Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

"Change Of Status" sonrası ülkeden çıkıp tekrar vize başvurusu yapmak

• Diyelim COS sonrası ülkeden çıktık, tekrar gelmek istedik. Vize alması çok mu zor? Daha önce alan birisi var mı başlık bulamadım.

• @Hüseyin-Huseyın, içinde söyledi: Change Of Statüs sonrası ülkeden çıkıp tekrar vize başvurusu yapmak

Diyelim COS sonrası ülkeden çıktık, tekrar gelmek istedik. Vize alması çok mu zor? Daha önce alan birisi var mı başlık bulamadım.

turist gidip ogrenciye cevirip sonra tr ye dondugunde vize almasi zor olabilir cunku size verilen turist vizesini amaci disinda kullanmis olursunuz ki bu da konsolosluk tarafindan cok hos karsilanmayan bir durum yaratacaktir. Son sozu vize memuru soylecektir. Kolay olmayacaktir diye dusunuyorum biraz da sans tabiki de. Denemeden bilemezsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hüseyin-Huseyın, içinde söyledi: Change Of Statüs sonrası ülkeden çıkıp tekrar vize başvurusu yapmak

Diyelim COS sonrası ülkeden çıktık, tekrar gelmek istedik. Vize alması çok mu zor? Daha önce alan birisi var mı başlık bulamadım.

Bu, sizin ne amacla COS basvurusu yaptiginiza ve tekrar ne amacla vize almak istediginize bagli. Eger durumunuz ve yaptiklariniz konsolosa mantikli gelirse ve her asamada dogru bilgi verdiginizi dusunuyorsa o durumda vize almakta sorun yasamazsiniz. Ama konsolos, bilgileri ve durumunuzu surekli carpitip vize almaya calistiginiza kanaat getirirse bu durumda vize almaniz zor olur.

• Ben coronavirusten dolayı turist vizesini uzatmak için basvuracaktim vizemin süresinin bitmesine az kaldı ve hala uçuş yasağı var.ucak biletimin iptal olmasını bekledim ve iptal oldu.ben bu hafta başvurduğum zaman trumpin çıkardığı executive orderi beni etkileyecek mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@solanari12, içinde söyledi: "Change Of Status" sonrası ülkeden çıkıp tekrar vize başvurusu yapmak

Ben coronavirusten dolayı turist vizesini uzatmak için basvuracaktim vizemin süresinin bitmesine az kaldı ve hala uçuş yasağı var.ucak biletimin iptal olmasını bekledim ve iptal oldu.ben bu hafta başvurduğum zaman trumpin çıkardığı executive orderi beni etkileyecek mi?

Hayir etkilemeyecek.

O halde siz "Change of Status" degil, "Extension of Status" yapacaksiniz... Ilgili bilgileri surada bulabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme/

• merhabalar. Ben nisan ayında turist vizesinden öğrenci vizesine geçmek için başvurdum. parmak izi verdim ama daha sonuç gelmedi. COS sonuçlanmadan türkiye gitsem daha sonrası tekrar amerikaya B1/B2 yada H1B ile giriş yapabilir miyim? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@seli, içinde söyledi: "Change Of Status" sonrası ülkeden çıkıp tekrar vize başvurusu yapmak

merhabalar. Ben nisan ayında turist vizesinden öğrenci vizesine geçmek için başvurdum. parmak izi verdim ama daha sonuç gelmedi. COS sonuçlanmadan türkiye gitsem daha sonrası tekrar amerikaya B1/B2 yada H1B ile giriş yapabilir miyim? Teşekkürler.

H1B vizeniz var mi? Yoksa alacak misiniz?

I-539 basvurunuz devam ederken ABD disina cikmaniz sonucu USCIS, bu basvurudan vazgectiginizi dusunup basvurunuzu reddedecek. Bu surecte ABD'de kaldiginiz surenin ~7 aylik bir zaman olmasi, ve B'den F'ye COS basvurunuz, tekrar var olan turist vizenizi kullanmanizi etkileyebilir...

En makulu, F statunuz onaylandiktan sonra ABD disina cikip, geri donerken yeni bir F vizesi almaniz. Lakin konsolosluklardan kolay mulakat tarihi alamadiginizi hatirlatmak isterim.

Eger H1B vizesi alacaksaniz, bu vize hem gocmen hem de gocmen olmayan istekle kullanilabilecegi icin bir problem yasamamaniz lazim; ama gocmen olmayan vizelerle problem yasama ihtimaliniz her zaman mevcut...

• @crazycells Merhabalar, tesekkurler. H1B vizem yok. Şirket sponsor olacak, gönderdikleri offerı imzaladım ve gerekli evraklarını soft copy olarak gonderdim. Nisanda kuraya başvuracaklar. F vizesinin sonucunu beklemeden ocak ayında turkıyeye gıdip orada H1B vizesinin sonucunu beklemek istiyorum. Eğer kurada çıkarsam turkıyede H1B onaylatıp amerikaya kolay girebilir miyim? Çünkü dediğiniz gibi COS sonucu beklemeden turkıyeye dönmüş oluyorum ve COS a başvurduktan sonra da 9 ay daha burda kalmış olacağım. İlginiz yardımlarınız için teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@seli, içinde söyledi: "Change Of Status" sonrası ülkeden çıkıp tekrar vize başvurusu yapmak

@crazycells Merhabalar, tesekkurler. H1B vizem yok. Şirket sponsor olacak, gönderdikleri offerı imzaladım ve gerekli evraklarını soft copy olarak gonderdim. Nisanda kuraya başvuracaklar. F vizesinin sonucunu beklemeden ocak ayında turkıyeye gıdip orada H1B vizesinin sonucunu beklemek istiyorum. Eğer kurada çıkarsam turkıyede H1B onaylatıp amerikaya kolay girebilir miyim? Çünkü dediğiniz gibi COS sonucu beklemeden turkıyeye dönmüş oluyorum ve COS a başvurduktan sonra da 9 ay daha burda kalmış olacağım. İlginiz yardımlarınız için teşekkürler

evet, eger ogrenci olarak devam etmemeyi kesinlestirdiyseniz o durumda ABD disina cikabilirsiniz, cunku COS'un devam etmesine gerek yok.

H1B dual intent visa oldugu icin, ABD'de gocmenlik amaci gutmus olsaniz bile bir problem yasamazsiniz. Boyle bir durumda H1B icin "premium processing" yapmanizi tavsiye ederim, en azindan ilk bastaki bekleme suresi oldukca azalmis olur.

• Herkese merhaba ben bu sene work and travel ile amerikaya gidip statü değişikliği ile dil okuluna kalmayı düşünüyorum.

Tanıdığım bir abim daha önce dil okulu için öğrenci vizesi alarak San Diego şehrinde eğitim almıştı ve bana hafta sonları Meksika’ya gezmeye gidip geldiklerinden bahsetti. Meksika’ya girip çıkarken sınır kapısında görevli memur pasaportlarını kontrol etmeden sadece I-20 formlarını kontrol ederek kart gibi bir şey verdiklerini ve giriş çıkışta kartı damgaladıklarını söyledi yani pasaporta herhangi bir giriş çıkış damgası basılmıyormuş ve kart ile 2-3 gün seyahat edebiliyorlarmış.

Statü değişikliği yaptıktan sonra eğer ülkeden çıkarsam tekrar giremeyeceğimi biliyorum.

Sorum şu;

Statü değişikliği yaptıktan sonra dil okulu sürecinde Meksika da ki Amerika konsolosluğundan randevu alıp Meksika’ya gidip vize başvurusu yapıp tekrar Amerikaya girme gibi bir şansım olur mu acaba ?
    Çünkü tatillerde ülkeme dönüp ailemi ziyaret etmeyi çok istiyorum.

Kardeşim en garantisi work and travel sonrası Türkiye’ye dön buradan vize başvurusu yap diyebilirsiniz ama Türkiye de dil okullarına aracı oldukları için normalden daha fazla fiyat istiyorlar ve ben açıkçası bu yöntemi merak ediyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim
    Şimdiden teşekkürler

• Meksika olur Kanada olur hepsi olur. Sana randevu verip vize görüşmesi sağladıkları sürece hepsinden deneyebilirsin. Kabul edilme olasılığı zaten dert olan yoksa COS sonrası çıkıp konsolosluktan vize görüşmesine girebilmek problem bir olay değil. Corona dönemi itibariyle third country nationals(TCN) diye adlandırılan gruba vize görüşmesi yapmıyor birçok Amerikan konsolosluğu sadece o ülkedeki vatandaşlara ve oturum izinlilere işlem yapıyor. TCN’lere H1B özelinde Dominik, Almanya ve birkaç Avrupa ülkesinden daha işlem yapan konsolosluk okudum son haftalarda ama F1 için bilgim yok.

Diyelim randevu alabildin işlem için gittin Meksikaya bu durumda Meksika’da sana vize vermezlerse Türkiyeye dönmek zorunda kalırsın. Geçerli bir vizen basılı olmadığı sürece I-20 ile Meksikadan Amerikaya giremezsin tekrar.

Kendi izlediğim yolu önerebilirim sana. Okulun bittiyse COS sonrası mastera geçiş yapıp OPT almak ve sonrasında da H1B çıkmasını beklemek. H1B çıkarsa. H1B stamp’i third country national olarak Amerikaya yakın küçük büyük birçok konsoloslukta yaptırıp giriş çıkışı halledebilirsin. Ancak bu dediğim süreç de en azından 3-4 yıl sürebilir. Bol şanslar!

@bekirozuysal, içinde söyledi: "Change Of Status" sonrası ülkeden çıkıp tekrar vize başvurusu yapmak

Herkese merhaba ben bu sene work and travel ile amerikaya gidip statü değişikliği ile dil okuluna kalmayı düşünüyorum.

Tanıdığım bir abim daha önce dil okulu için öğrenci vizesi alarak San Diego şehrinde eğitim almıştı ve bana hafta sonları Meksika’ya gezmeye gidip geldiklerinden bahsetti. Meksika’ya girip çıkarken sınır kapısında görevli memur pasaportlarını kontrol etmeden sadece I-20 formlarını kontrol ederek kart gibi bir şey verdiklerini ve giriş çıkışta kartı damgaladıklarını söyledi yani pasaporta herhangi bir giriş çıkış damgası basılmıyormuş ve kart ile 2-3 gün seyahat edebiliyorlarmış.

Statü değişikliği yaptıktan sonra eğer ülkeden çıkarsam tekrar giremeyeceğimi biliyorum.

Sorum şu;

Statü değişikliği yaptıktan sonra dil okulu sürecinde Meksika da ki Amerika konsolosluğundan randevu alıp Meksika’ya gidip vize başvurusu yapıp tekrar Amerikaya girme gibi bir şansım olur mu acaba ?

Kardeşim en garantisi work and travel sonrası Türkiye’ye dön buradan vize başvurusu yap diyebilirsiniz ama Türkiye de dil okullarına aracı oldukları için normalden daha fazla fiyat istiyorlar ve ben açıkçası bu yöntemi merak ediyorum.

Şimdiden teşekkürler

• Statü abdden çıktıktan sonra iptal olur.
    meksika veya kanadadan başvurduğunuzda(ya da herhangi başka bir ülke) kardeşim neden kendi ülkendeki abd elçiliğinden başvurmadın sorusuna düzgün bir cevap vermen gerekir(başıma geldi).

• Merhaba, 2021 agustos ayinda Amerika topraklarina B2 vizem ile giris yaptim 4 ay sonra ise F1 statu degisikligi icin 2 yillik community collage araciligi ile basvuruda bulundum suanda bekleme surecindeyim. Benim asil merak ettigim soru. Vizem onaylanip F1 statumu aldigimda, okulum somester tatilindeyken ulkeme ailemi ziyarete gidebilecek miyim? yoksa ulke disina ciktigimda statumu kaybedip yeniden mi basvurmam gerecek F1 vizesine ve ya hali hazirda olan B2 vizem ulke icine girmeme yardimci olabilir mi?

Simsiden cok tesekkur ederim degerli vaktinizi ayirip yardimci oldugunuz icin.

Sevgiler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bekirozuysal, içinde söyledi: "Change Of Status" sonrası ülkeden çıkıp tekrar vize başvurusu yapmak

Herkese merhaba ben bu sene work and travel ile amerikaya gidip statü değişikliği ile dil okuluna kalmayı düşünüyorum.

Sorum şu;

Şimdiden teşekkürler

Dediginiz teorik olarak mumkun... Eger pasaportunuzda statunuzu yansitan bir vize yoksa (sizin durumunuzda F vizesi gerekecek) bu durumda ABD disina ciktiginizda geri donus icin konsolosluklardan F vizesi almaniz gerekecek. Ama unutmayin ki, konsolosluklar size vize vermek zorunda degiller, yani USCIS'in COS basvurunuzu onaylamasi, konsoloslugun vize verecegini garanti etmiyor.

Ayrica su basligi da inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/5196/abd-ye-yakın-bir-ülkeden-f-vizesi-alıp-abd-ye-yeniden-giriş-yapmak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cangokce, içinde söyledi: "Change Of Status" sonrası ülkeden çıkıp tekrar vize başvurusu yapmak

Merhaba, 2021 agustos ayinda Amerika topraklarina B2 vizem ile giris yaptim 4 ay sonra ise F1 statu degisikligi icin 2 yillik community collage araciligi ile basvuruda bulundum suanda bekleme surecindeyim. Benim asil merak ettigim soru. Vizem onaylanip F1 statumu aldigimda, okulum somester tatilindeyken ulkeme ailemi ziyarete gidebilecek miyim? yoksa ulke disina ciktigimda statumu kaybedip yeniden mi basvurmam gerecek F1 vizesine ve ya hali hazirda olan B2 vizem ulke icine girmeme yardimci olabilir mi?

Simsiden cok tesekkur ederim degerli vaktinizi ayirip yardimci oldugunuz icin.

Sevgiler,

Hayir, okumak icin giris yaparken kesinlikle B vizenizi kullanmamalisiniz. Eger statu degistirdiyseniz ve Turkiye'ye donduyseniz geri donus yapabilmeniz icin F vizesi almaniz gerekecek.

Fakat USCIS'in statu degisikliginizi onaylamis olmasi, konsoloslugun vize basvurunuzu onaylayacagi anlamina gelmiyor. Konsolosluk basvurunuzu kendi kistaslarina gore tekrar degerlendirecek ve eger vizeye uygun bulursa size vize verecek, bilginize.

• Vakit ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim fakat bir kac sorum daha var arastirmalarim sonucu pek faydali bilgiler bulamadim. Hersey beklenildigi gibi ilerler ve F1 statumu aldigim da Amerika topraklari icinde bu statumu yine Amerika icerisinde pasaportuka stump vurdurma gibi bir imkanim yok mu? cunku boyle birsey olacagini bilmiyordum bilseydim Turkiye’den basvururdum. En azindan okulum tatildeyken Turkiye’ye donup ailemi ziyaret etmem gerekiyor. Bir diger sorum ise vize statumu degistikten sonra Turkiye de konsolosluktan almis oldugum 10 yillik B2 vizem iptal mi oldu? Daha sonra ogrenci olarak okulumu tamamlayip ulkeme dondugum de tekrar Amerika topraklarina girmem icin bir Turist vizesine ihtiyac olacak mi? yani yeniden konsolosluktan randevu sureci bastan mi yasayacagim.

Cok tesekkur ederim tekrardan.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cangokce, içinde söyledi: "Change Of Status" sonrası ülkeden çıkıp tekrar vize başvurusu yapmak

Vakit ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim fakat bir kac sorum daha var arastirmalarim sonucu pek faydali bilgiler bulamadim. Hersey beklenildigi gibi ilerler ve F1 statumu aldigim da Amerika topraklari icinde bu statumu yine Amerika icerisinde pasaportuka stump vurdurma gibi bir imkanim yok mu? cunku boyle birsey olacagini bilmiyordum bilseydim Turkiye’den basvururdum. En azindan okulum tatildeyken Turkiye’ye donup ailemi ziyaret etmem gerekiyor. Bir diger sorum ise vize statumu degistikten sonra Turkiye de konsolosluktan almis oldugum 10 yillik B2 vizem iptal mi oldu? Daha sonra ogrenci olarak okulumu tamamlayip ulkeme dondugum de tekrar Amerika topraklarina girmem icin bir Turist vizesine ihtiyac olacak mi? yani yeniden konsolosluktan randevu sureci bastan mi yasayacagim.

Cok tesekkur ederim tekrardan.

Hayir, maalesef boyle bir ihtimal yok. Vizeleri sadece ABD konsolosluklarindan alabilirsiniz, ABD icinde ABD vizesi alabilmeniz mumkun degil. Vizeler, ABD'ye giris icin gerekli, ama ABD icinde yasal olarak kalmaniz icin statu yeterlidir. Siz degisiklik yapinca bir statuye sahip oluyorsunuz, USCIS'in size verdigi bu statu bitene kadar ABD'de yasal olarak kalabilirsiniz, ama eger ABD disina cikarsaniz ABD'ye yeniden gelebilmeniz icin konsolosluktan vize almaniz gerekiyor.

Unutmayin ki, USCIS'in size statu vermesi, konsoloslugun vize verecegini garanti etmez. USCIS, basvurunuzu kendi standartlarina gore degerlendiriyor; konsolosluk da kendi standartlarina gore...

Statu degisikligi yapinca var olan vizeleriniz otomatik olarak iptal olmuyor, ama ABD'de ogrenci olmak icin kesinlikle turist vizesiyle giris yapamazsiniz. USCIS tarafindan onaylanmis I-20 ile birlikte ancak bir F vizesine sahip olunca ABD'ye girebilirsiniz.

• @crazycells merhaba, ben ekim 2020 de ulkeye giris yaptim. Mart 2021 de F1 icin change of statuye basvurdum. Aralik 2021 de onaylandi ve hala burdayim. Pasaporttaki vizem B1/B2 ve 2024 septemberda bitecek. Burada aralik 2022 de B1/B2 vizemi uzatmak icin basvuru yapmak istiyorum. Bu mumkun mu? Ocak 8 2023 de i20 formumu yeniletmem gerekiyor.Eger yeniletmezsem kac gun icinde ulkeden cikis yapmam gerekir. Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells merhaba, ben ekim 2020 de ulkeye giris yaptim. Mart 2021 de F1 icin change of statuye basvurdum. Aralik 2021 de onaylandi ve hala burdayim. Pasaporttaki vizem B1/B2 ve 2024 septemberda bitecek. Burada aralik 2022 de B1/B2 vizemi uzatmak icin basvuru yapmak istiyorum. Bu mumkun mu? Ocak 8 2023 de i20 formumu yeniletmem gerekiyor.Eger yeniletmezsem kac gun icinde ulkeden cikis yapmam gerekir. Tesekkurler

Statunuz F'ye degistigi icin artik I-94 surenizi I-20 ustundeki tarih belirliyor.

Neden turist vizenizi uzatmak istiyorsunuz? Su an turist statusunde degilsiniz.

Bundan sonra I-20'yi guncelleyerek ABD'de kalis surenizi uzatabilirsiniz. Guncel bir I-20 belgeniz oldugu surece ABD'de yasal bir statuye sahip olacaksiniz.

• @crazycells I 20 bittikten ne kadar sure sonra ulkeden ayrilmaliyiz?

Benzer Başlıklar

• 2
  • 38
  • 6
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |