Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@mertozo tebrikler hayırlı olsun. Yeni hayatınızda mutluluklar başarılar dilerim

• Herkese merhabalar arkadaşlar zor stresli bir süreç sonrası bugün eşim ve çocuğum ile mülakat günümüz vardı heyecanla beklediğimiz gün gelmişti. Uykusuz geçen bir geceden sonra sabah erkenden kalktık saat sanki yerinde sayıyordu mülakat saatimiz 13.15 idi 12.30 gibi konsolosluk girişinin önüne geldik görevliler 10 dakika kala gelmeniz yeterli diye söylediler ve tekrar beklemeye başladık derken ismimiz okundu heya anımız bir kat daha arttı. Covid formunu doldurduktan sonra içeri alındık, girişteki bayan pasaportlarımızı aldı üzerlerine barkod yapıştırdıktan sonra bekleme salonunda oturmaya başladık. Derken numaratörde numaramız yandı ve 10 numaralı gişeye geçtik gayet güzel bir şekilde türkçe konuşan bir beyefendi evraklarımızı aldı ve herşeyi tam olduğunu söyledikten sonra beklemeye başladık 10 dakika kadar sonra vezne numaramız yandı vize ücretini Cash olarak yaptırdıktan sonra mülakatı türkçe mi İngilizce mi istiyorsunuz diye sordu, heyecanlı olduğumuzu türkçe yapmak istediğimizi söyledik sonrasında beklemeye devam derken numaramız yandı ve acabalar korku stresle görüşme kısmına doğru geçtik. Karşımızda genç güleryüzlü bir bayan vardı ve do you konow little english diye sorarak görüşmeyi İngilizce yapalım mı takılırsa çevirmeni çağırırım diyerek görüşmeye başladık. Önce sağ elimizi kaldırarak yemin ettik sonrasında parmak izimizi aldı, 5 yaşındaki oğlum için parmak izini benden aldı, sonrasında hiç amerikada bulundunuz mu nereye gideceksiniz ne iş yapacaksınız ilk evliliğiniz mi sorularını yöneltti veeee congratulations 5 iş günü içerisinde pasaportlarınız adresinize gelecek diyerek görüşmeyi sonlandırdı. O an gerçekten anlatılamaz buradaki tüm arkadaşlara nasip olur inşallah covid sürecinde geçen stresli bir senenin sonunda vize almadığını duymak müthiş bir duygu neredeyse sevinçten orada hüngür hüngür ağlayacaktım. Forum bizlere yardım eden muhtaradana crazycell ve tüm arkadaşlara emeklerine ötürü çok teşekkür ediyorum.
    Not: Unganlardan aldığımız muayene dosyamızı bize geri vermediler diğer arkadaşlarda da aynı şekilde mi yaptılar bilmiyorum

• @mehmetkocwa Çok teşekkürler yanıtınız için. Aynen belirttiğiniz şekilde hazırlanacağız.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Surgeon vizenizi tebrik ederim.
    abd'deki hayatınızda bol şans diliyorum, yolunuz açık olsun..

• Merhabalar,

Dün 12/08/2021 tarihinde saat 10:45 'te mülakatımız gerçekleşti..
    Sürecimiz mülakat deneyimlerini paylaşan diğer arkadaşlardan çok da farklı işlemedi aslında.. ama belki bebekli ailelere bir örnek olur 🙂
    Mülakat saatinden yarım saat önce konsolosluktaydık ve görevli arkadaş hiç bekletmeden hemen içeri giriş işlemlerine başladı.
    Covid formunu doldurup güvenlik kontrolü bölümüne giriş yaptık.. Bebek arabasını kabul ediyorlar .. Ben yanımda şeffaf bir poşetin içerisinde bebek bezi ıslak mendil 1 biberon içerisinde su diğer biberonda ise formul mama hazırlamıştım ama sadece su ve formul mamayı kabul ettiler ve giriş yapmadan önce formül mamayı benim veya bebeğin içmesini istediler.. test etmek için.. içtikten sonra onayladılar ve giriş yaptık.
    Yine bebekli aileler için bilgi : bekleme salonunda 2 adet tv mevcut birinde çizgi film diğerinde ise haber programı vardı acil durumlar için bebeklerin özel ihtiyaçlarını giderebileceğimiz bir alan göremedim ve muhtemelen yoktu.. bekleme süremiz biraz uzadığı için ve hareket alanı kısıtlı olduğu için bir takım küçük isyanlar yaşadık :))
    ve derken mülakatımız başladı çok sempatik ve güler yüzlü bir hanımefendi karşıladı bizi bizim Damla bebeğin isyanları devam ediyordu .. karşılıklı birtakım gülüşmeler oldu 🙂 Kızımız 1 yaşında ve yeni yürümeyi öğrendiği için çok heyecanlıydı ama tüm çalışanlar tarafından güler yüzlü ve sempati ile karşılandı 🙂 Asıl talihli eşim olduğu için tüm sorular ona soruldu ben sadece yemin edip parmak izi verdim.. Bebekle ilgilendiğim için sanırım bana hiç soru sormadı .. bana sorması gereken soruları Eşime sormuş ; Eşiniz ne iş yapıyor ABD de çalışacak mı ? diye 2 soru yöneltmiş hepsi bu .. Tebrikler vizeniz onaylandı 🙂 benim açımdan tüm süreç bu şekilde ilerledi .. Evrak ve prosedür ile olan tüm kısımları ile eşim ilgilendi .. Sadece aklımıza takılan bir soru .. Pasaportlarımız geldikten sonra Abd ye girişimizi hep birlikte mi ? yapmak zorundayız .. Çünkü ilk girişi eşim yapacak biz bebek ile bir kaç ay sonra giriş yapmayı planıyoruz.. bu konu hakkında bilgi paylaşımı yapılırsa çok sevinirim. İsteyen bekleyen herkese yürekten dua ediyor ve sarılıyorum.. Herkes için en iyisi ne ise o olsun 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Esra-Peker vizeniz hayırlı olsun, tebrikler 🙂
    abd'deki yeni hayatınızda bol şans diliyorum, yolunuz açık olsun.

abd'ye ilk girişinizi hep beraber yapmak zorunda değilsiniz.
    asıl talihli (yani eşiniz) ilk girişini yapıp dilerse dönebilir, dilerse abd'de kalabilir. sonrasında siz bebeğinizle birlikte girişinizi yapabilirsiniz.

şimdiden iyi yolculuklar

• @gucarslan çok teşekkür ederim 🙋🏼

• Vizesini alan arkadaşları tebrik ederim. Yeni hayatlarında bol şans

• Merhabalar,

Öncelikle forumda paylaşam yapan herkese teşekkür ediyorum, burada okuduklarım sürecin belirsizliğini ortadan kaldırmada çok faydalı oldu.

Ben de kendi deneyimimi paylaşarak katkıda bulunmayı ümit ediyorum. Ben asıl talihli olacak şekilde eşim ile birlikte başvurumuzu yaptık. İlk başvurumuzda kazandığımız için şanslı olduğumuzu düşünüyorum, case Number ise 2021EU14XX olacak şekilde idi. DS 260 gönderimi, onay maili tarihlerini net olarak hatırlamadığım için onlar hakkında bilgi veremiyorum. Sadece süreçte beni tek uğraştıran mesele, Greencard çekilişine başvuru için kullandığım pasaport ile DS 260 formunda kullandığım pasaportun farklı olmasıydı. Önceki pasaportun olası mülakat tarihlerinde geçerliliği dolacağı için formu yeni pasaportla doldurmak istedim, önceki pasaportun 8-9 ay geçerliliği olmasına rağmen iptal ettirip yeni pasaport aldım, formu yeni pasaport ile doldurdum. İyi ki bu şekilde yapmışım zira önceki pasaportun süresi dolalı çok oldu, eski pasaportla form doldursa idim zaten yenilemem gerekecekti.

Burada zorlandığım husus, KCC'nin evrak isteme mailinden sonra hem eski hem yeni pasaportu tarayıp gönderdim ve durumu açıklayan bir yazı ekledim. Bunun üzerine KCC'den eksik evrak maili aldım ve pasaportumu göndermemi istediklerini söylediler. İki pasaportu defalarca açıklama ile göndermeme rağmen 3-4 mailden sonra kabul ettiler ve sonrasında onay maili gönderdiler.

Mülakat tarihi belli olduktan sonraki süreçte doktor kontrolünden bahsetmeyeceğim zira yazılanlar hemen hemen aynı şeyler, sadece şunu belirtmek istiyorum. Eşimin doğduğundan beri aşı kartları tam olmasına rağmen ikimize de aynı aşıları vurdular, benim ise aşı kartım yoktu. Tek fark, Unganların Vaccination Report olarak sonradan verdikleri belgede eşimin önceki aşıları işlenmişti, bende ise sadece yapılan aşılar işlenmişti, Unganlarda iki kişi için 500 dolar ve Düzen Lab. da iki kişi için 235 dolar ödedik.

Mülakat tarihimiz 5 Ağustos 13.15'te idi. 12.45 gibi elçiliğin önüne geldik, yanımıza para dışında hiçbir şey almadık, ulaşımı taksi ile sağladık. Saat 13.00 gibi güvenlik görevlisi ilk bizim soyadımızı okudu ve covid formu doldurmamızı istedi. Formu eşim ve ben adıma ben doldurdum ve ikimiz imzaladık. sonrasında içeriye girip pasaportlarımızı verdik ve bize sıra numaramızı verdiler. İçeride oturup beklemeye başladık.
    İçerisi çok sakindi ve bizim dışımızda max 10 kişi vardı. İlk bizim numaramız yandı ve evrak teslimi için ilgili bankoya geçtik. Aksanından görevlinin hint asıllı olduğunu tahmin ediyorum, zira bozuk bir türkçe ile önce benim evraklarımı sonra da eşimin evraklarını istedi. Daha önce ABD'ye gidip gitmediğimizi sordu. İkimizin de turist olarak ABD girişi mevcuttu, benim turist vizem 2025'e kadar geçerliydi fakat eşimin turist vizesinin geçerlilik tarihi 2018 yılında sona ermişti. Görevliye bu şekilde ifade ettik. Bize gelen evrak mailinden anladığım kadarıyla geçerli bir vizenizin olması durumunda önceki pasaportun getirilmesi gerekiyordu. Dolayısıyla benim eski pasaportu yanımdaydı fakat eşimin vizesi 3 sene önce sona erdiğinden onun eski pasaportunu getirmemiştik. Görevliye bu şekilde ifade ettik ve dosya üzerine bu husus hakkında not aldı. Maddi durum olarak benim hesabımda 20.000 dolar ve 50.000 TL gösterdik, bunun dışında benim adıma olan tapu fotokopisini de ekledim. Evrak teslimi bittikten sonra tekrar oturup beklemeye başladık. Sıramız tekrar yandığında 660 dolar ödememizi yaptık.
    Tekrar beklemeye başladık. Bizden sonra gelen tek adaylar mülakata çağrılmaya başladılar, bizden sonra evrak teslim ettiği halde iki kişi bizden önce vizelerini alıp çıktılar. Evraklarımızın fazla olması ve iki kişi olmamızdan dolayı mülakata girişimizin biraz uzadığını tahmin ediyorum. biraz bekledikten sonra bizim numaramız yandı ve bankoya ilerledik. Genç bir siyahi adam bizi karşıladı, sanırım adı Matthew. Çok güler yüzlü ve pozitif bir enerjisi vardı, bizimle sürekli gülerek konuştu. İlk olarak yeminimizi ettik, evraklarımızı alan kişi İngilizce bilip bilmediğimizi sorduğunda evet demiştik, dolayısıyla mülakatı İngilizce yaptık. Önce benim daha sonra eşimin parmak izlerini aldıktan sonra önce Türkiye'de nerede yaşadığımızı sordu, ne iş yaptığımı, hangi şehre gideceğimi, orada tanıdığımız olup olmadığını, tanıdığımızın ne iş yaptığını, benim ne iş yaptığımı ve daha önceki ABD ziyaretinde gittiğim yerleri sordu, eşime ise sadece ABD ziyaretinde gittiği yerleri sordu. Banka hesapları ile alakalı hiçbir şey sormadı, paranın neredeyse tamamını son iki hafta içerisinde yatırmıştım. Bir yandan evrakları incelerken önce diploma aslını teslim etti, sonra yurtdışı polis kaydımı teslim etti ve en son benim eski pasaportumdaki geçerli vizenin üzerine iptal damgası bastı ve iade etti, eşimin pasaportunu sordu, vizesinin geçerli olmadığı için getirmediğimizi söylediğinde tamam çok önemli değil ama eski vize ile girmeye çalışmayın diye uyardı. Vizenizi onaylıyorum, 3-5 iş günü içerisinde pasaportunuz elinize ulaşacak dedi, biz de teşekkür edip ayrıldık.

13.15'te girdiğimiz elçilikten 13.40 gibi çıktık, açıkçası elçilikteki süreç beklediğimden hızlı ilerledi.

Yaşadığımız ufak bir aksilikten bahsetmek istiyorum, elçilikten çıktıktan sonra yaklaşık iki saat sonra eşim elçilik tarafından telefonla arandı ve dosyada geçerli vizesinin olduğu, geçerli vizeye iptal damgası basmadan göçmen vizesi veremeyeceklerini ve o yüzden şimdilik reddettiklerini söylediler. Eşim de bir yanlışlık olduğunu, vizesinin 2018 yılında sona erdiğini ifade etti. Elçilik görevlisi bir yanlış anlaşılmanın olduğunu ve bu şekilde not aldığını, eski pasaporta ihtiyaç olması halinde mail ile veya telefon ile iletişime geçeceklerini bildirdi.
    Aynı gün CEAC sitesinde benim başvurum ready olarak kalırken eşimin başvurusu refused olarak değişti.
    9 Ağustos tarihinde ankaraiv@state@gov mail adresine durumumuzu açıklayan bir mail attım, eski pasaportu istemeleri halinde gönderebileceğimi belirttim. 11 Ağustos tarihinde gelen cevapta bilgilendirme için teşekkür ettiklerini, dosyayı işleme alacaklarını ve vize basıldıktan sonra pasaportlarımız göndereceklerini söylediler. 12 Ağustos sabahında dosya durumu ikimiz için de AP olarak değiştirildi, bu durum üzerine sürecin çok uzayabileceği endişesine kapıldım. Sonra aynı gün içinde 3-4 saat sonra tekrar kontrol ettiğimde ikimizin de durumunun ISSUED olarak değiştirildiğini gördüm. Aynı gün saat 18.00'de PTT tarafından gönderi mesajı geldi, gece gönderi için mail geldi ve 13 ağustos 11.00'de kargonun şubeye ulaştığı bilgisini aldım. Bugün gidip pasaportlarımızı teslim almayı düşünüyoruz.

Ufak bir pürüz yaşasak da çok zorlanmadan yanlış anlaşılma çözüldü ve vizelerimizi alabildik.

Covid yüzünden zorlu geçen süreci tamamlayıp vizelerini alanları tebrik ediyorum, mülakata girecek olanlara da başarılar diliyorum.

• Vize alan herkesi tebrik ederim. Yeni hayatınızda başarılar ve bol şans dilerim.

• @Surgeon tebrikler, hayirli olsun, covid formu doldurma disinda deja vu yasamis gibi oldum 🙂

• This post is deleted!

• Vize alan arkadaşları tebrik eder yeni hayatlarının gönüllerince olmasını dilerim...

• Aşırı gergin geçen bir yıllık bekleme sürecinden sonra “mutlu son” diyebileceğim mülakat tecrübemi kısaca paylaşmak isterim. 12 Ağustos’taki mülakatımdan 4 gün önce İstanbul’dan Ankara’ya geldim, Kızılay’da otele yerleştim (Best Western Plus Center Hotel, Fiyatına göre çok iyi, doktora, elçiliğe vs. her yere yürüme mesafesi, çok memnun kaldım).

Ertesi gün (pazartesi) sabah Unganlar’da başlayan süreç herkesinkiyle aynıydı. Beni Handan Ungan muayene etti. Çoğu arkadaşın yaşadığı muhabbet (ABD’de nereye gideceksiniz, ne iş yapacaksınız vs) benim muayenemde olmadı; sorusu üzerine tiroit ameliyatı olduğumu söyledim, kullandığım hormon ilacının adını verdim. Gerisi hızlı ilerledi. Ertesi gün akşam gidip zarfı aldım.

Kalan üç gün fotoğraf çektirdim (Foto Akay, 4 adet 20 tl), 25 yıl önce Ankara'da boşandığım için (53 yaşındayım) Dışkapı’daki adliye ek binasına gidip boşanma mahkeme karar fotokopisine “aslı gibidir” damgası vurdurdum (elinizde karar kopyası yoksa arşivden bulunabiliyor ama arşiv memurları 1 Eylül’de işbaşı yapacakmış, bilginize), bankadan hesap dökümü aldım, mülakat belge listesindeki fotokopisi eksik olanların fotokopilerini çektirdim, forumda son günlerde okuduğum uyarıdan hareketle onaylı boşanma kararını yeminli tercümana bıraktım (Onat Tercüme Bürosu), tercümeyi ertesi sabah 9.30’da teslim aldım.

12 Ağustos sabahı 11.15’teki randevum için 10:40’ta elçilik önündeydim. 11.00 civarı içeri alındım, güvenlikten geçtikten sonra pasaportumu alan görevli randevu kontrolü yaptıktan sonra sıra numarası verdi, verir vermez ilk görüşme için sinyal geldi. Kabindeki beyefendi tüm evrakı tek tek istedi. Eskisinin geçerlilik süresi yetmeyeceği için aldığım yeni pasaportumu ve üzerinde hala geçerli turistik ABD vizesi olan eski pasaportumu beraber teslim ettim. Banka hesap dökümünü ($17K) verirken sormamasına rağmen oldukça basit yazılmış ama gerçek olan entry-level iş teklifini de verdim. E-devletten aldığım, KCC’nin de onayladığı boşanma kayıtlı nüfus kayıt örneğini verince mahkeme kararı da olup olmadığını sordu, onu da teslim ettim. “Yeminli tercümesi lazım mı?” diye sordum, “Varsa verin” dedi, verdim.

“Tüm belgeleriniz tamam görünüyor, salona gidin bekleyin” dedi. Yaklaşık 3-4 dakika sonra yeni sıra uyarısı geldi, gidip 330usd ödedim. Kabindeki kişi “Mülakatı İngilizce mi Türkçe mi yapmak istiyorsunuz?” diye sordu, “İngilizce” diyerek yanıtladım ve salona geçip son görüşmeyi beklemeye başladım.

Yaklaşık 10 dakika sonra son çağrı geldi ve kabine yaklaştım. Neşeli geçen mülakat sırasında yemin, parmak izi, yüz görme vs. işlemlerinden sonra sorular geldi:

• Ne iş yapıyorsunuz: Yayıncı ve dijital içerik yöneticisiyim.
    • ABD’de nereye gideceksiniz: Austin istiyorum ama kartlarım gelinceye kadar kira ödememek için ilk ay New York’ta DS-260’a adını girdiğim arkadaşımda kalmayı
      planlıyorum.
    • Ne iş yapacaksınız: Burada yaptığıma benzer işler yapmayı planlıyorum. Özellikle Austin’de tech camiası hızla büyüyor, bu yüzden orayı hedefliyorum.
    • Evlenip boşanmışsınız, çocuğunuz var mı: Evet, 25 yıl kadar önce boşandım. Çocuğumuz yok.
    • Türkiye dışında başka bir ülkede yaşadınız mı: Hayır yaşamadım.
    • İngilizceyi nasıl bu kadar iyi konuşuyorsunuz: Eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede okudum. Ayrıca yıllarca uluslararası yayıncılık yaptım, gelişti.

Son aşamada eski pasaportumun üzerindeki geçerli turist vizeme kocaman bir damga basıp iptal etti, o esnada benim "OMG, this is the moment" yorumum üzerine güldü, tebrik ederek 5 gün içinde postayla pasaportumu teslim alacağımı bildirdi. Çok teşekkür ederek ayrıldım. Giriş-çıkış tüm süreç yarım saat kadar sürmüştür sanırım. O kadar çok kötü sürprizlerle dolu bir süreç yaşadık ki CEAC'ta "issued" yazısını görünceye kadar onay aldığıma sevinemeyeceğim galiba (edit: bir gün sonra "issued" oldu).

Son bir yıl içinde yaşadığımız neredeyse travmatik süreci uzun uzun ve haykırarak irdeleyesi geliyor insanın ama zihinsel yorgunluk yüzünden daha fazla yazasım yok hakikaten. 😀 Deneyimimde atladığım, sonradan aklıma gelen detaylar olursa editlerim. Sorusu olan olursa buradayım.

Bu forumda ve grupta başta @crazycells ve @gucarslan olmak üzere emeği geçen herkese, birbiriyle dayanışma gösteren, özgürlük, yaratıcılık, çağdaşlık ve daha iyi bir yaşam arayışında ortaklaşan tüm yolculara teşekkürler ve tebrikler. Darısı tüm talihlilerin başına.

• @Gezzio Hayırlı olsun. 🙏

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gezzio "o hisleri yüzlerine haykırmak.."
    sanırım benim de en çok istediğim şey bu ama dediğiniz gibi buna gücümüz kalır mı ben de emin değilim.

sizi çok ama çok tebrik ederim. zor bir süreç geçirdik beraber, çok büyük zorlukların üstesinden geldik.

daha güzel, daha özgür, daha mutlu bir yaşam için yaptığınız her şeyi sonuna kadar hakettiniz.

yolunuz da bahtınız da açık olsun!
    abd'deki hayatınızda bol şans..

• This post is deleted!

• Merhaba, mülakatları sonucu vize alan herkesi tebrik eder ve mutluluklar dilerim. Mülakat deneyimlerinize bağlı olarak genel bir soru soracağım :

Size nereye gitmek istediğini soruyorlar, Austin diyorsunuz. DS-260'ta verdiğiniz adreste de Austin mi yazması gerekiyor ? Yoksa o adresten bağımsız olarak mı bakıyorlar ?

Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Stiff verdiğiniz adreste yaşamak zorunda değilsiniz.
    o adres sadece ssn ve green card'ın gideceği adres. gideceğiniz, ya da yaşamak istediğiniz adresi farklı seçebilirsiniz.

• MÜLAKAT DENEYİMİ

MÜLAKAT VERİLDİKTEN SONRA EVLİLİK?

Greencard’a başvuru yaptığımda, kazandığımı öğrendiğimde ve evrak-onay işlerimin tümünde bekardım, mülakat günü verildikten sonra 7 yıldır beraber olduğum sevgilimle evlendik. Nikah tarihimiz ile mülakat tarihi arasında tam 1 ay süre vardı, bir ay içerisinde eşimin pasaportunu yeni soyadı ile tekrar çıkarttık ve Ankara’ya evlilik cüzdanımız ile eşimin pasaportunu mail olarak gönderdim, ardından 1 gün sonra DS-260 formunu açtılar ve eşimin kaydını da yaptım. Eşim için KCC’ye gönderdiğim gibi herhangi bir evrak vs. göndermedim. Dolayısıyla herhangi bir onay vs. de almadık, maile isim soyismi, doğum tarihi ve doğum yeri belirttim. Kalan tüm bilgileri DS-260 üzerinde kendimiz girdik ve onayladık.

KALACAK YER?

Seven Deep Hotel’de eşimle yerimizi ayırttık, mülakat için gelecekler için 260 TL gecelik oda + kahvaltı ücreti var. Otel çok merkezi yerde tüm işlerimizi yürüyerek hallettik, yürüyerek Unganlar’a 8 dakika, konsolosluğa 5 dk mesafede. Temiz bir otel ve çalışanları güler yüzlü ancak ara sıra wifi da sorun olabiliyor. Mobil verilerimizi bu ay fazlasıyla kullandık 🙂

SAĞLIK MUAYENESİ - AŞILAR - UNGANLAR

9 Ağustos tarihinde Unganlar’da 11:10 randevumuza 10:40 gibi gittik. Hemen pasaportlarımız alındı ardından pasaportun arasına bir kâğıt koydular ve bununla beraber alt katta bulunan Düzen Laboratuvarına inmemizi istediler. Burada pasaport ve kağıdı verdik beş dakika bekledikten sonra ismimiz söylendi, kişi başı 117,5 dolar ödeme yaptık. Ödemeyi kredi kartımızdan TL olarak çektiler. Ardından bir beş dakika sonra tekrardan ismimiz okundu ve hızlı şekilde bir hemşire kan aldı ve idrar için bizi yönlendirdi. Kanımızı ve idrarımızı verdikten sonra tekrardan bekleme salonuna yönlendirdiler. Röntgen çekimi için tekrardan ismimiz okundu ve eşimle beraber içeriye girdik röntgen çekimi tamamlandı. Tüm bunlar 20 dakikadan fazla sürmedi. Ardından pasaport ve Düzen Laboratuvarında yaptırdığımuz her işlem için imza attığımız pasaportun arasındaki kâğıt ile çıktık ve bunları Unganlar’a bıraktık. Ardından görevli saat 14:00’da muayene için gelmemizi istedi. Bu arada tekrar otele dönmek istemedik ve Elizinn adlı kafede kahvaltı yaptık vakit geçirdik. Bu kafeyi kesinlikle tavsiye ederim.

Saat 13:50 gibi tekrardan Unganlar’a geldik ve bizi 2 dakika kadar bekletip önce beni sonra eşimi içeri aldılar, bu noktadan sonra telefon kullanmanızı istemiyorlar. Muayeneye girdiğinizde iç çamaşırı haricinde kıyafetlerinizi çıkarıp verdikleri önlüğü giyiyorsunuz ancak benim gibi ters giymeyin, doğrudan bir ceket gibi geçirin sırtınıza. Duvara bakarsanız nasıl giyileceği yazıyor 🙂 Ardından Handan Hanım muayene için geldi, tansiyon ölçümü ve bir çok hastalıklarla alakalı sorular, dövme, yara izi vs soruları yönelttikten sonra ne iş yaptığımı ve gittiğimde ne iş yapmak istediğimi sordu. Aşı kartımı götürmedim, onu sordu ve getirmediğimi söyledim. Konuşma devam ederken çok hızlı bir şekilde üç adet iğne yaptı tüm aşıları oldum böylece. Ardından çıktık ve iki kişi toplamda 500 Dolar ödedik. Ertesi gün 16-18 arası raporu herhangi birimizin teslim alabileceğini söylediler ve çıktık.

FOTOĞRAF

Ardından ertesi gün gidip sonuçlarımızı aldık, fotoğraf için ise Asiye Ataseven adlı fotoğrafçıya gittik, Kuğulu Parkın yakınlarında konum ile gidebilirsiniz ulaşımı çok kolay. Fotoğrafımızı kişi başı 4 adet 30 TL karşılığında on dakikada hazırladı, herhangi bir sorun olmadı bu fotoğraf ile vizemizi aldık.

İLİŞKİ KANITI

Burada bizim deneyimimizde en önemli konu ise ilişki kanıtı 140 sayfaya varan bir dosya ile 7 yıllık ilişkimizden fotoğraflar, instagram postlarımızın ekran görüntüleri, hediyelerimiz, seyahatlerimiz, konser-tiyatro bileti vs. Ne varsa hepsini koyduk. Kalın bir dosya hazırladık. Bunu da mülakat günü dosyalar ile birlikte teslim ettik. Geri aldığımızda ise gerçekten hepsinin neredeyse tek tek incelendiğini sayfaların açıldığını gördük.

MÜLAKAT GÜNÜ

Mülakatımız sabah 09:45’deydi, tüm eşyalarımızı otelde bıraktık dosyalarımızı, kol saatimiz ve yüzükler-takılar ile gittik. 09:20’de kapıdaydık.
    Kapıda bir gün öncesinde gelen kovid formunu doldurmamızı istediler, maille geleni istemiyorlar. Doldurduk ve ardından x-rayden geçtik içeri girdik. İçeri girdiğimizde sol taraftan bir sıra numarası verdiler. Ardından bekleme salonunda sıramızın gelmesini bekledik. Sıra numaramız yanınca eşimle beraber dosyalarımızı vermek üzere gittik. Dosyaları sırasına göre teslim ettik, greencarda başvurduğum pasaportum ile şu an ki pasaportumun farklı olduğunu söyleyerek onu da verdim ve baktıktan sonra bana pasaportumu geri verdi. Ayrıca daha önce greencard için vermiş olduğumuz adresin değiştini söyleyerek yeni adresi bir kağıda yazılı şekilde verdik ve hemen güncellendi. Burada görevli, hesap dökümlerindeki imza sirkülerini bunlara gerek yok diyerek geri verdi. Ardından teşekkür etti ve tekrardan bekleme salonuna geldik.

Numaramız ikinci kez yandığında vezneye para ödemek için gittik, burada kişi başı 330 dolar ödeme yaptık ve makbuzumuzu aldık. Tekrardan bekleme salonunda oturarak bekledik.

Numara üçüncü kez yandığında ise görüşme için gittik. Asyalı hanımefendi vardı. Öncelikle bize İngilizce bilip bilmediğimizi sordu, forumdan gördüğümüz için kendimizi ifade etmekten korkarak hayır dedim, I prefer Turkish diye de ekledim. Sonra biraz bile bilmiyor musunuz diye sordu? Yine hayır dedik ve ısrar etti ben çok az Türkçe biliyorum dedi eşime ve biz yine hayır dediğimizde hemen tercüman geldi.

Sağ elimizi kaldırarak yemin ettik ve görüşmeye başladık. Ne iş yaptığımızı sordu karı-koca avukat olduğumuzu söyledik, branşlarımızı sordu ben bilişim dedim. IT Law tarzında çevirildi. Sonrasında nereye gideceksiniz dedi Texas Houston arkadaşımızın yanına dedik. Para ile ilgili hiç bir şey sormadı 2 kişi 23.000 dolar gösterdik hesapta. Ne iş yapacaksın diye sorduğunda, yazılımla ilgilendiğimi burada ayrıca yazılım işi yaptığımı söyledim ve üstüme geleceği kilit noktaya geldik! İngilizcen yok ama yazılım işi mi yapacaksın dedi? İş teklifi sordu; dedim ingilizcem var, sonra madem ingilizcen var neden benimle türkçe konuşuyorsun dediğinde çok mantıklı geldi 🙂 Sonrasında bana yaptığın işi Ingilizce anlat ve orada nasıl iş bulacaksın bunu da Ingilizce anlat dedi. Anlattım ardından upwork.com üzerinden hali hazırda freelancer olarak çalıştığımı söyledim, yanımda ise burada yapmış olduğum işlerin, verdiğim hizmetlerin ve işlerin feedbacklerini, kazançlarını götürmüştüm ve hemen dosyadan çıkarıp gösterdim hepsini. Onları görünce ve anlatınca ikna oldu. Eşime ise ne iş yapacağını sordu, hizmet sektörü dedik. Ben evlilik üzerinden üstümüze gelirler diye düşünürken buradan geldiler. İlişki için sadece nerede tanıştığımızı sordular.

Ardından Asyalı hanımefendi bizi tebrik etti ve pasaportlarımızın 5 gün içerisinde geleceğini belirtti, teşekkürler edildi.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |