Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Sono, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@remeus tebrikler, vizeniz hayırlı olsun 🙂

Ne olduysa geçen hafta konsolostaki arkadaşlara, her deneyimde gerginlik vurgusunu okumak biraz can sıkıyor. Ama çok şükür kazasız atlatanlardan olduğunuz için tebrik ediyorum yeniden.

Darısı tüm bekleyen DV2020 ve DV2021 ahalisinin başına inşallah 🙂

Ne olduysa 19'unda başladı hocam bu gerginlik 🙂

• @melcem teşekkür ederiz. Darısı sizin başınıza

• @remeus Hayırlı olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Meco gecmis olsun, mulakatta bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@remeus hayirli olsun, bundan sonraki surecte bol sanslar.

• ⭐⭐⭐

@remeus tebrik ederim vizeniz hayırlı olsun. Yeni hayatınızda sağlıı mutlu huzurlu günler dilerim 🙂

• Mülakatta onay alan herkesi kutluyorum. Yeni hayatınız size şans getirsin.

• Herkese merhaba. Öncelikle 19 Ağustos'daki mülakatım için 3 Ağustos'da sağlık muayenesini gerçekleştirdim. Ben vizem sonrasında nasıl olsa hemen çıkış yapacağım için ve herhangi bir problem yaşanırsa vakit olması açısından sağlık muayenesini biraz önceden tamamlamak istedim. Muayenede çok farklı bir şey olmadı hatta saydığı hastalıklar haricinde bana başka hiçbir şey sormadı. Sonuçlarda da bir problem çıkmadan ertesi gün raporumu teslim aldım. Sonrasında mülakat için hazırlanmaya başladım. Ben orada konusu geçebilecek her türlü dokümanın çıktısını yanımda hazır bulundurdum. Mesela özel sağlık sigortamı yurtdışında da geçerli hale getirmiştim bunları aldım, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ama mülakattan iki hafta önce uçak biletimi almıştım ve airbnb evi ayarlamıştım. Önceki haftada kalacağın yeri ayarladın mı sorularının geldiğini gördüğüm için bu dokümanları da yanıma aldım. Ama bunların hiçbirisine neyseki gerek kalmadı.
    Mülakat günü:
    Öncelikle kaldığım otel büyükelçiliğe yürüme mesafesindeydi. 10.45'deki randevum için belki kapısını bulamam diye ben biraz erken çıktım. Saat 10.00 gibi kapının oradaydım aslında amacım doğru kapıda olup olmadığımı sormaktı ama güvenlik orada bekleyebileceğimi içeri alacağını söyledi ve diğer güvenliğe içerisi dolu mu diye sordu sonra alabileceğini söylediler. İçeriye cüzdan sokabiliyorsunuz fakat içinde flash disk in olmaması gerektiğini söylediler. Covid formunu doldurduktan sonra güvenlikten geçip içeri girdim. İçeride direk sıra numarası verdiler ama bana hiçbir noktada mülakatı hangi dilde yapmak istediğimi sormadılar. Ben zaten İngilizce yapacağım için problem değildi. Evrak teslimi için numaram yanınca ilgili bankoya gittim. Normalde ben maildeki düzene göre evrakları dosyalamıştım ama benden ilk adli sicil belgesini istedi. Bende ben sırayla veriyim dedim ve sırasıyla pasaport, sağlık raporu, fotoğrafları verdim. Diploma kısmına geçince lise diplomamı istemedi en son mezun olduğun diplomayı vermemi söyledi ve doktora yaptığımı söyledim öğrenci belgesinin yeterli olacağını söyledi. Benim yüksek lisans diplomam çok büyüktü mülakatta gösterirsin dedi bende e devletten çıkarttığım mezun belgesini de verdim. Sonrasında nüfus kayıt, adli sicil kaydı, Kıbrıs da okuduğum için aldığım police certificate ve ben ds260 da adres girmemiştim. Ben daha adres kağıdını vermeden adresi istedi. Bu arada sağlık raporunu açmıştı ve içinden çıkan aşı bilgisinin olduğu kağıttan bilgisayara bazı bilgileri girdi. Sonrasında yine beklemem gerektiğini söyledi. Ben para ödemek için beklerken ki çok az bekledim birden 4 nolu siyahi beyin olduğu bankoda numaram yandı. Gittiğim direk yemin etmem için elimi kaldırmamı söyledi ve hemen yemine başladı bende bölemedim ama bir yandan da ben para ödemedim diye düşünürken zaten yeminde ne dediğini de anlamadım ve evet dedim. Sonrasında ama ben daha para ödemedim diyebildim 😊 pardon diyerek güldü ve para alınacak bankoya gitti ama oradaki kişi yerinde yoktu bana biraz beklemem gerektiğini paramı ödedikten sonra beni alacağını söyledi. Sonra bankodaki personel gelince paramı ödedim ama araya bir İranlı hanım girdi. Onun işini bitirdikten sonra bana gelmemi işaret etti ve yeniden yemin faslına geçtikten sonra sonunda mülakatım başladı. İlk önce yüksek lisans diploma aslını göstermemi istedi ve fotokopiye kaşe bastı. Sonrasında sırasıyla nerede yaşıyorsun, mesleğin nedir, nerede çalışıyorsun, nereye gideceksin, neden oraya gideceksin, orada tanıdığın var mı, daha önce Amerika'da bulundun mu, Kıbrıs ve Türkiye dışında başka bir ülkede yaşadın mı sorularını sordu ve sonunda congratulations diyerek vizeni onaylıyorum dedi. Galiba o kadar şaşkın şaşkın baktım ki güldü ve 3-5 gün içinde pasaportun gelecek dedi. Tabi ben bir kaç kere teşekkür ederek yanından ayrıldım. Ertesi gün öğlen 13 gibi vizem issued a döndü ve akşam üzeri kargoya verdiler bilgisi geldi. Cumartesi günüde pasaportum ve zarfımı teslim aldım.
    Öncelikle bu forumu kurup böyle bir bilgi birikiminin oluşmasını sağlayan @crazycells e teşekkürlerimi sunuyorum. Sürecin başlamasını beklerken eğer bir dava açılırsa hemen katılırım diye düşünürken ve daha telegram nedir diye keşfetmemişken sn @gucarslan ın burada dava duyurusunu görünce direk ilk adıyla Jacob davasına katılmıştım. Belki dava ile almadım vizeyi ama kendisine bu kadar emek verdiği için çok teşekkür ediyorum. Son olarak içimde kalmasın diye söylemek istiyorum. Arkadaşlar burada her türlü bilgi mevcut sadece önemli olan okumak. Burada başlıkları tek tek inceleyerek bütün sürece hakim olabilirsiniz. Okumak güzeldir 😉. İnşallah DV2021 olarak herkes vizesine kavuşur.

• MÜLAKAT DENEYİMİ
    Herkese merhaba, hepimiz için çok zor bir dönem oldu bu yıl. Bazılarımız mülakat tarihini almak konusunda şanslıydı. Kimimizse davaların sonuçlanmasını ve o uzun zamandır hayal ettiği mutlu sona kavuşmayı bekliyor. Herkes için tüm kalbimle en iyisini diliyorum. Bu süreçte birçok sorumu sabırla yanıtlayan arkadaşlara teşekkür ederim. Özellikle sayın @crazycells ve sayın @gucarslan sayesinde çok sancılı ve zor geçebilecek bir dönemi yara almadan atlatmayı başardık. Bugün geriye dönüp baktığımda, bazı sorularımın normalde gereksiz sayılabileceği halde, ne denli içtenlikle ve üstelik çok kısa zamanda yanıtlandığını görüyorum. Tekrar herkese teşekkür ederek deneyimimi aktarıyorum.

HAZIRLIK DÖNEMİ
    Konu başlıklarının altındaki bilgileri dikkatlice okumak ve ondan sonra aklınıza takılanları sormak bence en sağlıklısı. Bu forumun en dahiyane yanı sizi doğru yönlendirmesi ve bilinmeze sürüklememesi. Bazı bilgilerin kafanızda netleşmediğini hissederseniz kesinlikle sormaktan çekinmeyin. AİS formunun doldurulmasından, mülakat için gerekli belgelerin hazırlanmasına ya da yeni evlendiğimiz için bunun süreçle ilgili aşamalarını öğrenmeye hep bu forum sayesinde eksiksiz hakim olabildim. Sordum, sordum, sordum ve yanıt alarak soru işaretlerinden kurtuldum.

DOKTOR RANDEVUSU
    Mülakatımız 20 Ağustos'tu. Biz 17'si için randevu aldık. Muayenehane umduğum kadar kalabalık değildi. Her aşamada çok az bekledik. Düzen Laboratuvarı olsun, Unganların muayenehanesi olsun; tüm çalışanlar son derece nazik ve yardımcı. Sürekli doğru adımlar için yönlendiriliyorsunuz. Doktor bey son derece sıcak ve hasta iletişiminde empati sahibiydi. Yaklaşımını son derece insancıl ve medeni buldum. Korkmanızı ya da çekinmenizi gerektiren hiçbir durum yok. Yeter ki iletişime açık, dürüst ve olası kısa beklemelerde anlayışlı olun. Hangi asansör kaçıncı katta duruyor, soldaki bankonun sağ yanında ne var gibi ayrıntılara takılmayın.

MÜLAKAT
    Aşamaları defalarca yazıldığından tekrarlamak istemiyorum. Ancak büyükelçiliğin kapısından girdiğiniz anda sanki zaman kavramını yitiriyorsunuz. Önceki geceyi sakin ve olabildiğince stressiz geçirmenizi tavsiye ederim. Mülakat belli soruların etrafında dönüyor: Şu an ne iş yaptığınız, orada ne iş yapacağınız, nereye gideceğiniz, bir tanıdığınızın olup olmadığı, bankadaki birikiminiz vb. sorulara net ama bence kesinlikle robotik olmayan yanıtlar verilmeli. Samimiyetiniz ve fark yaratan noktaları vurgulamanız mülakatı sohbet havasına çeviriyor.

Bize Türkçe ya da İngilizce tercihi sorulmadı. İngilizce mülakatımız çok kısa sürdü. Yeni evlendiğimiz halde, hiçbir soruyla karşılaşmadık. Bunda elbette yıllardır aynı evi ve hayatı zaten paylaşıyor oluşumuzun, beden dilimize yansıyan bir doğallığı ve rahatlığı vardır. Bazı arkadaşların mülakat sırasında neredeyse hazırol duruşunda kasıldığını gördüm. Elbette o sırada heyecandan ve gerginlikten bu durum çok normal. Ama bence kendini ifade ediş şeklini sorgu kalıbından çok, sohbet şekline dönüştürmek her şeyi daha kolay kılıyor.

Vizemizin onaylandığını söylerken, konsolos neredeyse bizden daha heyecanlıydı. Gerçekten müjdeli bir haberi verir şekilde bu mutlu anı bize yaşattı. Tabii ki mülakat öncesi kafanızda ister istemez bir sürü olumsuz durum canlanıyor. Ben mülakatın uzun bir inceleme sürecinin ardından verilen kararı iletmek için resmi bir formalite olduğunu düşünüyorum. Maddi durum yetersizliği, eksik evrak gibi durumlar yoksa; o kararı değiştirecek fazla bir etkenin olduğunu sanmıyorum. Vizemizi aldığımız için mutlu bir azınlığın üyesi olduğumuzun farkındayım. Tekrar herkese emekleri için teşekkür ederim. Bundan sonraki süreçte de pek çok soruyu merakla soracağımdan emin olabiilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@msener Hayırlı uğurlu olsun. Yeni hayatınızda başarılar dilerim.
    Küçük bir soru ne kadar maddiyat gösterdiniz ? Kaç kişilik bir ailesiniz ?

• @Programmer Teşekkür ederim. 55.000 Dolar gösterdik. İki kişilik bir aileyiz.

• ⭐⭐⭐

@msener İki kişi için baya yeterli bir miktar. Bu arada hangi eyalete gitmeyi düşünüyorsunuz ?

• @Programmer Yaşayacağımız yer DC.

• ⭐⭐⭐

@msener Yolunuz açık olsun o zaman.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hnd hayirli olsun, bundan sonraki surecte bol sanslar dilerim 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@msener tebrikler, bundan sonraki sureclerde bol sanslar 👍

• 19 AĞUSTOS MÜLAKAT DENEYİMİM;
    15 dakika kala konsolosluğun önündeydim, kovid için verilen formu doldurdum, güvenlik kontrolünden geçtim ( cüzdan taşıyabilirsiniz, akıllı olmayan saat takabilirsiniz, o gün poşet dosyaya bir şey denmedi ama evrak klasörü daha iyi olur).
    Güvenlikten sonra düz yürüyüp soldaki kapıyı açtığınızda Türk görevli sizi karşılıyor ve bir numara veriyor ve bu numarayı takip etmenizi söylüyor.
    Numaram yandı, Türk memura evraklarımı teslim etmeye gittim. Bunlar : adli sicil kaydı, vukuatlı nüfüs kayıt örneği, eski ve yeni pasaportum, sağlık raporu ve banka hesap dökümü. Üniversite diploması çok büyük olduğu için fotokopisini alıp, görüşmede göstermenizi istiyorlar.
    Evrakların yeni tarihli olanlarını vermemi ister misiniz diye soru sorduğumda verin cevabını aldım( vukuatlı nüfus kayıt örneği ve adli sicil kaydı) ve evet yeni tarihli olan belge dosyamı düşürmüşüm 😃 sağa sola bakıyorum yok, dedim kesin ap'yim moralim bozuldu.
    Memur ise endişe endicek bir durumun olmadığını sorun olursa söylerler dedi ve tekrar salona döndüm.
    Yaklaşık 15-20 dakika sonra numaram yandığında yine Türk görevliye 330 $ ödeme yaptım. TL olarak ödemeyin kuru acayip yüksek çarpıyorlar, 8.45 iken arkadaşımdan 8.90 olacağı söylendi. Makinede okumama ihtimaline karşı yedek dolar alabilirsiniz ne olur olmaz.
    Tekrardan bir bekleyişin ardından numaram yandı ve siyahi beyle görüşmemi gerçekleştirdim
    Ben: Günaydın kolay gelsin
    S.B: Tebessüm etti ardından ingilizce yapabilir miyiz diye sordu
    Ben: Biraz ingilizce konuşabilirim ancak türkçe kendimi daha açık ifade edebilirim
    S.B: İngilizce başlayalım ihtiyacın olursa Türk tercümanı çağırırım dedi, anladım dedim ve başladık.
    S.B: Nerede yaşıyorsun ?
    Ben: Antalyada yaşıyorum
    S.B: Ne iş yapıyorsun ?
    Ben: Şu an barista olarak çalışıyorum
    S.B: Diplomanı görebilir miyim ? Gösterdim güzel dedi, sanırsam sadece burada yüz yüze iletişim kurabildik, sürekli bilgisayara not alıyor.
    Bence bilgisayara irem hayalet sevgilim sözlerini yazıyor fjfdf
    S.B: Nereye gideceksin ?
    Ben: New Jersey Cliffside Parka gideceğimi söyledim ve ben de new jerseyde yaşıyorum dedi,
    güldürdük sonunda abimizi birazcık da olsa
    S.B: Ne iş yapacağımı sordu
    Ben: Manav olabilirim, arkadaşım o işte çalışıyor, davet etti eğer başka işe ihtiyacım olursa ingilizcemi geliştirene kadar restoran, kafede çalışabilirim dedim.
    S.B: Arkadaşının yanında mı kalacaksın ?
    Ben: Hayır kendime ev bulacağım
    S.B: Evli misin ?
    Ben: Bekarım
    S.B: Amerika'da hiç bulundun mu ?
    Ben: Hayır bulunmadım
    Yüzüme sonunda bakıp your visa is approved dedi, pasaportunuz ptt ile 3-5 gün içinde geleceğini söyledi ve binadan ayrıldım.
    Banka hesabımda 18.750 $ gösterdim.
    Umarım bekleyen herkes bu mülakat heyacanını yaşar, hayallerimize birlikte adım atabiliriz, herkese bol şans diliyorum. Forumun sevgili yöneticileri @crazycells @gucarslan abi @Muhtaradana abi ve diğer sevgili forum üyelerine bu süreçte çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@msener tebrik ederim vizeniz hayırlı olsun yeni hayatınızda mutluluklar dilerim

• ⭐⭐⭐

@supertramp vizeniz hayırlı olsun tebrik ederim
    Yeni hayatınızda mutluluklar dilerim bol şanş

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@supertramp tebrikler, bundan sonraki sureclerde bol sanslar. 👍

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |