Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Uğur-Bozdoğan özel mesajla bilgi verdim size.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berat vizeni güzel günlerde kullanman dileğiyle.. 🙂
    abd'deki hayatın mutluluk ve sağlık getirsin sana.

yolun da bahtin da açık olsun
    bol şans!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asyacceren AP sürecinizin en kisa sürede biteceğine inancım tam. sabırla beklemekten başka bir çare yok ne yazık ki..

tekrardan geçmiş olsun, en büyük kısmı atlattiniz.
    kalan için de güzel günler yakında inşallah

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetcpaos vizeniz hayırlı olsun.
    abd'deki hayatınızda mutluluk ve sağlık diliyorum
    bol şans

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alia sanırım abd iki yeni + deneyimli yazılımcı kazandı diyebiliriz 🙂
    vizenizi güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..
    abd'de hayatınızda mutluluk ve sağlık diliyorum.
    yolunuz da bahtınız da açık olsun
    bol şans 🤞🏻

• @gucarslan Merhaba. Ben de Almanya da doğdum. Eğer bu uygulama böyle devam ederse ki inşallah etmez. Almanya ya taşıyabilirmiyim ki dosya mı? Orada vatandaşlığım yok. Kıbrıs doğumlu olduğu için söyledimiz sanırım..

• ⭐⭐⭐

@AYSY33, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@gucarslan Merhaba. Ben de Almanya da doğdum. Eğer bu uygulama böyle devam ederse ki inşallah etmez. Almanya ya taşıyabilirmiyim ki dosya mı? Orada vatandaşlığım yok. Kıbrıs doğumlu olduğu için söyledimiz sanırım..

Kazandığınızı gösteren sonuç belgesinde "Foreign State Chargeability" kısmında ne yazıyor? GERMANY mi?

• @gucarslan, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@Kryptonite, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@isik, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Bugün sabah itibari ile vizem ulaştı. Bu süreçte forumun gerçekten çok faydasını gördüm. (Bazen salak saçma) sorularımı sorabildiğim, süreç hakkında bilgilere rahatlıkla ulaşabildiğim bir platformun var olması gerçekten çok büyük kolaylık. Emeği geçen herkese teşekkürler. Umarım en kısa zamanda bekleyenler (TR doğumlu olmadığından alamama saçmalığından bekleyenler de) en kısa zamanda vizelerini alabilirler.
    Sürecin neredeyse sonuna ulaştım. Az önce USCIS ödemesini de gerçekleştirdim ve tek kalan iş biletimi alıp, eşyaları paketleyip, şirketi kapatıp, abonelikleri iptal edip... Tamam, hala çok iş var ama pürüz çıkmaması gereken işler. En kısa zamanda taşınabilmeyi umuyorum. Biletin ekonomik olması adına (erken rezervasyon) herhalde Ekim-Kasım gibi taşınırım.

Öncelikle vizenizi tebrik ederim! Umarım geçiş süreci de pürüzsüz olur ve oradaki yaşantınız güzel geçer.

TR doğumlu olmayanlar ne gibi bir sorun ile karşılaştılar acaba?
    Örneğin ben Lefkoşe'de doğdum ancak nüfus kütüğü Bursa'ya kayıtlı. Sorun yaşar mıyım sizce?

TC doğumlu olmayan (asıl talihli) kimse ne yazık ki mülakat alamadı bu sene. sonradan TC vatandaşı olsa dahi.. buna, anne babasi almanya'da çalışırken orada doğmuş, 6 aylıkken TC'ye gelmiş türk vatandaşları bile dahil.

umarım bu durum devam böyle devam etmez. çünkü baktıkları nufusunuzun nereye kayıtlı olduğu degil, hangi ülkede doğduğunuz. lütfen süreci yakından takip edin, dosyanızı doğum ülkenize taşımanız gerekebilir.

Hmmm verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim, acaba bununla ilgili olarak KCC'ye bir eposta göndermeli miyim?
    Çekiliş sonucunda şöyle yazıyor:
    97f476b4-4127-4a90-b98a-2635e43db13b-image.png
    Bu arada bende sonradan TC vatandaşı olma gibi bir durum yok, direkt TC vatandaşı yapmışlar beni :))

• ⭐⭐⭐

@Kryptonite @AYSY33 ,

DV çekilişi doğulan yer üzerinden coğrafi çeşitliliği sağlamak amacıyla bir göçmen vize çeşidini vermek için düzenleniyor. Yani eligibility'yi doğduğunuz yer üzerinden talep edebiliyorsunuz.
    Bunun dışında veya anne/baba'nın doğduğu yer üzerinden de talep edilebilir ama bu taleplerin olabilmesi için sizin doğum yerinizin eligible olmaması şartı var.

Eğer doğduğunuz yer üzerinden değil de vatandaşı olduğunuz yer üzerinden elgibility talep edip kazandıysanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yani Almanya doğumu olan biri (Alman vatandaşı olsun olmasın) Türk vatandaşı olduğu için Türkiye kontejanından başvuru yapamaz.
    Kıbrıs konusu nasıldır bilmiyorum. Burası Türkiye toprağı mı kabul ediliyor yoksa başvuru sırasında CYPRUS mu seçmek gerekiyordu bilmiyorum.

Mülakat yeri ise (PROCESSING POST) her zaman ilk etapta başvuru sırasında vediğiniz adres üzerinden atanıyor. Sonrasında dilerseniz ikamet izni veya vatandaşı olduğunuz başka bir ülkeye transferini isteyebiliyorsunuz.

• @smartcells, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@Kryptonite @AYSY33 ,

DV çekilişi doğulan yer üzerinden coğrafi çeşitliliği sağlamak amacıyla düzenlenen bir göçmen vize çeşidini vermek üzere yapılıyor. Yani eligibility'yi doğduğunuz yer üzerinden talep edbiliyorsunuz.
    Bunun dışında veya anne/baba'nın doğduğu yer üzerinden de talep edilebilir ama bu taleplerin olabilmesi için sizin doğum yerinizin eligible olmaması şartı var.

Eğer doğduğunuz yer üzerinden değil de vatandaşı olduğunuz yer üzerinden elgibility talep edip kazandıysanız skıntı yaşayabilirsiniz. Yani Almanya doğumu olan biri Alman vatandaşı olmasa bile Türk vatandaşı olduğu için Türkiye kontejanından başvuru yapamaz.
    Kıbrıs konusu nasıldır bilmiyorum. Burası Türkiye toprağı mı kabul ediliyor yoksa başvuru sırasında CYPRUS mu seçmek gerekiyordu bilmiyorum.

Şimdi DS260 formumu gözden geçirdim de, bilgileri şu şekilde girmişim:
    f08a31a8-e744-4342-9938-e121c581a5cf-image.png

• ⭐⭐⭐

@smartcells, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@Kryptonite @AYSY33 ,

DV çekilişi doğulan yer üzerinden coğrafi çeşitliliği sağlamak amacıyla düzenlenen bir göçmen vize çeşidini vermek üzere yapılıyor. Yani eligibility'yi doğduğunuz yer üzerinden talep edbiliyorsunuz.

Eğer doğduğunuz yer üzerinden değil de vatandaşı olduğunuz yer üzerinden elgibility talep edip kazandıysanız skıntı yaşayabilirsiniz. Yani Almanya doğumu olan biri Alman vatandaşı olmasa bile Türk vatandaşı olduğu için Türkiye kontejanından başvuru yapamaz.

Bahsettiğim bu değil. kazandığınızı öğrendiğiniz ESC çıktısını soruyorum. İlk başvuru sırasındaki beyanınız. Çünkü kazanıp kazanmayacağınızı bu ilk başvurudaki beyanınız belirliyor. Buradaki konu sahip olduğunuz vatandaşlık veya pasaportla ilgili değil.

Mesela aşağıdaki benim eşimin kazandı belgesi. Kendisi 20 yıldır Türk vatandaşı olduğu halde Türkiye kontejanından (eligibility) başvuramıyoruz çünkü Rusya doğumlu. Çünkü burada Türkiye kontejanından girip kazansaydı eğer, "Sen neye dayanarak Türkiye kontenjanından başvurdun?" diye soracaklardı. Çünkü vatandaşlık, ikamet, pasaport sahibi olmak bir ülke kontejanından başvurmak için yeterli değil diye biliyorum DV çekilişine başvuru şartlarını okuduğum zaman.

Untitled.jpg

@smartcells, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@Kryptonite @AYSY33 ,

Bahsettiğim bu değil. kazandığınızı öğrendiğiniz ESC çıktısını soruyorum. İlk başvuru sırasındaki beyanınız. Çünkü kazanıp kazanmayacağınızı bu ilk başvurudaki beyanınız belirliyor. Buradaki konu sahip olduğunuz vatandaşlık veya pasaportla ilgili değil.

Mesela aşağıdaki benim eşimin kazandı belgesi. Kendisi 20 yıldır Türk vatandaşı olduğu halde türkiye kontejanından (eligibility) başvuramıyoruz çünkü Rusya doğumlu.

Untitled.jpg

4ff8e01e-d5db-4e87-9609-158d8bf40fa0-image.png

İlk başvuruda ise böyle görünüyor.

• ⭐⭐⭐

Kıbrıs doğumlu biri eligibility olarak Türkiye seçebiliyor mu BİLMİYORUM. Daha önce bu şekilde kazanmış ve vizesini almış biri yardımcı olabilir. Çünkü Kıbrıs konusu biraz karışık.

Kıbrıs doğumlu biri eligibility olarak Türkiye seçebiliyor mu BİLMİYORUM. Daha önce bu şekilde kazanmış ve vizesini almış biri yardımcı olabilir. Çünkü Kıbrıs konusu biraz karışık.

Sizi çok iyi anladım. Şu an kendimden şu şekilde tereddüt ediyorum, çekiliş başvurusunda doğum ili olarak LEFKOSE yazdığıma adım gibi eminim ama o dropdown listede ülke olarak TURKEY mi yoksa CYPRUS mu seçtim hatırlamıyorum. NORTHERN CYPRUS çıksa seçerdim, çıkmıyor ki 🙂 Şu olayın dezavantajını her yerde çekiyorum ya... 🙂 Bakalım ne olacak.

• Sn.@smartcells merhaba.GERMANY yazıyor.Çünkü eşimin doğduğu yer Almanya.
    3 yaşında ailece Türkiye ye dönüş.Ama sadece TC vatandaşı..
    Ben de başvuru yaparken uygunluk ülkesi doğduğu ülkedir yazıyordu.Ona göre başvuru yaptm. Belki atlamış olabilirim.Eşinin doğduğu yer seçilebiliyormuydu?hatırlamıyorum.

• ⭐⭐⭐

@AYSY33, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Sn.@smartcells merhaba.GERMANY yazıyor.Çünkü eşimin doğduğu yer Almanya.
    3 yaşında ailece Türkiye ye dönüş.Ama sadece TC vatandaşı..
    Ben de başvuru yaparken uygunluk ülkesi doğduğu ülkedir yazıyordu.Ona göre başvuru yaptm. Belki atlamış olabilirim.Eşinin doğduğu yer seçilebiliyormuydu?hatırlamıyorum.

Kazanan kim? Siz misiniz yoksa eşiniz mi? Kazanan hangi ülkede doğmuş ve hangi ülke kontenjanından kazanmış?

• @smartcells Kazanan eşim Germany doğumlu ve Germany kontenjanından..

• ⭐⭐⭐

@Ali-Yüksel, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@smartcells Kazanan eşim Germany doğumlu ve Germany kontenjanından..

O zaman sizin durumda hiç bir sıkıntı yok. Zaten Ekim'de mülakata gireceksiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

Sizin kendinizin ise Türkiye doğumlu olarak Türkiye dışında bir yer seçmeniz mümkün değil çünkü Türkiye doğumlular çekilişe katılabiliyor. Eşiniz veya anne/babanız doğumu üzerinden katılabilmeniz için doğduğunuz ülkenin katılamayan ülkelerden biri olması gerekiyor. Örneğin İngiltere doğumlu olsaydınız katılma hakkınız olmayacaktı fakat eşinizin doğduğu yer (ALMANYA) veya anne/babanızın doğduğu yer (TÜRKİYE) üzerinden birini seçerek başvurabilecektiniz.

• ⭐⭐⭐

Bu arada farkettim ki yanlış konu başlığında yazıyoruz. Özür dilerim.
    DV2022 konusuna taşınabilir bunlar.

• @gucarslan çok teşekkür ederim Darısı başınıza emeklerinize sağlık 😊🇺🇸🗽

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.4k

| | | |