Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba,

Cuma günü mülakatım var ancak ais ile ilgili randevu hazır değil hatası almaya devam ediyorum. İlgili mail adresine forumda belirtildiği gibi mail attım ancak 2-3 iş günü içerisinde dönüş yapılacağı iletildi ve henüz aktif hale gelmemiş. Dönen otomatik mailde de tekrar mail atılması onay sürecini geciktirecektir yazılı olduğu için ve eylül ayı mülakatları zaten daha yeni verildiği için biraz gerildim haliyle. İşlemin hızlandırılması için yapılabilecek bir işlem ile ilgili bilgisi olan var mıdır ?

• @Jaimzhat merhaba bizimde perşembe mülakatımız. Bugün Ankara’ya geldik sabah doktor randevumu var. Ais için bende mail attım 5 gün içinde aktif olacaktır olmazsa tekrar iletişime geçin diye bir mail geldi. @gucarslan bey mülakat gününe kadar ais kaydını yapamazsak ne olacak?

• @Sono çok tebrik ederim sizi.. Bana da pek cok soruma cevap vermiştiniz zamanında.Insallah bize de bu süreç nasip olur.. Abd de mutluluklar dilerim size. 😊

• @Sono çok sevindim tebrik ederim. Yeni hayatınızda sağlık ve huzurla dolu günleriniz olsun. Darısı bekleyen basta 21 kazananları olmak üzere sonrasında da hayırlısıyla biz 22 kazananlarına doğru devam etsin 🙏🏻 Gerçekten gitmek isteyen ve bekleyen herkesin vizesi tez zamanda onaylasın 🙏🏻 Şansınız bahtınız yolunuz açık olsun 🙏🏻💐

• Sevgili @Sono , ben de birkaç gündür deneyimini okumayı bekliyordum. Çok hak ettiğini ve Amerika'da güzel bir yaşamın seni beklediğine inanıyorum. Darısı bekleyen herkesin başına, tekrar hayırlı olsun.

• ⭐⭐⭐

@Sono çok çok tebrik ederim sizi vizeniz hayırlı olsun. Her anıyla sizin mülakatınızın içinde hissettim kendimi teşekkürlerimi sunarım 🙂

Yeni hayatınızda mutlu huzurlu sağlıklı günlerinizin olması dileğiyle yolunuz açık olsun herşey gönlünüzce olsun bol şanş 🤚

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Lion35, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@Jaimzhat merhaba bizimde perşembe mülakatımız. Bugün Ankara’ya geldik sabah doktor randevumu var. Ais için bende mail attım 5 gün içinde aktif olacaktır olmazsa tekrar iletişime geçin diye bir mail geldi. @gucarslan bey mülakat gününe kadar ais kaydını yapamazsak ne olacak?

bu konuyu sadece siz değil 2-3 eylül'de mülakata girecek herkes yaşıyor. tavsiyem konuyu ankara konsolosluğu'na mail atın ve mülakat öncesi kendilerine bildirmiş olun. ayrıca ais icin ilgili kuruma + ankara konsoloslugu'na attığınız maillerin çıktılarını EĞER o güne kadar ais kaydını yapmazsanız mülakata götürün. çok kisa bir aure içinde mülakat aldınız, bunu konsolosluk da biliyor. sorun olmayacak merak etmeyin. yeter ki siz gerekeni yapmış olun.. @Jaimzhat ve @Lion35

• @gucarslan cevabınız için çok teşekkürler, dediğiniz gibi yapacağım.

• @Sono Bu uzun süreci mutlu sonlandırmış olmanın verdiği hazla, çok ayrıntılı ve, yeni alacaklara da çok umut vadeden bir yazı kaleme aldığınız için ayrıca Teşekkür ederiz. Yeni hayatınızda her şey gönlünüzce olsun...

• Herkese selamlar dostlar.

Ankara’da kaç gündür hiç trafiğe denk gelmemenin getirdiği öz güven ile geç ya da erken sayılamayacak bir saatte çıkıp taksiye bindim. Konsolosluğa yaklaştıkça trafik artmaya başladı ve iyice yaklaştığımda artık trafik hareket etmiyor denecek kadar yavaş ilerliyordu. Taksiden inip koşa koşa konsolosluğa gittim ve mülakat saatime sanıyorum ki son 1 dk kala yetişmiş oldum. Ankara'nın sabah trafiği ile az kalsın oldukça talihsiz bir şekilde tanışmış olacaktım.

Kovid formu doldurma, Xray'den geçme sürecinden sonra bekleme salonuna girer girmez solda numara alınan masada dikkat edilmesi gerekenlerin yazılı olduğu bir kağıt verildi. Bu kağıdın üzerinde tam ifadeyi hatırlamamakla birlikte 'başvuru esnasında yanlış doldurulan ad, soyad, pasaport no ve doğum tarihi bilgileri sürecin iptaline sebep olmaktadır' gibi bir madde yer alıyordu. Önceleri Dv Lottery'yi Adım Soyadım şeklinde değil de Soyadım Adım şeklinde kazandığım için konsolosluk çalışanına bu durumu izah etmek niyetindeyken, bu şekilde bir uyarı görünce panik yapmayıp grupta daha önce benzer durumu yaşayan kişilerin tercih ettiği yolu izledim ve ölü taklidi yapmaya karar verdim. Hakikaten de görüşme sırasında hiçbir şekilde bu konu sorulmadı.

Herkesin artık çok iyi bildiği üzere aynı sıra numarasıyla önce 330 dolar ödemek, ardından evrakları vermek, ardından da mülakat için olacak şekilde toplamda 3 defa numaram yandı ve çağrıldım. Benimle beraber orada bulunan diğer 27 ağustos gc talihlileriyle konuştuğumda istenen belgelerde farklılıkların olması şaşırdığım şeylerden birisiydi. Neyseki benden mülakat öncesi mailde istenen belgelerden farklı hiçbir şey istenmedi. Ayrıca mailde yer almasına rağmen AIS çıktısını da istemediler. Ekranımızda görebiliyoruz sizde kalabilir dendi.

Bundan ayrı olarak forumda okuduklarımın ardından aklımda canlananlarla gerçekte gördüğüm yer arasında ciddi farklılıklar olduğunu söyleyebilirim. Örnek vermek gerekirse bekleme salonunun olduğu yer ve bu üç aşamanın gerçekleştiği yerin aynı alanda olması benim için beklenmedikti. Mülakatımın ayakta gerçekleşmesi, bir camın gerisinden olması ve bu yerin dolar verdiğimiz vezne ile aynı yapıda olması benim için beklenmedikti. Esasen o kadar şaşırmıştım ki mülakatımın başladığını elimi havaya kaldırıp yemin etmem istendiğinde anladım. Bekleme salonunda saat yer almaması dikkatimi çeken bir diğer şey oldu.

Kapıdan adımımı atmam itibariyle çıkışıma kadar tüm işlemler 1 saat 15 dk civarında sürdü diye tahmin ediyorum. Genel olarak içeride insanların gerginliklerini donuk bakışlarından, derin iç çekişlerinden ve ayak titremelerinden anlayabiliyorsunuz. Bu noktada orada tanıştığım diğer kişilerle kurduğum sohbetin beni oldukça rahatlattığını söyleyebilirim. Günlerdir yaşadığım paranoya düzeyinde hazırlıkların, duyduğum endişenin, sayfalarca evrak hazırlamamamın neredeyse aynılarının hepimizde aynı şekilde yaşanmış olduğunu görünce birbirinden hayatları ve beklentileri belki de çok farklı olan bizler orada çok hızlı şekilde tanış olduk ve duygularımızı ailelerimizden, sevdiklerimizden önce birbirimiz ile paylaştık. Belki tamamen tesadüfen oradaydılar ama orada oldukları için onlara çok teşekkür ederim.

Mülakatım herkes gibi en başında az da olsa ingilizce bilip bilmediğimin sorulmasıyla başladı. Burada ingilizce kendini ifade edebilen kişilere naçizane önerim 'ingilizce deneyelim' deme öz güvenini göstermek olacak. Buradaki deneyimlerde birçok kişinin okudukları tavsiye üzerine ingilizce bilmiyor taklidi yaptığını, ardından 'kötü ingilizcen ile nasıl iş bulacaksın' sorusunda 'aslında ingilizcem iyi' diyerek kıvırmaya çalıştığını bu durumda da mülakatı yapan kişinin samimiyetlerini sorguladığı bir durum yaşadıklarını gördüm. Sorulan sorular oldukça standart olduğu için her soruya cevaplarını yazarak çalışmıştım ve tam da düşündüğüm gibi sorular birebir aynı geldi. Cevaplarımı da haliyle oldukça akıcı şekilde vermiş oldum.

Sorular:
    Evli misin? Hayır
    Çocuğun var mı? Hayır
    Ne iş yapıyorsun? Product Manager'ım
    Bana işinden biraz daha bahsedebilir misin? İş üniteleri ile yazılım ekibi arasında köprü görevi kuruyorum.
    Nereye gitmek istiyorsun? Austin, Texas
    Neden oraya gitmek istiyorsun? Teknoloji firması sayısı çok fazla ve diğer bu şekilde olan şehirlere göre yaşam maliyetleri oldukça düşük

Her cevabımın ardından good, great gibi verdiği pozitif feedbackler ile tüm sorulara endişe duymadan cevap vermemi sağladığını söyleyebilirim. Sorularını tamamlamasının ardından mülakatı yapan hanımefendi zaten yüksek derecede bulundurduğu sempatikliğini gülümsemeye başlarayarak sinematik bir an yaşamama sebep oldu. Gülümserken eliyle bir şey arıyor gibiydi. Soruların henüz bitip bitmediğini bilmiyordum ama iyi bir şeyin geleceğini anlamıştım. 2-3 saniyelik arayışın ardından diplomamı bulup bana uzattı ve ardından şu kelimeleri gülümsemeye devam ederek söyledi: Congratulations, your visa is approved.

• @Sono Günün en güzel haberi, tebrik ederim 🙂 Yeni hayatınızda bol şans dilerim...

• @Sono Abi..

mülakat günü aklımın bir köşesinde hep güzel bir anı olarak kalacak. Sürecin en başlarından beri "Aynı gün mülakata giricez, hatta beraber giricez" dedik dedik ve aynı gün aynı saatte mülakata girdik. Mülakat sırasındaki o heyecanımız, bir arkadaşın "AP kaldım" demesi ile başlayan gerginliğimiz... İçeriyi zaten hiç anlatmıyorum...
    Elçilik kapısından çıktığındaki o yüz ifadesini hatırlıyorum, "Ben başardım" diye bağırıyordun öyle bir sevincin vardı. Ailem ve baban ile heyecanla seni bekliyorduk. Babanda en az senin kadar heyecanlıydı, kapıdan çıktın "aha bizim oğlan aldı vizeyi" dedi. Tabi sonrasında yanımıza gelmen, babana sarılman duygusal anlar...

Bu süreçte emek veren herkesin, bizim gibi güzel anılar ile hayallerine ulaşması dileğiyle

Hakkında hayırlısı olsun, sağlıklı ve mutlu hayatın olsun. Başarılı olacağından eminim abi...

• @piyes Geçmiş olsun, bundan sonraki sürecin gönlünce olsun, henüz almamış olanların da bu duyguyu paylaşması temennisiyle...

• Selam herkese olayı özetleyip AIS ile alakalı sorumu sormak istiyorum..

AIS Kaydımı yaptıktan sonra, 13 Ağustos 2021'de mülakatıma girdim ve mülakat esnasında 2 hafta içinde evleneceğimi söyleyip eşimi de göçmen vizesine dahil edip edemeyeceğimi sordum. Onlar da dosyamı ''ASKIYA'' aldıklarını söyleyip pasaportumu geri verdiler ve evlendikten sonra Ankara Konsolosluğu’na mail atmam getektiğini bu şekilde yeni vize tarihi vereceklerini belirttiler. Evilik işlemlerimi hallettikten sonra Ankara'ya eşimle tekrar mülakata girebilmek için, yeni mülakat tarihi istediğimi belirten bir mail attım. Konsolosluk 2 saat içinde mailime dönerek 9 Eylül tarihine yeni mülakat tarihi verdi. DS260 formuna baktığımda eşimi eklediklerini gördüm. Eşim formu doldurdu ve AIS kaydı için AIS'ı aradı. AIS'deki yetkili de eşime '”AIS kaydı için yeni hesap açmanız gerekiyor” demiş. Bunu yapmaya çalışırken şunu fark ettik; AIS kaydı için hesap açarken talihli (yani benim) Case Number ortak yazılıyor, sadece ds260 formunun “confirmation numarası” farklı yazılıyor her bir birey için. Doğal olarak eşimde Case Number, yani dosya numaramız aynı, ama kişinin confirmation yani form numarası farklı. Yeni hesap oluşturup kayıt yapmak istediğimiz zaman benim ilk mülakat tarihime, yani “13 Ağustos 2021” tarihine kayıt oluşturmaya çalışıyor. Yeni mülakat tarihimiz olan 9 Eylül 2021 tarihine çıkartmıyor.

Şu durumda şöyle bir sorun olma ihtimali var:

1- Eşime yeni hesaptan aynı case number zorunlu olduğundan, benim ais kaydımı sistem yeni kayıt olarak gördüğünden silebilir mi ?

2- Üstteki sorun yüzünden yeni her ihtimale karşı ikimizi de eklesek ilk ais kaydı silineceğinden vize süreci sıkıntıya düşebilir mi ?

3- Benim ilk ais kaydımı kendi hesabımdan silip, ikimizi tekrar sıfırdan yapsak konsoloslukta askıda olan mülakata zarar verebilir mi?

Gerçekten nasıl bir yol izleyeceğimiz ve ne gibi kötü sonuçlar doğurabileceğini bilmemekteyiz. O yüzden sormadan işlem yapmak istemedik.

• @crazycells öncelikle nerede sormam gerektiğini bilemediğim için buradan sorayım dedim. Konsolosluktan ceza aldığım kanun maddesinin cevirisini doğru olarak tekrar göndermemi istediler. Öncekini beğenmemiş beyfendiler/hanımefendiler.

Gelen mail

Dosyanizin islemlerine devam edebilmemiz icin Turk Ceza Kanunundaki Madde 85'in dogru sekilde cevirisini sunmaniz gerekmektedir. Taksir kelimesinin Ingilizceye dogru sekilde cevrilmesi dosyaniz acisindan onemlidir. Ceviri tamamlandiginda, orjinal ve yeminli tercuman tarafindan islak imzali sekilde posta yoluyla gondermeniz yeterli olacaktir.

Ceza aldığım kanun maddesi ve açıklaması

Taksirle Öldürme

Madde 85- (1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile
    cezalandırılır.

TCK Madde 85 Açıklaması:
    TCK 85. Madde Taksirle adam öldürme suçu, kişinin kasten değil taksirle hareket ettiği durumlarda söz konusu
    olur. Taksir, kişinin ortaya çıkan neticeyi öngörmeden özen yükümlülüğüne aykırı şekilde bir fiil işleyerek başka bir kişinin ölümüne neden olmasıdır.

Çevirisi

Reckless Homicide
    Article 85 - (1) Any person who commits reckless homicide will face a prison sentence ranging from two to six years.

Clarification for Article 85/1 of the Turkish Criminal Code:
    Article 85/1 of the Turkish Criminal Code: The offence of reckless homicide is only possible when the offence is committed recklessly and not voluntarily. In contrast to due diligence, such a person commits homicide without anticipating the outcome.

Şimdi sayın konuya dair bilgi sahibi veya fikir sahibi forum sakinleri. Bu çeviride yanlış yada anlaşılmayan ne var acaba ben başka türlü nasıl bir çeviri yaptırayım ki bu adamlar tatmin olsunlar.

• @srhnkskn arkadaşım sanırım kelime secimi yanlış olmuş kasıtsız olarak çevirmiş sizin çevirmen doğru kelime "inadvertent negligence" olmalıydı diye düşünüyorum çünkü ceza maddesindeki tanım basit taksir olarak görünüyor.

• @srhnkskn hukuk konuları oldukça hassastır hele ki sizin durumunuzdaki bir kişi için.. Ben şunu düşünürüm hep: Hiçbir kelimenin eş anlamı yoktur aslında hepsi kendine hastır. Dikkatli olursa herkes bu gerçeği görebilir😊

• ⭐⭐⭐

@srhnkskn bey, uluslararası firmalara destek veren bir hukuk bürosunda çalışan avukat arkadaşıma konuyu danıştım. Kendisi, çevirilerde net bir hata ve anlam kayması görmedi; “taksir” özelinde herhangi bir farklı yorumu olmadı. Ama iki noktada yorum belirtti:

• “will face” yerine “will be imposed” gibi bir kalıbın daha uygun gideceğini söyledi.
    • TCK çevirisiyle ilgili de “due dilligence”in şirketler hukukuna ait bir kavram olduğunu, onun yerine “duty of care” kavramının uygun olacağını belirtti.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@srhnkskn forumun hukuk danışmanlık kısmına yazarsan sana yardımcı olurlar
    https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• ⭐⭐⭐

@srhnkskn, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

recklessly

Herhangi bir tercümana değil de hukuki konulara ve terimlere hakim, bu konuda uzmanlaşmış bir tercümana çevirtin isterseniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.0k

| | | |