Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar. Suudi Arabistan'da oturum iznim var. Bildiğim kadarı ile Riyad elçiliği DV vizesi veriyor. Türkiye'de sıra gelmemesi ihtimaline karşın mülakat yerimi Arabistan ile değiştirmek istiyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Min333 merhaba. gördüğün kadarıyla evrak onayıniz yok. kcc'ye oturum evraklarinizla birlikte mail atıp mülakat yerinizi değiştirmek istediğiniz bildirin. onların onayı sonrası mülakat yeriniz değişecektir. oturum evraklarinizi sakın unutmayın..

• @gucarslan çok teşekkür ederin yanıtınız için. Evet, henüz evrak onayım gelmedi. Bir kaç sefer mail attım ama dönüş de olmadı henüz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Min333 şuan mailelere 16-20 gun arası cevap veriyorlar. beklemeniz gerek.. yakında cevap vereceklerdir.

• @kingocali, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@fortuneormisfortune, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Sayin Forum Kullanicilari ve Moderatorler,

Malumunuz, surecin daha once sekteye ugratilmasi, takip eden kisitllamalar ve son olarak da tamamen kapanma. Bunlarin hepsi bu deadline (kisitli zaman araligi) icerisinde alternatifler dusunmeye itiyor. Muhtemelen daha once benzer sorular soruldu ve cevaplandi. Emin olmak ve birebir cevap almak icin ben de danismak isterim.

1 Vatandasi olmadigimiz veya oturum iznimizin olmadigi bir ulkeye gidip mulakat ve vize surecini oradan yonetme sansimiz var mi (Avrupa, komsu ulkeler vb.)?
    2 Bir onceki sorumun cevabinin muhtemelen hayir oldugunu varsayarak soruyu bir de soyle spesifik hale getirmek isterim. Guncel ve uzun sureli ABD B1/B2 vizesi (is ziyareti) sahibi birisi sureci Amerika'ya gidip oradan yonetebilir mi?

Selamlar,

New York'taki bir Türk avukata 200 Dolar ödeyerek aldığım cevabı, amme hizmeti olarak buradan paylaşmak isterim:

DV-2021 kazananlarının, dosya numaraları "current" olduktan sonra, Amerika'ya gidip (Gitmek için dosya numarasının "current" olmasına gerek yok; Adjustment of Status işlemlerine başlamak için var. Gitme tarihi "as soon as possible"), Adjustment of Status yapabilmesi için iki yol varmış:

1. Gidiyoruz. 90 gün bekliyoruz. Avukat Adjustment of Status başvurumuzu yapıyor. USCIS’te kimse niyetimizi sorgulamıyor. Avukat dosyanın üzerine “Acil” yazıyor. Ama dikkate alınacağını ve işlemlerin 30 Eylül 2021’e yetişeceğini garanti edemiyor.

2. Gidiyoruz. 2-3 hafta bekliyoruz. Avukat Adjustment of Status başvurumuzu yapıyor. USCIS’te “Sen kötü niyetli giriş yaptın. Visa fraud’dan suçlusun” muamelesi yapıyorlar. Onlara avukatlarımızla görüşmeye geldiğimizi, zamanın daralmasından dolayı, Amerika’dayken, bu işe Amerika’da başvurmaya karar verdiğimizi anlatıyoruz, ama onları niyetimizin kötü olmadığına ikna etmek bize düşüyor. O zaman 30 Eylül 2021’e kadar yetişmesi mümkün.

USCIS Fee: 1.225 Dolar. Avukat ücreti: 2.500 Dolar.

Avukata “Delikanlı gibi söyle: Sen benim yerimde olsan bu riski alır mısın?” diye sordum. “Almayacak olmanın rahatlığıyla cevap veriyorum: Başka çarem olmadığı için alırım” dedi.

Başka çarem olup olmadığını öğrenmek için, haftaya 300 Dolar ödeyip, Goh v. Blinken davasının davacısı ImmPact Litigation Team ile görüşeceğim. Oradan çıkacak sonucu da (Onlar da açık yüreklilikle cevap verir de, herhangi bir sonuç çıkarsa) sizlerle paylaşırım.

Diğer yandan, New York ve New Jersey'deki arkadaşların kanepelerinde kaç günlük kontenjanım olduğunu öğrenmeye çalışıyorum.

Yıldızlar hizalanırsa, "Forth Eorlingas"...

Çok Önemli Not: Kesinlikle göçmenlik tavsiyesi değildir. Sadece elimdeki verileri paylaşıyorum. Herkes kendi avukatını kendisi bulur; kendi değerlendirmesini kendisi yapar; kendi kararını kendisi verir; kendi kararının sonuçlarından da yalnızca kendisi sorumludur.

Şimdi ImmPact Litigation Team'den, hem consular processing, hem travel ban strategies, hem adjustment of status, hem removal defense, hem immigration court konularında ehil Amerikalı bir avukatla görüştüm. Sorularıma son derece açık yürekli cevaplar verdi. Kendisi, 90 gün kuralına uyduğum takdirde, Adjustment of Status başvurumda sorun olmayacağını, ama Amerika'ya yarın gitsem, Adjustment of Status'a en erken Ağustos ortasında başvurabileceğimizi, kalan 45 günde Adjustment of Status başvurumuzun yetişmesinin gerçekçi olarak mümkün olmadığını, 90 gün kuralını ihlal etmemi ise kesinlikle tavsiye etmediğini söyledi. 90 gün kuralını ihlal ederek Adjustment of Status başvurusu yaptığım takdirde, başvurumun kabul edilmesinin çok düşük ihtimal olduğunu, "visa fraud"la suçlanacağımı, mevcut B1/B2 vizem iptal edilmese dahi, Amerika'ya girip çıkarken sorun yaşama ihtimalimin olabileceğini, gelecekte göçmen olmayan vize başvurularımın reddedilebileceğini söyledi.

Zaten, biri hariç, New York ve New Jersey'de yaşayan arkadaşlardan da umduğum ilgiyi görememiştim.

300 Dolar vermiş ve avukatı yakalamışken, Goh v. Blinken davası hakkında sorular da sordum. "Bu davadan somut beklentilerimiz ne olmalı?" diye sordum. (Tamamı DV-2021 kazananları ve onlara tahsis edilmesi beklenen diversity temelli göçmen vizeler özelinde) "Açık olup, işlem yapmakta olan konsoloslukların daha hızlı işlem yapmasını; açık olup, işlem yapmamakta olan konsoloslukların işlem yapmaya başlamasını beklemelisiniz. Kalan sürenin darlığından dolayı, bir miktar vizenin, vizesini zamanında alamayanlar için rezerve edilmesini beklemelisiniz. Ama açık olmayan konsoloslukların açılmasını beklememelisiniz. Zira, dış temsilciliklerin açılıp kapanması, siyasi kararlar olabildiğinden, yargıcın, kapalı olan bir konsolosluğu açtırmaya yetkisi yok." dedi. "Şimdi Ankara keyfi olarak açmıyor diye, ben vizemi alamayacak mıyım?" dedim. "Bu gibi bir durumda, yargıç, uygun görürse, dosyanın başka bir post'a taşınmasını emredebilir" dedi. "Yunanistan'a, Bulgaristan'a, Gürcistan'a gideceğime, bu işi Amerika'ya gelip yapamaz mıyım? Bu post USCIS olamaz mı?" diye sordum. "Konsolosluklar Department of State'e, USCIS Department of Homeland Security'ye bağlı. Bizim dava dilekçemizde, yargıcın müdahale etmesini talep ettiğimiz kurumlar arasında USCIS'in adı dahi geçmiyor. O yüzden, olamaz" dedi.

"Ben bu davanın gidişatı hakkında son derece karanlıkta bırakılmış hissediyorum. Hizmet sözleşmemizde, 'Müvekkil, bunun toplu bir dava olduğunu, o sebeple bu kadar ucuz olduğunu; bu yüzden, avukatlara bireysel sorular soramayacağını ve avukatlardan bireysel ilgi beklememesi gerektiğini anlar ve kabul eder' diye anlaştığımızı biliyorum ama, bana bireysel bilgi vermeniz, sorularıma cevap vermeniz, yapılması gerekenleri benim adıma yapmanız için ne kadar daha ödemem gerektiğini öğrenebilir miyim?" diye sordum. "Senin göçmenlik işlemlerini sıfırdan ele alıyor olsaydık, 3.500 Dolar'ını alırdık. Ama sen DS-260'ı göndermiş, işin büyük kısmını halletmişsin. Kalan işleri senin adına takip etmemiz, seni gelişmeler hakkında bireysel olarak bilgilendirmemiz, bireysel sorularına cevap vermemiz için iki yol önerebilirim: 1. Seni saatlik olarak ücretlendirebilirim -- ki, saatlik ücretimiz 350 Dolar'dır. 2. Sana 1.100 Dolar'lık sabit bir ücret olanağı sunabilirim" dedi. "Sana ayırdığım sürenin yalnızca yarısını kullandık. Kalan 150 Dolar'ı da hesaptan düşeriz" diye de ekledi. Ben "2. seçeneği tercih ediyorum" dedim. Bana mesai saatleri içinde istediğim zaman arayabileceğimi, istediğim zaman e-mail atabileceğimi, e-mail'ime 24 saat içinde cevap alamazsam, başlığa "URGENT!" yazıp tekrar atmamı, bu durumda Gelen Kutusu'nda en üste çıkacağımı ve e-mail'imin öncelikli olarak cevaplanacağını söyledi. Eeeğy Jacob v. Biden ve DV-2021 Big Mandamus davasının davacısı olan arkadaşlar, benim kıymetini bilemediğim Curtis Morrison'ın kıymetini siz iyi bilin 🙂 Biz kendi avukatlarımızdan Curtis Morrison'ın bedavaya verdiği hizmeti alabilmek için, 1.100 Dolar DAHA veriyoruz.

Eeeğy DV-2022 kazananları, 2020'de de, 2021'de de bütün dosya numaraları Haziran'da "current" oldu. Ben dosya numaramın "current" olacağı kesinleşmeden, arkadaşlarımın kanepelerine talip olamazdım ama, sizin durumunuz artık içtihat haline geldi. Ankara sizin işlemlerinizi de yapmaz ve sizin cebinizde de B1/B2 vizesi var ise, en geç Şubat sonunda Amerika'ya gidin, Haziran'da direkt Adjustment of Status başvurunuzu yapın. Biz treni kaçırdık; siz kaçırmayın...

New York'taki Türk avukat ile New York ve New Jersey'deki arkadaşlarımı tekrar arama, biraz daha düşünme ve fikrimi tekrar değiştirme haklarımı saklı tutmakla birlikte, şu an için gelmiş bulunduğum nokta itibariyle, Amerika'ya gidip, Adjustment of Status başvurusu yapmayı, bana kaybettirebileceklerini göze alamayacağım için kendime uygun bulmuyorum. Nihayetinde, Amerika'ya uzun vadeli bir hava değişikliği olsun diye gitmek istiyordum. Mali, siyasi ya da ailevi olarak, gitmek benim için bir zorunluluk olmadığından ve ileride kısa vadeli hava değişikliği imkanlarından mahrum kalmamak için, olduğum yerde kalıp, bütün imkanlarımı davaya odaklamanın şimdilik benim için daha doğru bir strateji olacağına karar verdim.

Tekraren, New York'taki Türk avukat ile New York ve New Jersey'deki arkadaşlarımı tekrar arama, biraz daha düşünme ve fikrimi tekrar değiştirme haklarım saklıdır. Sonra "Vay efendim, öyle dedin de, böyle yaptın" olmasın 🙂

• Sayin @kingocali,

Emeklerinize saglik.

Isin icine politika vb. girerse, sonrasin da, ''Ama açık olmayan konsoloslukların açılmasını beklememelisiniz. Zira, dış temsilciliklerin açılıp kapanması, siyasi kararlar olabildiğinden, yargıcın, kapalı olan bir konsolosluğu açtırmaya yetkisi yok." dedi. Bir de bu olursa ve Ankara kapali kalirsa. . .

Bir de AoS (Durum Duzeltmesi) icin varista Amerika'ya giris noktasinda bile double inspection'a maruz kalma (dolayisi ile DS 160 beyanatina ters haraket etmekten) sinir disi edilme vb. durumlar soz konusu olabiliyor (hani giriste bile sorun yasanabilir).

Kentuck'ye islerini kasitli yapmadiklarina dair, calisanlarin atilan mailleri umursamadigi sadece ezbere template lerle cevap yazdigina dair, Kentucky'ye sikayet ve sitem iceren mail yazip herhangi bir olumsuzluk yasayan veya bunu duyan varsa bilgi verirse memnun olurum (elbette sikayet ve suclama iceren bir mail, hakaret ve agir soz iceren bir mailden bahsetmiyoruz).

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kingocali emeklerinize sağlık, deneyiminizi aktardığınız için minnettarız.

burada her birimiz bir davanın bizlere amaçladığımız şeye ulaştırmasını bekliyoruz.
    yargıçlara, avukatlara bel bağladık ve temelinde abd anayasası çerçevesinde bir şekilde haklı çıkmayı amaçlıyoruz.

tarafınızca yaşanacak gelişmeleri merak ediyorum 🙂
    diğer eyaletlerdeki avukatlar ile de şimdiden başarılar. belli ki onlar aranacak, kaçarı yok..

• @fortuneormisfortune Ankara kapalı kalırsa, yargıcın, dosyalarımızı göçmen vizesi işlemi yapan başka dış temsilciliklere yönlendirme takdiri varmış (Ama Amerika içinde USCIS'e yönlendirme takdiri yokmuş).

"Amerika'ya girip çıkarken sorun yaşama"ktan kastım oydu. "Deportation" kadar sert değil de, "denial of entry" ihtimali artıyor dedi. Secondary inspection da, şayet İsrail'e girerken başınıza gelmiyorsa (orada 12 saat kadar sürebiliyor), ya da üzerinizde yasa dışı bir şey yoksa, korkulacak bir şey değil zaten. Meksika'dan Amerika'ya girerken bir kere başıma geldi. Adam 5 dakikada inspection'ını yaptı, gönderdi.

Kentucky'ye şikayet / serzeniş mektubu gönderir ve başarılı olursanız, davaları temelden çökertmiş, davalardan ekmek yiyen o kadar avukatın ekmeğiyle oynamış, biz davacılara da dünyanın en soğuk duşunu aldırmış olursunuz 😃 Ha, ben vizemi alayım da, yanan 3.100 Dolar'ım olsun. Ben her türlü razıyım 🙂

• @kingocali 🙂

Anliyorum, orada soyle bir detay var, sorgulama esnasinda DS-260 doldurmus (havaalanindaki yetkili bu bilgilere ulasmayi gerekli gorebiliyormus), baska bir ulkede gocmenlik sureci devam eden bireyin, birkac ay kala Amerika'ya gelmesi sorgulanabiliyor, dediginiz gibi ''giris reddi'' ile birlikte daha ileri sorunlara sebep olabiliyormus.

Diger konuda biraz detay vermekte fayda var, meseleyi hukuk boyutuna tasirsam, calisacagim avukata mektup yazip, surecin hayatima etkilerine dair bilgi vermeyi dogru buluyorum. Sonucta o mektupta Kentucky'nin (yetkili kurumlarin) calisma biciminden bahsetmem gerekecek (bu ikinci asama). Bunun ilk asamasi olarak Kentucky'nin calismalarinda ne denli umursamaz, pasif ve empatiden yoksun oldugunu Kentucky ile de paylasayim ki hukuki boyutta hakkimi aramaya baslarken ilgili kurumla gerekli iletisimi saglamak adina gereken cabayi ve yollari denemis olayim.

Daha basitce, Kentucky'ye yazismalarimda dozu arttirdim, attigim mailler artik bilgi isteginden cok sorumlu tutma, sorgulama, eksiklerini anlatma noktalarina yoneldi (ancak hakaret vb. bir yazim soz konusu degildir). Bu tarzda mail yollayip, maillerdeki anlatim cesaretinden oturu, sureci olumsuz etkilenmis kisiler var mi, bilgisi olan varsa memnun olurum. Tabi burada maksat bir seyleri temelden cokertmek yerine, gerekli hukuki zemini olusturmak. 🙂

• @fortuneormisfortune 2029'da B1/B2'yi yenilerken bile, o DS-260 karşıma çıkacak zaten. Bir kere doldurduk; artık ondan kaçış yok 🙂

4 ay kanepede yatmaya, 45 gün kala Adjustment of Status zorlamaya cesaretim var; ama çok samimi söylüyorum, o kadarına cesaretim yok 😃

Avukatların bugüne kadar bize gönderdiği bilgi formlarında, "KCC'nin bu yardımcı olmaz tavrını aşmak için hangi adımları attınız?" diye soruyor, ancak genelde, "Evrak talebi göndermeleri için 3 defa mail attım; ancak her seferinde, aynı otomatik cevabı aldım" cevabını yeterli görüyorlardı. Siz gelin, yine o kadar zorlamayın isterseniz 🙂

• Selamlar,

Montreal konsoloslugu da bir turlu acilmayan konsolosluklar arasinda. Her hafta taciz maillerimi atiyorum. Her seferinde, immigration vizesi verdiklerini; ama DV vizelerine henuz baslamadiklarini belirtiyorlar. Zaten 1 aydan fazla suredir lockdown oldugu icin bekliyorum.
    Evrak onayim vs. her seyim tam oldugu icin KCC’ye mail atip sureci hizlandirabilir miyim?

Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kokyay merhaba. evrak onayiniz olduğu ve dosyanız mülakata hazir olduğu için artık KCC sizin taleplerinize cevap vermeyecektir ne yazık ki. şuan sizin statünüzde olan bir çok arkadaşımız ve bizler de ankara'nın mülakat vermesini bekliyoruz. aynı montreal saçma bahanelerle diğer göçmen vizelerini basıp, dv vizesi basmamaya inat ediyorlar.

dosyanızı, baska bir ülkeye aldırmanizi önereceğim ama tc vatandaşlığından baska bir oturumunuz var mi bilemiyorum? varsa o opsiyonu değerlendirmeniz faydalı olabilir.

sürecinizle alakalı, bizleri bilgilendirme devam edin lütfen. bol şans diliyorum, umarım tez zamanda mülakat alabilirsiniz.

• Merhaba,
    Babam 2022 greencard talihlisi. Dolayısıyla ben ve annem de bu durumdan faydalanabiliyoruz ancak formu doldurmakla ilgili bir kaç sorum var.
    1.Babam 60 yaşında bu bir sorun teşkil eder mi?
    2.Şuan emekli kendisi öncesinde THY personeliydi. Formda iş ile ilgili kısmı doldururken müdürü ve işvereni ile ilgili bilgiler istiyor ancak babam çalıştığı süre içerisinde birçok müdürü olduğunu söyledi. En son müdürünü mü yazmalı ya da nasıl doldurmalıyız emin olamadık.
    3.Daha önce amerikaya 4 kez turist olarak gitmiştik. Ne kadar kaldığımızla ilgili bilgiler istiyor. Ülkeden giriş-çıkış zamanlarını e-devletten görebiliyoruz ama ülkeye girdiğimizden bir gün önce çıkmış oluyoruz ABD den, yolculuğun uzun olması dolayısıyla. Bu durumda ülkeye girdiğimiz tarihi mi yazmalıyız yoksa ABD'den çıktığımız günü mü yazmalıyız ?

Teşekkürler

• Merhaba. 22 Nisan'da KCC ye mülakat yerimi değişmek için mail atmıştım, maile bugün cevap geldi. Mail'in içine azerbaycan pasaportumu, azerbaycan kimliğimi ve Tiflis konsolosluğu'nun bana verdiği olumlu yanıtın ekran görüntüsünü pdf formatında KCC ye göndermiştim. 3. kez yine aynı cevabı verdiler. Bu arada KCC ortalama 20 güne cevap veriyor. 4 mayıs'ta bir mail daha atmıştım muhtemelen yine aynı cevap gelecek. Özetle mülakat yerimi değişemiyorum. 🙂

Gelen cevap;
    Thank you for your inquiry.

Your case number is now current for interview processing. Once the interview date has been scheduled, you will receive notification via email to check https://dvprogram.state.gov. If you need to make changes to your DS-260 you should contact the consular section where you will be interviewed, or bring the information about your changes to your interview appointment. Because your case is ready to be scheduled, KCC can no longer unlock your application.

KCC is not authorized to assist you with this issue. Please contact the American Embassy/Consulate with jurisdiction over your area for further information.

Edit: Bu arada Ankara konsolosluğuna iki kere yazdım bu konu hakkında ama üzerinden 1 ay geçmesine rağmen cevap vermediler. Tiflise yazınca ertesi gün cevap veriyorlardı. 😠

• Güzel bir link

• Bir günlük çalıştığım bir işin başlığını part tıme securıty guard olarak gönderdim sorun olur mu? Bu arada çok yardımcı oldunuz bu süreçte Allah razı olsun

• Haziranda bütün dosyalar Current olacak diyor. Bana inandırıcı gelmedi, numaramız 30,000'lerde ve hala Kentucky'den evrak istemediler...

• ⭐⭐⭐

@oseyfi, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Haziranda bütün dosyalar Current olacak diyor. Bana inandırıcı gelmedi, numaramız 30,000'lerde ve hala Kentucky'den evrak istemediler...

Mayis bülteninde tum numaraların haziranda current olacağı duyuruldu.

• @Sono acaba tüm numaraları current yapdıktan sonra görüşmeye nasıl çağırcaklar ki bu kadar insanı, belki de mülakat olmaz hiç

• Onemli olan tek nokta konsolosluklarin vize kapasitesi. Bunu kcc de maillerinde belirtiyor. Kcc yavas calistigi icin elinde islem yaptigi dosya sayisina bakiyor ve az case oldugunu gorunce herkesi current yapiyor ancak kasitli olarak yavas calisan da yine kendileri. Yani operasyonel hatalardan dolayi boyle seyler olabiliyor. Current olunmasi evrak onayi alacaginizi yada mulakat alacaginizi garanti etmez. Sadece davalara katilmanizi kolaylastirir bu acidan iyi bir nokta.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |