Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Avrupada karisti bircok yere sicrayacak gibi gozukuyor

• Evet, cok fazla... 40-50 okul var burada... Sonuna kadar dogru. Merkez ussu mu bilemiyorum. Pensilvanya degil mi merkez? 🙂

Bu arada Soylem analizi idi doktora tezim. Gucun kullandigi dili kullanmam, kisilerin soyledigi kelime uzerinden anektod anlattim. Feto, eto, tapinak sovalyeleri mason koyun vs sahsi anlamda kullandigim yada kullanacagim tabirler degil...

• @Zafer23 @semavi Houston icin degil, tum Amerika'daki Turklerin %80 i bunlardan diyolar. Gozlemlerim aksini soylemiyor bana 🙂

• @Ryback, içinde söyledi: ABD polisinin sert müdahalesi sonucu olen siyahi adam

@Zafer23 @semavi Houston icin degil, tum Amerika'daki Turklerin %80 i bunlardan diyolar. Gozlemlerim aksini soylemiyor bana 🙂

Isim geregi her kesimden cok fazla Turk ile iletisime geciyorum yada insanlar benimle iletisime geciyor. %80 biraz abartili geldi bana acikcasi. New Jersey New York vs gibi yerlerde sanmiyorum %80 yogunlukta olundugunu.

• 80% biraz abarti olabilir ama oyle boyle degil, cok var. 15 Temmuzdan once hic gizlenmiyorlardi, acik acik ne olduklarini, niyetlerini falan soyluyorlardi. Zaten az cok tahmin edebiliyordunuz gorunce. Ama sonrasinda gizlendiler, deyim yerindeyse yeraltina indiler.

• Türkleri ayristirmayi çok sevmiyorum. Houston da hemen her guruptan herkes gayet açık, pek yeraltında degiller. Sadece insanlar olaylardan dolayı biraz birbirlerine cekinceli davranıyor. Bu saçmalıklardan bıkıp geldik, insanların görüşlerini dinlerini vs desmeye hiç niyetim yok. Bana da bazen deist misin diye soranlar oluyor... Illa bir kalıba girmemiz lazım ya 🙂

• @zeyn, içinde söyledi: ABD polisinin sert müdahalesi sonucu olen siyahi adam

@Semihmete Tirt cikti derken? Zaten yapilmasi gerekeni yapmis olabilirler mi? Bu olayin onune gecebilecek tek kisiler onlar oldugu icin ve onlar da hicbir sey yapmadiklari icin yardim ve yatakliktan yargilaniyor olabilirler mi? Olay yerinde bulunan herkes adami olduruyorsun boynundan dizini cek diye yalvarirken onlarin kilini bile kipirdatmamasi falan?

Hala first degree murder olarak yargilanmasi gerekiyor bence ayrica.

@Semihmete Amerikan adalet sistemi "tırt" çıktı derken demek istediği polisin yargılanıp yargılanmaması değil. Demek istediği eğer adalet sistemi önce göz göre göre yaşanan bir olayda cinayet ile suçlamayıp halk ayaklanınca "aa pardon bunlar çok kötü yaa" deyip suçlama yapılması.

• News : Protestoculara sorduğum soru

-4 Polis tutuklu,daha ne istiyorsunuz.Protestolar ne zaman biter?

Protestocu:

-Bu yetmez.Mahkum edildiklerini görünce protestolar duracak

Başka bir tanesinin cevabı:Adalet reformu istiyoruz.Yeter!

• Maalesef George Floyd'in ardinda dun de Rayshard Brooks isimli baska bir Afro-Amerikali daha polisler tarafindan Atlanta'da olduruldu.

• ⭐⭐⭐⭐

@newman, içinde söyledi: ABD polisinin sert müdahalesi sonucu olen siyahi adam

Maalesef George Floyd'in ardinda dun de Rayshard Brooks isimli baska bir Afro-Amerikali daha polisler tarafindan Atlanta'da olduruldu.

bunda polisin bir suçu yok ama videodan göründüğü kadarıyla adam bildiğin karşı koyuyor ve polisin dur emrine uymuyor. hatta yarım yamalak ingilizcemden anladığım kadarıyla bir ara polisin elindeki şok tabancasına saldırıp ele geçirmeye çalışmış alamayınca kaçmaya başlamış sonra ateş edilmiş.

• Yerde boğuştuktan sonra şok tabancasını alıp polise doğruttu. Beyaz olsada vurulurdu. Bu olayın ırkçılıkla bir alakası yok. Keşke vurmasaydı ama. İki kişi baş edemediler bir adamla. Orantısız güç olduğu için polisin suçu. Kovalayıp etkisiz hale getirmeye çalışmaya devam edebilirlerdi.

• ⭐⭐⭐⭐

hatta millet bu sefer belediye başkanına tepki gösterdi belediye başkanı da afro amerikan istifa etsin yaptığı açıklama ırkçı diyerek.

• Bu saatden sonra kimin hakli veya haksiz oldugunun bir onemi yok. Siyahlara ayrimcilik konusu yeniden muthis bir momentum yakaladi. Sadece ABD'de degil Avrupa'da kaynamaya basladi. Ayrimcilik terimini burada ozellikle kullaniyorum cunku 1968 yilina kadar siyahlara ayrimcilik(discrimination) ABD'de yasal olarak vardi. Martin Luther King'in basini cektigi The Civil Rights Movement sayesinde onun suikaste kurban gitmesinin ardindan ancak esitlik (equality) kanunu yasalasabilmisti. Ulke hafizasinda bu ayrimcilik cok taze. Dolayisiyla olaya sadece bir beyaz polis bir siyahi oldurdu diye bakmamak lazim.

• Amerika’da,Iphone telefonunuza sesli komut verip “Hey Siri I’m getting pulled over” yani “Beni polis çevirdi” derseniz telefonun ekranı kararıyor, gelen aramalar engelleniyor, ön kamera açılıyor ve telefon polisle aranızdaki konuşmaları ve görüntüyü otomatik olarak kayda başlıyor...

• @TMMZ, içinde söyledi: ABD polisinin sert müdahalesi sonucu olen siyahi adam

Amerika’da,Iphone telefonunuza sesli komut verip “Hey Siri I’m getting pulled over” yani “Beni polis çevirdi” derseniz telefonun ekranı kararıyor, gelen aramalar engelleniyor, ön kamera açılıyor ve telefon polisle aranızdaki konuşmaları ve görüntüyü otomatik olarak kayda başlıyor...

Bana sorarsaniz cok faydali bir uygulama derim. Birkac gun once bir gazate de, son 50 yil da siyahlarin trafikte karsilastiklari ve polislerce olumle sonuclanan olaylarda, sadece 1 polisin tutuklandigini fakat onun da cezasinin uygulanmadigi belirtiliyordu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TMMZ bunun otomatik bir uygulama olmadigini hatirlatalim... zaten video'da da belirtiyor... Boyle kucuk programlari iphone'un "Shortcuts"larini kullanarak kendiniz yaratiyorsunuz...

Su oldugunda, sunu yap ve su kadar tekrarla, su olunca da dur vs. gibisinden...

Bunu aslinda forumda tanitmak iyi olabilir, son birkac yilda populerlesen bir uygulama, bahsedildigi gibi cok faydali olabilir... forumda ben bu islerden iyi anlarim diyen arkadas varsa cekinmeden konuyu olustursun 🙂 geri kalanlarimiz katki yapariz...

Bu sekilde Siri'ye "I’m getting pulled over" denilince, emergency contact'a haber ver, 'location' bilgimi su kisiye mesajla gonder, sesli video kaydi baslat vs. gibi bir kisayol olusturuyorsunuz... Telefon da bunu gerceklestiriyor...

• Yasaklı

Herkes görüşlerini paylaşmış ve beni rahatsız eden çok fazla bakış açısı var. Hatta bu konuyu bile TR de hükümet yandaşlığı yaptığı için ABD yi kötülemek amaçlı kullanan olmuş. Çok güldüm. Floyd olayı başka bir konu ama genel olarak ben polislerin çok büyük oranda haklı olduğunu düşünüyorum. Yüzlerce video izledim bu konu ile alakası, araştırdım, rahat sorular sorabileceğim tanışlarımla masaya yatırdım. Sırf zamanında silahına davranıp kendini savunamadığı için ölen polisler. Irkçılığı kalkan olarak kullanan sayısız karaktersizler.

Bir video da 2 polis elinde bıçak olan bir siyahi ye (anlayacak kadar yeterli ingilizcem var) kardeşim lütfen dur seni vurmak istemiyorum diye bağırıyor. 2 el ateş ettiği eleman yerden kalkıp diğer polisin boğazına dayıyor bıçağı. Bu sebeptendir ki polis şarjörü boşaltıyor. Öyle düşündüğünüz gibi 1-2 mermiyle eğer kritik bir yere denk gelemdiyse yığılmıyorsunuz.

Bir de bu bahsi geçen elemanların çoğu askerlik yapıyor. Yani eğitimli! Olmasa ne olur yaratık gibiler. Siyahi kası denen bilimsel bir olay var. Adam fiziksel olarak da baş edilebilecek gibi değiller.

Bir de benim şahsi görüşümdür. Kimse desteklemek zorunda değil. Silahın olsun olmasın. Bana saldır saldırma. Ben eğer bir kolluk kuvvetiysem ve sana dur diyorsam duracaksın arkadaşım. Yat diyorsam yatacaksın. Sus diyorsam susacaksın. Sonra verir mahkemeye hakkını ararsın. Eğer nöbet tutan bir askersem aynı şekilde.

Sonuna kadar destekliyorum. Değil bir şarjör i, hücum yeleğindeki bütün şarjörleri üstüne boşaltsın. Ben bilemem senin donunun içinde 250gr. C4 olmadığını.

Dur dedin mi duracaksın. Sus dedin mi susacaksın.

ÖZGÜRLÜĞÜN BAŞKALARININ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ TEHDİT ETTİĞİNDE BİTER!

Eğer bir yerde sadece bir taraf sürekli çığırtkanlık yapıyor ve isyan çıkarıyorsa orada doğru olmayan bir şeyler vardır.

Türkiye’ de de ABD’ deki siyahi lerin yaptığını genel algı operasyonlarına benzer durumlar var. Burada da, orada da olay aynı olay.

Algı operasyonlarının peşinden dalgaya yakalanmış ağaç parçası gibi sürüklenip gitmenin alemi yok.

• @Ping-PONG, içinde söyledi: ABD polisinin sert müdahalesi sonucu olen siyahi adam

Herkes görüşlerini paylaşmış ve beni rahatsız eden çok fazla bakış açısı var. Hatta bu konuyu bile TR de hükümet yandaşlığı yaptığı için ABD yi kötülemek amaçlı kullanan olmuş. Çok güldüm. Floyd olayı başka bir konu ama genel olarak ben polislerin çok büyük oranda haklı olduğunu düşünüyorum. Yüzlerce video izledim bu konu ile alakası, araştırdım, rahat sorular sorabileceğim tanışlarımla masaya yatırdım. Sırf zamanında silahına davranıp kendini savunamadığı için ölen polisler. Irkçılığı kalkan olarak kullanan sayısız karaktersizler.

Bir video da 2 polis elinde bıçak olan bir siyahi ye (anlayacak kadar yeterli ingilizcem var) kardeşim lütfen dur seni vurmak istemiyorum diye bağırıyor. 2 el ateş ettiği eleman yerden kalkıp diğer polisin boğazına dayıyor bıçağı. Bu sebeptendir ki polis şarjörü boşaltıyor. Öyle düşündüğünüz gibi 1-2 mermiyle eğer kritik bir yere denk gelemdiyse yığılmıyorsunuz.

Bir de bu bahsi geçen elemanların çoğu askerlik yapıyor. Yani eğitimli! Olmasa ne olur yaratık gibiler. Siyahi kası denen bilimsel bir olay var. Adam fiziksel olarak da baş edilebilecek gibi değiller.

Bir de benim şahsi görüşümdür. Kimse desteklemek zorunda değil. Silahın olsun olmasın. Bana saldır saldırma. Ben eğer bir kolluk kuvvetiysem ve sana dur diyorsam duracaksın arkadaşım. Yat diyorsam yatacaksın. Sus diyorsam susacaksın. Sonra verir mahkemeye hakkını ararsın. Eğer nöbet tutan bir askersem aynı şekilde.

Sonuna kadar destekliyorum. Değil bir şarjör i, hücum yeleğindeki bütün şarjörleri üstüne boşaltsın. Ben bilemem senin donunun içinde 250gr. C4 olmadığını.

Dur dedin mi duracaksın. Sus dedin mi susacaksın.

ÖZGÜRLÜĞÜN BAŞKALARININ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ TEHDİT ETTİĞİNDE BİTER!

Eğer bir yerde sadece bir taraf sürekli çığırtkanlık yapıyor ve isyan çıkarıyorsa orada doğru olmayan bir şeyler vardır.

Türkiye’ de de ABD’ deki siyahi lerin yaptığını genel algı operasyonlarına benzer durumlar var. Burada da, orada da olay aynı olay.

Algı operasyonlarının peşinden dalgaya yakalanmış ağaç parçası gibi sürüklenip gitmenin alemi yok.

bende senin dusuncelerine paralel bazi seyler yazmistim. polis ne diyorsa yap seklinde hala da ole dusunuyorum ve maalesef blackleri cok sevmiyorum. bunun yaninda iki ay once soyle birsey oldu. hiz cezasi icin polis cevirdi arada musteri vardi oda blackti. polis uyardi hiz yapiyorsun dedi belgeleri aldi ceza icin sonra arabasina giderken black elemani rahatsiz edecek sekilde ona bakti baya sanki suclu birsey cikar hesabi. o zaman dedimki evet onlara karsi kesinlikle farkli bir tavir var. o yorumundan sonra bir kac arastirmada yaptim. asimile edilmisler yakin zamana kadar zaten bu sebeple tartismalarda soyluyordum afrikali siyahi ile amerikali siyahi ayni tip insanlar degil burada siyahileri asimile etmisler ve hala arada kalanlar cok var. kendilerini gelistirmemeleri halen onlarin sucu bazi durumlarda ama onlara karsi polis tarafindan negatif bir durus oldugunu gordum disarda. bizde de belli bir kesime bazi insanlar farkli bakiyorlar onun gibi ornek bazi sunniler aaa o alevimi diyip mesafeli davranma ya da bir kurt bir vatandas olayin icinde varsa ona gore tavir alma gibi durumlar oluyordu. bu gozlemler tecrube ile mukabil tabiki. burada da olayin icinde siyahi varsa farkli davranma olabiliyor. ki ben bile siyahi musteri aldigimda onlarin genel saygisiz tavirlarindan dolayi mesafeli duruyorum onlara karsi. amerikada dogmus buyumus ve yasi geckin kisilerin siyahilere farkli yaklasmasi oluyor maalesef.

• ⭐⭐

.amerikanin suc orani yuksek,issiz siyahiler cok, illegal ve legal latinolar cok,uyusturucu ticareti cok,ceteler cok.zannedersem polis once kendi caninda korktugu icin silaha sariliyor,karsisindakinde silah var zannediyor,gecen sene australyali bir kadini vurdular,kadin polis cagiriyor,polis geliyor kadin el cantasinimi ne kaldiriyor ,polisde hemen silahini cekip atesliyor.
    ..amerikan televizyonlarinda crime suclar ile ilgili yapilmis binlerce program var,her turlu cinayet sekilleri var,aci gercek hep siyahiler basi cekiyorlar, soygun, kiskanclik ,kadin ticareti,uyusturucu satmak ve kullanmak.bir cok eyaletlerde insan vuran polisler yargilanmadiklari icin,belki biraz cesaretlide olabiliyorlar.

• ⭐⭐⭐

Böyle bir şey olmuş gördünüz mü haberlerde denk geldi 😞

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |