Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Trump’ın Göçmenliği Durdurma Kararı (Nisan 2020)

• Executive order metni tam yaynlanmadan kesin bir yorum yapmayin bence. Istisnalar olacak icinde.

• ⭐⭐

@Duygu-Sayiner, içinde söyledi: Trump’ın Göçmenliği Durdurma Kararı (Nisan 2020)

askiya alinmadig

Duygu Hanım ben yapılan açıklamaları okuyarak yorumlarımı yazdım. Bizim ülkemizde de sokağa çıkmak yasaklanıyor ama genelge ile istisnalar tanımlanıyor. Burada da istisnalar netleşecektir. Aile birleşiminin etkilendiğini okumuştum. Ama açıklamalardan yorumladığım kadarıyla sizin durumunuzda olanların etkilenmemesi lazım. Zaten basın konferansında demiş, bu alımları durdurarak sağlık sistemimiz üzerinde yoğunluğu azaltmak istiyoruz diye. Siz zaten oradasınız dolayısıyla kapsamaması lazım.
    Genelgeyi beklemek lazım.
    Ayrıca benim genel olarak gördüğüm şöyle de bir durum var. Bizim ev bu kararı çıkaran sarışın beyefendiye 10 mil uzaklıkta. Ama işleyiş bazen onun dediği gibi olmuyor yanı başında bile. 🙂

• @arnblt haklisiniz😊 cok tesekkur ederim bilgilendirmeniz ve yorumunuz icin

• Kararname imzalayınca netleşecek herşey. Anladığım kadarıyla süreci tamamen kaldırıyorum diyemiyor, buna yetkisi yok demekki! ama GC sahibi olanları ülkeye almayı öteleyeliyor , yani konsolosluklara vize vermeyi durdurun talimatı veremez . Doğrumu anladım acaba ?

• ⭐⭐

GC sahibi olma amacıyla gelecekleri engelliyor. İkisi çok farklı şeyler. Sizin konsoloslukta aldığınız GC değil, immigrant visa. GC yi ülkeye giriş yapınca alabiliyorsunuz. GC sahibi olanlar ABD vatandaşları ile ilgili çıkan tüm yasalarda vatandaş gibi işlem görüyor.
    Yani konsoloslukta vizeyi aldınız sizi ülkeye almayabilir. Ama vizeyi aldınız girişi bu genelgeden önce yaptınız ve GC nizi alıp geri döndünüz. ABD ye hiç bir sorun yaşamadan girersiniz. Konsolosluklar vize verir ama sıkıntı giriş yapabilmekte.

• @arnblt Yani bu iş bitti diyorsun.

• ne yılmış be. yıldırdı.

• @crazycells, içinde söyledi: Trump’ın Göçmenliği Durdurma Kararı (Nisan 2020)

@CanerM, içinde söyledi: Trump’ın Göçmenliği Durdurma Kararı (Nisan 2020)

Bunun içeriğini tam olarak bilemiyoruz ama elinde vizesi olup , giriş yapmayanlara ne tavsiye edersiniz? Bu kararnameyi yürürlüğe koymaları ne zamanı bulur? Bu seneki public charge gibi önce onaylanıp ardından askıya alınıp sonra tekrar yürürlüğe girme ihtimali olabilir mi sizce? En kötü yürürlüğe girmeden ya da o arada giriş yapabilir miyiz?

Mumkun olan ilk firsatta giris yapmalarini tavsiye ederim. Zaten bir belirsizlik vardi zamanlama konusunda, ustune ek olarak yeni bir yasak .

Ne zaman kararnameyi yururluge koyacaklarini bilmiyorum, yarin gece de baslayabilir yasak 1 hafta sonra da... Mahkemede bu kararin sinanacagini dusunuyorum, ama degistirip degistirip onumuze getirebilir... ayrica is yuksek mahkemeye tasinirsa, orada da Trumpcilarin cogunlugu var maalesef (5'e 4)...

Baska ulkelere de giris yasagi gelebilir deniliyordu, Turkiye'yi de bu ulkeler arasina alirlarsa gidis daha da zorlanacak.

1 Bu 2 aylik yasagi yuksek ihtimalle uzatacak
    2 Yaptiginiz yorumlara gore ihtimallerin dustugu anlasiliyor. Arafta gibiyiz suan

• @Erkangeziyor bu dengesiz herifin 60 günü uzatma ihtimali var mi acaba... lanet olsun ona

• ⭐⭐

Yok o kadar karamsar olmamak lazım. Sonuçta DV1 özel bir vize. H1B gibi değil. Süreli bir vize. H1B çalışma vizesi ile şu anda orada duranlara git mi diyecek tabiki hayır.
    DV vizesi ise ülkeye giriş yaptığınız anda GC ye çevrilen bir vize. Yani çevrilmeden orada durmanızın bir pratiği yok.
    Ama H1B L1 L2 gibi vizeyle orada duruyorsanız onları GC ye çevirmem diyor. Vatandaş olanların ailelerini almam diyor. Çünkü direkt olarak sağlık sistemine yük biniyor.

Dediğim gibi DV ler için beklemek lazım. İstisna olmazsa vizeyi hali hazırda almış olan ve 6 aylık süreyi önümüzdeki 60 günde dolduracak olanlar sıkıntı yaşayabilir.

• @arnblt keşke dediğiniz gibi mülakatların yapılması mümkün olsa, bu çok güzel olurdu
    Ama 60 gün kullanamayacakları ( bu sürenin uzatılıp uzatmayacağı belirsiz) bir kısıtlama durumuna karşı konsoloslukların vize dağıtması düşük bir ihtimal sanırım

• @Duygu-Sayiner henüz kararın metnini görmediğimiz için bu konuyu bilmiyoruz, ama sizin durumunuzda bekleyenlere muafiyet getirecekler söyleniyor

• @arnblt, içinde söyledi: Trump’ın Göçmenliği Durdurma Kararı (Nisan 2020)

Yok o kadar karamsar olmamak lazım. Sonuçta DV1 özel bir vize. H1B gibi değil. Süreli bir vize. H1B çalışma vizesi ile şu anda orada duranlara git mi diyecek tabiki hayır.
    DV vizesi ise ülkeye giriş yaptığınız anda GC ye çevrilen bir vize. Yani çevrilmeden Dorada durmanızın bir pratiği yok.
    Ama H1B L1 L2 gibi vizeyle orada onları GC ye çevirmem diyor. Vatandaş olanların ailelerini almam diyor. Çünkü direkt olarak sağlık sistemine yük biniyor.

Dediğim gibi DV ler için beklemek lazım. İstisna olmazsa vizeyi hali hazırda almış olan ve 6 aylık süreyi önümüzdeki 60 günde dolduracak olanlar sıkıntı yaşayabilir.

Peki bu 60 gunluk sureyi uzatma ihtimali yuksek mi sizce? Mesela Avrupa ya ucuslari 1 ayligina yasaklamisti,bu yasak kalkmadi hala. Bu yasakta uzar mi,uzarsa hersey bitti demek mi olur?

• @Muhtaradana Bu ayki vize bülten açıklanınca belli olur herşey ve büyük ihtimal açıklanan bülten de ya cut-off yada herkes current şeklinde olur.Konsoloslukların ben rutin vize verme işlemine devam edeceğini düşünüyorum çünkü zaten tüm vize isteyen ülkelerde resmî yazı verilir “vize almış olmak ülkeye girebileceğin anlamına gelmez “ diye.Bu sonuçta yasal bir süreç , ABD başkanıda kral yada sultan değil zaten süreci kaldırıyorum diyemiyor sadece geçici bir süre girişleri yasaklıyor ve bu yasağı çok uzun tutamaz bunuda herkes biliyor.Zaten Haziran ayından önce konsolosluklar açılmazdı Buda bize birşey kaybettirmedi yani.

• Özellikle DV2020 talihlileri için kötü bir durum. Göçmenlik işlerinin normale dönmesi salgının tam anlamıyla kontrol altına alınmasına ve ekonominin gidişatına göre şekillenecek. Büyük ihtimal bu 2 aylık süre uzar gibi. Özellikle sağlık sisteminde sorunlar varken ve işsizlik bu kadar artmışken bu süreyi uzatabilir. Ülke önce kendi vatandaşını düşünmek zorunda. Trump ın bu kararı kendi halkında da destek bulacaktır. Green card ı kaldırma gibi bir durum söz konusu olamaz ama almak da artık eskisi kadar kolay olamayacak gibi. 2 aylık süre uzar ya da uzamaz ama DV2020 işleri ekimde biter. Bunun için ek süre verilmeyeceğini düşünüyorum. DV2021 normal işleyişinde devam eder. Tabi durum o zamana kadar düzelir ve yeni bir durum ortaya çıkmazsa.

• @Semihmete katiliyorum. Baskan kral degil. Enseyi bu kadar karartmamak lazim. Olagandisi bir donemden geciyoruz. Amerikada secim oldugunu da unutmamak lazim ve gocmenlik uzerine soylenen her sey cok prim yapiyor. Issizlik oranlari gelecek donem de cok yukselecek USA’de ve baskan secimi kaybetmek istemiyor.

• @Semihmete, içinde söyledi: Trump’ın Göçmenliği Durdurma Kararı (Nisan 2020)

@Muhtaradana Bu ayki vize bülten açıklanınca belli olur herşey ve büyük ihtimal açıklanan bülten de ya cut-off yada herkes current şeklinde olur.Konsoloslukların ben rutin vize verme işlemine devam edeceğini düşünüyorum çünkü zaten tüm vize isteyen ülkelerde resmî yazı verilir “vize almış olmak ülkeye girebileceğin anlamına gelmez “ diye.Bu sonuçta yasal bir süreç , ABD başkanıda kral yada sultan değil zaten süreci kaldırıyorum diyemiyor sadece geçici bir süre girişleri yasaklıyor ve bu yasağı çok uzun tutamaz bunuda herkes biliyor.Zaten Haziran ayından önce konsolosluklar açılmazdı Buda bize birşey kaybettirmedi yani.

Su konu onemli; Eger 2 ay boyunca sadece giris yasagi gelir ve bu sure zarfinda konsolosluklar vize vermeye devam ederse o zmn bi sikinti yok demektir. En kotu ihtimal ise su; bu 2 aylik yasak boyunca vize verme islemi de durdurulur ve bu yasak uzatilirsa (ki uzatilma ihtimali yuksek) o zaman 2020 biter

• @arnblt ama duruma olumlu yönden bakmanızı çok sevdim, bugünlerde en çok buna ihtiyacımız var ☺
    Sizin dediğinize göre kararda eğer vize dağıtımı ile ilgili bir şey söylenmez ise konsolosluklar rutin vize işlemlerine başladığında mülakatlar yapılabilir, ama bu vizeyle ülkeye girişiniz engellenebilir

• @Semihmete yok onu diyebilir

• @Semihmete yok öyle demiyor vizeni alabilirsin fakat 6 ayın ilk 2 ayında girişin engellenebilir diyor

Benzer Başlıklar

• 49
  • 8
  • 155
  • 40
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.1k

| | | |