışmanlık hizmeti vermiyor. Tüm bunları talihli kendisi kendi imkanlarıyla hallediyor.

• GREENCARD KISACA NEDİR
    Her yıl binlerce kişi meksikadan, gemiden atlayarak, turist vizesi alıp kaçak yaşayarak Amerika'ya gitmekde ve kaçak yaşamaktadır. Yaşam koşulları kesinlikle bir "Amerikalı"ya yakışacak seviyede değildir ve olamaz da. İş sağlık güvenlik eğlence onlar için ulaşılmaz bir nimet haline gelmek de. Kayıt altında olmamaları da devlet tarafından kabul edilmemez bir durumdur. Amerika hükümeti de baktı bu işlerin önüne geçemiyor (kaçak gelme ve yaşama) Her yıl çekiliş düzenleyip vatandaşlık dağıtmak da. Kaçak göçmen sorunu bugünün değil son elli hatta yüz yılın problemidir.

Konsoloslukda madur olmamak için gerekli evraklar.
    1 Lise diploması
    Bak ben boş beleş bir insan değilim okudum aklım başımda demenin en güzel yoludur. Kimse kendi sırtına yük olacak birisine vatandaşlık vermek istemez.
    Amerikanın sırtına yük olmayacağınızın ilk kanıtı en az lise diplomasıdır.

2 Bir miktar para (ikinci kanıt)
    Gittiğiniz gibi iş bulamayacaksınız. Ev eşya araba metro kartı kılık kıyafet gıda almanız gerekli. Bunlar içinde dolar gerekli. Unutmayın içeceğiniz bir şişe su bile 1 dolar en ucuz hamburger 1 dolar (o da hayvanın neresi belli değil) Velhasılı tek kişi en az 10.000 15 olursa daha iyi olur, her aile bireyi için +5000 dolares lazım.

3 Eşinizle gidecekseniz ortak karar
    Yanınızda muhabbet kuşu kedi köpek götürmüyorsunuz eşinizi götürüyorsunuz. Ne yaparsanız yapın gönülsüz başlarsanız dil (ilk) en büyük problemizin olur. Hadi gittiniz eşiniz dil bilmiyor bilse bile diksiyon aksan farkı gene problem alışma süresi be olacak? Eşlerden biri evde kalsa komşu yok televizyon yok konuşma yok nereye kadar?

Kimlerin başvurusu kabul edilir?

Konsolosluğa gittiğinizde verdiğiniz evraklardan başka konuşacak sizi savunacak tanıtacak güveneceğiniz sırtınızı dayıyacağınız argümanınız yok. O kişi evraklara bakınca

• hmmm evet okumuş
    • parası da var birijim yapmış
    • kendi ayakları üzerinde durmayı başarmış
    • iş kurmuş (yada uzun süre aynı iş de sektörde çalışmış) istikrarlı
    • bu adama vize verirsek amerikaya köstek değil destek olur
      diyebilmeli. Bunu evraklarınız ile dedirtebilirseniz vize cepde.

Ve gittikden sonra da rahat edersiniz.

Yok ben başvurucam sana ne keyfimiz kahyasımızın derseniz vizeyi alırım otururum Türkiye'de bi ara giderim gelirim takılırm der gevşek davranırsanız. O konsolosluk o vizeyi verdiği gibi almasını da bilir. Yaptığınız masraf yanınıza kalır

Benzer Başlıklar

• 141
  • 12
  • 7
  • 39
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

130

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |