Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

Merhaba Yeşilkart Forum sakinleri,

Bu başlık altında göçmen olmayan F, M ve J öğrenci vizeleri başvuruları için konsolosluk görevlisi ile karşılıklı görüşme detaylarını paylaşabilirsiniz. Görüşmelerin olumlu veya olumsuz olması önemli değildir, her deneyimden yeni şeyler öğrenebiliriz.

Lütfen bu başlıkta sadece mülakat deneyimlerini ve bu deneyimlere ait soru-cevapları paylaşın. DS-160 formu, mülakatlara hazırlık veya diğer detaylar için şu başlıkları kullanmalısınız:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/97/f-m-öğrenci-vizeleri/

https://yesilkartforum.com/forum/topic/98/j-değişim-programı-vizeleri/

Hatırlayanlar olacaktır; eski forumlarda bu tarzda konular mevcuttu ve vize görüşmelerine girecekler için oldukça faydalı olabiliyordu.

Bu nedenle konuyu oluşturarak, görüşme yapan arkadaşların devamını getirmesini umut ediyorum.

Örnek olarak;

Vize tipi: F1

Görevli: “Sorulan Soru”,
    Kişi: “Verilen Cevap”.

Vize görüşmelerinde herkese bol şanslar 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@FreeWoRLD, içinde söyledi: F, M, ve J Öğrenci Vizeleri Mülakat Deneyimleri ve Görüşme Detayları

Merhaba Yeşilkart Forum sakinleri,

Bu başlık altında göçmen olmayan F, M ve J öğrenci vizeleri başvuruları için konsolosluk görevlisi ile karşılıklı görüşme detaylarını paylaşabilirsiniz. Görüşmelerin olumlu veya olumsuz olması önemli değildir, her deneyimden yeni şeyler öğrenebiliriz.

Lütfen bu başlıkta sadece mülakat deneyimlerini ve bu deneyimlere ait soru-cevapları paylaşın. DS-160 formu, mülakatlara hazırlık veya diğer detaylar için şu başlıkları kullanmalısınız:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/97/f-m-öğrenci-vizeleri/

https://yesilkartforum.com/forum/topic/98/j-değişim-programı-vizeleri/

Hatırlayanlar olacaktır; eski forumlarda bu tarzda konular mevcuttu ve vize görüşmelerine girecekler için oldukça faydalı olabiliyordu.

Bu nedenle konuyu oluşturarak, görüşme yapan arkadaşların devamını getirmesini umut ediyorum.

Örnek olarak;

Vize tipi: F1

Görevli: “Sorulan Soru”,
    Kişi: “Verilen Cevap”.

Vize görüşmelerinde herkese bol şanslar 👍

elinize saglik 🙂 bence de cok iyi bir fikir... Ogrenci vizelerine basvuru yapan arkadaslar eminim boyle bir konuyu bastan sona okumak isteyecektir...

• ⭐⭐⭐

@crazycells

Kesinlikle sayin @crazycells
    En azından kendi adıma; eski bir forumda vize görüşmesi öncesi her iletiyi okuduğumu hatırlıyorum. Yararlı olması umudu ile..

• O1 ile ilgili baska baslik var mi buradan mi paylasilsin? O1 i cok merak ediyorum.
    O1: https://www.uscis.gov/working-in-the-united-states/temporary-workers/o-1-visa-individuals-with-extraordinary-ability-or-achievement

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Yakın tarihte göçmen olmayan vize türlerinde(f-1 b1/b2) mülakata girmiş arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirlerse bu süreçte mülakata girecek arkadaşlar içinde referans olabileceğini düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mami75 konsolosluklar kapalı ki nasıl girsinler ondan dediğin olay maalesef hiç olmadı.

• @ayvalik10 açıldı kardeşim giren arkadaşlar var

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: Göçmen Olmayan Vize Mülakat Deneyimleri / Görüşme Detayları

@mami75 konsolosluklar kapalı ki nasıl girsinler ondan dediğin olay maalesef hiç olmadı.

uzun bir suredir konsolosluklar acik aslinda sayin @ayvalik10 , ama 1 gunde verilen randevu sayisi eskisine kiyasla oldukca dusuk...

@crazycells, içinde söyledi: Türkiye'deki ABD Konsolosluk Hizmetleri Durduruldu (Coronavirüs-COVID-19)

Ankara ve Istanbul konsolosluklarinin calisma hizini gosteren bir tablo... Tablonun en saginda 1 yil oncenin verilerini bulabilirsiniz.

alt metni

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   dytmelek dytmelek 

• F1 vizesine 19 ekim tarihinde görüşme alarak gittim.
    Vize memuru olan kadın nedense oldukça umursamaz ve keyifsiz bir tavırla konuştu sürekli. Bu durum beni etkilese de belli etmemeye çalışarak konuştum ve tüm görüşme boyunca anlamsız bir şekilde sırıttım. Hatta görüşme sırasında camdan yansıyan yüzüme bakıp kendi sırıtmama güldüğüm anlar bile oldu.
    Vize memuru ile aramızda geçen diyalog:

(Ben)- Merhabalar kolay gelsin.
    (Vize memuru)+ Merhabalar
    (pasaport ve ds formunu teslim ettikten sonra bir kaç saniye bekleme ve bir şeyler yazdıktan sonra)

• Amerika'ya neden gidiyorsunuz?
    • Dil eğitimi alacağım.
    • Hangi şehre gitmek istiyorsunuz? (diyerek ingilizce soru sordu bir anda)
    • Lütfen sorunuzu Türkçe olarak tekrar eder misiniz? Kendimi daha iyi ifade ediyorum Türkçe.
    • Tamam. (dedi ve sormaktan vazgeçti o soruyu)
    • Neden dil eğitimi almak istiyorsunuz?
    • Ben 3 yılı aşkın süredir aktif olarak avukatlık yapıyorum. Kendime ait bir ofisim var ve bazı işlerde ortak çalıştığımız bir avukatlık ofisiyle birlikte çalışıyorum.(bu sırada o avukatlık ofisiyle ortak çalıştığıma dair önceden hazırladığım kısa bir yazıyı sundum memura)
      Bulunduğumuz bölgede oldukça fazla uluslararası ticaret yapan firma var ve işlerini almak için iyi derecede ingilizce bilmemiz gerekiyor. Bu şirketlerin işlerine talip olmak için dil eğitimi almak istiyorum.
      (Uzun bir bekleyiş ve memurun not almasının ardından lütfen bekleyin diyerek memur gitti. Bir dakika sonra yanında bir tercümanla gelerek tekrar aynı soruları sordular. Bundan sonraki aşamalarda tercüman sürekli kaldı görüşmede.)
    • Amerika'ya gideceğiniz için giderleriniz olacak.
    • Evet biliyorum
    • Kim karşılayacak giderlerinizi?
    • Ben karşılayacağım.
    • 6 ay boyunca burada olmayacaksınız. Bu sizin için büyük bir kayıp değil mi?
    • Yeterli birikimimi sağladım. Elbette götürüsü olacak fakat bu eğitimin sonunda getirisi çok daha fazla olacak.
    • Kendi ofisiniz mi var yoksa birinin yanında mı çalışıyorsunuz?
    • Kendi ofisim var ancak buna ek olarak bazı işlerde ortak çalıştığım bir hukuk bürosu da var.
      (bir süre bekleyiş ve yine not alma durumu devam etti memurun.)
      Herkesin iki dakikada biten görüşmesine rağmen bu kadar uzun süren ve beni gittikçe geren görüşmeye gülerek devam ettim yine... Bu kadar bekletiyorsa herhalde verecek dedim içimden artık. Ama nafile tekrar başladı sorular 🙂
    • Anneniz, babanız emekli olmadan önce ne iş yapıyorlardı?
    • Emekli değil ki
    • Tamam ne iş yapıyor?
    • Şoförlük yapıyor
    • Kardeşlerin nerede yaşıyorlar?
    • Benimle aynı ilde yaşıyorlar.
      Yine not almalar ve bekleyişin ardından bana göre oldukça uzun süren görüşmem sona ermişti.
      Vize memuru pasaportumu alarak bana mavi renkli bir kağıt verdi. "Hakkınızda bir idari işlem yapmamız gerekiyor. Vize başvurunuz reddedildi ancak bu idari işlemin ardından tekrar değerlendirileceksiniz." diyerek görüşmeyi sonlandırdı. Maille haber vereceklerini belirtti.
      Görüşmemin üzerinden yaklaış 10-11 gün geçtikten sonra ceac sisteminde vizem onaylandı olarak göründü ve iki gün sonra PTT üzerinden teslim aldım. Tüm başvuranlara başarılar ve kolaylıklar diliyorum. Daha önce schengen vizesi de aldım ancak Amerika vize süreci çok daha gergin bir süreç diyebilirim. Umarım herkesin gönlüne göre olur. Yararlı olması dileğiyle, sevgiler.
  • ⭐⭐⭐

@mhtdmr hayırlı olsun vizeniz, F1 vizesinde çok dazla red duyuyorduk o yüzden yazının sonunu kötü bekliyordum, sevindim sizin adınıza 🙏🏻

• @dytmelek Evet bana da başvuru yaptığım sıralarda çok fazla tepki vermişti arkadaşlarım. F1 vizeleri hep reddediliyor neden f1 a başvurdun diyerek. Ancak şanslıydım galiba olumlu sonuçlandı.
    Çok teşekkür diyorum. 🙂

• @mhtdmr tebrik ederim vizeniz hayırlı olsun, çok rahat bir mülakat geçmemiş ama yinede vizenizi almışsınız.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Sharm Sharm 
  • ⭐⭐⭐

@mhtdmr Kadın resmen germiş ortamı, vize vermek istememiş gibi. Hayırlı olsun.

• 29.11.2022
    Sabah 9.45'te Ankara'da J1 randevum vardı.
    İnanılmaz gergindim, benden önce 7 kişi görüştü, yanlış dinlemediysem sadece 1'i onay aldı.
    Sıra bana geldiğinde, vize memuru sadece 3 soru sordu:
    'ABD'de planların neler?' - 'Çalışma alanın ne?'- 'Daha önce ABD'de bulundunuz mu?'
    Sorulari yanıtladım.
    Vize memuru 'Vizeniz onaylandi, hayırlı olsun' dedi.
    ek olarak götürdüğüm hiç bir evraka bakilmadi. Sadece J1 belgem, fotoğrafim ve pasaportumu aldilar.
    Bir de şu dikkatimi çekti, f1, J1 almaya gidip, görüşmeyi Türkçe yapmak istiyorum diyenlerle doğru düzgun konuşmadılar bile. 30 saniye içinde ret verip gönderdiler. Tesadüf müdür bilmiyorum.

• ⭐⭐⭐

@academicus Hayırlı olsun vizeniz, tebrik ederim

• ⭐⭐⭐

@academicus Hayırlı uğurlu olsun.
    Bu aralar J1, F1 hep red mi alıyor acaba.

• @Programmer @dytmelek çok çok tesekkur ederim.
    Vallahi ben de J1 aldım, benden önce kabul olan kisi de J1'di. Ortak noktamiz ikimiz de araştırma amaçli başvurduk. Etkisi var midir bilmiyorum.
    Ama ret alanlardan biri F1, biri J1'di. Bunlardan eminim, çunkü çocuklarla da konuştum. Biri daha önce İstanbul'dan da ret yemiş. Şansini Ankara'da kullanmak istemis. Yine ret yedi. J1 icin başvuran da Türkçe konuşmak istedi, once sıra veren kadın olmaz diye uyardi. Sonra memur konusmadi bile çocukla, 30 saniyede ret verdi. Ama arka planlarıni bilmiyorum sureçlerin, dedigim gibi ben sadece orada duydugumu, gordüğümü tanık olduğumu paylaştım. 8 kişi de kesin yargıya varmak için çok az bir rakam. O nedenle J1, F1 muhakkak ret alıyor diyemem.
    Edit: Türkce konusmak isteyen bir kişi daha oldu. Onunla konusmadim ama o da yukaridakine benzer bir surecten gecti ve hizlica ret yedi.

• @academicus buyuk ihtimal F1 veya j1le gitmek isteyenlerde ingilizce arandigi icindir.
    Ogrenci olarak gidilecekse zaten ingilizce bilmek gerekiyor(Dil okulu haric diyelim).

• Merhaba, yakın arkadaşım F1 vizesine başvurdu 3 aylığına dil okuluyla ABD'ye gidecek. Mülakatı sadece 1-2 dakika sürmüş ve vizesi onaylanmış. Birsürü belge hazırlanmasına rağmen hiçbirşeye bakmamış görevli sadece neden gitmek istediğini sormuş ve arkadaşım da İtalya'da bir üniversitede yüksek lisans yapmak için başvurduğunu ve ingilizce yetersizliğinden red aldığını söyleyip elindeki çıktıyı göstermiş sadece.
    Arkadaşımın profilini de paylaşayım; 23 yaşında erkek, özel bir üniversitede İç Mimarlık bölümünden 3 ortalamayla onur öğrencisi olarak mezun oldu bu yıl. Daha önce hiç yurtdışına çıkmadı ve iş deneyimi yok.
    Kendisini foruma tecrübesini yazması için yönlendirdim ama yazmadı ben de belki aynı profillerde olan vardır diye tecrübesini kendim paylaşayım dedim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |